Zahraniční dojmy a recenze Kindle Paperwhite 3 2015

Zahraniční dojmy a recenze Kindle Paperwhite 3 2015

V první půlce tohoto týdne zahájil Amazon distribuci své vylepšené čtečky elektronických knih Paperwhite. Tu nazval, jak je už blbým zvykem, “All-New Kindle Paperwhite“, tedy úplně přesně jako předchozí verze vyjma té první z roku 2012 :-) V České republice tuto e-book čtečku seženete o něco později pravděpodobně pod názvem Kindle Paperwhite 3 nebo Kindle Paperwhite 2015 a přijde mi to tak rozhodně přehlednější. Jak bylo zmíněno v článku Kindle Paperwhite 3 s displejem z Kindle Voyage, hlavní a troufám si říci jediný podstatný rozdíl oproti Kindle Paperwhite 2 2014 je použití displeje s rozlišením 300dpi, tedy nejvyšším možným. Další rozdíly jsou pouze ne tak markantní softwarové záležitosti.

Kindle Paperwhite 3 a Kindle Voyage - stejné displeje s rozlišením úžasných 300ppi

Kindle Paperwhite 3 a Kindle Voyage – stejné displeje s rozlišením úžasných 300ppi

Jelikož zahraniční média mají lepší přístup k novinkám, už vyšly i nějaké ty “recenze”. Píšu to schválně v uvozovkách, protože jsou to často kratičké články. Každopádně i ty mohou vytvořit obrázek, jak na tom nová čtečka od Amazonu je. A překvapení se nekoná. Výrobce nic nezvoral, ale zázrak také nečekejte. Čtečka je evolucí předchozího modelu, jeho majitelé tak mohou být relativně klidní a peněženky mohou nechat odpočívat :-) Noví zájemci o e-book čtečku ale určitě dají přednost novince.

Shrnutí dojmů ze zahraničních recenzí Kindle Paperwhite 3

Na serveru engadget chválí v recenzi krásný displej s vysokým rozlišením a dlouhou výdrž (byť je o dva týdny menší, než u předchůdce). Naopak mezi mínusy patří reklamy u levnější verze a v podstatě stejný displej jako u předchůdce. Což může být v podstatě výhoda, protože je ergonomický a na novou čtečku jsou kompatibilní pouzdra pro Kindle Paperwhite 2. Pro přehlednost jsem je ale v e-shopu oddělil a pouzdra pro Kindle Paperwhite 3 mají svou samostatnou kategorii.

Amazon Kindle Paperwhite 3

The Verge hlásá, že nasazení 300ppi obrazovky do střední třídy čteček je něco úžasného a že už před aktuální modernizací byl Paperwhite jejich tip na nejlepší ebook čtečku a teď to platí dvojnásob. To si dovolím nesouhlasit ze několika důvodů. Za prvé něco jako nejlepší čtečka neexistuje, každému bude vyhovovat jiná. Za druhé The Verge se mi zdá jako taková hlásná reklamní trouba Amazonu a jiných vlivných značek, takový mám prostě dojem. Za třetí jsou to Amíci, jiná mentalita, jiný trh. Některé čtečky ani neznají a je pravda, že Kindly jsou pro ně mnohem použitelnější, než pro našince. Ekosystém Amazonu, provázanost s nákupem na Amazonu, to vše běžný Čech neocení. Naopak je poptávka po čtečkách s českým menu a plnohodnotnou podporou několika formátů a PDF (kde naopak sbírají body PocketBook Touch Lux 3 a inkBOOK Obsidian).
Příplatek za Voyage je nyní doporučeníhodný jen těm, kteří chtějí mít naprostou špičku techniky bez ohledu na peníze, respektive když peníze nejsou problém. V tom se shodneme, Paperwhite 3 bude dost kanibalizovat prodej čtečky Kindle Voyage.
Displej Paperwhite 3 si podle The Verge zamilujete. Musím se přiznat, ještě před pár roky jsem tvrdil, že 800×600 bodů na displeji stačí. Přiznávám, že jsem se mýlil a každé zjemnění displeje je podstatný krok k lepšímu zážitku, o což jsem se naposledy podělil v recenzi čtečky Kobo Aura H2O nebo dříve v prvních zkušenostech se čtečkou Kindle Voyage.
Ve zkratce Paperwhite 2015 chválí pro vysoké rozlišení obrazovky, dobrou výdrž na baterie a velkou nabídku e-knih (z Amazonu). Dle mého tak trochu nelogicky si stěžují na absenci senzoru jasu (to má Voyage!) a vodotěsnosti (tu obdržela čtečka Kobo Aura H2O z konkurenční stáje). Bože vždyť je to Paperwhite! Nějak se ta čtečka musí lišit od vyššího modelu a nemůžou tam nacpat to, co mají jen mnohem dražší čtečky. Ještě že nepožadují vodotrysk :-)

Amazon Kindle Paperwhite 3

Na trustedreviews.com “překvapivě” podotýkají, že displej je významným krokem vpřed oproti předchozí generaci. Text je ostřejší a čtete doslova jako z papíru a zapnuté podsvícení nepůsobí únavu očí. Závěr recenze končí tím, že Kindle Paperwhite 2015 je nejlepší všestranná čtečka za dobré peníze…

V recenzi na techradar.com si recenzent pochvaluje vylepšenou typografii (nejen nový font Bookerly), výhodnou cenu a … samozřejmě displej :-) Kritizuje absenci některých funkcí a dnes už všední provedení, které známe od roku 2012, kdy vyšel na světlo světa první Kindle Paperwhite.
Bookerly vycházející z fontů Palatino a Caecilia je vytvořeno s ohledem na nové detailní obrazovky a s cílem pomoci uživatelům číst rychleji a s menší únavou očí při jakékoliv velikosti fontu. Je však pravděpodobné, že tímto novým fontem budou obšťastněni i uživatelé starších Kindlů. Novinka používá vylepšený engine na sazbu, představuji si, že půjde praktičtěji ovlivňovat “vzhled e-knihy”.

Z recenze na The Guardian bych pro změnu vypíchnul, že uživatelské prostředí je údajně viditelně rychlejší a ovladatelnější než u minulé generace. Ne že bych to vnímal jako slabinu i starších Kindlů. Čtečku hodnotí jako skvělou a vlastně nejlepší volbu z dostupné nabídky čteček Kindle.

Že Kindle Paperwhite 3 nebude propadák, jsme tak nějak očekávali. Amazon moc průserové čtečky nedělá. Většina recenzí se shodla na hodnocení 9/10. Kindle Paperwhite 2015 bude tedy dobrou evolucí a určitě jednou z nejlepších čteček na trhu.

Zajímavé, že pouze v jedné ze zmíněných recenzích se objevuje zmínka o čtečce Kobo Glo HD, což je největší a velmi schopný rival pro Kindle Paperwhite 3. Dokonce bych se nedivil, kdyby Amazon přišel s tak detailním displejem jen kvůli Glo HD, která se prodává déle. Prostě nemohli u Amazonu dovolit, aby konkurence měla za stejnou cenu lepší čtečku. Čtečka Glo HD má stejně perfektní displej a liší se v detailech, pro někoho to může být vhodnější volba.

Tak co, koupíte si Kindle Paperwhite 3 nebo jinou kvalitní e-book čtečku z nabídky? :-)

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 0 komentářů

Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O

Vodotěsných čteček není mnoho, i když vodotěsnost není v dnešní době u čteček elektronických knih jen nedostižný sen, pořád jde i dnes spíše o raritu než běžnou vlastnost. Vodotěsnost se ale

Hlavní stránka 3 komentářů

PocketBook CAD Reader – první vlaštovka s EPD displejem (E-Ink Fina)

PocketBook na svém profilu na YouTube uveřejnil reklamu na model CAD Reader, po jejímž zhlédnutí budete chtít takový kousek vlastnit, i když nejste stavební inženýr…nebo právě proto :-) Toto zařízení však

Hlavní stránka 5 komentářů

Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj