Amazon Kindle Voyage v rukou – první dojmy z luxusní ebook čtečky
Recenzi na Amazon Kindle Voyage zde na blogu delší dobu neuvidíte, snad v roce 2015… Podělím se však s vámi o své vlastní zkušenosti z používání této luxusní čtečky elektronických knih. Další info o této novince můžete čerpat z dřívějších článků zde a zde.
Takže jaké jsou mé dojmy z Kindle Voyage? (nikoliv Voyager)
Překvapilo mě už balení čtečky. Bez nadsázky se dá říci, že ať nejdražší z nabídky, je v nejmenší krabici. Spíš tedy krabičce :-) V balení je jen čtečka, USB kablík a nějaké písemnosti, které každý ignoruje. Ve svém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky se vždy budu snažit “přihodit” něco navíc, ale co to je, to se podívejte aktuálně…
Zpracování a design Kindle Voyage
Druhý a opravdový šok nastal když jsem otevřel krabici a vzal Kindle Voyage poprvé do rukou. “TO CHCI!” znělo mi v hlavě. Voyage je už na první pohled něco, po čem toužíte . Luxusní kousek, který dělá radost už jen vzhledem. Co si budeme nalhávat, čtečky elektronických knih jsou spíše takové umouněné zařízení, nemastné neslané, nevzbuzující žádné velké emoce. To není případ čtečky Kindle Voyage. Nechci přehánět, ale ve srovnání s plastovými ebook čtečkami je toto hotové umělecké dílo a navíc perfektně zpracované. Jedinou výtku mám pouze k microUSB konektoru, který je pro změnu asi nejhůře zpracovaný, co jsem kdy u přenosného zařízení viděl. Na první pohled není vůbec poznat, jak tam konektor zasunout a i když jej zasunujete ve správné poloze, máte pocit, jako byste čtečce ubližovali a že ho tam zasouváte naopak.
Celá přední strana je krytá sklem a je tak v jedné rovině. Toto řešení z tabletů se začíná v ebook čtečkách rozkoukávat, jedním z prvních s podobným řešením byl PocketBook Inkpad (viz recenze PocketBook Inkpad), další je Voyage, pak třeba Bookeen Muse. Oproti PocketBooku, kdy je displej kryt nějakým druhem plastu, je zde použito vyšperkovanější řešení: mikro-leptané sklo. Nebojte se, odlesky známé z tabletů se nekonají. Stejně jako u jiných ebook čteček je řešit nebudete. Sklo je leptáno právě z důvodu eliminace odlesků. Musím říct, že to funguje dobře, Voyage odráží světelné zdroje podobně jako ostatní čtečky – tj. mlhavě, nerušíce. V nejhorším při této úhlopříčce čtečku mírně nakloníte a odraz zmizí mimo displej.
Leptané sklo by mělo přinášet pocit podobný papíru, alespoň tak to prezentuje výrobce. Můžu říct, že ať hmatám, jak chci, papír to nepřipomíná ani omylem :-) Na druhé straně ani sklo. Jak jsem si stěžoval v recenzi na PocketBook Inkpad, že světlo na několika místech “prosvítá” ven vlivem konstrukce, zde nic takového neexistuje. Naopak je Kindle Voyage první čtečka s integrovaným nasvícením, kde neuvidíte ani samotné LED diody. U jiných čteček je lze běžně spatřit pod vhodným úhlem pohledu. To to trvalo! (Zajímá vás, jak funguje nasvícení displejů ebook čteček?)
Displej je na krycí vrstvu doslova nalepen, je velmi blízko a opravdu to vypadá, jako by byl v jedné rovině s přední stranou, což vypadá velmi efektně. Výrobce uvádí, že sklo je speciálně vyztužené a trvanlivé, tak doufejme.
Zadní strana je také hodně nezvyklá a zajímavě vypadající. Snad jen jedna část z lesklého plastu vyvolá zděšení. Můžete si na ní hrát na mladého forenzního technika a snímat otisky prstů. A samozřejmě bez ochrany pouzdrem bude tato část brzy plná škrábanců.
Další nonsens je umístění tlačítka on/off na zadní stranu. Opět – samotné tlačítko je skvělé, dobře se mačká a opět i vypadá luxusně, ale kdo to kdy viděl takové tlačítko na zadní straně, proč to? Zbývá jen dodat – toto. Jakékoliv univerzální pouzdra tak nejdou použít, musíte si koupit pouzdro určené speciálně pro Kindle Voyage.
Kindle Voyage je neskutečně tenká čtečka. Ostatní rozměry jsou v běžné normě. Materiály jsou použity kvalitní a s rozmyslem, čtečka se dobře drží.
Displej čtečky Amazon Kindle Voage
Voyage má panel E-Ink Carta, tudíž to nejlepší na světě. Pořád se jím může chlubit jen pár čteček na světě. Displej v pasivním módu sice stále nemůže konkurovat tištěným knihám ve světlosti podkladu, ale za dne je čtení příjemné a v případě zhoršení světelných podmínek, je možno zapnout nasvícení displeje. Kontrast je špičkový.
Nasvícení je rovnoměrné, na kusu co jsem měl v ruce, se nevyskytoval žádná malá rušivá oblast. Hledal jsem gradient, na který si stěžují zahraniční uživatelé. Ano, je tam, jako by na jedné straně bylo podsvícení bílé a na druhé straně žluté, mezitím pozvolný přechod. Ještě jsem neviděl čtečku, která by měla absolutně rovnoměrné podsvícení. Ano, Voyage stojí majlant a tak má někdo vyšší očekávání, ale Voyage má nejlepší nasvícení displeje, co jsem kdy viděl. Ne dokonalé, ale nejlepší mezi ebook čtečkami. A bez debat použitelné. Přes tento nevýrazný barevný přechod je displej se zapnutým nasvícením krásně rovnoměrné a opět je to něco, co je nad ostatními ebook čtečkami. Kritizovat jej může jen hnidopich.
Úhlopříčka je klasických 6″, rozlišení je nestandardních 1440×1050 bodů, tedy jemnost 300 ppi. Výrobce se chlubí tím, že text na displeji je tak podobně jemný jako na papíře. Papírově ano. V reálu? Snad ještě lepší! Opravdu si nemůžu pomoct, text mi přijde ještě lepší jak na papíře. Možná je to tím, že prostě netisknu tak kvalitně, ale text mi přijde na běžný pohled dokonalý.
Senzor jasu
Čtečka Kindle Voyage je jako první čtečka elektronických knih na světě vybavena senzorem jasu. Jasně, ten máme každý v chytrém telefonu, ale u opravdových ebook čteček se jedná o prvotinu. Tedy – po přesných dateh už nebudu pátrat, ale minimálně Voyage vyhrál na českém trhu, kdy dalšího kandidáta, čtečky PocketBook Sense (více v představení PB Sense) jsme se do této chvíle nedočkali.
Senzor jasu je nepovinný, jeho využití není nutné. Můžete si nastavit intenzitu nasvícení ručně. Chtěl jsem věřit tomu, že u funkce automatického jasu bude možné nastavovat úrovně a intenzity, ale nastavit nejde zhola nic, jak je u Amazonu běžné. Ve tmě mě tak automatické nastavení jasu překvapilo velmi nízkou hladinou světla. Číst na displeji šlo a to velmi dobře. Bylo to pohodlné, ale osobně bych si trochu přisvítil. Je to spíše o zvyku. Kindle Voyage mi dal impuls k zamyšlení, zda je nemám změnit :-)
Přiznám se, že mám s touto funkcí zkušenosti jen za úplné tmy, ale zdála se mi dobře zpracovaná, žádné nežádoucí chování jsem nepozoroval. Otázka jak se senzor jasu chová v náročnějších podmínkách…
PagePress – otáčení stránek jinak
Jak asi víte, krom úžasně detailního a kontrastního displeje a senzoru jasu, je na čtečce Kindle Voayge unikátní také způsob otáčení stránek. Za pomocí karbonu a stříbra je v rámečku čtečky integrován speciální mechanismus, který výrobce nazval PagePress. Nejde o tlačítko, nejedná se o senzor pohybu či něco podobného, jde o tlakový senzor. Na rámečku čtečky jde vidět v podobě čáry a čtečky. Pokud čtečku držíte, palec se dotýká rámečku a nic se neděje. Pokud palcem v místě senzoru více zatlačíte, Voyage přijme povel “otoč stránku” a bleskově dá čtenáři zpětnou vazbu pomocí malého vibračního motorku. Uživatel tak dostane haptickou vazbu a je jasné, že čtečka povel přijala. Byť na rámeček tlačíte, nic se samozřejmě nedeformuje nebo nepromačkává. Úroveň nutného tlaku lze vybrat v menu čtečky. Stejně jako pro sílu hmatové vazby, jde vybrat ze tří úrovní a nejde je upravit. Měl jsem čtečku relativně chvíli, možná by se to časem podalo, ale myslím, že podobné machrování si mohl výrobce odpustit. Vypadá to efektně a umožňuje to mít sexy design čtečky, ale v reálu se to až tak suprově nepoužívá. Někdy jsem musel zmáčknout vícekrát, protože jsem použil malý tlak (moje chyba), často jsem však zpětnou vazbu v ruce necítil. Nepředstavujte si to jako vibrování vašeho mobilního telefonu. Čtečka vevnitř jakoby brnkne, těžko se to popisuje, ale jako kdybyste zapružili plíšek. Věřím, že to zprvu vykouzlí zvídavě usměvavou reakci nového majitele, stejně jako u mně :-) Delší čára na rámečku slouží pro otáčení stránek vpřed, “tečka” pro posun na stránku předchozí. Nevím, zda měli tvůrci delší palce, než mám já, ale zmáčknout ten menší senzor v mém případě znamenalo značnou ekvilibristiku se čtečkou.
Rámeček kolem displeje je vpravo i vlevo už dost úzký a třeba můj obr palec už dost zasahoval do displeje. Kupodivu mi to v bezproblémovém používání čtečky nijak nevadilo – dokud by text nebyl až ke krajům displeje.
Tuto zkušenost neberte závazně, ale myslím, že staré dobré tlačítko prostě zatím tyhlety machrovinky nenahradí :-) Naštěstí pořád jde otáčet stránky přes dotykový displej a tam je vše bez ztráty kytičky.
Uživatelské prostředí
Menu je v angličtině (např.), nikoliv češtině. Kindly zrovna nevynikají v možnostech nastavení a přizpůsobení, takže pokud neovládáte angličtinu, těch pár výrazů si jistě přeložíte a zapamatujete. Logika menu a možnosti, jsou stejné jako u současné modelové řady, tj. Kindle 6 a Kindle Paperwhite 2. Ovládání je intuitivní, rychlost čtečky je velmi příjemná, otáčení stránek taktéž. Přechod mezi jednotlivými stránkami je hebký (pro toto se mi líbí anglické slovíčko “smooth”), duchové vznikají minimálně.
Kindle je co se týče funkčnosti nutno brát vyloženě jako jednoúčelové zařízení určené pro čtení e-knih. Nastavit lze máloco a pokud ano, tak z předem daných možností, kterých je poskrovnu. Spousta užitečných funkcí pro čtení knihy je pro našince nedostupná. Nicméně to co ve čtečce je, funguje skvěle, je to odladěné a rychlé.
Pouzdra pro Kindle Voyage
Zde si neodpustím “takovou veselou historku z natáčení”…. U dvou výrobců “univerzálních” pouzder, respektive pouzder pro čtečky Amazon Kindle, jsem si všiml, že celkem brzy po uvedení Voyage přepsali názvy a popis svých pouzder ve smyslu, že vyhovují i pro Kindle Voyage. Ano, Kindle má “standardní” rozměry a jde jej vložit do spousty pouzder. Také jsem se nechal nachytat a musel časem přepisovat popisy produktů zase zpět…bohužel mi nedošel známý fakt, totiž že Voyage má zapínací tlačítko na zadní straně. Tudíž jakékoliv univerzální pouzdro je vlastně nepoužitelné. Čtečka do něj vejde, ale nepůjde používat. Takže pouzdra pro Amazon Kindle Voyage vybírejte pečlivě.
Kde koupit Kindle Voyage
Už cena Voyage v americkém e-shopu Amazonu není malá. V ČR je zatím cena doslova šílená. Vyplatí se Kindle Voyage? Majitelé Kindle Paperwhite 2 nemusí plašit a můžou zůstat spokojeně u své stávající čtečky. Pro běžné čtenáře se přechod nevyplatí. Pokud “neřešíte drobné”, mohu vám Kindle Voyage doporučit. A pokud chcete maximální kvalitu písma a nasvícení, našetřete/nešetřete :-)
Kde teď koupit? Samozřejmě bych vám doporučil koupit Amazon Kindle Voyage v mém e-shopu :-) Odkaz vede na verzi s reklamami, ale dostupná je také dražší nesponzorovaná verze Kindle Voyage.
Nebo si raději vyberete jinou kvalitní čtečku elektronických knih?
O autorovi
Další zajímavé články
Pocketbook Aqua 2 – první zkušenosti a srovnání s Pocketbook Touch Lux 3
Na český trh se reálně dostala čtečka Pocketbook Aqua 2, která je vodotěsná. Představil jsem ji již v květnu v článku Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2
PocketBook Ultra 650 – otázky a odpovědi k nové ebook čtečce
Již zítra (8. 8. 2014) bude v e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky skladem nová čtečka PocketBook Ultra. Čtečka elektronických knih s několika nevídanými či nezvyklými parametry (první čtečka
Pocketbook Inkpad 3 – první pohled
Je to tady, čekali jsme a dočkali jsme se. Je půlka února a Inkpad 3 je skladem v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Původní (nevypuštěné) informace předpovídaly vydání této čtečky v
12 komentářů
Martin
Prosinec 07, 10:56Ta automatická regulace podsvícení podle mého jde regulovat – člověk nastaví, jak to chce mít podsvícené a zaškrtne, aby se to regulovalo automaticky, a podle mého Kindle bere, že takto je to právě teď ok a upravuje podle toho. Moc jsem to neřešil, ale na první pocit mi přišlo, že to tak funguje.
A co se týká otáčení stránek tak podle mého není třeba tlačit, ale jenom déle podržet, v menu se pak nastavuje, jak moc silnou zpětnou vazbu Kindle dá.
Tomáš
Prosinec 07, 12:08Ad aut. regulace: To jsem si nevšiml (spíš naopak, pokud si vybavuji) a nemyslím si, že to tak je. Ale ověřit to momentálně nemohu.
Ad PagePress: Držení déle zcela určitě nefunguje, je to senzor tlaku a ne kuchyňská minutka :-) Je to právě výhoda tohoto řešení, palec máte pořád na jednom místě a pevně jím čtečku držíte. Podobně jako u klasického tlačítka, ale trošku víc high-end a navíc více jistější co se týče “síly úchopu”. O možnosti vybrat sílu zpětné vazby píšu v článku, nicméně to na mých nepřesvědčivých zkušenostech nic nemění.
Poštulka
Prosinec 08, 09:01Tlačítko on/off na zadní straně aby nešla užívat jiná než origo pouzdra? Proč ne? Snaha o vyjímečnost, jedinečnost, nenahraditelnost…ale dříve nebo později někdo nabídne neoriginální “originální” pouzdro za 1/4 ceny a bude po problému :-). Jinak díky za info…jsem zvědavý na podrobnou recenzi…
Tomáš
Prosinec 08, 09:11Já jsem napsal “Jakékoliv univerzální pouzdra tak nejdou použít, musíte si koupit pouzdro určené speciálně pro Kindle Voyage.” Netvrdím, co tvrdíte vy, že tvrdím :-)
Je určitě lepší vybírat si z desítek pouzder různých designů, než z jednotek možností. A Amazon to překazil jen tím tlačítkem.
Cyfranek
Prosinec 16, 23:54“první e-reader s podobným řešením byl PocketBook Inkpad” – to není tak, první byl Kobo Aura (http://booklikes.com/upload/post/8/c/azure_8c41010feeb9d83cfa95f215b89f4e81.jpg) na IFA 2013.
Tomáš
Prosinec 17, 00:29Díky za doplnění. Formulaci v článku jsem upravil.
Poštulka
Leden 15, 12:15Mám KV WiFi bez rekl. od vánoc a tady moje zkušenost s displayem
Naprosto bezkonkurenční rozlišení, prakticky jako papír, všechny mé předchozí čtečky se jeví jako neostré, slabé, rozmazané
Display – příjemně teplé žluté pozadí, rovnoměrné podsvícení, žádné skvrny, šmouhy atd – a to dokonce ani kolem ledek v dolní části displaye.
Barva displaye – ano je nerovnoměrná, je zde gradient – při plném nasvícení v temné místnosti. Do 2/3 intenzity není nic vidět, ani na světle ani v v temnu. Pokud máte osvětlení na plný výkon a šero, pak uvidíte teplejší, žlutější nádech horních dvou třetin displaye + p. dolní roh a poněkud světlejší dolní levý roh. Přechody jsou plynulé a při čtení to prakticky nevnímám. Rozlišení a ostrost diplaye prakticky plné osvětlení NIKDE nevyžaduje, mohu číst s menšími fonty než dříve a tak vlastně tento
gradient nevnímám….
Kobo Glo HD – další ebook čtečka s E-Ink Carta a 300ppi - EbookExpert.cz
Duben 07, 22:12[…] čtenáři dostanou perfektní displej za méně peněz oproti Voyage. Jak si můžete přečíst v mých prvních dojmech na Kindle Voyage, displej a jeho jemnost jsou skutečně […]
První dojmy ze čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2) | EbookExpert.cz
Duben 21, 23:35[…] Takřka se blíží ideálu. Podsvícení se velmi zase blíží bílé, je jen malinko do modra. Pokud bych neviděl Kindle Voyage (byť za dvojnásobnou cenu), dal bych jedna s […]
Kindle Paperwhite 3 s displejem z Kindle Voyage | EbookExpert.cz
Červen 18, 09:48[…] displej, kteréžto označení zpopularizoval Apple). A v reálu je to opravdu super, viz mé dojmy z Kindle Voyage, kde byl displej poprvé […]
Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka | EbookExpert.cz
Červen 30, 06:29[…] na tuty úchvatný a konkurencí jí může být snad jedině Kindle Voyage (viz první dojmy z Kindle Voyage), který jsem měl v rukou už poměrně dávno, takže si netroufnu hodnotit, který je vlastně […]
Zahraniční dojmy a recenze Kindle Paperwhite 3 2015 | EbookExpert.cz
Červenec 04, 19:13[…] zážitku, o což jsem se naposledy podělil v recenzi čtečky Kobo Aura H2O nebo dříve v prvních zkušenostech se čtečkou Kindle Voyage. Ve zkratce Paperwhite 2015 chválí pro vysoké rozlišení obrazovky, dobrou výdrž na baterie a […]