Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O

Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O

Vodotěsných čteček není mnoho, i když vodotěsnost není v dnešní době u čteček elektronických knih jen nedostižný sen, pořád jde i dnes spíše o raritu než běžnou vlastnost. Vodotěsnost se ale hodí skoro vždy a nejvíce když…to prostě potřebujete a nemáte :-) V dešti při cestě do práce, ve vaně, na dovolené když vylezete mokří z vody a jdete se opalovat a u toho číst, když chcete číst na nafukovacím lehátku v bazénu nebo přímo se rochnit v osvěžující vodě a u toho číst. Vodotěsnost určitě není vlastnost, podle které se většina lidí při koupi čtečky rozhoduje, ale je to vlastnost, která dělá použití čtečky jednodušší. Prostě se na vodu a kapky neohlížíte, když máte čtečku vodotěsnou. Samozřejmě někdo vodotěsnost u čtečky přímo vyžaduje, protože je to prostě praktické.

První vodotěsná čtečka nabízená v České republice byla v roce 2014 čtečka Pocketbook Aqua 640. Což byla čtečka, kterou jsem neměl moc rád. Vycházela z dotykového modelu Basic Touch a stejně jako tento model měla méně kontrastní displej s archaickým rozlišením a neměla podsvícení displeje. Byť byla cenově relativně dostupná, byla drahá na to, jakou měla výbavu a hlavně displej. Dle mého byl poměr cena/výkon prostě špatný a takovou čtečku bych nechtěl, spíše bych si připlatil za model s podsvícením a HD rozlišením (aktuálně Pocketbook Touch Lux 3) a vodotěsnost oželel.
Jiné kafe byla čtečka Kobo Aura H2O, která rozhodně nebyla levná, ale provedením a velkým kontrastním a jemným displejem mě okouzlila (recenzi na čtečku Kobo Aura H2O si můžete přečíst zde). Později se objevil nový model Kobo Aura One, který přinesl ještě větší úhlopříčku, detailnější rozlišení a menší tloušťku, byť si to nechal výrobce ještě více zaplatit. Tento klenot však v ČR již neseženete a vypadá to, že už vůbec nebude. Nevím proč, ale dostupnost je bídná, minimálně v Evropě.

Pokud bažíte po vodotěsné čtečce, aktuálně jsem schopen nabídnout zmíněnou Kobo Aura H2O…
Co bude dál? To přesně nevím, ale s nadcházejícím létem se rýsují dvě novinky…

PocketBook Aqua 2

První je následovník zmíněné [Akvy]. Pocketbook Aqua 2 má být levnější alternativa např. ke čtečkám Kobo. Žádné úchvatné specifikace nečekejte, na druhé straně si výrobce uvědomil, že s archaickým displejem minulého modelu díru na trhu už opravdu neudělá a novější model s certifikací těsnosti IP57 bude mít už na dnešní dobu důstojný displej . Konkrétně E-Ink Carta s rozlišením 1024 x 758 bodů (jemnost 212 ppi), nově také s integrovaným nasvícením displeje. Což je specifikace displeje oblíbené čtečky od Pocketbooku – modelu Touch Lux 3 – s vynikajícím poměrem cena/výkon. Aqua se tak posunula z low-endu do střední třídy. Zjednodušeně řečeno půjde o čtečku Touch Lux 3, ale s přidanou vodotěsností a prachotěsností.

Displej použitý u této čtečky je velmi dobrý a plně dostačující většině uživatelů. Není to však naprostá špička, co se rozlišení týče. Pokud budete chtít displej opravdu bez kompromisů, budete muset sáhnout po modelu bez vodotěsnosti, tj. pořídit Pocketbook Touch HD 631 nebo se podívat ke konkurenčnímu výrobci (viz Kobo níže), ale výrazně si připlatit.

Aqua 2 bude mít stejně jako “vzor” Touch Lux 3 stejně jako vyšší řada Touch HD 631 audio výstup, kteří našinci využijí převážně pro přehrávání MP3 souborů (hudby, audioknihy), protože pro předčítání textu není k dispozici český hlas. Tudíž nelze nechat čtečku předčítat text v češtině, pro angličtinu a jiné cizí jazyka to však fungovat bude.
Došlo k navýšení interní paměti na 8GB, slot na paměťovou kartu bude asi chybět. Dostupná paměť ve čtečce však pojme čtivo na dovolené do konce života…čtečky či majitele :-)

Doporučená koncová cena čtečky je 3499 Kč s DPH, přijít na pulty by měla na začátku letních prázdnin. Samozřejmě bude čtečka Pocketbook Aqua 2 v nabídce na aXOs.cz. Vlastně je už teď k dispozici pro předobjednávky ;-)

Pocketbook Aqua 2

Nová generace čtečky Kobo Aura H2O

Druhá generace se bude jmenovat stejně (proč nám to ti výrobci dělají?), ale bude mít přepracovaný design. Zadní strana jako by z oka vypadla high-end čtečce Aura One. Rámeček kolem displeje však není zrovna štíhlý a tak novinka nemá takový nádech luxusu, naopak. Co luxusní je, je displej, byť má stále stejné parametry (6,8″ E-ink Carta, rozlišení 1430 x 1080 bodů, jemnost 265ppi), je to i tak super, z displeje H2O jsem byl vždy nadšený. Bude to navíc pravděpodobně teprve druhá čtečka na světě, která bude mít možnost volit barvu podsvícení, pro eliminaci tzv. modrého světla pro čtení před spaním.

Kobo Aura H2O rev. 2

Mezi další změny patří zdvojnásobení interní paměti na 8GB, lehká odtučňovací kůra (čtečka váží 207 gramů) a vylepšení specifikace vodotěsnosti, z původní IP67 na IPX8, čehož výrobce dosáhl nanoúpravou. Dle této specifikace vydrží čtečka ponořená dva metry hluboko po dobu až hodiny. Samozřejmě to přímo těžko využijete u potápění, ale zanechává to prostor

Pro tuto čtečku již výrobce vytvořil video představení:

Zda bude tato novinka v nabídce, to zatím nevím. Předpokládám, že novinka od Pocketbooku se v nabídce mého e-shopu objeví, ale v době psaní článku nemám nic potvrzeno.

Vodotěsné pouzdro pro čtečky e-knih

Pokud už čtečku máte a přesto by se vám hodilo ji chránit min. na letní dovolené, tak těm mohu nabídnout vodotěsné pouzdro na čtečky s 6″ displejem. S klidným srdcem doporučím těm, kteří mají čtečku s hardwarovými tlačítky na otáčení stránek.

Vodotěsné pouzdro na čtečky

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky na trhu ebook čteček 0 komentářů

Limitovaná edice Pocketbook Ultra 650

Loni před Vánoci přišel Pocketbook s limitovanou edicí čtečky Pocketbook Touch Lux 3, která je univerzální čtečkou elektronických knih a pravděpodobně nejvýhodnější čtečkou v poměru cena/výkon. Letos se dočkala limitované

Hlavní stránka 5 komentářů

Koncept ebook čtečky s dvěma obrazovkami – Flipbook

Čas od času přijde na svět netradiční nápad, jak využít displeje E-Ink (elektronický inkoust). Máme už třeba mobilní telefon s E-Ink displejem, mobilní telefon se sekundárním E-Ink displejem, jakési kryty na

Novinky 1 komentář

Sony ruší obchody Reader Store – konec ebook čteček Sony?

Společnost Sony oznámila ukončení provozu svých obchodů s e-booky v USA a Kanadě. Obchod ReaderStore  bude uzavřen, jeho uživatelé/zákazníci budou přesunuti na konkurenční portál od společnosti Kobo, včetně většiny zakoupených

1 komentář

Komentuj