E-book čtečka s českým předčítáním – C-Tech Lexis

E-book čtečka s českým předčítáním – C-Tech Lexis

Pokud sháníte e-book čtečku s předčítáním textu v češtině, blýsklo se na lepší časy. Dost dlouho taková nebyla k dostání, ale vyřešila to novinka v nabídce, čtečka C-Tech Lexis.

Nejprve si řekněme, co to je předčítání textu. Není to audiokniha (mimochodem profesionálně namluvenou audioknihu můžete nyní získat zadarmo). Audiokniha je záznam mluveného hlasu, většinou dostupná v rozšířeném MP3 formátu. Aby audiokniha k něčemu byla a za něco stála, měly by jí namluvit profesionálové (většinou herci). Předčítání textu je však něco jiného, je to syntéza řeči – jako byste e-knihu sami četli nahlas. Jen to za vás dělá čtečka. Samozřejmě takový přednes nesnese srovnání s tím lidským, ale technologie je poměrně daleko a některým uživatelům to takto stačí. Dokonce si to někteří přímo pochvalují :-) Hodí se to např. řidičům, osobám s postižením zraku a lenivcům :-)

Předčítání se označuje akronymem TTS, což znamená „Text To Speech„, čili doslova „text na řeč“.

Aby e-book čtečka dovedla předčítat, musí být splněny tyto požadavky:

  • Audiovýstup – Čtečka musí mít reproduktory nebo sluchátkový výstup. Repráčky na čtečkách nenajdete, ty doby jsou již ty tam. Sluchátkový výstup je v dnešní době vzácností, ale jsou čtečky, ke kterým sluchátka nebo externí reproduktory připojíte: Pocketbook Touch HD, Pocketbook Inkpad 2, C-Tech Lexis. Všechny zmíněné umí krom přehrávání MP3 (hudby, audioknihy) také předčítat.
  • TTS funkce – Laicky řečeno „mozek“ předčítání. Je více druhů, v uzavřených čtečkách (např. zmíněný Pocketbook) je k dispozici pouze jedna syntéza řeči, do čtečky Lexis si můžete nainstalovat klidně několik (můžete pak otestovat a vybrat tu nej). Tyto „aplikace“ jsou zdarma, za co si nechají výrobci zaplatit (a právem) jsou hlasové balíčky… Namátkou známé aplikace: SVOX, Ivona, Vocalizer, Acapela TTS, ..
  • Hlasový balíček – Představte si, že dáte česky psaný text přečíst Angličanovi, který má anglickou výslovnost a o češtině vůbec neslyšel. Výsledkem bude něco, čemu asi těžko porozumíme. Každý jazyk má své specifika a tak do hry u předčítání zasahují jazykové balíčky – jednoduše hlasy. Můžete si nechat přečíst český text anglickým hlasem, ale nic z toho nepochopíte. Na český text musíte použít český hlas (czech), na anglický text použít anglický hlas, atd. Vyrobit hlasový balíček není zjevně triviální (čti levné) a tak např. technologie Ivona, kterou používají čtečky Pocketbook zatím český jazykový balíček nemá. Takže pokud chcete předčítat český text, tyto čtečky nemůžete použít. Jiné to je u Lexisu…
  • Program na otevření e-knihy podporující TTS – Knihu v elektronickém formátu, kterou si chcete nechat předčítat, musíte umět otevřít nějaký program, který krom běžné funkce „ukáži text, ať si jej uživatel přečte očima“ musí počítat s tím, že lze využít i funkci TTS. Klasicky tedy otevřete e-knihu jako kdybyste ji chtěli číst očima a v nabídce programu pak vyberete funkci TTS, která začne zobrazený text číst (a sama obracet stránky).

Jak jsem již uvedl, dvě čtečky Pocketbook splňují všechny body krom dostupnosti české hlasového balíčku, čeština pro přednes pro ně není k dispozici. Pro čtení knih v češtině tedy nejsou použitelné.

Zmíněná čtečka C-Tech Lexis je na tom obdobně, ale má jednu obrovskou výhodu – běží na Androidu. Má dokonce Google Play, což celou věc zjednodušuje. Takže to co ve čtečce není, lze dořešit. A já jsem to pro vás vyzkoušel a můžu říct – funguje to! Tedy alespoň pro knihy ve formátu epub.

Ve čtečce C-Tech Lexis rovněž není český jazykový balíček, pro předinstalovaný syntetizátor řeči takový ani není dostupný. Ale lze doinstalovat jiný „mozek“, ke kterému jsou české hlasy k dispozici.

Já použil aplikaci Vocalizer. Kdysi „profláklá“ a všemi používaná aplikace SVOX se jaksi „porouchala“, český jazykový balíček nejde stáhnout (není to aktuální výpadek, ale nějaký dlouhodobá chyba), kdo ví, proč to nikdo neřeší. Ale u hodnocení aplikace je spousta nářků českých uživatelů, že to nejde. Mé první kroky sice tedy vedly ke SVOXu, ale musel jsem najít jiné řešení. Má volba padla na Vocalizer, který má k dispozici zkušební dobu na otestování hlasů. Za hlasový balíček je nutno platit, ale s touto aplikací máte týden na vyzkoušení. Toho jsem využil a vy můžete také. Připravte se na to, že pro dlouhodobé použití je nutno hlasový balíček jednorázově zakoupit, žádný zdarma (free) asi neseženete. Cena je aktuálně lehce přes 100 Kč, což myslím nemůže být problém investovat. Potřebujete jen platební kartu a připojení k internetu.

Pro Vocalizer jsou dostupné dokonce dva hlasy, Iveta a Zuzana. Je tedy jen na vás a vašich uších, který hlas vám více sedne. Otestovat či zakoupit můžete oba. Srovnání hlasů jsem pro vás připravil ve videu:

(První ukázka je v doinstalované oblíbeném e-book čtecím programu CoolReader, který není ve videu nastaven pro použití na čtečkách, i když ho tak nastavit lze a se čtečkami dobře spolupracuje. Že je to příliš šedé a že tam jsou zbytečná tlačítka, apod. neřešte :-) Jen jsem to pro potřeby videa neřešil. Ukázka druhého hlasu je v předinstalované aplikaci OReader).

Pokud tedy chcete e-book čtečku s pro oči příjemný displejem a s funkcí předčítání v češtině, můžete si zakoupit čtečku C-Tech Lexis. V mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky dostanete v ceně nejen hodnotné bonusy a dopravu po ČR zdarma, ale také uživatelskou podporu. V této věci zmíním, že zákazníci, kteří u mně čtečku Lexis koupili nebo koupí, mohou na vyžádání bezplatně obdržet podrobný obrázkový návod, kde vysvětlím, jak české předčítání nainstalovat a zprovoznit. Návod bude dostupný do konce tohoto roku (pravděpodobně však ne dříve než 25. 12. 2016). Návod na instalaci českého předčítání do čtečky Lexis najdete zde.

Pro jistotu jisto odpovím na budoucí dotazy:

  • Kromě zakoupení čtečky Lexis budete potřebovat alespoň jednorázové připojení k internetu přes wi-fi a platební kartu aktivovanou pro nákupy přes internet. Náklady na jazykový balíček si hradíte sami (aktuálně lehce nad stokorunu – jednorázově!).
  • NE, čtečku vám nemohu dodat již s předinstalovaným českým předčítáním. Obdržíte čtečku a návod v elektronické podobě „jak na to“.

Navíc můžete získat na tuto čtečku slevu! K těm bonusům a dopravě zdarma Vám slevím dalších 100 Kč z ceny čtečky, pokud objednáte na dobírku nebo s platbou předem bankovním převodem, objednáte čtečku i pouzdro a do poznámky objednávky napíšete SLEVA100 – jakmile se k Vaší objednávce (tzn. počítači) pak dostanu, uplatním na ni slevu, pokud bude splňovat podmínky uvedené výše. Tzn. buď Vám pak emailem napíšu, že posílám na dobírku za cenu o stokorun méně nebo Vám emailem potvrdím ponížené údaje k platbě.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

Amazon Kindle Paperwhite 2 – update firmware 5.4.5

Před pár dny vydal Amazon pro čtečku Kindle Paperwhite 2 update firmware. FW s označením 5.4.5 přináší tři nové funkce. Troufám si tvrdit, že tato aktualizace není nijak převratná či zajímavá,

Hlavní stránka

PocketBook Touch Lux 2 – vylepšená klasika přichází

PocketBook Touch Lux 623 byla cca rok TOP modelem PocketBooku mezi čtečkami elektronických knih s E-Ink displejem. To se má však brzy změnit, protože dle našich informací má ještě v únoru 2014

Novinky

Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625

Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.