Onyx InkBOOK – nová čtečka s Androidem a E-Ink Carta

Onyx InkBOOK – nová čtečka s Androidem a E-Ink Carta

Onyx představil novou čtečku elektronických knih s názvem InkBOOK.

Jedná se o čtečku vyšší třídy a jak je u novinek z podobné cenové relace zvykem, pyšní se Carta displejem. Ten nabízí nejlepší možný kontrast. Krom toho je displej Carta rychlejší než starší typ E-Ink Pearl, což oceníte hlavně u otáčení stránek, které je rovněž příjemnější. Samozřejmostí je dotyková vrstva pro snímání dotyků prstů a také integrované podsvícení displeje, které umožní číst na čtečce kdykoliv – tedy i v noci. Rozlišení displeje je 1024 x 758 pixelů, což při 6″ úhlopříčce vytváří dobrou jemnost 212 ppi. Tedy stejně jako u konkurence (Amazon Kindle Paperwhite 2, PocketBook Touch Lux 3, eReading.cz 4 Touch Light nebo PocketBook Ultra). Písmo a grafika jsou dostatečně jemné, ale je třeba uvést, že Carta zvládne i vyšší ppi. To je ale doména jen těch nejlepších čteček pro nejnáročnější, např. Kindle Voyage a Kobo Glo HD.

Oproti čtečkám s uzavřeným prostředím, jako např. zmíněné Touch Lux 3 nebo Paperwhite 2, běží na Androidu 4.2 Jelly Bean s možností instalace Android aplikací. Oproti starší čtečce Onyx Boox AfterGlow 2 nemá zabudovaný market Google Play. Instalace aplikací je umožněna přes .apk balíčky. To není nejpohodlnější a může to přinést omezení, ale dle sdělení výrobce chystá do nově ohlášené čtečky vlastní market s nabídkou ebook aplikací. Minimálně jdou už teď stáhnout odsud – nechybí Kindle, FBreader a CoolReader. Další si samozřejmě můžete stáhnout na internetu, vesměs na stránkách vývojářů jednotlivých programů.

Čtečka Onyx InkBOOK se oproti konkurenci liší kapacitou vnitřního úložiště, které dosahuje hodnoty 8GB, což je dvojnásobek oproti standardu. I tak čtečka podporuje microSD karty. Místo nebude problém :-) Prostor na instalaci aplikací zatím není znám.
Čtečku rozhodně nepohání slabý hardware. Procesor je dvoujádrový, na frekvenci 1GHz. RAM má kapacitu pěkných 512MB. Na tom by měly pěkně běžet čtecí aplikace a čtečka by mohla lehce zvládnout i náročnější PDF dokumenty. Uvidíme…

Mezi podporovaným formáty najdeme tři aktuálně nejpoužívanější – ePub, PDF a Mobi. První dvě čtečka zvládne i s DRM ochranou, u PDF umí reflow režim. Bavit se u čtečky s možností doinstalování aplikací o podpoře formátů je tak trochu zbytečné – co čtečka neumí, bude pravděpodobně možné napravit jinou aplikací. Stejně tak pokud by integrované čtecí aplikace nevyhovovaly, máte velkou šanci, že si nainstalujete vámi oblíbenou.

Krom čtení by čtečka měla umožňovat zvýraznění částí textu a psaní poznámek. Stejně tak podporuje slovníky, zatím nevím v jakém formátu.

Nová e-book čtečka Onyx inkBOOK

Nová e-book čtečka Onyx inkBOOK

Baterie má kapacitu 2000 mAh, dle výrobce by čtečka InkBOOK měla vydržet až šest týdnů na jedno nabití. U hodnoty výdrže je dobré být opatrný a zvláště u čteček s Androidem, které mají obecně menší výdrž než čtečky s uzavřeným systémem (např. Kindly, Pocketbooky, čtečky Kobo).

Krom dotykového ovládání čtečka disponuje šesticí tlačítek kolem displeje, mj. pro otáčení stránek a pohyb zpět. Nedisponuje audio výstupem a samozřejmě podporuje Wi-Fi. Rozměry jsou 159×117×7 mm při váze rovných 200 gramů.

Novinka byla představena včera a už dnes jsem ji zařadil do nabídky e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Pokud jste ze Slovenska, můžete čtečku inkBOOK zakoupit na ebookcitacky.sk.

Aktualizace 10/2015: čtečka inkBOOK Onyx byla nahrazena čtečkou inkBOOK Obsidian.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Jakou e-book čtečku na Vánoce 2016

Letos článek o výběru e-book čtečky pod stromeček píšu s dostatečným předstihem, aby výběr e-book čtečky měli ulehčený i ti, kteří dárky shánějí dostatečně dopředu :-) Vím dokonce o čtečce

Ebook čtečky 1 komentář

Nová základní čtečka Amazon Kindle

Dnes byla veřejně představena nová čtečka Kindle. Novinku mimo jiné výrobce avizoval emailem na své zákazníky a ode dneška ji najdete také např. na “americké” stránce Amazonu. Nový Kindle lze

Recenze čteček 31 komentářů

Recenze PocketBook Inkpad 840 – ideální čtečka na PDF

(O nástupci čtečky Pocketbook Inkpad si můžete přečíst na konci článku) Inkpad 840 je reparát PocketBooku na ebook čtečku s 8″ displejem. Prvotina, loňský Color Lux měl sice barevný displej,

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj