Kniha Zrozeni k běhu – Born to run

Kniha Zrozeni k běhu – Born to run

I když nejste žádní sportovci a běhání jen tak, nebo za čímkoliv kulatým, hodnotíte jako ztrátu času, neměli byste tuto knihu minout. To si troufám tvrdit. Skeptický ke knize Born to run (v češtině Zrozeni k běhu) jsem byl zprvu taktéž. A to i přesto, že mám k běhání docela blízko, respektive už dva roky (ne)pravidelně běhám několikakilometrové trasy. “K čemu je proboha kniha o běhání?” říkal jsem si. “Nechci číst žádnou teoretickou knihu, o tom jak běhat. Co může vůbec v takové knize být za informace, vždyť to je téma na pár stránek. To bude nějaká blbost, zase jen kniha k vytažení peněz z našich peněženek…” Ale čím více jsem četl recenze čtenářů, tím více jsem byl na knihu zvědavý. Každý ji chválil, ba doslova vychvaloval do nebes. “Na tom něco bude.” A taky že je :-) Jsem jedním z mnoha (a většiny) dalších lidí, kteří tuto knihu po přečtení doporučují dál. Kniha je celosvětovým bestsellerem a má to svůj důvod.

Born to run opravdu není návodem na to, jak běhat. Respektive není klasickou učebnicí či teoretickým návodem pro začátečníky. Neobsahuje klasické vysvětlení teorie běhání ani se nedozvíte, proč běháte špatně, jak běhat dobře, nepomůže vám s výběrem těch správných běžeckých bot ani neporadí co jíst a jak často běhat. Respektive to vše se dozvíte, pokud budete pozorní. A dozvíte se to jaksi mimoděk. A budete překvapeni, možná šokováni. Kniha Zrozeni k běhu není naučná, byť na zajímavé informace také dojde. Kombinuje poutavé vyprávění o neskutečných domorodých běžcích – Tarahumarech – excelujících na dlouhých tratích s reálnými epizodami roztodivných postaviček a legend běhu na dlouhých tratích. Jak dlouhých? Maraton (42,195 km) v horském prostředí je pro tyto lidi málo, jsou to ultramaratonci v přírodě. Dějová linka se točí převážně okolo snahy podivína Caballa Blanca o zrealizování epického závodu a “konečného” poměření sil mezi celosvětovou špičkou včetně domorodých “bájných” běžců. Do toho vyprávění jsou nenuceně vepsány kapitoly, které se zabývají historickým bádáním s převratným zjištěním, že člověk je zrozen k běhu. Jen jsme na to zapomněli a neuvědomujeme si to. Žijeme totiž v době, kdy už běhání nepotřebujeme k přežití.

Nevím, zda jsou ty nebo ony části knihy pravdivé a doložitelné (neověřoval jsem si, předpokládám, že ano), ale dějová linka i ta obsahující informace o Tarahumarech a jiných excelentních vytrvalcích, se čtou jedním dechem. Nově nabitými vědomostmi z té naučné části knihy jsem doslova otravoval své okolí, tak zajímavé mi informace připadaly :-) Často jsem měl také chuť se sebrat a jít běhat. Born to run vás nakopne a nadchne. Chcete také zažít to, co zažil nebo alespoň viděl autor u běžců, pro které je běhání radost. Po přečtení už nikdy nebudete na běh pomýšlet jako dosud. A i pokud vás kniha v něčem nezmění nebo nevybičuje, měla by být alespoň zábava ji přečíst. A to není málo :-) A pokud jste patrioti, určitě vás nadchne i nemalá zmínka o Emilu Zátopkovi.

Běháte? Rozhodně si knihu pořiďte! Bude se vám líbit. Neběhavce by mohla inspirovat. Titul Zrozeni k běhu – Born to run můžete zakoupit jako e-knihu na eReading.cz. Je dostupná v obvyklých formátech pro čtečky elektronických knih (Amazon Kindle, PocketBook a další).

Pokud ještě nejste vlastníkem čtečky elektronických knih, můžete to buď napravit a čtečku si koupit nebo pořídit knihu v tištěné podobě:

Born to run Zrozeni k běhu Christopher McDougall lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

O autorovi

Tomáš
Tomáš 205 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Pouzdra a příslušenství 0 komentářů

Pouzdra Caseable – originální kvalita nejen pro čtečky Kindle

Čtečky elektronických knih jsou vesměs šedé vizuálně nezajímavé zařízení. Ale nevadí, čtečku je třeba na cestách chránit a stejně tak ta rozumná většina z nás používá čtečku v obalu. A tam

Nejprodávanější e-booky v ČR za listopad 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v listopadu 2014 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Přízrak Kniha Zlín

Ebook čtečky 9 komentářů

DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 627 vs Pocketbook Touch HD3 632

Protože některé dotazy v e-shopu se stále opakují, rozhodl jsem se, že vytvořím novou sérii článků, kde budu porovnávat jednotlivé čtečky mezi sebou. Pokud budete chtít vědět, čím se dvě

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj