Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení displeje. Jen ta rychlost… Hodilo by se Vám zrychlení otáčení stránek a zpřesnění a zrychlení snímání dotyků? V této chvíli můžete využít dvě možnosti, jak svou čtečku posunout k lepším výkonům.

Nový firmware přináší zrychlení

K dispozici je nový firmware, verze 5.5.720.

Firmware můžete aktualizovat jednoduše. Buď stáhnutím aktualizačního balíčku ze stránek podpory čtečky PocketBook Touch Lux 2 nebo ještě jednodušeji, připojením čtečky k wi-fi a inicializací aktualizace (Nastavení -> Software -> Aktualizace softwaru). Ta mj. slibuje „Increased speed of screen updates while flipping pages in epub format.“, tedy zrychlení otáčení stránek u prohlížení formátu ePub. Další zlepšení a opravy naleznete v Release notes (PDF, anglicky).

PocketBook Touch Lux 2 - aktualizace firmware

PocketBook Touch Lux 2 – aktualizace firmware

Provedení aktualizace by mělo přinést viditelně rychlejší otáčení stránek, jak vidno na videu, kde je porovnání se čtečkou s fw 5.2.352:

Kalibrace obrazovky

Starší Pocketbooky se stylusem (Pro 612, Pro 912) měly přímo v menu kalibraci obrazovky, respektive snímání dotyků. Novější čtečky již toto nemají, teď však Pocketbook přišel s možností, jak kalibraci provést. U některých čteček ke zlepšení nedojde, pokud však máte pochybnosti, že vaše čtečka pracuje 100%, můžete kalibraci vyzkoušet. Dle zahraničních reakcí někteří uživatelé vidí markantní zrychlení práce se čtečkou.

Postup automatické kalibrace:

 • Ověřte, zda máte ve čtečce správnou verzi firmware (Nastavení -> Software -> Verze softwaru). Měli byste mít právě 5.5.xxx, o které se zmiňuji výše. Čísla místo „x“ nejsou důležitá, je jedno, jaké je máte. Pokud máte jinou verzi firmware než se začátkem 5.5, nic neinstalujte!
 • Vyčistěte displej (hlavně od prachu a jiných částeček), v průběhu instalace fw proběhne automaticky i kalibrace dotykové vrstvy – nedotýkejte se přitom displeje! Tato kalibrace je automatická, ne jak tomu bylo u starších čteček, kdy uživatel označoval kalibrační body, které se na obrazovce ukazovaly.
 • Stáhněte si tento balíček, rozbalte jej a soubor SWUPDATE.BIN překopírujte do hlavní paměti čtečky do kořenového adresáře (na úroveň adresářů). Je to „podpultovka“, balíček není běžně dostupný na stránkách výrobce. Pokud máte pochybnosti, nenahrávejte. Osobně jsem vyzkoušel a nesetkal jsem se s problémem.
 • U plně nabité čtečky vyberte Nastavení -> Software -> Aktualizace softwaru. Čtečka zjistí, že je v ní k dispozici aktualizační balíček, stačí tedy souhlasit s instalací.
 • Čtečka by měla po několika minutách instalace (včetně kalibrace) zobrazit hlavní obrazovku. Tím je vše dokončeno.
PocketBook Touch Lux 2 - kalibrace displeje

PocketBook Touch Lux 2 – kalibrace displeje

 

Na testované čtečce PocketBook Touch Lux 2 jsem si žádných rozdílů nevšiml, pravděpodobně tedy z toho důvodu, že žádnou kalibraci prostě nepotřebovala.

Co vy, vyzkoušíte? Pokud ano, dejte vědět, co vaše čtečka na to a jaké jsou vaše zkušenosti.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 200 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za září 2015

Vždy za uplynulý měsíc zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů desítku nejlépe prodávaných titulů, které jsou dostupné v elektronickém formátu. Hledáte-li k přečtení něco, co teď frčí, můžete se inspirovat :-)

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB

Předesílám, že článek je záměrně zjednodušen, aby byl přístupný co nejširšímu okruhu čtenářů. Pokud by někoho zajímaly bližší informace, souvislosti, atd., vyhledá si jinde na internetu…  Čtečky Kindle nemají české

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Slovníky pro e-book čtečku C-Tech Lexis

(Informace ze začátku roku 2018: v aktuálních firmwarech, se kterými se čtečka vyrábí/dodává, není slovník ve čtečce funkční a nejde zprovoznit. Maximálně instalací nějaké externí aplikace – nemám vyzkoušeno. Pokud

5 komentářů

 1. catlittle1
  Duben 14, 08:28 Odpovědět

  ne ne, díky, už jsem měla a musela jsem vrátit původní
  šlo mi o kalibraci, pokud by to stálo za to :)
  u firmware zkusím počkat na novější várku, prý se chystá

 2. xlup
  Květen 01, 13:52 Odpovědět

  Funguje to, ctecka je mnohem sviznejsi – mereno okometricky a pocitove. Tohle je ok, jenom mi prijde trosku skoda, ze v udpate o velikosti 170 MB neni nic jineho. Ono to zrychleni je urcite super, ale malicke zklamani ze zadna funkce navic :-) Na druhou stranu, jak vylepsit dokonale?

Komentuj