Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda

Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda

Podle zahraničního serveru Goodereader.com a jeho zdroje u Amazonu, by měl pokračovatel čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 používat flexibilní displej Mobius.  Displej Mobius není založen na technologii elektronického inkoustu (jako E-Ink Carta použitý u Paperwhite2 a E-Ink Pearl u čtečky Paperwhite první generace či PocketBook Touch Lux 2), byť pochází od firmy E-Ink a tváří se podobně. Displej Mobius je založen na technologii TFT, má však menší energetické nároky, menší tloušťku a váhu a je flexibilní – ohebný. Rychlost je cca stejná jako u E-Ink displejů, respektive snad o trochu lepší. Je stejně nebarevný – černobílý, respektive podporující stupně šedé, stejně skvěle čitelný na denním slunci a také má maximální pozorovací úhly. Díky použití plastu místo skla a opravdu nízké váze, jej výrobce předurčuje především pro velké úhlopříčky. Jak ale víme, o tom jaký displej jakých parametrů se objeví v koncovém zařízení, rozhodují spíše velcí výrobci (čteček, tabletů, apod.), tj. odběratelé displejů – a Amazon je pravděpodobně tím největším. Není tedy úplně nemožné, že by Kindle Paperwhite 3 (pokud se tak novinka bude jmenovat) používal displej Mobius o úhlopříčce 6″, jak je u čteček elektronických knih zvykem. Je malá pravděpodobnost, že by čtečka jako taková byla stejně ohebná jako samotný displej, především kvůli elektronice a akumulátoru. Použití flexibilního displeje by však vymazalo velkou slabinu displejů na bázi elektronického inkoustu a to jeho křehkost. V používaných E-Ink displejích je totiž ze zadní strany displeje sklo, respektive zrcadlo. Stačí blbá náhoda v podobně nešikovného pádu a může být po displeji, který tvoří velkou část ceny ebook čtečky.

Vsuvka pro méně znalé: E-Ink je nejen označení technologie (electrophoretic ink = elektronický inkoust), ale také označení výrobce, originálního vynálezce technologie E-Ink a lídra na trhu. O který případ se jedná v článku, musíte pochopit z kontextu ;-)

Displej E-Ink Mobius

Displeje používající nový druh TFT technologie (Mobius, Fina) jsou zatím v ČR velkou neznámou, jediné dvě zařízení, které tyto displeje používají, nejsou dostupné na českém trhu a stojí majlant. Jde o čtečku od Sony DPT -S1 s 13,3″ displejem E-Ink Mobius a o zařízení PocketBook CAD reader, o kterém jsem informoval v článku, které používá podobný displej E-Ink Fina.

Jde o první šuškandu o nové čtečce od Amazonu, je třeba jí brát s rezervou a snad se ani nezabývat otázkami, zda bude mít nová čtečka nasvícený displej (když se o nasvícení Mobiusu nikde zatím nemluví), apod. Amazon své nové modely čteček a tabletů představuje na začátku podzimu, do té doby ještě o “Paperwhite 3” určitě uslyšíme :-)

Jak displej Mobius vypadá a jak se chová, můžete vidět na videu:

O autorovi

Tomáš
Tomáš 205 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky na trhu ebook čteček 1 komentář

Nová základní čtečka Amazon Kindle

Dnes byla veřejně představena nová čtečka Kindle. Novinku mimo jiné výrobce avizoval emailem na své zákazníky a ode dneška ji najdete také např. na “americké” stránce Amazonu. Nový Kindle lze

Hlavní stránka 1 komentář

Super akce na ebook čtečku Amazon Kindle 6 Touch

Pokud jste pokukovali po dobré a levné ebook čtečce nebo přímo po Amazon Kindle 6 Touch, je ideální čas se rozhoupat. V mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky je

Hlavní stránka 0 komentářů

Bezplatná služba Send to Kindle končí?

Send to Kindle je služba sloužící pro bezdrátové (internetové) zasílání obsahu do čteček Kindle. Do čtečky jste si mohli posílat vlastní dokumenty emailem (včetně konverze některých formátů), využívat pro stahování

5 komentářů

 1. Marty
  Březen 08, 18:48 Odpovědět

  Kdysi mi “odesel” displej Kindlu 3, oprava nebyla levna zalezitost. Ohebny nezlomitelny displej by byla parada. Pokud tedy bude nasviceny, v dnesni dobe bych bez podsviceni nechtel. tesim se na dalsi novinky ohledne Kindlu 2014 :-)

 2. Břetislav
  Březen 12, 10:58 Odpovědět

  Kolem těch displejů začíná panovat pěkný zmatek :-)
  Věřím ale, že Amazon posune zase hranici toho nejlepšího o kus dál.
  Slyšel jsem, že nové modely nebudou na podzim jako kdysi, ale už dříve.

 3. Zbyněk
  Září 12, 10:39 Odpovědět

  Někde jsem četl, že nový Kindl se má jmenovat Ice Wine.

 4. […] Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti uvedl nové čtečky do nabídky na svém webu. Už z toho jde usuzovat, že se nebude jednat o nic revolučního, jak bylo predikováno v článku Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda. […]

Komentuj