Český jazykový balíček pro TTS u čteček PocketBook Ultra a Inkpad

Český jazykový balíček pro TTS u čteček PocketBook Ultra a Inkpad

“Tak kdy bude?” Poměrně častá otázka. Dvě momentálně vyráběné a nabízené čtečky od PocketBooku mají funkci předčítání textu (TTS – text to speech). Jsou jimi PocketBook Ultra 650 a PocketBook Inkpad 840 (aktualizováno 6/2017: Pocketbook Inkpad 2). Funkce hlasitého čtení je však závislá na dostupných jazykových balíčcích. Pro Čechy je to kámen úrazu, neboť jazykový balíček s českým hlasem k dispozici není. Vzhledem k tomu, že se zatím stále věří, že nejde o politiku výrobce, ale aktuální nedostupnost českého hlasu jako takového, jsou dotazy na dostupnost jazykového balíčku celkem na místě.

Jak zní předčítání anglického a nějaké další povídání k tématu naleznete ve starším článku Text-to-speech na PocketBook Inkpad 840.

Obávám se ale, že vzhledem k době, kterou už čekáme (od roku 2013, kdy byla vydána čtečka PocketBook Touch Lux 623) a podezřelé odpovědi z Ivony, se také nemusíme dočkat vůbec. Nejde totiž jen o to, zda Ivona český hlas vytvoří, ale také o politiku výrobce zařízení. Koupí jazykový balíček pro použití ve svých čtečkách, mají to ošetřené, počítají s tím? Hlavu do ohně bych za to nedal, byť se tváří, že český jazykový balíček bude – až jej Ivona vytvoří, což bude prý na konci roku 2015.

Jak to vím? Zeptal jsem se za vás. Dotaz jsem směřoval na zákaznickou podporu Pocketbooku a přes kontaktní formulář na stránkách Ivony. Zněl asi takto: “Dobrý den. Kdy bude dostupný jazykový balíček pro předčítání česky psaného textu pro Pocketbook Ultra?”

A došly mi tyto odpovědi:

České TTS - odpověď PocketBook

Odpověď zákaznické podpory Pocketbook

Nutno dodat, že u PocketBooku si dali na čas a musel jsem urgovat. Odpověď Ivony mi přišla (rovněž) trošku zmatená a překombinovaná. Nebo se mi to zdá? :-)

České TTS - odpověď Ivona

Odpověď od firmy Ivona

Důležité je, že odpověděli, že se mám obrátit na výrobce čtečky, protože Ivona nemá vliv, jaké dostupné jazykové balíčky výrobce použije. To ukazuje na tu zmíněnou nevyřešenou politiku výrobce a je to i logické – vše je o penězích.

Nechtěl bych být na vašem místě, pokud hledáte čtečku, na které budete moci spustit hlasité předčítání česky psaného textu. Asi si to řekněme na rovinu – kdyby byly české hlasy pro Pocketbook zajímavé, už by je dávno zařídil. Takže bych určitě při výběru nové čtečky elektronických knih nespoléhal, že Ultry a Inkpady jednou budou “mluvit” česky. Vypadá to, že z ebook čteček není na trhu jiná alternativa. Nebo existuje

Aktualizováno 10. 6. 2017: e-book čtečka, která zvládne předčítání je aktuálně C-Tech Lexis, viz článek.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Amazon Kindle Paperwhite 2 – update firmware 5.4.5

Před pár dny vydal Amazon pro čtečku Kindle Paperwhite 2 update firmware. FW s označením 5.4.5 přináší tři nové funkce. Troufám si tvrdit, že tato aktualizace není nijak převratná či zajímavá,

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Chráněno: Anglicko-český slovník pro čtečku C-Tech Lexis

Stručný obsah příspěvku zde není uveden, protože je tento příspěvek chráněn heslem.

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Chráněno: Návod na instalaci českého předčítání do čtečky C-Tech Lexis

Stručný obsah příspěvku zde není uveden, protože je tento příspěvek chráněn heslem.

1 komentář

Komentuj