Recenze PocketBook Ultra 650 – 1. část
O recenzované čtečce jsem informoval na blogu již letos v březnu, kdy na svět unikly první informace o PocketBook Ultra. Ultra lákala především použitím E-Ink Carta displeje s nasvícením a také vzbuzovala zájem pro integrovaný fotoaparát s bleskem a OCR funkcí (rozpoznávání textu ze skenovaného či nafoceného dokumentu). Všechna šuškanda se nakonec potvrdila, jen jsme si museli trošku déle počkat. PocketBook Ultra se na český trh a na “pult” e-shopu aXOs.cz dostal 8. 8. 2014.
PocketBook Ultra 650 v rukou a na pohled
Po vybalení na vás vykoukne velmi sympatická ebook čtečka kompaktních rozměrů. Když vezmete Ultru do ruky, překvapí vás její nízká váha (175 gramů). Čtečka se zdá být dost křehká, ale to pouze klame její nízká hmotnost – připadal jsem si, jako bych držel v rukou poloprázdnou plastovou skořepinu, vždyť jiné podobně vybavené čtečky váží okolo 209 gramů. Proti zpracování čtečky Ultra nemůžu říct křivého slova. Byť má plastové tělo, zpracování je perfektní. Nikde nic nevrže, čtečka nevydává žádné pazvuky ani při pokusu o její zkoucení. Nízká váha je samozřejmě velké plus při čtení…nebo raději budete držet půl kilovou bichli? :-) Stejně tak rozměry jsou podstatně menší (výška 162,7mm, šířka – 106,7mm, hloubka – 7,9mm), než podobné čtečky, Kindle Paperwhite 2 (169mm x 117mm x 9.1mm) a PocketBook Touch Lux 2 626 (174,4mm х 114,6mm х 8,3mm). Zvláštností je “slepení” čtečky. Je to první čtečka kterou vidím, která není složena z předního a zadního krytu, ale skládající se z podstatně větší duté horní části a menší části dolní. Jejich spoj se nachází nad tlačítky. Pro jistotu dodávám, že mezírka mezi spoji, která je na zádech, není tak odrbaná, jak vypadá na fotografiích – ve skutečnosti vypadá zcela normálně, tj. dobře :-)
Když jsem začal tím balením, obsahem krabice je čtečka samotná, brožurky a USB kabel pro propojení s počítačem a nabíjení. Při nákupu PocketBook Ultra v e-shopu aXOs.cz dostanete dále bonusy včetně USB nabíječky pro nabíjení “ze zásuvky” a e-knihy, ať už stovky volně dostupných či voucher na stažení komerčních e-knih.
Výrobce se u Ultry chlubí úzkým rámečkem kolem displeje. Nutno přiznat, že i když PocketBook na rámeček používá známou fintu, která jej dělá na pohled tenčím (barvou rámeček rozdělí na dvě tenčí části, z čehož zde je menší černá a gumová), ve skutečnosti tenký opravdu je. Mnohem užší než u PocketBooku 626 nebo Kindle Paperwhite 2 (dále také AKPW2, PW2). A vypadá to skvěle a luxusně. Tenkost rámečku nemusí být na obtíž použití, mám poměrně masivní prsty a dlaň a čtečka se mi dobře držela i v poloze, kdy jsem ji držel za bok a palcem otáčel stránky přes dotyky na displeji. Další možností jednoručního držení je chycení čtečky za dolní roh, kdy palcem dosáhnete na hardwarové tlačítko pro otáčení stránek. Rovněž velmi pohodlné, obzvláště díky nízké hmotnosti čtečky.
Z plastu jsou i záda. Není použita žádná protiskluzová úprava. Nejen z důvodu její absence, doporučuji ke čtečce přikoupit pouzdro – pravděpodobně budete chtít ebook čtečku za takovou dardu a její displej chránit. Vhodné pouzdra pro PocketBook Ultra se řeší např. na fóru, popř. jsou zmíněna na konci článku.
Novinkou je vybavení čtečky úchytkou na poutko. Mezera na provlečení poutka (které není součástí balení) se nachází v levém dolním rohu čtečky.
Stejně tak nezvyklé je u čtečky PocketBook zakrytí USB konektoru a slotu na microSD kartu gumovou záslepkou. Podobnou nalezneme pouze u vodotěsného modelu Aqua, Ultra vodotěsná není. Záslepka je přichycena ve čtečce a připadá mi, že toto řešení může i dlouho vydržet, pokud se nestane nehoda při manipulaci.
Na čtečku Ultra se vrátil zvukový výstup – 3,5mm jack, který se vytratil v předešlé vlajkové lodi, tj. PB Touch Lux 2. K čtečce elektronických knih Ultra tak můžete připojit běžně používané sluchátka nebo externí reproduktory. Poté můžete poslouchat hudbu či audioknihy ve formátu MP3 a využít funkci hlasového předčítání, např. e-knih v angličtině (není k dispozici v češtině). Stojí za to zmínit, že z PocketBooků a Kindlů, které beru za kvalitní čtečky, je toto jediná aktuální čtečka se zvukovým výstupem. I u konkurenčních čteček byla tato funkčnost zrušena, ať už šlo o poslední čtečky od Sony nebo od Bookeenu.
Tlačítka a dotykové ovládání
Tlačítka pod displejem musím pochválit. Celý jednolitý blok je vyroben z pryže, uprostřed jednotlivých tlačítek jsou výstupky, takže i poslepu poznáte, co mačkáte. Tlačítka pod displejem se dobře mačkají, prsty po nich nekloužou a povrch je příjemný na dotyk. Stisk je jasný a co se týče hluku, tak v normě. Bráno z leva je jejich funkce následující: hlavní menu, vlevo (stránkování), vpravo, menu. Jak z tohoto vyplývá, hardwarová tlačítka jsou pouze doplňková, zpříjemňují a zrychlují ovládání čtečky, samotnými hardwarovými tlačítky Ultru ovládat nebudete moci, plnohodnotné používání je přes dotykový displej, respektive kombinací obojího.
Tlačítko pro zapnutí se oproti čtečce Touch Lux 2 dočkalo kompletního překopání. Připomíná tlačítko z vodotěsné čtečky PocketBook Aqua. Je kulaté a příjemně a jistě se mačká bříškem prstu. Nehrozí tedy teror, který zažívají majitelé zmíněného Touch Lux 2, kdy musí tlačítko promačkávat nehtem. Jen si mohli tvůrci odpustit tu dvousekundovou prodlevu, po které musíte tlačítko držet, abyste čtečku zapli. Kdo nepřečte návod, může ho to mást, standardem je zapnutí po krátkém stisku.
K tlačítku on/off se váže jedna příjemná informace. Ultra 650 je první čtečka od PocketBooku, která podporuje funkci automatického uspání při uzavření pouzdra. Pokud si pořídíte originální pouzdro (viz info na konci článku), máte elegantně vyřešen “problém” se zapínáním a vypínáním čtečky. Tato funkce mi na čtečkách PocketBook opravdu chyběla. Kdo máte např. Kindle Paperwhite 2 nebo iPad, jistě dáte za pravdu, že Sleep/WakeUp je skutečně návyková fičura. Nezbývá než dodat – díky PocketBooku, konečně!
Horší je to s novinkou, tlačítky pro stránkování, které jsou umístěny vzadu na bocích. Tlačítka jsou malé a tuhé. Dostatečný tlak vyvinete pouze pokud zepředu držíte čtečku ve stejném místě palcem – toto držení za okraj je krajně nevyvážené a opravdu hrozí, že čtečka z “kleštiček z prstů” vyklouze. Jistě má důvod, že zatím žádná jiná čtečka co znám, takové umístění tlačítek nemá. Jsou totiž nepoužitelné. Naštěstí je jejich stisk tak tuhý, že nejdou zmáčknout omylem, za celou dobu testování se mi alespoň nestalo.
Čtečka je vybavena dotykovým displejem, respektive kapacitní dotykovou vrstvou přes displej. To znamená, že se Ultra ovládá dotyky prstů na displeji. Displej je samozřejmě matný, takže otisky prstů nejdou většinou vidět a rozhodně se nedají srovnávat s upatlaností LCD displejů u tabletů. Dotykové ovládání je přesné, byť pro zachycení “povelu” musíte dát čtečce čas – milililililióntinu víc času než u jiných čteček. Pokud jste zvyklí na tablety či jiné dotykové čtečky, budete si muset zvyknout, sem tam se vám stane, že prostě Ultra váš “rychlý dotyk” schválně nepobere. Není to z důvodu slabého výpočetního výkonu čtečky (ten má Ultra velmi dobrý), ale dle sdělení výrobce údajně pro odfiltrování nechtěných dotyků. Proč výrobce vytváří problémy řešením “problémů”? Snad to bude změněno v updatu firmware. Uvítal bych chování jako u předešlých modelů.
Hardware a paměť
Ultru pohání 1Ghz procesor, což je dnes již standard u TOP čteček. Stejnou frekvenci procesoru najdete i v Kindlu Paperwhite 2 i v PocketBook Touch Lux 2. V operační paměti však Ultra tyto dvě čtečky překonává, má k dispozici plných 512MB RAM, tedy dvojnásobek oproti konkurenci. To vše slibuje dostatečně plynulý chod. Jak moc plynulý, to můžete vidět na videu v porovnání se čtečkami Kindlem Paperwhite 2 4GB a PocketBook Touch Lux 2. S rychlostí v menu či při otáčení stránek jsem byl spokojen. Stále však platí, že Paperwhite 2 má rychlejší otáčení stránek. To však osobně nepovažuju za problém, který by měl výrazně posouvat misky vah při rozhodování, kterou čtečku koupit. Ultra je dostatečně rychlá čtečka a věřím, že bude ještě rychlejší, až programátoři zapracují na optimalizaci.
Pro ukládání souborů je k dispozici vnitřní pamět o kapacitě 4GB, z čehož něco zabírá systém, jazykové balíčky a v neposlední řadě cizojazyčné e-knihy, které jsou ve čtečce od výroby (lze je smazat). Případně lze paměť rozšířit microSD kartou až o kapacitě 32GB. To se může hodit, pokud chcete v Ultře poslouchat hudbu či audioknihy, které zabírají mnohem více prostoru než e-knihy, na které bohatě stačí vnitřní paměť.
Fotoaparát
PocketBook Ultra je první ebook čtečka s integrovaným fotoaparátem. Na zadní straně dole nalezneme čočku 5 megapixelového fotoaparátu s automatickým ostřením, hned vedle LED blesk. Maximální rozlišení je 2592x1944px a foťák lze využít nejen k běžnému fotografování barevných fotografií, ale také za účelem ukládání do PDF nebo přímo “skenování textů” s následným převodem do textového formátu. Předpokládám, že když už někdo bude čtečkou fotit, bude to dělat za účelem “skenování textů”. Texty, knihy, skripta jsou na výšku. Pro focení na výšku je umístění fotoaparátu krajně nevhodné, což se změní při otočení na šířku.
Displej E-Ink Carta
Čtečka jako třetí na světě a druhá na českém trhu používá nejnovější E-Ink Carta displej (první čtečkou byla Amazon Kindle Paperwhite 2). Výrobce displeje tvrdí, že má o 50% lepší kontrast než předešlá generace displejů. Těžko říct, čím firma E-Ink míní onu předešlou generaci, předchozí jejich panel s označením Pearl rozhodně oproti Cartě nezaostává o tak mnoho, rozdíly ve prospěch novější Carty jsou spíše minimální. Přesto prostě PocketBook Ultra používá nejlepší současný displej na trhu, ať už je nejlepší o moc nebo o málo. Nezdůrazňuji to jen tak náhodou…
Už PocketBook Touch Lux 2, který používá starší typ panelu Pearl, byl co se týče kontrastu a nasvícení skoro srovnatelný s premiantem mezi čtečkami Kindlem Paperwhite 2. Když 626 od PocketBooku používající starší typ panelu a skoro se vyrovná kontrastem a nasvícením čtečce konkurence s novějším panelem, logicky očekáváte, že další čtečka od PocketBooku náskok smaže úplně. Z Ultry mám však rozpačité dojmy.
Kontrast displeje s vypnutým nasvícením
Čtečka | Bráno z ČB fotky | Bráno z barevné fotky |
---|---|---|
PocketBook Touch Lux 2 626 | 4.14:1 | 4.06:1 |
Amazon Kindle Paperwhite 2 | 4.89:1 | 4.59:1 |
PocketBook Ultra 650 | 6.20:1 | 5.83:1 |
Fotografie byla pořízena v místnosti za běžného letno-podzimního dne. Nešlo tedy o žádný světelný zázrak, kontrastní poměr někde venku na slunci by byl určitě mnohem větší = lepší. Nicméně pro porovnání těchto tří ebook čteček mezi sebou to postačí.
Pozadí displeje u PB Ultra je již na pohled tmavší než u konkurence. Což dokazují i čísla použitá pro výpočet kontrastního poměru. A to není dobře. Přesto Ultra nakonec zvítězila v poměru kontrastu, protože dle testovací fotografie má nejčernější černou a rozdíl mezi pozadím (nejsvětlejší světlá) a popředím (nejtmavší tmavá) je u ní největší. Výsledku však neodpovídá subjektivní dojem z používání čtečky, např. při pohybu v menu nebo při čtení knihy při defaultním fontu se neubráníte dojmu, že by to šlo kontratněji. Ano, je nepřípustné, aby nová čtečka s lepším displejem a mnohem vyšší cenou měla tmavší pozadí displeje než předchůdce. Toto neodpustitelné zklamání pominu, s tím už výrobce nic neudělá. Co ještě mohou napravit softwarově jsou dvě věci, které teď nejsou vhodně vyřešeny a opticky zhoršují kvality Ultry. Tou první je menu, které používá příliš jemnou grafiku a písmo. Podívejme se na menu starší PB626 – tlustčí čáry a tučnější písmo. Tytéž “fígle” najdeme u čtečky od Amazonu. Za druhé by měli u PocketBooku zainvestovat do fontů. Těch je ve čtečce poměrně mnoho, ale žádné nedosahuje kvalit fontu v konkurenční čtečce Papewrhite 2. Stačilo by jedno tlustší perfektní patkové písmo (v Ultře je defaultně jen bezpatkové). Do čtečky od PocketBooku si sice můžeme jednoduše nahrát jakýkoliv font, ale kdo z běžných uživatelů bude chtít toto řešit, shánět, testovat a tak dokola? Za ty peníze a při jejich specializaci na čtečky elektronických knih, by se mohli trošku více předvést. Vy, kteří již nějakou čtečku od PocketBooku vlastníte, podělte se s ostatními, jaký font do čtečky PocketBook.
Kontrast displeje se zaplým nasvícením
Předně chci znovu uvést, že co se týče nasvícení, stále můžete najít u výrobců “kusovou odchylku”. Viděl jsem PocketBooky s různě vypadajícím nasvícením, stejně tak čtečky Kindle, kdy jedno nasvícení šlo do modrého nádechu, druhé do žlutého, tu bylo více nerovnoměrné tam, tu onam. Obecně je u PB626 nasvícení trošku do modra a u Kindle Paperwhite 2 se dá říci, že nasvícení je bílé – dle mého ideální stav. Nasvícení u čtečky PocketBook Ultra je viditelně do teplých tónů – do žlutohnědé. To je dle mého příjemnější. Pokud nejsou schopni vyrobit něco “do bíla”, tak alespoň “do žluta”, než do studených tónů. Homogenita nasvícení je v pořádku, byť některé kusy v horní třetině mají větší nádech do tepla než zbytek displeje. Ale to je věc, kterou jsem zkoumal velice dlouho a nebyl jsem si jistý, jestli mě jen nešálí zrak, jestli to není klam. Klam to není, ale netřeba to zas tak řešit. Při čtení na výšku by to nemělo vadit, při čtení na šířku to bude vadit více. Horší je to s intenzitou nasvícení, která je oproti porovnávaným konkurentům vyloženě slabá. To jsem opravdu nečekal. Ne že by byl problém samotná intenzita, v šeru či ve tmě, kdy nasvícení nejvíce využijete, není zrovna ideální si nasvícení pouštět “na plné koule” – kvůli očím, přeci jen si kupujete čtečku, i abyste oči co nejvíce šetřili. Ale kontrast při zapnutém nasvícení je viditelně horší oproti KPW2 i PB626. Pořád je to dostatečné k pohodlnému čtení beletrie, ale recenzuji TOP model výrobce, nejdražší ebook čtečku v nabídce aXOs.cz a tak bych čekal lepší výkony. Vzhledem k tomu, že mám úzký kontakt se zákazníky, mohu říct, že Ti, kdo si Ultru koupili jako svou první čtečku s nasvícením, byli nadšeni. Tisíce děkovných dopisů :-) A žádná stížnost či vratka. Takže podtrženo sečteno, čtečka má použitelné nasvícení, jen Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch Lux 2 mají nasvícení a kontrast ve tmě (při zapnutém nasvícení) lepší. Pokud oceňujete výhody PocketBook čteček a chcete čtečku s nasvícením, protože ČASTO čtete ve tmě, spíše bych doporučil levnější PocketBook Touch Lux 2 (v 10/2015 aktuálně Pocketbook Touch Lux 3), než Ultru.
Důležité upozornění: Vemte na vědomí, že ve skutečnosti nevypadají displeje, tj. nasvícení, jeho rovnoměrnost a barevný nádech nasvícení, tak strašně jako na fotkách. Jednak fotoaparát není schopen zachytit přesně to co vidí lidské oko a navíc je to foceno schválně “co nejhůře”, aby co nejvíce vynikla nerovnoměrnost.
Homogenita displejů vypadá na fotce mnohem hůře, než ve skutečnosti. Je to schválně vyfoceno tak, aby co nejvíce vynikla. Berte tedy spíše pro porovnání displejů mezi sebou. Ve skutečnosti vypadají displeje v noci skvěle.
Pouzdra pro PocketBook Ultra 650
Originální pouzdra pro PocketBook Ultra, které jsem již naskladnil na aXOs.cz, jsou vydařené, ať už co se designu či kvality týče. Cena je adekvátní velmi dobrému provedení. Tyto originální obaly jsou přizpůsobeny pro čtečku Ultra, velmi velmi se mi líbí její uchycení v pouzdru, které je spolehlivé a decentní. Samozřejmě pouzdro počítá se “zadní výbavou” Ultry a tak je pouzdro vykrojeno nejen v místě zadních tlačítek, ale také v oblasti fotoaparátu a blesku. Navíc toto pouzdro podporuje funkci Sleep, při uzavření desek pouzdra k sobě, se čtečka automaticky uspí. Naopak otevření jí automaticky probudí z režimu spánku. Super.
Jiné pouzdra, než přímo určené na Ultru, nedoporučuji. Vyzkoušel jsem všechny možné. Použitelné jsou pouze tři (další info na fóru). Čtečka se do těchto tří univerzálních pouzder vejde, dá se používat a nevypadne. Přesto to není žádná hitparáda a samozřejmě univerzální pouzdra pro 6″ čtečky nepočítají s integrovaným fotoaparátem a zadními tlačítky. Nemluvě o tom, že všechny ostatní 6″ čtečky jsou větší než Ultra.
Nabídka pouzder tak momentálně čítá jedno na míru vytvořené pouzdro ve třech barevných provedeních:
- Pouzdro PocketBook pro Ultra 650 – ČERNÉ
- Pouzdro PocketBook pro Ultra 650 – BÍLÉ
- Pouzdro PocketBook pro Ultra 650 – ZELENÉ
Časem se nabídka pouzder pro PocketBook Ultra určitě rozroste, pokud kupujete Ultru, doporučuji na to nečekat a chránit novou čtečku již od začátku provozu.
Konec první části recenze
V druhé části recenze na PocketBook Ultra popíši nové menu a podívám se na funkčnost čtečky. Jak se na ní čte a jak se používají další funkce, jak se s ní fotí, apod.
Kde koupit PocketBook Ultra
Samozřejmě kupte v obchodu či e-shopu, ke kterému máte důvěru. Budu rád, když mé snažení zde na blogu oceníte nákupem ebook čtečky (ať už PocketBook Ultra nebo jiné) v mém e-shopu aXOs.cz. Díky vašemu nákupu budu moci dále poskytovat praktické a obsáhlé informace o ebook čtečkách a pomáhat vám tak při výběru. Navíc ke každé čtečce dávám zajímavé bonusy a třeba i dopravu zdarma. Plus samozřejmě získáváte výhodu nákupu u odborníka, který se na vás nevyprdne hned potom, co u něj koupíte ;-)
21 komentářů
Jirka Vlček
Září 02, 13:25Jen podotek – u Paperwhite nejde vypnout zcela podsvícení, proto ten displej vypadá lépe, než PB bez podsvícení. Je to takový fígl :-)
Tomáš
Září 02, 13:42Ano, to je pravda. Přijde mi to už tak známé a nepodstatné, že označuji podsvícení Kindlu Paperwhite jako vypnuté. Možná má chyba, ale…ono z čísel, které jsem změřil z fotky, je pořadí pozadí displejů následující: od nejsvětlejšího (nejlepšího): AKPW2 -> PB626 -> PB650. To že je pozadí u Ultry tmavší než nepodsvícený Pearl u PB626 je myslím dostatečný důvod, proč se zbytečně nezabývat fíglem Amazonu dále, zde to nehraje roli :-)
Prof.Xavier
Září 02, 19:01Stále vybírám čtečku a stále se nemohu rozhodnout. Už mě ale tlačí čas a budu to muset rozlousknout. Vaše recenze se čtou sami … bezvadně napsané.
Paperwhite 2 je displejově TOP, na druhou stranu Lux 2 příp. Ultra, mají reflow, což je zřejmě funkce, která mi určí vítěze (Lux 2) a ani displejově nezaostávají.
Je škoda, že ji Paperwhite 2 nemá, pak by nebylo o čem spekulovat.
Díky za Vaše lidové recenze :-)
X.
Tomáš
Září 03, 07:38Díky, všechny tři jsou TOP, ale přesto přeji správnou ruku při výběru ;-)
Honza
Září 03, 07:21Ahoj chtěl jsem se zeptat
Přemýšlím nat KPW2 anebo PBUltra. Mám dotaz na kindlu se opravdu nedá úplně vypnout podsvícení? Myslel jsem že to je chyba jedničky a že na dvojce to opraví. Není pak rapidně ubraná výdrž baterie? Děkuji za odpověď
Tomáš
Září 03, 07:37Ahoj, je to tak, nasvícení jde jen hodně ztlumit, nikoliv zcela vypnout. Za denního světla nejde poznat, že je nasvícení (LED diody) zaplé. Jde to zcela vypnout nějakým složitým hackem. Nezkoušel jsem, protože vliv na výdrž je zanedbatelný, u Amazonu ví, co dělají. Není to chyba, je to účelová věc, vylepšuje to kontrast displeje (zesvětluje pozadí).
Ebooky.cz
Září 03, 12:11Honzo k rozhodnutí jestli KPW2 nebo PBUltra je celkem důležutí vědět jestli chcete číst i PDF. Jinak rozhodnutí je celkem jednoduché.
Pája
Září 03, 15:52Ahoj. Já u 626 normálně zapnu i vypnu spodní hw tlačítko bříškem prstu, jen se musí lehce víc přitlačit. rýpat nehtem jsem to nezkoušel, nebylo třeba. Ale asi nemám tak masivní prsty ;-)
Modré světlo nasvícení je nepříjemné, ale u 626 se mi to nezdá tak hrozné, navíc se to v oranžovém světle žárovky lampičky vyruší do bílé. Ale pokud by uměli vyrobit bělejší nebo teplejší, bylo by to příjemnější (viz blokování melatoninu modrým světlem apod.).
Docela by mě zajímalo, jak vypadá čistá Carta bez vrstvy s nasvícením a dotykové vrstvy.
Pokud jde o boční tlačítka, možná by byla lepší na boku nebo přední straně než zadní. Škoda, že Pocket Book nezkusil čtečku bez fotoaparátu, blesku, OCR, jack konektoru, audiofunkcí na čtení textu a dalších funkcí, které pro čtení nutně nepotřebujete a nepostavill ULTRA lite verzi. Třeba někdy příště, s lepším nasvícením :) A ještě, jak je vnitřní rámeček (mezi displejem a vrchní stranou) vysoký?
Tomáš
Září 03, 18:31Ahoj. Samozřejmě při různém nasvícení bude výsledné barevné zabarvení displeje různé. Toto však není v možnostech testera toto pochytit a popsat, vycházím ze zabarvení v úplné tmě, respektive bez externího umělého světla.
Co se týče on/off tlačítka, stačí si přečíst recenze uživatelů na PB626 na Heurece. Pokud umíš mačkat pohodlně bříškem prstu, jsi šťastný člověk ;-) Nejsem jediný, kdo si na tlačítko stěžuje. Navíc mám srovnání s předešlými modely – PB622/623, kde tedy šlo i mě mačkat bříškem. U 626 je stejně velké tlačítko, jen ho zapustili (nevyčnívá) a to byla chyba.
Co se týče “zkoušky”, něco se chystá, více info dnes na blogu. Nepůjde však o čtečku s vlastnostmi, které jsi popsal. Přesto to bude nižší model než Ultra…
Přesně nechápu dotaz na rámeček, jestli se ptáš na výšku, připadá mi stejná, leč když mačkám na softwarové klávesnici “klávesu” u hrany displeje/rámečku, píše se mi lépe na PB626. Možná to je výškou, možná tou gumou neklouzavou.
Pája
Září 06, 09:09vnitřní rámeček – jako zanoření displeje, výška vnitřní hrany kolem displeje
Magnetická ebook čtečka PocketBook Ultra 650 - EbookExpert.cz
Září 05, 12:32[…] si uvědomuji, tak v podstatě nikde (krom první části recenze na PocketBook Ultra) se neuvádí informace o velmi jednoduché, ale o to víc užitečnější funkci, kterou je nově […]
První recenze Amazon Kindle Voyage - EbookExpert.cz
Říjen 10, 23:11[…] LED diod je to pravé ořechové pro imitování stránky knihy. Max. ještě tak žlutá jako u PocketBooku Ultra, ale prosím ne do […]
Recenze PocketBook Ultra 650 – 2. část - EbookExpert.cz
Říjen 19, 22:50[…] Ultra 650 a s používáním jejich dalších funkcí. Na začátek otázka…už jste četli první část recenze na PocketBook Ultra? V první části jsem probíral displej a hardware čtečky. Druhá část recenze bude více […]
PocketBook Sense – první zahraniční dojmy - EbookExpert.cz
Říjen 22, 18:55[…] prosta, ale krom tlačítka on/off jsou na čtečce pouze dvě další tlačítka. Po vzoru PocketBooku Ultra, viz recenze, jsou zezadu po stranách a slouží k otáčení stránek. Prošly však drobnou evolucí a měly […]
PocketBook Touch Lux 3 s E-Ink Carta – neoficiální představení | EbookExpert.cz
Duben 15, 08:09[…] (Recenze PocketBook Inkpad 840 – ideální čtečka na PDF) a Ultry s fotoaparátem a OCR (recenze Ultry), je PocketBook Touch Lux 3 sázkou na jistotu. Design čtečky se této řady drží s velmi […]
První dojmy ze čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2) | EbookExpert.cz
Duben 21, 23:02[…] čtečka od PocketBooku s Carta displejem byla PB Ultra. Tu jsem recenzoval na blogu zde (a zde pokračování recenze). Jak si můžete přečíst v recenzi, byť to na první pohled […]
MH
Listopad 05, 17:25Díky za Vaše recenze. Potřebuji co nejvější čtečku s možností focení, jako je tomu u ULTRA – nevíte, zda se chystá čtečka velikosti nejlíp PRO 912 s foťákem?
Díky za odpověď.
Tomáš
Listopad 05, 23:47Takové čtečky se nedočkáte asi nikdy… Každopádně v nejbližší době (min. malé jednotky měsíců) nevím o žádných chystaných převratných novinkách u Pocketbooku.
Markok
Prosinec 07, 14:47Mám pocetbook, bez ní už bych neuměla existovat. Ale bohuže nebím JAK vypínat a zapínat podsvícení??? M
Limitovaná edice Pocketbook Ultra 650 | EbookExpert.cz
Prosinec 16, 00:00[…] Ultra, jediná čtečka na světě s fotoaparátem a OCR, má své výhody a nevýhody (přečtěte si v recenzi), ale tento set jí dělá o něco výhodnější, takže pokud se vám líbí, máte o čem […]
Staník - náplně do tiskáren
Srpen 25, 00:17Super recenze. Moc mi pomohla při výběru. Díky.