První zkušenosti s Pocketbook Color – čtečka s barevným E-Ink displejem
Přeskočím historicky opravdu první pokus o čtečku s barevným displejem (Pocketbook Color Lux) cca sedm let zpátky a rovnou se přesunu k nové čtečce Pocketbook Color 633, která nás aktuálně zajímá a kterou jsem měl půjčenou na testování a můžu vám tak přinést něco jako krátkou recenzi nebo spíš zhodnocení a popsání zkušeností se čtečkou a obzvláště použitým barevným displejem. Běžný E-Ink displej (např. E-Ink Carta), který celosvětově vyrábí už v podstatě jediná firma, je “černobílý”, respektive podporuje 16 odstínů šedi. Tedy ještě více polopaticky – ve skutečnosti není černobílý (jak jej nadále budu nazývat), ale je lepší než to. To jen na začátek na vysvětlenou, abychom si rozuměli :-)
Šasi je stejné jako u stávajících modelů s 6″ černobílým displejem Lux 5 628 a HD3 632. Tyto modely se na první i druhý pohled liší jen barevným provedením zevnějšku, novinka Pocketbook Color 633 je černo-stříbrná, se zvláštním odstínem oné stříbrné, možná bych ji nazval platinou. Čtečka je příjemně malá a lehká, ergonomii hodnotím jako ve škole – za tři (umím si představit tlačítka přesunutá na bok a méně klouzavé záda – ok, to řeší obal) .
Color tedy vychází z modelu HD3, i když ne vše je stejné. Chybí vodotěsnost, naopak je navíc slot na paměťovou kartu. A také chybí SmartLight (kterou už dostal i model střední třídy – letos právě poprvé Lux 5).
Barevný displej
První co je jiné a všem trkne do očí, je samozřejmě displej. Je použit nový barevný E-Ink Kaleido. Ten má podporu 4096 barev. Je trošku problém popsat, jak tento displej funguje, protože výrobce displeje se nějak konkrétně nechlubí, jak to vlastně funguje a stejně – jsme obyčejní lidi a ne nějací inženýři přes displeje :-) Nicméně ve výsledku si to můžeme popsat tak, že tam jsou displeje jakoby dva – jeden klasický černobílý (respektive podporující 16 odstínů šedi) E-Ink Carta s jemností 300 ppi a jednak právě barevný (spíš jakýsi “filtr”), který má však rozlišení třikrát menší – 100 ppi. Pokud vezmu tu druhou hodnotu, tak kulantně řečeno to není žádná výhra a je to méně, než ty donedávna používané nejhorší černobílé displeje. První hodnota je naprosto prvotřídní a lepší ani aktuálně být nemůže.
Podporovaných barev je tedy 4096, to se může zdát hrozně moc. Opak je pravdou. Běžně používané LCD monitory by měly být schopny zobrazit 16,7 milionu barev. Lepší LCD monitory pak jednu miliardu barev.
Barvy jsou u displeje E-Ink Kaleido mdlé, což se předpokládalo, respektive vědělo i dopředu. Barevné přechody jsou brutálně osekané, pro dobré zobrazení barevných přechodů či fotografií je čtyři tisíce barev málo. Ani zdaleka, ani s přimhouřenýma očima, ani ve snu – nečekejte nějakou fotorealistickou kvalitu. Nicméně i s omezenou paletou barev, i s tím, že jsou mdlé, poznáte na displeji co je co. Pokud tedy nebudete koukat na koláčový graf s padesáti odstíny růžové :-)
Přizpůsobení grafiky v e-booku
Grafiku nebo obrázek, který se vyskytne v e-knize si můžete označit a přenastavit. (vyzkoušeno na formátu ePub) Lze ovlivnit: sytost, kontrast, jas a gammu. Po přenastavení lze vybrat, zda se mají hodnoty použít pro všechny ilustrace v knize nebo pro všechny e-knihy v “tomto formátu”. Lze také jednoduše nastavení vyresetovat.
Barevné zvýrazňování v textu
Barvu lze využívat i při označování textu – poznámek – v e-knize. Pro označení textu jsou k dispozici čtyři barvy “pozadí”, z toho zelená je už hodně tmavá. Pokud bude text v e-knize černý a vy jej označíte barvou (např. fialovou), bude (stále) černý text a barevné pozadí. Nebudou to stejně detailní písmenka jako bez zvýraznění barvou, černý text bude mírně kostrbatější, ale rozdíl bych nazval nedůležitým. (není to to samé jako když je text bílý a pozadí barevné)
Kontrast a nasvícení displeje
Bez zapnutého podsvícení, např. i tedy po prvotním vytáhnutí čtečky z krabice, je jasné, že pozadí displeje je oproti stávající špičce dost tmavé. To je přesně opak toho, co potřebujeme – stejně jako na papíru, potřebujeme nejsvětlejší pozadí (ideální bílé) a nejtmavší text. Čím lepší bude kontrast, tím snáze půjde text přečíst.
Pocketbook Color má samozřejmě nasvícení displeje (podsvícení/nasvícení – zaměňuji to, protože to tak dělají všichni, ale není to to samé, viz článek o “podsvícení” u e-book čteček). Díky tomuto, klidně to nazvěme podsvícení, se kontrast výrazně zlepší, včetně lehkého oživení barev. Při využití nasvícení displeje, se displej v přirozeném osvětlení denního světla – jeví s nádechem mírně do modro-šeda, při čtení ve tmě mi přijde barevná teplota neutrální (šedo-bílá). Takže toto hodnotím kladně z hlediska přiblížení se papíru. Podsvícení je rovněž pohodově rovnoměrné. Aby ne, když je tam 12 LED diod, některé čtečky mají polovinu.
Na přímém extrémním(!) slunci (představte si ty největší pečáky) nejde podsvícení i na maximální hodnotu vůbec poznat – kontrast tak paradoxně není úplně ideální (což by měla být silná stránka E-Ink displejů) a rozdíl mezi zapnutým podsvícením na max a vypnutím podsvícením, nejde vůbec poznat. Samozřejmě text přečtete, ale u kvalitních čteček s pouze E-Ink Carta displejem, bude čtení o dost příjemnější. Ve tmě a špatných světelných podmínkách a se zapnutím podsvícením je vlastně čtení z E-Ink Kaleido v Pocketbooku 633 nejlepší a nejvíce se blíží tomu, na co jsme zvyklí u klasických “černobílých” čteček. Stejně tak za jakýchkoliv jiných NEextrémních světelných podmínek, ale vždy se zapnutým nasvícením displeje – to je vlastně nutnost. Tento druh podsvícení je na rozdíl od podsvícení u LCD monitorů příjemný a řekl bych, že vypadá velmi přirozeně, ale přeci jen by bylo lepší nebýt na něj “odkázaný”.
Co mě však překvapilo je absence funkce SmartLight – tak si Pocketbook pojmenoval funkci pro volbu barevného nádechu podsvícení, od studených po teplé tóny. Tato vychytávka, na kterou se velmi rychle zvyká (protože je boží) byla doménou nejvyšších modelů Touch HD3 a Inkpad 3. Letos, jak jsem již zmínil, se dostala i do střední třídy a má ji Lux 5. A v (této) nejdražší 6″ čtečce chybí! To si snad výrobce dělá srandu.
Rastr barevného filtru
Druhou věcí, které jsem se po prvním zapnutí lekl, je mřížka – rastr, který zcela jistě souvisí právě s barevností displeje (a již zmíněným “barevným filtrem”), protože černobílé modely jej nemají. Tento jemný rastr je na displeji pořád a může být pro někoho velmi rušivý. Za určitých podmínek a nálady jsem jej neviděl. Např. pokud jsem seděl u stolu a čtečku měl položenou na stole (za talíř :-), nebo když jsem seděl na židli v čekárně a měl čtečku položenou na stehnech. V obou případech jsem rastr vůbec nevnímal a mám myslím celkem dobré oči. V jiných situacích, kdy jsem měl čtečku očím blíže, to bylo tak 50:50, záleželo na okolnostech. Nicméně zda rastr budete vidět či vnímat, či zda vám bude rastr vadit, to je otázka, na kterou nelze dát dopředu odpověď – musíte vyzkoušet a to dlouhodoběji, ne na pět minut někde na prodejně.
Rozlišení “černobílého” textu je samozřejmě naprosto perfektní. Jak jsem již výše uvedl, rozlišení barevné části displeje je celkem tragické. Nicméně opravdu to vadilo velmi málo. Nejvíce se to samozřejmě projeví u prťavého fontu a pouze u barevného textu (tzn. ne černého).
(Fotografie jsou bez úprav, časem dohraji i fotografie za denního světla a v porovnání s jinými typy e-book čteček)
Jen telegraficky a pro úplnost zmíním, že ovládací prostředí čtečky je vlastně kompletně bezbarvé a to, že mezi aplikacemi nalezneme vybarvování – omalovánky.
Zhodnocení
Pocketbook Color, potažmo barevný displej E-Ink Kaleido má výhody i nevýhody. Otázkou je, pro koho je tato čtečka vlastně určena, kdo si ji má pořídit. Hlavní otázkou je dostupnost vhodného barevného obsahu. Pro někoho, kdo čte beletrii je “barevná” e-book čtečka zbytečná. Opravdu potřebujete vidět “přebal” e-knihy v barvě? Asi ne. Využijete barevné podtrhávání v textu? Může být, kolik takových lidí však bude? Kolik lidí má k dispozici barevný obsah vhodný pro E-Ink o úhlopříčce 6″? Nějaké jednodušší skripta či učebnice, možná? Pohádky, těch je kolik? (upřímně nevím, ale netipoval, že mnoho) Kdo opravdu potřebuje nebo alespoň hodně uvítá barvu, předpokládám, že by spíše preferoval větší úhlopříčku displeje (alespoň 8″), kterou pak bude možné označit jako “vhodné na komixy”, “vhodné na magazíny”, “vhodné na složitější PDF dokumenty” (vice o problematice viz článek Jak číst PDF na ebook čtečkách), apod. To prostě o 6″ úhlopříčce říct nejde.
Pocketbook 633 není celosvětově jediná čtečka, která přichází s E-Ink Kaleido a u všech ostatních čteček v diskuzích narážím na prosby “udělejte to ve větší úhlopříčce”. Protože tam to má prostě mnohem větší a lepší využití. Tím, že je barevný displej zatím pouze v 6″ úhlopříčce, se jeho využití snižuje. Nicméně nevypadá to, že by aktuálně výrobce tohoto typu displeje uměl dodat tento displej ve větší úhlopříčce (nebo je moc drahý, což je vlastně také chyba výrobce :-)
Pro své čtení beletrie bych si na ni nechal zajít chuť a vybral klasiku – Pocketbook Touch HD3. Musím uznat, že mít na displeji barvy bylo osvěžující, ale já osobně ji nevyužiji natolik, abych takovou čtečku potřeboval/chtěl. Uvedené nevýhody jsem sice v praxi nevnímal až tak negativně, jak jsem se zhrozil po prvním vybalení a zapnutí. Ale přeci jen už jen to, že je Pocketbook Color dražší než nebarevné čtečky – proč bych měl připlácet za něco, co nevyužiji. Máte to jinak, myslíte si, že čtečka PB Color je konečně něco pro vás? Výborně, objednávejte na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky :-) Máme jak Pocketbook Color 633 (s bonusy: ochrannou fólií na displej, garancí nula vadných bodů na displeji, voucherem na tři dané e-knihy na Palmknihy.cz v hodnotě přes 500 Kč a sbírku 7500 e-knih), tak velkou nabídku vhodných obalů. Odborné poradenství před a po nákupu je samozřejmostí, jsme specialisti ;-) A pokud jste z Ostravy nebo okolí, klidně přijeďte okouknout čtečku na prodejnu. (Ale jak jsem již psal výše, lepší obrázek získáte až po několika dnech používání).
O autorovi
Další zajímavé články
Nejprodávanější e-knihy v ČR za září 2015
Vždy za uplynulý měsíc zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů desítku nejlépe prodávaných titulů, které jsou dostupné v elektronickém formátu. Hledáte-li k přečtení něco, co teď frčí, můžete se inspirovat :-)
Nejprodávanější e-knihy v ČR za září 2016
Které knihy se nejvíce kupovaly po prázdninách? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině za měsíc září. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny platné v době
PocketBook Touch Lux 2 – vylepšená klasika přichází
PocketBook Touch Lux 623 byla cca rok TOP modelem PocketBooku mezi čtečkami elektronických knih s E-Ink displejem. To se má však brzy změnit, protože dle našich informací má ještě v únoru 2014
0 komentářů
Zatím žádné komentáře!
Můžeš být první, napiš svůj komentář!