CoolReader 3 opět ve čtečkách PocketBook (pro fw 5.x)

CoolReader 3 opět ve čtečkách PocketBook (pro fw 5.x)

CoolReader je softwarová čtečka e-knih dostupná pro více platforem, např. Windows, Linux, Android (Coolreader na Google Play). Nato (nebo možná proto), že je vyvíjená pod GPL licencí a šířená zdarma, se jedná o perfektní program s mnoha možnostmi a širokým nastavením. Stejně jako jiné silné fanouškovské programy v jiných oborech (např. Rockbox v přenosných audio přehrávačích, různé ROMky chytrých telefonů, apod.) si našel cestu i do uzavřených systémů, v tomto případě čteček Jinke v ČR kdysi také prodávaných a čteček PocketBook. Ukrajinsko-švýcarská firma specializující se na vývoj a výrobu ebook čteček se sice nedá nazvat aktivním odpůrcem jakýchokoliv úprav svých zařízení jako konkurenční americký Amazon, ale s příchodem pětkové řady firmwaru do aktuálních zařízení (např. Touch Lux 3 626-2, Ultra 650, Inkpad 840, Sense 630) se stalo, že CoolReader již nešlo do čteček nainstalovat. To byl i důvod pro mnoho uživatelů, proč zůstávali nebo se vraceli ke starším verzím firmwaru. Svou čtečku Pocketbook už ale mohou s klidem aktualizovat, objevila se totiž verze Coolreaderu upravená v PocketBooku pro ebook čtečky s firmwarem 5.x (a tedy novým uživatelským rozhraním). Následně byly uvolněné soubory zkompletovány s dalšími pro jednoduché nahrání (instalaci) pro běžné uživatele. Na oficiálních stránkách společnosti ale nehledejte, tohle je vlastně taková neoficiální podpultovka šířená původně po diskuzních fórech…

PocketBook & Cool Reader
Po jednoduché instalaci či spíše nahrání Coolreaderu 3 do čtečky, se musí v konfiguračním souboru čtečky nastavit, jaké formáty se budou v Coolreaderu otevírat. Respektive distribuce Coolreaderu pro čtečky PocketBook již má upravený soubor extensions.cfg, který přenastaví podporované formáty na Coolreader. Pokud chcete ponechat u některého souborového formátu původní FBreader, stačí jen v konfiguráku umazat odkaz. Viz screen níže – pokud bych chtěl pro ePub použít původní integrovaný FBReader, stačilo by smazat vybranou (zašedlou) část textu s názvem nově přidané aplikace. Další nastavování programu Coolreader probíhá už přímo z programu. Do něj se dostaneme otevřením knihy z knihovny čtečky. Že máte ve čtečce Coolreader vlastně na první pohled nepoznáte, projeví se to až po otevření knihy, kde bude jiné prostředí, než jste zvyklí od výrobce.

Coolreader nastavení

Jaké typy souborů bude Coolreader otevírat, se nastavuje přes konfigurační soubor čtečky

Jak již bylo řečeno, CoolReader je dostupný i pro Android a tak jej můžete poněkud elegantněji nainstalovat na svůj tablet nebo čtečky s Androidem – eReading.cz 4 Touch Light nebo Onyx Boox AfterGlow 2 (na fotkách). Pokud teprve o ebook čtečce s E-Ink displejem uvažujete, může být pro vás možnost doinstalování programů zajímavá.

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2 (Android)

Jak vidno z fotografií, zobrazení dokumentů bude stejné v Pocketbooku i v Android aplikaci, jen prostředí aplikace je upraveno.

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2 (Android)

Jak dostat Coolreader do čtečky PocketBook s firmware 5.x?

Vemte na vědomí, že nahrání jakékoliv aplikace do vaší čtečky PocketBook děláte na vlastní riziko! Před instalací doporučuji udělat zálohu čtečky. Nicméně postup jsem vyzkoušel a vše fungovalo na jedničku.
Pokud máte čtečku PocketBook s firmwarem ředy 5.x, postupujte následovně:

 1. Do počítače si stáhněte instalační archiv CR pro PB fv 5.x (v tomto případě z webu allesebook.de)
 2. Stáhnutý ZIP rozbalte a adresáře v něm obsažené překopírujte do složky System ve čtečce. Pokud takový adresář po připojení čtečky k počítači nevidíte, máte vypnuté zobrazování systémových souborů a adresářů v počítačovém programu, ve kterém chcete kopírování provést. Při kopírování povolte přepsání již existujících souborů.
 3. Toť vše. Jak již bylo napsáno výše, CoolReader se automaticky otevře jakmile se pokusíte otevřít nějakou e-knihu nebo dokument – tak jak jste to dělali doteď.

Vyzkoušíte? :-)

Pokud e-book čtečku teprve vybíráte, určitě se podívejte do e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, kde jsem jsem vám připraven poradit s výběrem.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 9 komentářů

Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou

Možná víte o tom, že v USA půjčují e-knihy i knihovny. Přiznám se, že nevím, jak přesně a jak dobře jim to tam funguje, důležité však je, že se zaoceánské

Tipy/Triky/Návody 13 komentářů

Jak číst PDF na ebook čtečkách

Bohužel, PDF není vhodný formát pro čtečky elektronických knih. Nicméně spousta lidí má “potřebu” (plynoucí z neznalosti) do čteček PDFka cpát. Někteří však opravdu nemají jinou možnost. Takže jak si co

Hlavní stránka 2 komentářů

Vlastní fonty do e-book čteček Amazon Kindle

Čtečky Kindle od Amazonu jsou v některých ohledech perfektní, na druhou stranu v některých ohledech dost omezené. Výrobce některé funkce nenabízí, prostě se mu to tak hodí do krámu. Dokonce aktivně

5 komentářů

 1. […] Čtečky od Pocketbooku na tom byly vždy dobře, co se týče funkcí a možnosti nastavení. U nastavování došlo po faceliftu GUI k zjednodušení. Výrobce si od toho asi slibuje větší přístupnost masám – na úkor dejme tomu geeků, kteří chtějí personalizovat, upravovat, nastavovat, přizpůsobovat a vylepšovat. Pro ty může být i Sense zajímavou volbou, po uvolnění upravené softwarové čtečky Coolreader 3, která jde do Sense nahrát. […]

 2. Lynx
  Květen 20, 10:40 Odpovědět

  To zní dobře, od včerejška jsem vlastníkem PBT3 a doposud jsem četl na telefonu HTC One M8 právě v CoolReaderu, který se mi dlouhodobě jeví jako nej app pro čtení eknih. V CR hlavně oceňuji skvěle přehledné menu a možnosti nastavení….
  Myslím, že do toho půjdu….:-)

 3. Pocket
  Září 30, 08:49 Odpovědět

  Vyzkoušel jsem CoolReader3 v PocketBook 626(2) Touch Lux 3 (W626.5.9.360) a jeví se mi to takto:

  Jakmile se v knihovně soubor nějaké knihy místo krátkým stiskem otevře v kontextovém menu po dlouhém stisku volbou aplikace FBReader nebo AdobeReader, je tato volba pro konkrétní soubor knihy zapamatována ve standardním souboru “\system\config\handlers.cfg” a příště již nelze tento soubor knihy otevřít v aplikaci CoolReader3 – bez ohledu na stav přiřazení typů souborů aplikaci v konfiguračním souboru “\system\config\extensions.cfg”.

  Chceme-li zase mít možnost konkrétní soubor knihy otevírat v aplikaci CoolReader3, musíme smazat odpovídající záznam v souboru “\system\config\handlers.cfg” a pro tento soubor knihy již nepoužít jinou aplikaci dlouhým stiskem následovaným výběrem aplikace v kontextovém menu.

  Chceme-li tohle resetování udělat hromadně pro všechny soubory, je možné soubor “\system\config\handlers.cfg” prostě smazat. Po otevření nějakého souboru výběrem aplikace v kontextovém menu po dlouhém stisku si jej ovšem systém zase vytvoří a přičiní do něj “pro příště” záznam pro příslušný soubor konkrétní knihy, takže se zase stane nespustitelnou v CoolReader3. U knih, které CoolReader3 nepodporuje (PDF, ochrana DRM … ), musíme znovu vybrat vhodnou aplikaci.

  Škoda, že se autorům nepodařilo CoolReader3 nějak včlenit přímo do kontextového menu jako třetí aplikaci, ale chápu, že udělali to, co šlo udělat “zvenku” bez zásahu do systému.

  Pokud se mýlím, prosím o opravu mého začátečnického výzkumu :-) Budu vděčný za jakékoliv doporučení nebo trik ohledně používání CoolReader3 v PocketBook 626(2) Touch Lux 3.

  Obrovským plusem CoolReader3 je snadnost a komplexnost nastavení vzhledu hromadně pro všechny čtené knihy tak, aby byly všechny vždy učesány podle stylu nastaveného uživatelem bez nutnosti zabývat se jednotlivými knihami zvlášť. U odkazované verze je to ale zaplaceno nižší ergonomií některých situací, především obtížným strefováním se do úzkých nebo malých dotekových ploch (obsah knihy, číselník pro skok na konkrétní stránku a podobně). V tomto a některých jiných ohledech není CoolReader3 pro PocketBook (konkrétně pro Touch Lux 3 a jeho vyšší rozlišení) dobře přizpůsoben. Jestli lze vytvořit takový skin, který by kromě vzhledu řešil i tohle, nevím.

  • Pocket
   Říjen 09, 19:03 Odpovědět

   V současných verzích CoolReader3 už bylo docíleno dobrého přizpůsobení rozlišení displeje, takže mé připomínky v tomto směru už nejsou relevantní.

Komentuj