Onyx InkBOOK – nová čtečka s Androidem a E-Ink Carta

Onyx InkBOOK – nová čtečka s Androidem a E-Ink Carta

Onyx představil novou čtečku elektronických knih s názvem InkBOOK.

Jedná se o čtečku vyšší třídy a jak je u novinek z podobné cenové relace zvykem, pyšní se Carta displejem. Ten nabízí nejlepší možný kontrast. Krom toho je displej Carta rychlejší než starší typ E-Ink Pearl, což oceníte hlavně u otáčení stránek, které je rovněž příjemnější. Samozřejmostí je dotyková vrstva pro snímání dotyků prstů a také integrované podsvícení displeje, které umožní číst na čtečce kdykoliv – tedy i v noci. Rozlišení displeje je 1024 x 758 pixelů, což při 6″ úhlopříčce vytváří dobrou jemnost 212 ppi. Tedy stejně jako u konkurence (Amazon Kindle Paperwhite 2, PocketBook Touch Lux 3, eReading.cz 4 Touch Light nebo PocketBook Ultra). Písmo a grafika jsou dostatečně jemné, ale je třeba uvést, že Carta zvládne i vyšší ppi. To je ale doména jen těch nejlepších čteček pro nejnáročnější, např. Kindle Voyage a Kobo Glo HD.

Oproti čtečkám s uzavřeným prostředím, jako např. zmíněné Touch Lux 3 nebo Paperwhite 2, běží na Androidu 4.2 Jelly Bean s možností instalace Android aplikací. Oproti starší čtečce Onyx Boox AfterGlow 2 nemá zabudovaný market Google Play. Instalace aplikací je umožněna přes .apk balíčky. To není nejpohodlnější a může to přinést omezení, ale dle sdělení výrobce chystá do nově ohlášené čtečky vlastní market s nabídkou ebook aplikací. Minimálně jdou už teď stáhnout odsud – nechybí Kindle, FBreader a CoolReader. Další si samozřejmě můžete stáhnout na internetu, vesměs na stránkách vývojářů jednotlivých programů.

Čtečka Onyx InkBOOK se oproti konkurenci liší kapacitou vnitřního úložiště, které dosahuje hodnoty 8GB, což je dvojnásobek oproti standardu. I tak čtečka podporuje microSD karty. Místo nebude problém :-) Prostor na instalaci aplikací zatím není znám.
Čtečku rozhodně nepohání slabý hardware. Procesor je dvoujádrový, na frekvenci 1GHz. RAM má kapacitu pěkných 512MB. Na tom by měly pěkně běžet čtecí aplikace a čtečka by mohla lehce zvládnout i náročnější PDF dokumenty. Uvidíme…

Mezi podporovaným formáty najdeme tři aktuálně nejpoužívanější – ePub, PDF a Mobi. První dvě čtečka zvládne i s DRM ochranou, u PDF umí reflow režim. Bavit se u čtečky s možností doinstalování aplikací o podpoře formátů je tak trochu zbytečné – co čtečka neumí, bude pravděpodobně možné napravit jinou aplikací. Stejně tak pokud by integrované čtecí aplikace nevyhovovaly, máte velkou šanci, že si nainstalujete vámi oblíbenou.

Krom čtení by čtečka měla umožňovat zvýraznění částí textu a psaní poznámek. Stejně tak podporuje slovníky, zatím nevím v jakém formátu.

Nová e-book čtečka Onyx inkBOOK

Nová e-book čtečka Onyx inkBOOK

Baterie má kapacitu 2000 mAh, dle výrobce by čtečka InkBOOK měla vydržet až šest týdnů na jedno nabití. U hodnoty výdrže je dobré být opatrný a zvláště u čteček s Androidem, které mají obecně menší výdrž než čtečky s uzavřeným systémem (např. Kindly, Pocketbooky, čtečky Kobo).

Krom dotykového ovládání čtečka disponuje šesticí tlačítek kolem displeje, mj. pro otáčení stránek a pohyb zpět. Nedisponuje audio výstupem a samozřejmě podporuje Wi-Fi. Rozměry jsou 159×117×7 mm při váze rovných 200 gramů.

Novinka byla představena včera a už dnes jsem ji zařadil do nabídky e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Pokud jste ze Slovenska, můžete čtečku inkBOOK zakoupit na ebookcitacky.sk.

Aktualizace 10/2015: čtečka inkBOOK Onyx byla nahrazena čtečkou inkBOOK Obsidian.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Chystá se převratná aktualizace FW pro PocketBook Touch Lux 2

O tom, že PocketBook pro své nové čtečky elektronických knih, chystá zcela nové uživatelské rozhraní (UI), jsem již informoval v článku  Má být jednodušší a intuitivnější. PocketBook je známý pravidelnými

Ebook čtečky 2 komentářů

Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

Dodání svým způsobem převratné čtečky PocketBook Ultra na český trh výrobce neustále oddaluje, nicméně jinde ve světě mají více štěstí a čtečka Ultra se v Rusku již dostala mezi první

Hlavní stránka 4 komentářů

Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido

Pocketbook přišel na trh se zařízením Inkpad Color 741 s úhlopříčkou displeje 7,8″. Údajně první v Evropě a USA, které využívá nový “new Kaleido” barevný E-Ink displej. Ten má poskytovat

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj