Chystá se recenze na čtečku PocketBook Touch Lux 2 626

Chystá se recenze na čtečku PocketBook Touch Lux 2 626

Do rukou se mi jako jednomu z prvních v ČR dostala čtečka elektronických knih PocketBook Touch Lux 2, kterou jsem představil ještě před uvedením na trh ve článku PocketBook Touch Lux 2 – vylepšená klasika přichází. Tuto novinku nyní řádně vyzkouším v praxi a zrecenzuji. Dočkáte se i srovnání s předešlým modelem PocketBook Touch Lux 623, např. co se týče rychlosti (projeví se u nového modelu zrychlený hardware?) nebo displeje (zlepšilo se nasvícení?), atp.

recenze_pocketbook_touch_lux_2_626

Pokud máte jakýkoliv dotaz na čtečku PocketBook 626, položte jej do diskuze pod článkem! Pokud to bude v mých silách, buď odpovím hned do diskuze nebo v recenzi.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 34 komentářů

První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí

Zatímco v USA začal Amazon expedovat hi-tech čtečky Kindle Voyage prvním zákazníkům a notná část ČR žije začátkem prodeje mobilního telefonu Apple Iphone 6, příznivci ebook čteček mají také co

Ebook čtečky 7 komentářů

PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

Do rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a

Ebook čtečky 14 komentářů

Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka

Aura H2O je aktuálně nejvyšší model kanadské společnosti Kobo, která je stejně jako Amazon v USA, gigantem co se týče prodeje knih a e-knih. Stejně jako americký konkurent, i ona vyvíjí a

43 komentářů

 1. Grilak
  Únor 11, 08:41 Odpovědět

  Ahoj, zvládne soubory MOBI bez konverze? Všiml jsem si, že jej uvádějí na oficiálních stránkách mezi podporovanými formáty, což kdysi nebylo.

 2. tjk
  Únor 11, 18:47 Odpovědět

  Ahoj, srovnání PocketBook 626 x ImcoV6L ?

 3. Jan
  Únor 14, 13:08 Odpovědět

  Ahoj, jak to vypadá s recenzí? Má smysl kupovat Lux 2, nebo si levněji koupit 623 navíc s pouzdrem?

 4. Tomáš
  Únor 17, 16:31 Odpovědět

  Grilak: soubory MOBI a PRC jsou mezi oficiálně podporovanými. Z cca sedmi souborů komerčních i free mi nefungoval jeden MOBI, který nešel otevřít (zrovna to byl free z palmknihy.cz), i když v Kindlu Paperwhite 2 šel normálně zobrazit.

  tjk: toto srovnání určitě nebude. Pouze v případě, že by čtečku, kterou nemáme k dispozici, někdo zapůjčil.

  Jan: jen vyzkoušení čtečky něco zabere, natož napsat recenzi… Smysl kupovat Lux 2 určitě má, pro ty, kterým nevadí absence zvukového výstupu. Získají světlejší displej (byť o málo, dělá to poměrně velký rozdíl ve prospěch lepšího kontrastu u novinky). Věřím, že časem vyladí firmware, takže půjde poznat i rychlejší hardware.

 5. Jakub
  Únor 19, 13:58 Odpovědět

  ImcoV6L – podle mě ta čtečka vyjde s dopravou, clem a DPH cca na stejno a extra výhodu v tom nevidim. Android = bude nižší výdrž na baterii, aplikace na to určitě nejsou a záruka a zázemí PocketBooku v ČR je obrovská oproti modelu Imco….vůbec bych se na takovou čtečku nedíval… :-)

 6. Zetko
  Březen 12, 18:19 Odpovědět

  ahoj, viem že je to makačka, ale kedy asi bude recenzia? už sa neviem dočkať… Váham medzi 623 a 626, tak som zvedavá na výsledné hodnotenie. :-)

 7. Tomáš
  Březen 13, 13:23 Odpovědět

  Tento článek vznikl za účelem toho, že se může kdokoliv zeptat na něco, co ho o čtečce zajímá. Buď odpovím hned nebo v recenzi, nebo oboje. Kdy recenze bude, to nevím.
  Pokud je otázka, jestli 623 nebo 626, tak za mě rozhodně 626. Posun v displeji je velmi patrný a stojí za absenci zvukového výstupu, popř. vyšší cenu.

 8. Eva
  Březen 13, 17:38 Odpovědět

  Dobrý den,viděla jsem vedle sebe 623 a 626.Zdá se mi, že písmo na čtečce 623 je ostřejší a jasnější.
  Je možné,že se jedná o vadný displej u 626?

 9. Jan
  Březen 18, 13:00 Odpovědět

  Ahoj, plánuji koupi nějaké čtečky ebooků, ale nejsem si tak úplně jist. Váhám mezi PocketBook Basic 2 a PocketBook Touch Lux 2. Je skutečně ta výhoda podsvícení u druhého modelu tak rozhodující nebo by stačila verze bez? Osobně mi první model vyhovuje více tím, že není dotykový. Nikde jsem nezaznamenal informaci zda Touch Lux 2 lze ovládat i nedotykově. Také by mě zajímalo jak jsou na tom obě čtečky s firmwarem. Sem tam se objevují informace o tom, že něco neběhá tak jak má. Děkuji předem za informace. :)

  • Jan
   Březen 18, 14:16 Odpovědět

   Oprava: Oba lze ovládat nedotykově, takže zůstává jen to nadsvícení. (Asi jsem už přepracovaný, když jsem si spletl PaperWhite s Touch Lux 2 u té možnosti ovládání mechanickými tlačítky).

 10. Tomáš
  Březen 19, 10:26 Odpovědět

  Eva: Dobrý den. Nemyslím si, že se jedná o vadný displej, nicméně Vaši zkušenost si nejsem schopen vysvětlit. Pokud jsou obě čtečky stejně nastavené (např. invertování po každé straně) a zobrazují stejnou knihu stejným fontem, nemůže být písmo u 623 jasnější a ostřejší. Právě naopak.

  Jan: Ahoj. Faktickou výhodu podsvícení je částečně schopen posoudit i ten, kdo žádnou čtečku neměl. Určitě jsi četl běžnou knihu a teď si představ, že bys nemusel pro čtení v noci shánět zdroj světla, obtěžovat zdrojem světla okolí, atd. Co se týče kontrastu, u nových čteček Kindle Paperwhite 2 a PocketBooku 626 je podsvícení ještě více rovnoměrné a bělejší (není do modra), takže i za dne mohou výrazně vylepšit kontrast (aniž by si člověk uvědomoval, že je zapnuté nasvícení displeje), nemluvě za šera. Podsvícení je určitě velká výhoda, zda mu ta výhoda stojí za ty peníze navíc, to musí posoudit každý sám. Basic 2 má skvěle čitelný a kontrastní displej za denního světla.
  PocketBook 626 má sice hardwarové tlačítka (které lze i “přeprogramovat”), ale plnohodnotně ovládat jen tlačítky nejde. Výběr položek z menu, apod. je řešen jen vybráním přes displej.
  Co se týče firmwaru, myslím si, že jsou na tom čtečky od PocketBooku velmi dobře. U PB626, kterou teď používám, jsem se nesetkal s nějakým problémem. Chyb(k)y byly, jsou a budou, nicméně se o nich v nejhorším výrobce vždy brzy dozví od uživatelů a opraví, takže se není čeho bát.

 11. Majka
  Březen 25, 17:36 Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jestli máte možnost porovnat vedle sebe Kindle PaperWhite 2 a PB 626 zejména z hlediska kvality displeje (nasvíceného i bez nasvícení) a v rychlosti obracení stránek.
  Přemýšlím o své první čtečce, raději bych si vybrala PB, ale nejvíce času strávím čtením, takže kvalita displeje je pro mne asi rozhodující.
  Ptám se protože jsem našla toto video a rozdíl se mi zdá opravdu velký.
  http://www.youtube.com/watch?v=pg-GROsEcvQ

  Předem díky za odpověď.

  • Tomáš
   Březen 25, 19:56 Odpovědět

   Dobrý den. Ano, porovnání mám, byť momentálně ne “vedle sebe”. Displeje Paperwhite 2 a PB626 a jejich podsvícení je zhruba srovnatelné. Samozřejmě mírně ve prospěch Paperwhite 2, která má novější typ displeje (Carta vs starší E-Ink Pearl), což je nejvíce poznat v méně ideálních světelných podmínkách bez zapnutého nasvícení displeje. Přesto si troufám tvrdit, že displej už není tak horší u PocketBooku než u Amazonu a nebude to hlavní důvod, proč zvažovat nákup PocketBooku (jak tomu bylo doteď). Na videu je srovnání čtečky Paperwhite 2 s minulým modelem od PocketBooku (623), u 626 je nasvícení úplně na jiné úrovni. Navíc video je dost zavádějící. Ať už se porovnání úplně vyplá čtečka PocketBook s pouze uspanou Paperwhite, dále porovnání rychlosti dvou různých knih s různým nastavením invertování displeje, apod. Otáčení stránek a nabíhání knih je pomalejší u PocketBooku, to zůstalo. U obojího si nemyslím, že je to až takový problém. Knihu otevřu max. párkrát denně, větší prodleva u otáčení stránek nevadí, protože prodleva je konstantní – po několika přečtených stránkách budete přesně vědět, kdy stisknout tlačítko pro otočení stránky před dočtením aktuální stránky, aby prodleva pro otočení byla co nejmenší a čtení co nejplynulejší.

 12. Majka
  Březen 26, 18:07 Odpovědět

  Moc děkuji za odpověď, přesně tohle jsem potřebovala ke konečnému rozhodnutí! :-)
  Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je možnost ve slovníku, vrátit se zpátky k již jednou vyhledaným výrazům? Často tuto funkci používám v mobilu, tak jestli je něco podobného i tady?

  • Tomáš
   Březen 27, 11:31 Odpovědět

   Nemáte zač :-)
   Slovník si historii nepamatuje, takže seznam již vyhledaných slov nemá. Ze slovníku je možné nechat si zobrazit slova “okolo” právě překládaného slova a hledaný výraz lze také upravit pomocí virtuální klávesnice (tj. ne upravit záznam, ale upravit výraz, který bude ve slovníku hledán).
   Funkci procvičování slovíček má Amazon Kindle Paperwhite 2 – http://axos.cz/amazon-kindle-paperwhite-2-special-offers-ceske-menu-p89

 13. Hans
  Duben 04, 22:03 Odpovědět

  Ahoj, rád bych se zeptal na křehkost/pevnost displaye. Už jsem někde četl, že jsou křehčí než třeba na tabletu. Zajímalo by mě co je na tom pravdy. Například pokud by jsi měl porovnat křehkost PaperWhite 2, PB 626 a třeba iPadu. Ne že bych po tobě chtěl udělat crash test :-) Ale měl si je v ruce, tak jak to na tebe působí. Rozhoduju se mezi PW2 a PB626 a hledám každou blbost co by převážila misky vah na jednu stranu :-)

  • Tomáš
   Duben 05, 09:02 Odpovědět

   Ahoj. Ze zadní strany (tj. uvnitř) E-Ink displeje je zrcadlo, které je poměrně křehké (dělají ho poměrně tenké). U tabletů jsou displeje kryty předním sklem, které je tvrdší a tlustší, takže vydrží více. Odolnost displejů u tabletu bude tedy asi vyšší. Co se týče porovnání PB626 vs PW2, tak těžko soudit. PB626 je novinka, zatím jsem se setkal jen s jedním prasklým displejem. Zatím mi to přijde, že by mohl být odolnější než předchozí modely, kde byl poměr prasklých displejů v neprospěch PocketBooků (PB vs Kindle). Nevím, jak hodláš čtečku používat, ale osobně jsem vyzkoušel dost čteček a za X let se mi nepodařilo žádnou poškodit. Pro mě není “křehkost displeje” parametr, který bych zařadil do důležitých při výběru nové ebook čtečky. Stejně tak zpracování, které má Kindle Paperwhite 2 na lepší úrovni, PB626 na tom není tak špatně, že by se měl rozpadnout v ruce :-) Prostě PB je dobrý a PW lepší ve zpracování.

 14. Petr
  Duben 15, 18:21 Odpovědět

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, v čem je pak výhoda, když je displej podsvícen, oproti tabletu, který také svítí? Vždyť u čteček šlo přeci o to, že na vás nic nezáří a najednou už září i čtečky. Mohl byste mi to laicky vysvětlit, prosím?
  Děkuji

  • Tomáš
   Duben 17, 11:38 Odpovědět

   Ahoj. Displej je stále pasivní a podsvícení je možno zapnout, až když to bude třeba – za tmy. Podsvícení, respektive nasvícení je zcela na jiném principu, než podsvícení u LCD monitorů. Světlo je vedeno světlovodivou vrstvou a vedeno směrem DO displeje. Tím pádem světlo nesvítí rovnou do očí. Z mé zkušenosti je to mnohem příjemnější a neřeže to tak zrak. Z praktických zkušeností ještě toto – na denním světle lehké přisvícení přinese zlepšení kontrastu, aniž by člověk měl dojem, že kouká do čtečky s nasvětleným displejem. Za tmy je možno číst při velmi malé úrovni nasvícení – písmo je i pak kontrastní. Samozřejmě je integrované nasvícení displeje ve čtečkách hlavně z jednoho důvodu, to ostatní vyplynulo ze situace (konstrukce displeje). Tím důvodem je praktičnost integrovaného nasvícení. Ne každý si chce v noci svítit stropním světlem, nosit s sebou lampičku, apod.

 15. j.husar
  Duben 20, 14:59 Odpovědět

  Dobrý den,
  mám čtečku PB 626 Lux 2 a zatím se mi nepodařilo zjistit jestli je možno číst na šířku a jestli ano tak jak?

 16. Pavel Poštulka
  Duben 29, 12:23 Odpovědět

  Dobrý den, denně se sem koukám, jestli už recenze není k dispozici.. ale pořád nic :-( . Jsem sice nadšený uživatel 623 ale po PB 626 pokukuji…

 17. Roman
  Květen 05, 11:28 Odpovědět

  Dobrý den, rozhoduji se mezi koupi Amazon Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch Lux 2 626. Cenově i parametry se zas tak moc neliší. Na kindle mi vadí nízká podpora formátů. Chtěl bych se tedy zeptat na porovnání displeje, kvalita zpracování, práce s čtečkou.
  Děkuji

 18. Akim
  Květen 15, 17:37 Odpovědět

  PocketBook 626 jsem si kupoval mimo jiné kvůli šachům. Pokud však chci nainstalovat jiné například od http://wiki.vlasovsoft.net nemohu najít kam je nainstalovat. Není zobrazena aplikační knihovna a to ať na PocketBooku samotném, ač je to vidět i v manuále tak po připojení usb. Prostě je hide a nevím jak ji zviditelnit.

 19. Pavla
  Květen 19, 11:01 Odpovědět

  Dobry den,chetla bych se zeptat: jdou do cetecky PB 626 stahnout eknihy z amazanu? Dekuji za odpoved.

  • Tom
   Květen 19, 13:06 Odpovědět

   Ne, pokud jde o knihy s DRM ochranou. Ano, pokud jde o Mobi soubory bez DRM ochrany.

 20. Milan
  Květen 29, 16:01 Odpovědět

  Koupil jsem si čtečku PocketBook 626. Doposud jem spokojen, ale v poslední době mě nejde zapnout a vypnot osvětlení pomocí krátkého stisku tlačítka on/off. Osvětlení se přepne, ale objeví se mi na display ikona čtečky a bublinkami s písmeny Z. v manuálu u tom noc není. Oavětlení zapínám a vypínám pomocí off a on v jeho nastavení. Nevíte čím to může být. Děkuji

  • Tomáš
   Květen 30, 07:43 Odpovědět

   To vypadá, že jste si přenastavil funkci toho tlačítka na uspání čtečky.

 21. Mirko
  Červen 10, 10:11 Odpovědět

  Ked si na Touch Lux 2 otvorim Fazebook, mam malicke pismena a text sa neda zvacsit. Pri inych strankach zvacsovanie funguje. Vie niekto, co s tym?
  Vdaka.

 22. Pavel Poštulka
  Červen 19, 14:07 Odpovědět

  Dobrý den, recenze jsme se dosud nedočkali (nebo neumím hledat?), proto osobní zkušenost
  Dobrý den, dovolte abych zde všechny potencionální i event. současné “šťastné” majitele PB 626 – a to slovo šťastné není v uvozovkách nadarmo – seznámil se svou zkušeností s tímto produktem.
  Zakoupil jsem, viz. výše, čtečku a dychtivě očekával zlepšení displaye. Ale bohužel nehomogenita displaye, šedivé zabarvení, průblesky diod atd. Čtečku jsem vrátil a včera jsem navštívil jednoho velmi trpělivého a ochotného prodejce, který přede mnou rozbalil čtyři čtečky PB 626. Abych tentokrát mohl investovat lépe. 4 čtečky náhodně vybrané. První vůbec nenaběhla, další dvě měly různé defekty v podsvícení, až ta 4. v pořadí splňovala to, o čem zdejší nadšení majitelé hovoří. Jakž takž homogenní podsvícení, žádné průblesky, kontrast, rychlá reakce na tlačítka… takže jsem ji koupil (byl to dárek) … ale tím jsem s PB skončil. Za posl. týden jsem měl v rukou pět čtečeke 626 a nenalezl ani 2 stejné kusy. Kindle Paper whitte 2 nic takového nedělá, žádná variabilita displaye, požadované vlastnosti v každém kuse. Není možné obednat něco za téměř 4 tis a kupovat do slova a do písmene zajíce v pytli. Možná, že kdo nemá zkušenosti, tak mu potíže s displayem nevadí. Já jsem přecházel z PB623 (i tu jsem musel vrátit a mám druhou) a tak jsem to viděl. Toto info je pro ty, kteří o nákupu uvažují….

  • Tomáš
   Červen 21, 12:18 Odpovědět

   Dobrý den pane Poštulko. Z pozice prodejce čteček elektronických knih (a opravdu mi jich rukama prošlo nespočet a to nejen zabalených :-) bych se k tomu rád vyjádřil. Model PocketBook 626 byl několik měsíců v podstatě bezproblémový model. Od jisté doby se začaly objevovat kusy, u kterých se vyskytovaly určité vady, hlavně co se týče nasvícení displeje. Po tomto zjištění jsem začal jednotlivé kusy ihned po naskladnění kontrolovat a zmetky tak filtrovat – věřte tomu, že to nedělá nikdo v řetězci přede mnou (distributoři) a těžko věřit, že by se našel i jiný e-shopový či kamenný prodejce, který by toto dělal. I čtečka, kterou jsem prodal Vám, byla mnou zkontrolována. Bohužel u Vás se objevila vada, se kterou jsem se do té doby nesetkal, ani jsem si ji nevšiml při kontrole. Věřím, že nespecializovaní prodejci o tomto neví a prostě dál prodávají zmetky (viz případ, který popisujete). Věřím, že jde pouze o nějakou “nešťastnou náhodu”, že není ani v zájmu výrobce, aby na trh dodával zmetky. Oficiální informace nemám, ale zjevně jde o nějakou špatnou várku, možná změna fabriky. Na aXOs.cz lze tedy koupit čtečku PocketBook 626 bez obav (byť výjimka se najít může, viz Váš případ) – dokud se výroba opět neustálí, budou všechny kusy mnou kontrolovány, aby zákazník nepřišel do styku se zjevně vadnou čtečkou. Pro vady, které se objeví časem (nic není bezproblémového), je zde autorizovaný servis, který umožňuje bezplatný svoz reklamovaného výrobku do servisu. Zákazník tak má s případnou reklamací čtečky PocketBook minimum starostí a nákladů. Myslím tedy, že panika ohledně nákupu PB626 na aXOs.cz není na místě.
   Co se týče podsvícení, divil byste se, ale ani u leadera na trhu, čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 je variabilita nasvícení značná – každý kus originál.

   • Pavel Poštulka
    Červenec 18, 08:01 Odpovědět

    Díky za vyjádření, ještě doplním, že ten 5. kus v pořadí (z jiného obchodu) cca po 3 týdnech provozu sem tam prostě nepřekreslí stránku a nebo špatně. Ani nastavení na “překreslit při každém otočení stránky” nepomáhá. Prostě je nutno sem tam pohybem stránek tam a zpět překreslení navodit. Prostě zkušenosti s produktem dost odstrašující. Syn … původně také na PB včera po mé zkušenosti zakoupil Kindle PW 2 a je to OPRAVDU jiná liga…zdravím

 23. petr
  Srpen 05, 21:58 Odpovědět

  Chtěl bych se zeptat zda má čtečka fuknci “přeházení si” PDF textu či ne

  • Tomáš
   Srpen 06, 08:55 Odpovědět

   Ano, má PDF reflow. Je to jedna z nejlepších čteček s 6″ E-Ink displejem na PDF.

 24. Misek
  Prosinec 09, 13:02 Odpovědět

  U 626 se mi nezobrazi ctena, otevrena, kniha z SD kary v seznamu Posledne otevrenych titulu. Na uvodni obrazovce mam pouze ty, ktere jsou ulozene v zarizeni. Formatovani obou pameti ani restart do tovarniho nastaveni nepomohl.
  Mam takm posledni firmware 5 + SD 16 GB.

  • Tomáš
   Prosinec 09, 13:08 Odpovědět

   Zní to divně, ale údajně se takové problémy vyskytují u nekompatibilních karet. Údajně lze použít SanDisk microSDHC Ultra 16GB a problémy zmizí (vyzkoušeno, aspoň jedna uživatelka to tvrdí). Více vám poradí na technické podpoře Pocketbooku.

Komentuj