E-book čtečka s českým předčítáním – C-Tech Lexis

E-book čtečka s českým předčítáním – C-Tech Lexis

Aktualizace 12/2019: Pokud hledáte čtečku e-knih s E-Ink displejem a možností doinstalovat české předčítání textu, tak pokračujte tudy.

Aktualizace 7/2018: do nových čteček Lexis již není možné české předčítání nainstalovat.

Pokud sháníte e-book čtečku s předčítáním textu v češtině, blýsklo se na lepší časy. Dost dlouho taková nebyla k dostání, ale vyřešila to novinka v nabídce, čtečka C-Tech Lexis.

Nejprve si řekněme, co to je předčítání textu. Není to audiokniha (mimochodem profesionálně namluvenou audioknihu můžete nyní získat zadarmo). Audiokniha je záznam mluveného hlasu, většinou dostupná v rozšířeném MP3 formátu. Aby audiokniha k něčemu byla a za něco stála, měly by jí namluvit profesionálové (většinou herci). Předčítání textu je však něco jiného, je to syntéza řeči – jako byste e-knihu sami četli nahlas. Jen to za vás dělá čtečka. Samozřejmě takový přednes nesnese srovnání s tím lidským, ale technologie je poměrně daleko a některým uživatelům to takto stačí. Dokonce si to někteří přímo pochvalují :-) Hodí se to např. řidičům, osobám s postižením zraku a lenivcům :-)

Předčítání se označuje akronymem TTS, což znamená “Text To Speech“, čili doslova “text na řeč”.

Aby e-book čtečka dovedla předčítat, musí být splněny tyto požadavky:

  • Audiovýstup – Čtečka musí mít reproduktory nebo sluchátkový výstup. Repráčky na čtečkách nenajdete, ty doby jsou již ty tam. Sluchátkový výstup je v dnešní době vzácností, ale jsou čtečky, ke kterým sluchátka nebo externí reproduktory připojíte: Pocketbook Touch HD, Pocketbook Inkpad 2, C-Tech Lexis. Všechny zmíněné umí krom přehrávání MP3 (hudby, audioknihy) také předčítat.
  • TTS funkce – Laicky řečeno “mozek” předčítání. Je více druhů, v uzavřených čtečkách (např. zmíněný Pocketbook) je k dispozici pouze jedna syntéza řeči, do čtečky Lexis si můžete nainstalovat klidně několik (můžete pak otestovat a vybrat tu nej). Tyto “aplikace” jsou zdarma, za co si nechají výrobci zaplatit (a právem) jsou hlasové balíčky… Namátkou známé aplikace: SVOX, Ivona, Vocalizer, Acapela TTS, ..
  • Hlasový balíček – Představte si, že dáte česky psaný text přečíst Angličanovi, který má anglickou výslovnost a o češtině vůbec neslyšel. Výsledkem bude něco, čemu asi těžko porozumíme. Každý jazyk má své specifika a tak do hry u předčítání zasahují jazykové balíčky – jednoduše hlasy. Můžete si nechat přečíst český text anglickým hlasem, ale nic z toho nepochopíte. Na český text musíte použít český hlas (czech), na anglický text použít anglický hlas, atd. Vyrobit hlasový balíček není zjevně triviální (čti levné) a tak např. technologie Ivona, kterou používají čtečky Pocketbook zatím český jazykový balíček nemá. Takže pokud chcete předčítat český text, tyto čtečky nemůžete použít. Jiné to je u Lexisu…
  • Program na otevření e-knihy podporující TTS – Knihu v elektronickém formátu, kterou si chcete nechat předčítat, musíte umět otevřít nějaký program, který krom běžné funkce “ukáži text, ať si jej uživatel přečte očima” musí počítat s tím, že lze využít i funkci TTS. Klasicky tedy otevřete e-knihu jako kdybyste ji chtěli číst očima a v nabídce programu pak vyberete funkci TTS, která začne zobrazený text číst (a sama obracet stránky).

Jak jsem již uvedl, dvě čtečky Pocketbook splňují všechny body krom dostupnosti české hlasového balíčku, čeština pro přednes pro ně není k dispozici. Pro čtení knih v češtině tedy nejsou použitelné.

Zmíněná čtečka C-Tech Lexis je na tom obdobně, ale má jednu obrovskou výhodu – běží na Androidu. Má dokonce Google Play, což celou věc zjednodušuje. Takže to co ve čtečce není, lze dořešit. A já jsem to pro vás vyzkoušel a můžu říct – funguje to! Tedy alespoň pro knihy ve formátu epub.

Ve čtečce C-Tech Lexis rovněž není český jazykový balíček, pro předinstalovaný syntetizátor řeči takový ani není dostupný. Ale lze doinstalovat jiný “mozek”, ke kterému jsou české hlasy k dispozici.

Já použil aplikaci Vocalizer. Kdysi “profláklá” a všemi používaná aplikace SVOX se jaksi “porouchala”, český jazykový balíček nejde stáhnout (není to aktuální výpadek, ale nějaký dlouhodobá chyba), kdo ví, proč to nikdo neřeší. Ale u hodnocení aplikace je spousta nářků českých uživatelů, že to nejde. Mé první kroky sice tedy vedly ke SVOXu, ale musel jsem najít jiné řešení. Má volba padla na Vocalizer, který má k dispozici zkušební dobu na otestování hlasů. Za hlasový balíček je nutno platit, ale s touto aplikací máte týden na vyzkoušení. Toho jsem využil a vy můžete také. Připravte se na to, že pro dlouhodobé použití je nutno hlasový balíček jednorázově zakoupit, žádný zdarma (free) asi neseženete. Cena je aktuálně lehce přes 100 Kč, což myslím nemůže být problém investovat. Potřebujete jen platební kartu a připojení k internetu.

Pro Vocalizer jsou dostupné dokonce dva hlasy, Iveta a Zuzana. Je tedy jen na vás a vašich uších, který hlas vám více sedne. Otestovat či zakoupit můžete oba. Srovnání hlasů jsem pro vás připravil ve videu:

(První ukázka je v doinstalované oblíbeném e-book čtecím programu CoolReader, který není ve videu nastaven pro použití na čtečkách, i když ho tak nastavit lze a se čtečkami dobře spolupracuje. Že je to příliš šedé a že tam jsou zbytečná tlačítka, apod. neřešte :-) Jen jsem to pro potřeby videa neřešil. Ukázka druhého hlasu je v předinstalované aplikaci OReader).

Pokud tedy chcete e-book čtečku s pro oči příjemný displejem a s funkcí předčítání v češtině, můžete si zakoupit čtečku C-Tech Lexis. V mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky dostanete v ceně nejen hodnotné bonusy a dopravu po ČR zdarma, ale také uživatelskou podporu. V této věci zmíním, že zákazníci, kteří u mně čtečku Lexis koupili nebo koupí, mohou na vyžádání bezplatně obdržet podrobný obrázkový návod, kde vysvětlím, jak české předčítání nainstalovat a zprovoznit. Návod bude dostupný do konce tohoto roku (pravděpodobně však ne dříve než 25. 12. 2016). Návod na instalaci českého předčítání do čtečky Lexis najdete zde.

Pro jistotu jisto odpovím na budoucí dotazy:

  • Kromě zakoupení čtečky Lexis budete potřebovat alespoň jednorázové připojení k internetu přes wi-fi a platební kartu aktivovanou pro nákupy přes internet. Náklady na jazykový balíček si hradíte sami (aktuálně lehce nad stokorunu – jednorázově!).
  • NE, čtečku vám nemohu dodat již s předinstalovaným českým předčítáním. Obdržíte čtečku a návod v elektronické podobě “jak na to”.

Navíc můžete získat na tuto čtečku slevu! K těm bonusům a dopravě zdarma Vám slevím dalších 100 Kč z ceny čtečky, pokud objednáte na dobírku nebo s platbou předem bankovním převodem, objednáte čtečku i pouzdro a do poznámky objednávky napíšete SLEVA100 – jakmile se k Vaší objednávce (tzn. počítači) pak dostanu, uplatním na ni slevu, pokud bude splňovat podmínky uvedené výše. Tzn. buď Vám pak emailem napíšu, že posílám na dobírku za cenu o stokorun méně nebo Vám emailem potvrdím ponížené údaje k platbě.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 6 komentářů

Pocketbook Touch HD – vstup do nejvyššího segmentu

O čem někteří ani netuší, na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky brzo skladem :-) Uběhlo jen 14 dnů od představení vylepšeného 8″ Inkpadu a vynořila se nám nová čtečka od

Recenze čteček 70 komentářů

Recenze ebook čtečky eReading 4 Touch Light

eReading 4 Touch Light je nejnovější přírůstek mezi čtečkami elektronických knih pod hlavičkou portálu eReading.cz, který si dal za úkol “nabídnout legální, komfortní a cenově výhodnou eknihu pro českého čtenáře”.

Novinky 1 komentář

Kdy bude PocketBook Ultra?

Avizované uvedení ebook čtečky PocketBook Ultra na český trh “na konci června 2014” bohužel již nevyjde. Jak je u novinek u PocketBooku zvykem, dočkali jsme se zklamání – posunutí termínu

15 komentářů

  1. Radek
    Prosinec 14, 23:39 Odpovědět

    A jak se vám čtečka líbí obecně. Doporučil byste ji?

    • Tomáš
      Prosinec 15, 08:13 Odpovědět

      Ano, Lexis aktuálně používám a čtečku mohu doporučit. Dobrý displej, možnosti rozšíření, výbava, cena. Hlavní nevýhodou je občasná chaotičnost prostředí, ale nic, co by se nedalo zvládnout :-) Na bližší vypsání se, není bohužel čas. Recenze bude, ale až po Vánocích.

  2. Stáňa
    Prosinec 19, 12:46 Odpovědět

    Dobrý den,
    zajímalo by mne, zda-li má čtečka i funkci slovníku, uložení např. citátů, zvýraznění,… Dále pak jsem nenašla žádný vhodný obal. Zaujalo mne zpracování množství formátu, funguje tedy i na prezentace PPT ? Chtěla bych ji objednat jako dárek k Vánocům, ale stále ještě zvažuji kindle, nemohu se rozhodnout. Cenový limit jsem si, ale nastavila do 3000,- což tato splňuje. Děkuji za rady. Děkuji!

  3. Maxo
    Prosinec 20, 15:51 Odpovědět

    Citacka je s Androidom, da sa doinstalovat iny SW na čítanie kníh, mne osobne vyhovuje AlReader z Ukrajiny. Uvodnu obrazovku som nahradil inym Launcherom (SquareHome). Chyba tlacitko Menu a Home (su len ako softverove na hornej liste). Spodne tlacitko je Spat. Dva druhy zobrazenia, ten druhy vyzera, akoby obraz presiel kopirkou spred 3O rokov. Z casu na cas dojde k refreshu obrazovky, kedy displej prejde do ciernej a naspat do bielej, trva to par milisekund, ale oko to zaregistruje. Pri aplikaciach, ktore robia casto refresh obrazovky to moze byt neprijemne. Pri citani to nevadi a pravdepodobne to robia vsetky citacky. Velkost je udajne ako Kindle 7th Gen.

  4. Maxo
    Prosinec 20, 15:52 Odpovědět

    A ak hladate recencie, dajte si do googlu
    onyx c67ML

  5. Dany
    Prosinec 22, 20:35 Odpovědět

    Zatial mam citacku len dva dni ale uz som nasiel zopar chyb.
    Zmena jazyka na Slovencinu, hlavne menu zostane v Aj.
    Pri zvyseni jasu ma display “pamatovy” efekt kedy predchadzajuca stranka presvita cez aktualnu.
    Mozno sa tieto chyby tykaju iba mojej konkretnej citacky, zajtra ju idem reklamovat.

    • Tomáš
      Prosinec 23, 08:20 Odpovědět

      Čtečka samozřejmě bez chyb není, stejně jako nejsou bez chyb jiné zařízení. Záleží, co chcete reklamací získat. Slovenské menu tím nezískáte – mohu potvrdit stejné chování u jiné čtečky (něco je tam slovensky, ale většina je v angličtině) – záleží, jestli Vám někdo čtečku prodal s tím, že má slovenské menu? U nás na axos.cz rozhodně ne, tvrdíme, že má české menu, což má. Co se týče prosvítání předcházející stránky, to opět reklamace nevyřeší. Musel bych samozřejmě vidět ten váš konkrétní kus, ale předpokládám, že se vám nezdá jev, který je naprosto normální u všech E-Ink čteček (Carta a podsvícení to dle mých zkušeností trochu zvýrazní). V defaultním čtecím programu této čtečky si nastavte “Obnovit obrazovku: vždy” a “prosvítat” stránky vám nebudou.

    • Maxo
      Prosinec 26, 20:49 Odpovědět

      Pokial Hlavnym menu rozumieme spodnu listu na domovskej obrazovke, naozaj zostava v anglictine. Napr. menu v Nastaveni je vacsinou v slovencine, aj ked niektore veci zostali neprelozene.
      Pamatovy jav je normalny a cez zabudovany SW na citanie knih sa da pekne nastavit, ci ma dojst k refreshu obrazovky po kazdej stranke,a lebo az po niekolkych, ci nikdy. Problem je pri ostatnych SW, kde to uz riadi system. Mne osobne to vsak nevadi, je to zakladna vlastost tohto typu displeja, ktora je vyvazena inymi vyhodami.

  6. Maxo
    Leden 03, 14:17 Odpovědět

    Onyx c67 (Pearl aj Carta) uz ma verziu 1.8.0, neviete, ci sa to da dat do Lexis-u, kedze sa jedna o ten isty HW (Carta)?

    • anonym
      Leden 04, 20:17 Odpovědět

      To by mne také zajímalo. Navíc si nejsem jist, jestli jde o C67ML nebo C67ML Carta (paměť, kapacita baterie). Firmware 1.8 na stránkách Onyxu pro tyto dva typy jsou různé soubory.

      C-TECH mne opravdu dojal. O čtečce není na jejich stránkách ani zmínka. Pokusil jsem se jim napsat:
      “Dobrý den,
      pořídil jsem si čtečku C-TECH LEXIS. Zatím jsem s ní velmi spokojen (kromě výdrže baterie, ta je malá i při zohlednění, že jde o čtečku s Androidem), ale nepříjemně mne překvapilo, že na http://www.c-tech.cz se mi nepodařilo o čtečce najít ani zmínku.
      Kde tedy jsou aktualizace firmwaru ke stažení? (Nebo alespoň stávající verze – kdyby se něco pokazilo a bylo nutné reinstalovat systém.)
      Děkuji za odpověď.” atd.
      Přišla mi následující odpověď:
      “Dobrý den,
      omlouváme se, nové webové stránky C-TECH jsou ve výstavbě, brzy budou spuštěny, prosíme o shovívavost a trpělivost. Nový web bude obsahovat všechny novinky značky C-TECH.
      Pokud by nastaly technické problémy se zařízením C-TECH, obraťte se prosím na naše servisní a reklamační oddělení: servis@elko.cz, naši technici Vám rádi obratem pomohou.
      S pozdravem….”
      ….Nejsem si jist, jestli dotyčná dáma vůbec ví, co je čtečka…. Na jejich webu se přirozeně doposud nic neobjevilo.
      A to jsem se ani nezmínil, že prodejce pouzder pro čtečky nenabízí pouzdro pro tu “svoji”.

      O aktualizaci uvažuji hlavně v naději, že by se třeba mohla prodloužit výdrž baterie. Zatím se čtečka chová divně. Při čtení pdf i epub (OReader i NeoReader) nabíjím tak každý třetí až čtvrtý den. Ale u mobi se baterie prozatím skoro nevybíjí. Bohužel žijeme v časech, kdy problémy musí řešit uživatelé a nikoliv “výrobce”.

      Možná by se někomu mohla hodit zkušenost s aplikacemi, které fungují bez problémů.
      WiFi File Transfer (jednoduchý ftp server)
      Pale Moon
      AlReader (má utajenou pdb podporu)

      Jestli něco o aktualizaci 1.8 zjistíte, podělte se prosím o zkušenosti. Děkuji.

    • Skipy
      Leden 07, 09:41 Odpovědět

      FW bych vyzkoušel, ale nedaří se udělat záloha stávajícího, v recovery možnost zálohování není a pomocí ADB taky nejde udělat :-(

  7. petr
    Leden 07, 21:17 Odpovědět

    Dobrý den,
    před vánocemi jsem se nechal zlákat Vaším doporučením pro pořízení tohoto typu čtečky. Prostě jednoduché “mohu doporučit’ mi postačilo. Jenže ani ne po týdnu došlo nejspíš k prasknutí displeje. Nevím, nerozpozmám to a viditelná prasklina na displeji pozorovatelná není, jenže polovina displeje nefunguje (stále je zobrazena úvodní obraz). Nechci vyvolávat ‘hysterii’, jak jsem se podobně setkal u čteček jiného výrobce, tak jako je možné, že se v mém pripade může jednat o výjimku, tedy o vadný kus, nicméně nejspíše budu prvni, který veřejně upozorní na náchylnost této čtečky k praskání displeje. Ať mi tzv.zastánci prominou, ale je to fakt Z tohoto důvodu nemohu ani její užitná vlastnosti hodnotit. Mě teď tedy trápí jiné, a to – jak rozpoznám prasklý displej a je-li tomu tak a tedy mohu předpokládat neuznaní reklamace (fakt pro mě k zlosti, protože jsem se čtečkou zacházel opatrně, ale komu to vysvětlím, že?!?), kde a jak mohu tento typ nechat opravit. Jednání s prodejcem ve mě vyvolalo ještě větší pochybnosti, jestli ví, co a jak….
    Jestli budete mít pro mě radu, budu rád.
    S pozdravem Petr

    • Tomáš
      Leden 07, 22:48 Odpovědět

      Dobrý den. Jste první a zatím jediný. Zajímavé, že jste v komentáři zapomněl zmínit, že máte dvě děti, které čtečku užívaly. Každopádně čtečka byla v den reklamace odeslána do servisu, jak jsem Vás informoval. Pokud ověří prasknutí displeje, buď jim můžete věřit nebo si čtečku rozebrat sám. Věc jsem se Vám snažil vysvětlit. Asi to nevyšlo, poučení i pro mě. Náchylné jsou všechny E-Ink displeje, v tom se shodneme. Jak vypadá prasklý displej (“bez viditelné praskliny”) se můžete podívat na internetu – https://www.google.cz/search?q=broken+e-ink+display&client=opera&biw=1242&bih=598&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj7o5jQgbHRAhVEWBoKHetPBJ4Q_AUIBigB

      • Petr
        Leden 11, 12:51 Odpovědět

        Děti mám, to ano, dvě dcery, jednu plnoletou, druhé chybí roky dva, ale pořád jsou to děti. Leč tu čtečku jsem držel i já a za sebe v upřímnosti ručím. Ale neměl to být příspěvek kálící špínu na něco nebo někoho. Prostě se to stalo – mam tu problém, nevím co a jak bude a tak hledám rady, informace…. ro není nikdy na škodu, ty doplňující informace jsou nadále vítány. Avšak omlouvám se, jestli jsem svým netaktním vyjádřením se Vás dotkl .
        Petr Kubát

    • Maxo
      Leden 20, 15:02 Odpovědět

      Ak je “prasklina” prisne vodorovna alebo zvisla a je v strede displeja, tipoval by som to na zlyhanie cipu (driver displeja), nakolko je displej deleny vodorovne aj vertikalne, kazdu polovicu ovlada iny cip – cipy su videtelne po rozobrani na kraji displeja ako pasiky cca 10×1 mm. V takom pripade je to chyba vyrobna a mala by byt uznana reklamacia. Pre ilustraciu ma cip pri tejto velkosti viac ako 500 vyvodov, cize je tam sanca na zlyhanie.

Komentuj