Zkušenosti s PocketBook Touch Lux 2 626 a porovnání s konkurencí

Zkušenosti s PocketBook Touch Lux 2 626 a porovnání s konkurencí

Aktualizace 16. 6. 2015 – čtečka PocketBook Touch Lux 2 se přestala vyrábět a plně ji nahradil vylepšený model Touch Lux 3 s novým displejem E-Ink Carta. Informace na blogu najdete pod štítkem Lux3.

Ještě než bude recenze na PocketBook Touch Lux 2 626, podělím se s vámi o nějaké ty zkušenosti s touto TOP čtečkou a rychle srovnám s konkurencí či minulým modelem, který je stále v prodeji.

Touch Lux 2 (626) je, jak název napovídá, nástupcem první generace čtečky Touch Lux (623). Největší konkurent minulého i současného modelu od Pocketbooku je na českém trhu čtečka Amazon Kindle Paperwhite 2. PocketBook 623 byla (je) skvělá čtečka, mnohem lépe vybavená a výhodná pro českého uživatele lepším přizpůsobením pro naši řeč, avšak přesto se našlo spousta lidí, kteří nakonec dali přednost Paperwhitu. Hlavní výhody PW2 oproti PB623 nejsou tajné – rychlost a kontrast displeje, respektive rovnoměrnější nasvícení.

Vylepšený kontrast a nasvícení displeje

Paperwhite 2 používá v současnosti nejlepší displej na bázi elektronického inkoustu – E-Ink Carta. Ten zatím nemá žádná jiná čtečka na světě. Zmiňované modely od PocketBooku používají starší E-Ink Pearl, který byl i v první generaci čtečky Paperwhite. Přes stejný displej u bratříčků je kontrast displeje a požitek ze čtení u PB626 mnohem lepší než u 623. Nejpatrnějším posunem je nasvícení displeje. To je nyní rovnoměrnější, “šmouhy” okolo displeje (hlavně na spodní straně displeje) se již nevyskytují a nasvícení dostalo přirozenější barevný nádech, respektive barevný nádech v některých světelných podmínkách ztratilo. U minulého modelu šlo nasvícení do modra, zde je více neutrální, za dne vypadá bíle – i když za denního světla zapnete nasvícení displeje na rozumnou hodnotu, dost se zvětší kontrast, podklad vypadá bíle a absolutně při tom nemáte pocit, že byste koukali na displej nasvícený LED diodama, naopak ještě více vám to přijde, že si čtete z papíru. Výkon integrovaného nasvícení je u 626ky vyšší a i kontrast je při zapnutém nasvícení “jako nebe a dudy”. Pokud zvažujete čtečku na čtení a obejdete se bez zvukového výstupu (který má 623), určitě sáhněte po PocketBook Touch Lux 2 626.

Porovnání PocketBooku 623, PocketBooku 626 a Amazon Kindle Paperwhite 2

Porovnání PocketBooku 623, PocketBooku 626 a Amazon Kindle Paperwhite 2.
U PocketBooků vyplé nasvícení, u Paperwhite2 sníženo na minimum.

Jelikož se nasvícené čtečky (ve tmě) špatně fotí, respektive porovnávají, dám sem alespoň fotku displejů s vypnutým nasvícením. Fotku zde dávám hlavně, abyste měli představu o světlejším pozadí u nového modelu. Díky světlejšímu pozadí je písmo kontrastnější, i malé zlepšení je ve výsledku přínosné. Z fotky neporovnávejte čitelnost písma, na všech třech čtečkách je zobrazena stejná kniha, ale Kindle používá jiný font (tlustší – proto kontrastnější). Do PocketBooku lze jednoduše doinstalovat jakýkoliv běžně používaný font.

Rychlost

U Luxe 2 byl použit rychlejší procesor (1000Mhz vs 800Mhz) a dvojnásobná operační paměť (256MB oproti 128MB) než u modelu 623. Teoreticky by se tedy měla zvýšit rychlost celé čtečky, ať už pohyb v menu, otevírání knih či otáčení stránek. To se bohužel zatím nestalo. Zkoušel jsem vedle sebe obě čtečky s aktuálním firmwarem a rychlost je srovnatelná, či “neznatelně” ve prospěch staršího modelu. Ten je však v prodeji již cca rok a tak programátoři mohli dosáhnout lepší optimalizace, tak snad není vše ztraceno a zrychlení u nového modelu se časem dočkáme.
Na druhé straně musím zmínit, že jsem neměl žádné problémy s pomalými reakcemi či zasekáváním. Čtečka běží od prvního použití tak jak má. Nechápu tedy reakce některých nových majitelů, že je čtečka pomalá. Jejich zkušenosti nemohu potvrdit, naopak. Buď dělají někde chybu nebo jsou to majitelé první čtečky e-knih s elektronickým papírem a mají nereálné očekávání, nevím. Pokud však vaše čtečka podobným neduhem po vybalení opravdu trpí, zkuste aktualizujte firmware – viz stránky výrobce http://www.pocketbook-int.com/cz/support/pocketbook-touch-lux-2
Čtečka PocketBook Touch Lux 2 je tedy pomalejší než Kindle Paperwhite 2. Vadí to? Myslím, že to není klíčový důvod, proč jednu zatratit a zakoupit druhou. Delší prodleva při otevřené knížky – kolikrát denně otevíráte knížku? Delší prodleva při otáčení stránek – pokud nemáte čtečky vedle sebe, nebudete vědět. Otáčení stránek je dostatečně rychlé (mnohem kratší než otočení stránky u papírové knihy), navíc jak vždy říkám, prodleva je konstantní – při čtení posledního řádku na displeji stačí otočit stránku o chvilku dřív, než máte dočteno a čtení je maximálně plynulé a přirozené.

Video s porovnáním rychlosti PocketBooku 623 a PocketBooku 626

Další postřehy

  • Čtečka o něco zeštíhlela, přesto lze použít stávající pouzdra. Pro čtečku s E-Ink displejem pouzdro důrazně doporučuji, uživatelské zkušenosti s vhodnými pouzdry jsem zde na blogu již popisoval a budu průběžně doplňovat.
  • PocketBook Touch Lux 2 má snad jako první čtečka oficiální podporu formátu Mobi, který používají jako stěžejní formát konkurenční čtečky Kindle. Samozřejmě lze otevřít jen soubor nechráněný DRM ochranou. Až na jeden X-let starý Mobi soubor mi šlo vše bez problémů otevřít. S novinkami by problém být neměl, přesto pokud budete mít možnost volby (např. při koupi nové e-knihy), zvolte ePub formát.
  • Krom dotykové vrstvy, kterou novinka převzala od čtečky PocketBook Basic Touch 624, mají tyto čtečky další společné znaky. Výraznější prolis tlačítek pod displejem – nejenže to vypadá moc dobře, má to také funkční stránku. Tlačítka jdou potmě lépe nahmatat a i se lépe používají, hlavně pokud otáčíte stránky přes hardwarové tlačítka, bříško palce dobře drží v prohlubni.
  • Chvála, která se zaslouženě dostala tlačítkům pod displejem, se absolutně netýká vypínače čtečky. Do něj se přesunula dioda signalizující činnost čtečky (něco jako přesýpací hodiny na počítači), je více zapuštěný a po tmě hodně špatně nahmatatelný. Osobně se mi i špatně mačká, v podstatě to jde jen nehtem, což hlavně v noci je otrava se trefit, navíc mám vždy dojem, že mi nehet projde tlačítkem skrz (byť se to nikdy nestalo :-)

Koupě, diskuze, dotazy

O čtečce PocketBook Touch Lux 2 můžete diskutovat na fóru zde, zakoupit ji můžete v e-shopu specialisty na ebook čtečky aXOs.cz, jehož jsem provozovatelem (v 10/2015 již jen nástupnický model Lux 3 v bílé PB626-2 a šedé PB626-2).

Pokud chcete vyřešit nákup nové ebook čtečky co nejdříve (a nechcete tedy čekat kdoví jak dlouho na recenzi), mám pro vás radu – zapomeňte na starší model 623. Byl bez debat překonán v tom nejdůležitějším – kontrastu displeje a kvalitě jeho nasvícení. Pokud vybíráte mezi nejlepšími modely od Amazonu a PocketBooku, vybírání se vám s novým modelem od PB buď výrazně zjednodušilo nebo ztížilo. Záleží, jak moc oceňujete výhody čteček PocketBook (český servis, časté aktualizace, české menu, česká klávesnice, anglicko-český slovník, podpora cca 15 formátů, možnost personifikace a nastavení, atp.). Jak jsem již psal výše, displej už nebude to, co bude při vašem výběru rozhodovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 14 komentářů

Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka

Aura H2O je aktuálně nejvyšší model kanadské společnosti Kobo, která je stejně jako Amazon v USA, gigantem co se týče prodeje knih a e-knih. Stejně jako americký konkurent, i ona vyvíjí a

Recenze čteček 70 komentářů

Recenze ebook čtečky eReading 4 Touch Light

eReading 4 Touch Light je nejnovější přírůstek mezi čtečkami elektronických knih pod hlavičkou portálu eReading.cz, který si dal za úkol “nabídnout legální, komfortní a cenově výhodnou eknihu pro českého čtenáře”.

Hlavní stránka 10 komentářů

DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 627 vs Pocketbook Touch HD3 632

Protože některé dotazy v e-shopu se stále opakují, rozhodl jsem se, že vytvořím novou sérii článků, kde budu porovnávat jednotlivé čtečky mezi sebou. Pokud budete chtít vědět, čím se dvě

9 komentářů

  1. Ivan
    Květen 01, 07:01 Odpovědět

    Novy FW z 4.4.2014 – podle me je ted ctecka subjektivne o poznani rychlejsi.

  2. Kouddy
    Září 06, 10:49 Odpovědět

    Prosim lze do pocketbook kupovat knihy z Amazonu nebo cist je nebo nikoliv? Dekuju. Kouddy

    • Vasil
      Prosinec 09, 19:59 Odpovědět

      Nejde kupovat knihy přímo z Amazonu. Co vím, tak Amazon knihy zasílá internetem rovnou do čteček Kindle.

  3. Lalwen
    Leden 15, 13:05 Odpovědět

    Ahoj, nejsem si jistá, jestli mi někdo odpoví a omlouvám se, že otravuji, ale potřebuji radu od lidí, co do téhle problematiky dělají.
    Chci si koupit čtečku, strašně dlouho jsem chtěla Pocketbook Touch Lux 2, ale objevila jsem nedávno Pocketbook Ultra 650.. I když nevyužiji OCR a foťák, moc se mi líbí její vzhled, magnetické tělo. Ale nevím, jestli to má pro mě smysl. Chci hlavně aby byla čtečka podsvícená, vydržela mi alespoň týden nabitá, když budu každý den tak hodinku číst. A aby byla malá (mám A4 doma od Pocketbooku nepodsvícenou a moc ji neholduji, navíc je těžká a blbě se mi drží). Má smysl investovat do lepšího modelu, nebo bohatě stačí Touch 2?

  4. Jozef
    Únor 15, 19:02 Odpovědět

    Mám tablet Prestiogio Multipad 4 na ktorom čítam knihy od Kindle v angličtine. Zároveň som si k textu kúpil aj audio verziu a počúvam ako rodený hovorca číta text. Je to taká doplnková forma učenia sa angličtiny. Čítanie z PM4 ale nie je nič moc, preto veľmi reálne uvažujem o kúpe čítačky. Bol som už takmer rozhodnutý kúpiť si PB Touch Lux 2 626, keď som sa dočítal na tejto stránke, že nemá audio výstup. Tak to je teda škoda. Vedeli by ste mi z vlastnej skúsenosti odporučiť kvalitatívne podobnú čítačku, ktorá by audio výstup mala?

    Ďakujem za ochotu.

  5. Petr
    Leden 29, 18:03 Odpovědět

    ahoj všem, nevíte za kolik se dá opravit resp, vyměnit
    lehce prasklý displej dokonce jen z vnitřní strany, je to možné vyměnit celý panel a kdo to dělá popřípadě…jedná se o Pocket book 626 touch lux 2, v Alze mi řekli že za 2500 to udělají, se zbláznili asi…je rok starý a neuznali mi záruku bohužel

Komentuj