První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

Chtěli jste si koupit čtečku elektronických knih PocketBook Touch Lux 2 (626) a než jste ji objednali, zjistili jste, že se chystá nový model, respektive “omlazení” Lux dvojky? Neuběhl ani týden od neoficiálního představení novinky PocketBook Touch Lux 3 a výrobce vydal tiskovou zprávu o začátku prodeje této novinky. Čtečka se dnes dostala na sklady některých e-shopů a možná i pulty kamenných obchodů.

Samozřejmě i já jsem pro své zákazníky e-shopu aXOs.cz čtečky bryskně zajistil. A jak je zvykem, hned si taky jednu přivlastnil, ať ji mohu pořádně otestovat. Určitě vás zajímá, jak si novinka vede oproti skvěle zavedené Lux 2. Vlastně jde o identické čtečky s jedním velkým rozdílem a tím je displej. “Vzít osvědčenou odzkoušenou klasiku nebo počkat, jak dopadne druhý pokus PocketBooku s nasazením Carta displeje?” To byl častý dotaz, který jsem poslední dny a týdny slyšel. Dnes už mám jasno a jasno si můžete udělat i vy, pokud budete číst dále :-)

Předně bych upozornil, že čtečku Lux 3 jsem používal velmi krátce – vždyť se prodává teprve ode dneška. Dále, že srovnání nasvícení může být ošemetné, protože u čteček existuje jednak kusová odchylka a jednak “revizová odchylka”, podle toho, v jaké fabrice, z jakých komponent a kdy čtečku vyrobí. Vzhledem ke statusu novinky nemám rozsáhlejší vzorek a proto nemohu hodnocení korigovat a musíte tak vzít zavděk srovnání náhodné čtečky Lux dvě a náhodné Lux trojky. Fotky zkreslují, čtečka vpravo je ve skutečnosti mnohem více do žluta a čtečka vlevo naopak méně do modra. Jako poslední snad uvedu, že se v podstatě jedná o srovnání displejů novinky a již nevyráběné klasiky, protože jinak jsou obě čtečky identické.

Displej E-Ink Carta v PocketBooku Lux 3

Jak již bylo uvedeno, ve čtečce PocketBook Touch Lux 3 výrobce teprve podruhé zkouší nasazení E-Ink Carta displeje. Tento displej je pro 6″ úhlopříčky již více jak rok to nejlepší, co se pro čtečky elektronických knih vyrábí. Výrobce panelu uvádí bombastické zlepšení kontrastu a rychlosti oproti minulé generaci (E-Ink Pearl), ale ve výsledku víme, že rozdíly nejsou tak velké. I čtečka Lux 2 626 se starším typem panelu šlapala na paty královně kontrastu, čtečce Amazon Kindle Papewhite 2 s Cartou. Zmíněný Kindle byl první a dlouhou dobu jediný s tímto displejem, ale doba pokročila a použití E-Ink Carta je letos pro high-end čtečky nutností. Pravděpodobně i proto tajemná aktualizace čtečky 626, která se zjevila zčistajasna. Lux 2 byl nejprodávanější čtečkou značky.

První čtečka od PocketBooku s Carta displejem byla PB Ultra. Tu jsem recenzoval na blogu zde (a zde pokračování recenze). Jak si můžete přečíst v recenzi, byť to na první pohled nevypadalo, kontrast za světla byl dobrý. Bohužel však někde soudruzi udělali chybu a při zapnutém nasvícení se hodnoty kontrastu viditelně propadly, což bylo ve srovnání s levnějším Lux 2 s papírově horším displejem velké zklamání. I proto byl Lux 3 vyhlížen s mírnými obavami – nezpacká to výrobce zase?

V pasivním módu, tedy bez zapnutého integrovaného nasvícení, je displej viditelně světlejší, než u předchůdce:

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2 (vypnuté nasvícení)

Fotografie není z přímého slunečního světla, takže světlejší šedá (“bílá”) a tmavší černá, kterou slibuje výrobce panelu, se ještě více projeví za lepších světelných podmínek. Abych pravdu řekl, z fotografie se mi to nezdá, ale při pohledu na displej čtečky Lux 3 se zapnutým nasvícením mám dojem, že černá je snad černá až moc :-) Cítím to hlavně u větších tmavých ploch. Každopádně to od pohledu vypadá, že novinka je na tom lépe než předchůdkyně, což je fajn.

Nasvícení displeje v PocketBooku Lux 3

Kritické místo však bylo někde ve vrstvách nad displejem – dotyková vrstva a světlovodivá vrstva. Tam někde začala Ultra při přímém srovnání s Lux 2 ztrácet. Novinka propadem kontrastu netrpí, PocketBook Lux 3 má viditelně lepší kontrast se zapnutým nasvícením. Ze srovnání dostupných dvou kusů má Lux 3 podsvícení také rovnoměrnější a to i na spodku displeje, kde je nejkritičtější místo u všech ebook čteček s nasvícením. Takřka se blíží ideálu. Podsvícení se velmi zase blíží bílé, je jen malinko do modra. Pokud bych neviděl Kindle Voyage (byť za dvojnásobnou cenu), dal bych jedna s hvězdou.

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

Majitelé čtečky Touch Lux 2 mohou být asi klidní, rozdíl v podsvícení není tak brutální jako při srovnání minulé generace (Touch Lux vs Touch Lux 2), svou čtečku mohou s poměrně klidným svědomím používat dál, měnit asi nebudou chtít. Při koupi nové čtečky ale není co řešit – berte novinku, rozdíl k lepšímu je patrný. Podrobnější a sofistikovanější srovnání, či porovnání s jinými čtečkami, snad někdy jindy…

PocketBook Touch Lux 3 zrychlil

Kupodivu vylepšený kontrast není jediná zásluha, kterou si nový displej připisuje. Jak firma E-Ink tvrdí, Carta eliminuje potřebu úplného obnovení stránky a má vylepšené přechody mezi stránkami. Rozdíl je poznat na první pohled, otáčení stránek bez invertování je viditelně rychlejší. Zatímco u Lux 2 jako by se nová stránka objevila nadvakrát, u Lux 3 se stránky vymění napoprvé a rychleji. Rozdíl je znatelný, byť jsou čtečky identické co se paměti a procesoru týče (vlastně i firmware jsem použil stejný, stejně jako knihu), otáčení stránek bez invertování je na Touch Lux 3 rychlejší a také mi přijde přirozenější – a to jsem fanda plného invertování po každé stránce.

PocketBook Touch Lux 3 - podsvícení je rovnoměrnější

PocketBook Touch Lux 3 – podsvícení je rovnoměrnější

Akce pro čtenáře blogu EbookExpert.cz

Máte-li o novou ebook čtečku zájem, rád bych vás upozornil na možnost výhodné koupě. U mě v e-shopu aXOs.cz (a ebookcitacky.sk – pro bratry a sestry na Slovensku) krom čtečky obdržíte jako bonus DVD s e-knihami, garanci nula vadných bodů na displeji, fólii na displej, vouchery na komerční e-knihy, českou USB nabíječku pro nabíjení čtečky bez počítače a v neposlední řadě můj řekněme nadstandardní servis. Když si toto všechno sečtete, měla by vám vyjít velmi výhodná nabídka :-)

Čtečka PocketBook Lux 3 se prodává ve dvou barevných variantách:

Pro čtenáře blogu mám však ještě vylepšenou nabídku…

Objednejte si PocketBook Touch Lux 3 se špičkovým pouzdrem (>600 Kč) a na čtečku dostanete 100 Kč slevu. Budete mít nejen super čtečku, ale také super pouzdro nejvyšší kvality a zajímavého designu. Buď od Lente designs nebo od Tuff-Luv. Osobně používám od druhé zmíněné firmy, kvůli bezva vychytávce – popruhu na ruku, ale pouzdra od Lente jsou zase ručně vyráběná přímo v Anglii. (Rekapitulace akce: pro slevu 100 Kč z ceny čtečky je nutno objednat čtečku a k ní pouzdro s cenou vyšší jak 600 Kč, jen do poznámky objednávky přidejte text “AKCE100” – sleva bude potvrzena emailem před vyřízením objednávky – logicky jde využít jen pro platbu klasickým bankovním převodem nebo na dobírku). Tato akce platí do odvolání, rozhodně však neotálejte, minimálně aby vám někdo nevykoupil zrovna ten váš obal :-)

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky 1 komentář

Jakou e-book čtečku na Vánoce 2016

Letos článek o výběru e-book čtečky pod stromeček píšu s dostatečným předstihem, aby výběr e-book čtečky měli ulehčený i ti, kteří dárky shánějí dostatečně dopředu :-) Vím dokonce o čtečce

Ebook čtečky 12 komentářů

PocketBook Ultra 650 – nové uživatelské rozhraní – fotogalerie

V ebook čtečce PocketBook Ultra výrobce poprvé použil nové uživatelské rozhraní. Často dílčí “konečné” části aplikací či funkcí vycházejí z nebo kopírují předešlý vzhled a funkčnost, ale subjektivně vidím nové

Ebook čtečky 0 komentářů

Novinky ze světa e-book čteček #3

Přináším další nepravidelný souhrn novinek na poli e-book čteček, e-booků a elektronického čtení. Pohodlně se usaďte a můžeme začít :-) inkBOOK 8 s Androidem, zvukovým výstupem a 8″ E-Ink Na

4 komentářů

  1. Ondrej
    Květen 29, 20:03 Odpovědět

    A kruci. Trochu mne mrzí, že jsem tu trojku o měsíc prošvihl a šel do dvojky. Nezávisle na tom, že trojka vyšla jsem si říkal, že jedna z mála nevyhovujících věcí na lux2 je právě zašedlé písmo při použití podsvícení (tou druhou je namodralé podsvícení – přirozenější a příjemnější by mi bylo lehounce do žluta, prostě teplejší – ale to neřeší ani lux3)

  2. Jan
    Listopad 19, 20:34 Odpovědět

    Potřeboval bych poradit, rozhoduji se mezi dvěma modely značky PocketBook, a to PocketBook Touch Lux 3 a PocketBook 840 InkPad

  3. petra
    Leden 04, 21:56 Odpovědět

    Zajímalo by mě, jestli jde měnit barva stránky z bílé na černou(myslím tím čtení v noci)nemohu to nikde najít v nastavení. Dostala jsem čtečku jako dárek a ani v obchodě prodavač nevěděl. Mám pocket Book Touch lux3.Děkuji za odpověď P.

Komentuj