Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština pro nedotykový Kindle 4, ať už ve stříbrné či černé variantě, jež bývá u nás někdy nesprávně označována jako Kindle 5. Čeština se tak stává krom angličtiny jediným jazykem na světě, do něhož je možné lokalizovat jak starší Kindle Keyboard, tak i novější nedotykový Kindle 4.

Vývoj češtiny byl do značné míry usnadněn právě existencí databáze s překladem pro starší Kindle 3 a předchozími zkušenostmi s rusifikací Kindlu ruského autora Alexeje Charlanova, ač jsem musel např. K3Translator pro dosažení ideálního výsledku drobně modifikovat.

Těsně před vydáním české lokalizace mi Amazon zkomplikoval situaci vydáním nového firmwaru 4.1.1, ten však byl, jak se ukázalo, pouze drobnou přírůstkovou aktualizací a nevyžádal si v překladu žádné změny.

Instalace češtiny vyžaduje předchozí instalaci jailbreaku. Jailbreakem se rozumí speciální hack, který do Kindlu propašuje další certifikát pro ověřování aktualizačních balíčku. Bude tak možné instalovat i jiné aktualizační balíčky než ty od Amazonu – takovým aktualizačním balíčkem je i česká lokalizace.

Aktualizace firmwaru na Kindlu s nainstalovanou češtinou může mít nepředvídatelné důsledky, proto jsem do lokalizace zabudoval pojistku, jež by měla aktivně bránit tichým vnuceným aktualizacím ze strany Amazonu. Ruční aktualizace zůstane funkční, nicméně důrazně před ní varuji. Pokud skutečně chcete svůj Kindle aktualizovat, odinstalujte nejprve češtinu s použitím odinstalačního balíčku (končícího na _uninstall.bin), aktualizujte firmware a pak nainstalujte českou lokalizaci znova.

Čeština se nainstaluje jen jako další jazyk k těm, které už v čtečce jsou od výrobce a nebude tak problém přepnout zpátky na angličtinu či jiný jazyk, aniž by bylo nutné cokoliv odinstalovávat.

Součástí lokalizace je i uživatelská příručka v češtině a česká klávesnice, bude tedy možné zadávat i slova s nabodeníčky.

Návod k instalaci

Instalace jailbreaku

V Kindlu je nutné mít nainstalovaný jailbreak. Pokud jailbreak nemáte, stáhněte si ho zde. Pro instalaci jailbreaku následujte přesně tyto instrukce, nedělejte nic jiného:

  1. Nakopírujte soubory data.tar.gz a ENABLE_DIAGS do kořene vašeho Kindlu (tj. ne do složky documents, ale na její úroveň).
  2. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat hardware“ či „Vysunout“ na ikoně v systémové liště) a odpojte kabel.
  3. Restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart).
  4. Počkejte, až Kindle naběhne do diagnostického režimu.
  5. Čtyřsměrovým tlačítkem vyberte volbu „D) Exit, Reboot or Disable Diags“ a potvrďte středovým tlačítkem.
  6. Čtyřsměrovým tlačítkem vyberte volbu „R) Reboot System“ a potvrďte středovým tlačítkem.
  7. Objeví se volba „Q) To continue“, stiskněte šipku doleva na čtyřsměrovém tlačítku.
  8. Počkejte chvíli, než se Kindle restartuje.
  9. Měli byste vidět obrázek s nápisem „Jailbreak“ a textem „Počkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen.“
  10. Nedělejte nic a počkejte, až se Kindle znovu restartuje.
  11. Po naběhnutí Kindlu byste měli vidět dokument „Jailbreak nainstalován“.
  12. Hotovo, můžete podle chuti instalovat rozšíření.

jailbreak4

Po instalaci jailbreaku přijde čas pro instalaci češtiny

  1. Zde si stáhněte lokalizační balíček.
  2. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na _install.bin. Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents).
  3. Pak už jen ve čtečce zvolte Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle a čekejte, než se instalace dokončí. Na závěr byste měli vidět společně s odpočítáváním tento obrázek.

 

 instalace4

 

Jsem si vědom toho, že v překladu se jistě vyskytují chyby a nepřesnosti, pokud na nějaké narazíte, neváhejte je hlásit třeba v diskusi pod článkem. Doufám však, že i přes případné drobné nedostatky bude tento počin shledán užitečným, hlavně pak lidmi, jimž omezené jazykové schopnosti doposud bránily v plném využití této jinak výborné čtečky.

cestina4

O autorovi

David Šmíd
David Šmíd 3 Článků

Autor vystudoval MFF UK a v současné době pracuje jako vývojář softwaru pro řízení výrobních linek na bázi Linuxu. Zajímá se i o uživatelské úpravy firmwaru čteček Kindle.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 18 komentářů

Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti

Hlavní stránka 0 komentářů

Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625

Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.

Knihy (ebooky) 0 komentářů

Nejprodávanější e-booky v ČR za duben 2015

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v dubnu 2015 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Policie Kniha Zlín kolektiv

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj