Pocketbook Aqua 2 – první zkušenosti a srovnání s Pocketbook Touch Lux 3

Pocketbook Aqua 2 – první zkušenosti a srovnání s Pocketbook Touch Lux 3

Na český trh se reálně dostala čtečka Pocketbook Aqua 2, která je vodotěsná. Představil jsem ji již v květnu v článku Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O. Konečně ji tedy držím v ruce a mohu zhodnotit po krátké době používání a ne jen podle papírových předpokladů. V tomto článku se zaměřím také na srovnání se čtečkou Pocketbook Touch Lux 3, která je na trhu již dlouho a je jakýmsi vzorem pro tuto vodotěsnou novinku. Dalo by se totiž říct, že Aqua 2 je to samé co Touch Lux 3, akorát s vodotěsností navíc. Takže mnoho zákazníků jistě bude postaveno před otázku, kterou vybrat? Zda si připlatit za vodotěsnost a zda-li z tohoto benefitu neplyne nějaké omezení či zhoršení kvalit čtečky.

Aby bylo jasno, toto není plnohodnotná recenze čtečky, jen první dojmy a zkušenosti s jejím krátkým používáním.

Pocketbook Aqua 2 641

Jaké jsou rozdíly mezi Pocketbook Aqua 2 (taktéž označovaná jako 641) a Pocketbook Touch Lux 3 (označovaná jako 626-2)? První zmiňovaná má:

  • Vodotěsnost a prachotěsnost, standard IP57, “pro uživatele to znamená, že čtečka PocketBook Aqua je chráněna před proniknutím prachu dovnitř a lze ji ponořit do vody, a to do hloubky až jednoho metru, aniž by hrozilo poškození zařízení.”
    pocketbook_aqua_2_641_axos_4
  • Větší interní paměť na uložení dokumentů, hudby, audioknih a e-knih, 8GB vs 4GB. I když výrobce aktuálně inzeruje u obou čteček velikost paměti 8GB, že by se něco v tichosti změnilo? Prověřím, až budu u nějakého novějšího kousku čtečky Lux 3… Tak opravdu, i Touch Lux 3 má nyní 8GB paměti.
  • Absence paměťového slotu, interní paměť čtečky Aqua 2 nejde rozšířit.
  • Navíc podporuje MP3 (po připojení sluchátek nebo externích reproduktorů skrze dodávanou redukci microUSB na sluchátkový výstup) a předčítání textu – TTS. Ve čtečce je nahrán hlas pro angličtinu, pokud potřebujete předčítat česky psaný text, tak se podívejte zde.
    Pocketbook Aqua 2 641
  • Má krapet tlustší šasi a nižší váhu, 114,6 х 174,4 х 9 mm vs 114,6 х 174,4 х 8,3 mm. Váhu opět výrobce udává aktuálně stejnou (180g), ale u Touch Lux 3 byla (minimálně na začátku) váha 208 gramů. Budu muset převážit :-) Převáženo a výsledek? Aqua 180 gramů, Touch Lux 3 175 gramů.
    Pocketbook Aqua 2 641

Tak to by byly ty papírové nebo technické rozdíly. Jaké jsou rozdíly, když mám obě čtečky v ruce?

Podstatné obě čtečky sdílejí a nejpodstatnější je u čtečky elektronických knih displej, kterým je v tomto případě E-Ink Carta s úhlopříčkou 6″ a HD rozlišením, tedy 1024 × 758 body, čili s jemností 266 ppi. Což je v dnešní době dobrý standard, střední cesta. Displej je u obou čteček dotykový (kapacitní snímání) a s integrovaným nasvícením. I když je displej stejný, přeci jen mohou nastat rozdíly a na kvalitu displeje vodotěsné čtečky jsem byl zvědav nejvíce.

  • Pozadí displeje se mi zdá tmavší u čtečky PB Aqua 2, což není dobré znamení. I samotné písmo (černý “pigment”) je však tmavší a ve výsledku se mi tato kombinace i lépe čte, jak při vypnutém podsvícení, tak při zapnutém. Takže toho, čeho jsem se bál u nové modré čtečky, se nekoná a na novince se mi čte dobře. Dokonce lépe než na modelu se stejným displejem. Byť tento rozdíl bych být Vámi hodil za hlavu, pokud vybíráte novou čtečku. Můžete to třeba vnímat naopak a mohu s klidným svědomím prohlásit, že obě čtečky mají velmi dobrý displej, ze kterého se dobře čte.
    Pocketbook Aqua 2 641

    pocketbook_aqua_2_641_axos_14
    pocketbook_aqua_2_641_axos_12
  • Stejně jako první verze, je i Aqua 2 dostupná v modré barvě. Jde o “metalízu”, výrobce barvu nazývá azurovou. Touch Lux 3 se v šedé barvě drží s onou “metalízavostí” výrazně zpátky. Pro první verzi Akvy byla časem dostupná i bílá barevná varianta, ale zda bude i u dvojky z čeho vybírat, to se dozvíme až když to nastane. Každopádně k modré dobře půjde modré originální pouzdro.
    Pocketbook Aqua 2 641
  • Čtečka Pocketbook Aqua 2 má o něco více zapuštěnější displej, případné stíny jsou tak výraznější. Většinou se dá vyřešit podsvícením nebo velmi malým náklonem čtečky do jiného směru oproti zdroji světla.
  • Tlačítka pod displejem jsou ukrytá pod vrstvou gumy, dotyk i stisk jsou tedy gumovější. Na jejich stisk se musí u Akvy oproti Touch Luxu vynaložit mírně větší tlak, ale to je holt daň za vodotěsnost. Piktogramy na vodotěsné verzi jsou vystouplé a poměrně ostré, jestli tak můžu nazvat něco, co je z gumy :-) Počítám, že se to může hodit, když vyjdete z bazénu a budete mít mokré ruce.
  • Samostatné zapínací tlačítko zmizelo, a zapnutí a vypnutí čtečky se řeší dvouvteřinovým podržením tlačítka vpravo pod displejem. To má mj. defaultně fungovat jako vyvolání kontextové nabídky, což mi ve čtecí aplikaci nefungovalo (na hlavní obrazovce ano), že by bug?…
    Pocketbook Aqua 2 641
  • …Při testování novinky jsem narazil na tři bugy ve firmware, stará dobrá Touch Lux 3 je přeci jen odladěnější. Ale není to žádná tragédie, která by čtečku udělala nepoužitelnou a předpokládám, že dřív nebo později výrobce odladí i tuto čtečku.
  • Zajímavostí je, že čtečky nemají shodný firmware, respektive se firmware nechová stejně. Např. otevřu-li na obou čtečkách stejnou knihu (ať epub nebo mobi), na Akvě je zobrazena větším a výraznějším písmem. Na hlavní obrazovce byla ikonka webového prohlížeče nahrazena ikonkou nastavení. V něm je zase méně co nastavit, i když jde většinou o absenci nastavení, které většina nikdy ani nemohla využít vzhledem k běžnému použití čtečky.

Pocketbook Aqua 2 641

Na čtečce Pocketbook Aqua 2 641 po prvotním seznámení nevidím žádný háček, což je pozitivní, protože vychází z jedné nejlepších čteček (minimálně z poměru cena/hodnota) na trhu. Zdá se být ideální e-book čtečkou na dovolenou :-) Pro majitele e-book čtečky Pocketbook Touch Lux 3 neznamená čtečka Aqua 2 důvod k “přezbrojení”, ale pokud kupujete novou čtečku, máte o čem přemýšlet. Aqua 2 nenabízí horší komfort čtení a za poměrně malý příplatek nabízí vodotěsnost a zvukový výstup. Jestli to využijete či nevyužijete, je pak jasné, kterou čtečku doporučit. Pokud nevíte, těžko radit :-)

Čtečku Pocketbook Aqua 2 641 můžete zakoupit v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Osobní přístup a odborná pomoc samozřejmostí, plus navíc i dopravné po ČR zdarma a fůra bonusů (nabíječka, ochranná fólie na displej, DVD s e-knihami…). Budu rád, pokud koupi čtečky vyřešíte v mém e-shopu a podpoříte mě tak v psaní podobných článků.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky na trhu ebook čteček 1 komentář

První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean

Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již

Ebook čtečky 1 komentář

Nová základní čtečka Amazon Kindle

Dnes byla veřejně představena nová čtečka Kindle. Novinku mimo jiné výrobce avizoval emailem na své zákazníky a ode dneška ji najdete také např. na “americké” stránce Amazonu. Nový Kindle lze

Ebook čtečky 13 komentářů

Onyx Boox AfterGlow 2 – nadějné spojení ebook čtečky a tabletu

Na tomto blogu, stejně jako v e-shopu, se zabývám jen pravými ebook čtečkami, tedy čtečkami elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu (E-Ink). Počas let, kterým se čtečkám věnuji,

1 komentář

  1. ipfan.inf
    Duben 05, 05:45 Odpovědět

    Co se tyce vybavy a provedeni, tak hodne vychazi z Pocketbook Touch Lux 3, ktera je na trhu jiz delsi dobu. Zakladnim a tim nejvetsim rozdilem je stupen certifikace odolnosti proti vode a prachu ve stupni IP57. To znamena, ze je chranena proti vniknuti prachovych castic a mela by bez ujmy prezit ponoreni do hloubky az jednoho metru.

Komentuj