Čtečka s českým předčítáním textu (TTS) – Onyx Boox Poke Pro
(16. 2. 2021 – Upozornění: Čtečka, které se tento článek z roku 2019 týká, se jmenuje Onyx Boox Poke Pro, vyráběla a prodávala se v roce 2019. Článek se NEtýká jiných – novějších – čteček Onyx Boox Poke, např. Poke 3, atp.)
Předně je třeba říct, že název článku je mírně zavádějící. Pokud si tuto čtečku koupíte, nebude po rozbalení a prvním zapnutí umět český text předčítat, bude to umět např. anglicky. České předčítání (nebo-li převod textu na řeč v češtině) je do čtečky nutno nainstalovat. Nicméně důvod, proč jsem si takový název článku dovolil je fakt, že do žádné jiné čtečky, minimálně z nabídky aXOs.cz, to aktuálně (a delší dobu) nelze. Navíc název “čtečka do níž lze nainstalovat české předčítání textu (TTS) – atd.” by byl poněkud dlouhý :-)
Onyx Boox Poke Pro tak převzala štafetu po čtečce C-Tech Lexis, která to podobně také uměla, ale již se nevyrábí.
Co budete pro předčítání v češtině potřebovat?
- Čtečku Onyx Boox Poke Pro
- Bluetooth sluchátka (nebo repro). Tato čtečka nemá klasický sluchátkový výstup.
- Platební kartu umožňující platby přes internet.
- Zakoupení min. jednoho českého hlasu – náklady 99 Kč
- Přístup k internetu (wi-fi)
- Uživatelské znalosti systému Android, jako např. registrace účtu Gmail, zprovoznění platební metody, nainstalování Android aplikace, nákup hlasů, nastavení aplikace. Pokud si na něco z toho nevěříte, obdržíte při koupit této čtečky v e-shopu aXOs.cz- specialista na e-book čtečky přístup k návodu krok po kroku (na emailové vyžádání). Pokud jste čtečku zakoupili jinde, můžete si přístup k návodu zakoupit.
Jak to vypadá, jak to zní? Takto:
Celé to stojí a padá na tom, že ve čtečce Poke Pro je možné zprovoznit přístup do marketu Google Play (kde lze následně zakoupit české hlasy). Tato možnost je v době psaní článku sice funkční, ale jde o neoficiální podporu, kterou vám nikdo nezaručí. Zároveň je třeba uvést, že výše uvedené platí v době psaní článku a jako autor tohoto článku nebo jako prodejci čteček, nezaručujeme žádnou funkčnost této funkce v čase a neposkytujeme technickou podporu pro zařízení a aplikace třetích stran.
Předčítání mám vyzkoušeno na formátech ePub, Mobi a PDF. Nicméně u posledního formátu bych byl opatrný, velmi záleží na tom, jak je PDF vytvořeno a jakou má sazbu. Lepší se mu vyhnout, než se spoléhat na to, že někomu to fungovalo…
Stejnou funkčnost nabídnou i modely stejného výrobce s větší úhlopříčkou Nova Pro (7,8″) a Note Pro (10,3″). Tyto “čtečky”, spíše multifunkční zařízení s E-Ink displejem, mají i přesné dotykové pero a jejich cena je vzhledem k tomu a větší úhlopříčce poněkud vyšší. Pro běžného čtenáře je tu právě čtečka Poke Pro s 6″ úhlopříčkou a rozumnější cenovkou.
Čtečka Onyx Boox Poke Pro umožňuje také doinstalovat aplikaci na půjčování e-knih z knihoven a od vybalení zvládá vše, co “běžná čtečka elektronických knih”. Pokud vás zaujala, můžete si Onyx Boox Poke Pro pořídit zde. Pro jistotu znovu připomínám, že pouze nákupem čtečky u nás získáte přístup k návodu, který obsahuje postup krok po kroku, jak české předčítání zprovoznit). Rozlišením displeje patří do segmentu, kde je těžká konkurence v podobě čteček Pocketbook Touch HD3 nebo Amazon Kindle Paperwhite 4, které jsou obě vodotěsné, ale jsou uzavřené zařízení bez možnosti přidávat aplikace. Pokud tedy potřebujete využít něco nad rámec funkčnosti těchto čteček, jako například CZ předčítání, je Poke Pro aktuálně jediná volba.
Pokud čtečku Onyx Boox Poke Pro máte a netroufáte si zprovoznit předčítání, můžete si zakoupit návod krok po kroku.
O autorovi
Další zajímavé články
Amazon Kindle 6 – otázky a odpovědi
Již zanedlouho budu mít Amazon Kindle 6 v rukou. Pokud se chcete o této nové ebook čtečce něco dozvědět, ptejte se ve fóru – v tématu zkušenosti s Amazon Kindle
Sony končí s ebook čtečkami
Sony oficiálně oznámila, o čem již delší dobu spekulovali všichni ti, kteří sledovali dění okolo ebook čteček (mj. předpovězeno i zde na blogu v únorovém článku o uzavření obchodů Reader
Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook
PocketBook nepředstavuje revoluční novinky jen na poli hardwaru, tj. ve své modelové řadě E-Ink čteček (vodotěsná Aqua, Ultra s foťákem a OCR, 8″ InkPad s nasvícením), ale připravuje také revoluční
1 komentář
Josef
Březen 23, 17:25Moje první a skvělá čtečka Kindle 3 s klávesnicí. Obrovská nevýhoda této čtečky je, že neumí html a většina PDF je pro člověka s brýlemi nečitelná. Takže je nutné převod formátu. A chybí mi tam Čs slovník.
Momentálně jsem ji rozsedl a hledám, zda by ji někdo dokázal opravit, na obraze jsou svislé pruhy a nereaguje na tlačítka.