Zkušenosti s PocketBook Touch Lux 2 626 a porovnání s konkurencí

Zkušenosti s PocketBook Touch Lux 2 626 a porovnání s konkurencí

Aktualizace 16. 6. 2015 – čtečka PocketBook Touch Lux 2 se přestala vyrábět a plně ji nahradil vylepšený model Touch Lux 3 s novým displejem E-Ink Carta. Informace na blogu najdete pod štítkem Lux3.

Ještě než bude recenze na PocketBook Touch Lux 2 626, podělím se s vámi o nějaké ty zkušenosti s touto TOP čtečkou a rychle srovnám s konkurencí či minulým modelem, který je stále v prodeji.

Touch Lux 2 (626) je, jak název napovídá, nástupcem první generace čtečky Touch Lux (623). Největší konkurent minulého i současného modelu od Pocketbooku je na českém trhu čtečka Amazon Kindle Paperwhite 2. PocketBook 623 byla (je) skvělá čtečka, mnohem lépe vybavená a výhodná pro českého uživatele lepším přizpůsobením pro naši řeč, avšak přesto se našlo spousta lidí, kteří nakonec dali přednost Paperwhitu. Hlavní výhody PW2 oproti PB623 nejsou tajné – rychlost a kontrast displeje, respektive rovnoměrnější nasvícení.

Vylepšený kontrast a nasvícení displeje

Paperwhite 2 používá v současnosti nejlepší displej na bázi elektronického inkoustu – E-Ink Carta. Ten zatím nemá žádná jiná čtečka na světě. Zmiňované modely od PocketBooku používají starší E-Ink Pearl, který byl i v první generaci čtečky Paperwhite. Přes stejný displej u bratříčků je kontrast displeje a požitek ze čtení u PB626 mnohem lepší než u 623. Nejpatrnějším posunem je nasvícení displeje. To je nyní rovnoměrnější, „šmouhy“ okolo displeje (hlavně na spodní straně displeje) se již nevyskytují a nasvícení dostalo přirozenější barevný nádech, respektive barevný nádech v některých světelných podmínkách ztratilo. U minulého modelu šlo nasvícení do modra, zde je více neutrální, za dne vypadá bíle – i když za denního světla zapnete nasvícení displeje na rozumnou hodnotu, dost se zvětší kontrast, podklad vypadá bíle a absolutně při tom nemáte pocit, že byste koukali na displej nasvícený LED diodama, naopak ještě více vám to přijde, že si čtete z papíru. Výkon integrovaného nasvícení je u 626ky vyšší a i kontrast je při zapnutém nasvícení „jako nebe a dudy“. Pokud zvažujete čtečku na čtení a obejdete se bez zvukového výstupu (který má 623), určitě sáhněte po PocketBook Touch Lux 2 626.

Porovnání PocketBooku 623, PocketBooku 626 a Amazon Kindle Paperwhite 2

Porovnání PocketBooku 623, PocketBooku 626 a Amazon Kindle Paperwhite 2.
U PocketBooků vyplé nasvícení, u Paperwhite2 sníženo na minimum.

Jelikož se nasvícené čtečky (ve tmě) špatně fotí, respektive porovnávají, dám sem alespoň fotku displejů s vypnutým nasvícením. Fotku zde dávám hlavně, abyste měli představu o světlejším pozadí u nového modelu. Díky světlejšímu pozadí je písmo kontrastnější, i malé zlepšení je ve výsledku přínosné. Z fotky neporovnávejte čitelnost písma, na všech třech čtečkách je zobrazena stejná kniha, ale Kindle používá jiný font (tlustší – proto kontrastnější). Do PocketBooku lze jednoduše doinstalovat jakýkoliv běžně používaný font.

Rychlost

U Luxe 2 byl použit rychlejší procesor (1000Mhz vs 800Mhz) a dvojnásobná operační paměť (256MB oproti 128MB) než u modelu 623. Teoreticky by se tedy měla zvýšit rychlost celé čtečky, ať už pohyb v menu, otevírání knih či otáčení stránek. To se bohužel zatím nestalo. Zkoušel jsem vedle sebe obě čtečky s aktuálním firmwarem a rychlost je srovnatelná, či „neznatelně“ ve prospěch staršího modelu. Ten je však v prodeji již cca rok a tak programátoři mohli dosáhnout lepší optimalizace, tak snad není vše ztraceno a zrychlení u nového modelu se časem dočkáme.
Na druhé straně musím zmínit, že jsem neměl žádné problémy s pomalými reakcemi či zasekáváním. Čtečka běží od prvního použití tak jak má. Nechápu tedy reakce některých nových majitelů, že je čtečka pomalá. Jejich zkušenosti nemohu potvrdit, naopak. Buď dělají někde chybu nebo jsou to majitelé první čtečky e-knih s elektronickým papírem a mají nereálné očekávání, nevím. Pokud však vaše čtečka podobným neduhem po vybalení opravdu trpí, zkuste aktualizujte firmware – viz stránky výrobce http://www.pocketbook-int.com/cz/support/pocketbook-touch-lux-2
Čtečka PocketBook Touch Lux 2 je tedy pomalejší než Kindle Paperwhite 2. Vadí to? Myslím, že to není klíčový důvod, proč jednu zatratit a zakoupit druhou. Delší prodleva při otevřené knížky – kolikrát denně otevíráte knížku? Delší prodleva při otáčení stránek – pokud nemáte čtečky vedle sebe, nebudete vědět. Otáčení stránek je dostatečně rychlé (mnohem kratší než otočení stránky u papírové knihy), navíc jak vždy říkám, prodleva je konstantní – při čtení posledního řádku na displeji stačí otočit stránku o chvilku dřív, než máte dočteno a čtení je maximálně plynulé a přirozené.

Video s porovnáním rychlosti PocketBooku 623 a PocketBooku 626

Další postřehy

  • Čtečka o něco zeštíhlela, přesto lze použít stávající pouzdra. Pro čtečku s E-Ink displejem pouzdro důrazně doporučuji, uživatelské zkušenosti s vhodnými pouzdry jsem zde na blogu již popisoval a budu průběžně doplňovat.
  • PocketBook Touch Lux 2 má snad jako první čtečka oficiální podporu formátu Mobi, který používají jako stěžejní formát konkurenční čtečky Kindle. Samozřejmě lze otevřít jen soubor nechráněný DRM ochranou. Až na jeden X-let starý Mobi soubor mi šlo vše bez problémů otevřít. S novinkami by problém být neměl, přesto pokud budete mít možnost volby (např. při koupi nové e-knihy), zvolte ePub formát.
  • Krom dotykové vrstvy, kterou novinka převzala od čtečky PocketBook Basic Touch 624, mají tyto čtečky další společné znaky. Výraznější prolis tlačítek pod displejem – nejenže to vypadá moc dobře, má to také funkční stránku. Tlačítka jdou potmě lépe nahmatat a i se lépe používají, hlavně pokud otáčíte stránky přes hardwarové tlačítka, bříško palce dobře drží v prohlubni.
  • Chvála, která se zaslouženě dostala tlačítkům pod displejem, se absolutně netýká vypínače čtečky. Do něj se přesunula dioda signalizující činnost čtečky (něco jako přesýpací hodiny na počítači), je více zapuštěný a po tmě hodně špatně nahmatatelný. Osobně se mi i špatně mačká, v podstatě to jde jen nehtem, což hlavně v noci je otrava se trefit, navíc mám vždy dojem, že mi nehet projde tlačítkem skrz (byť se to nikdy nestalo :-)

Koupě, diskuze, dotazy

O čtečce PocketBook Touch Lux 2 můžete diskutovat na fóru zde, zakoupit ji můžete v e-shopu specialisty na ebook čtečky aXOs.cz, jehož jsem provozovatelem (v 10/2015 již jen nástupnický model Lux 3 v bílé PB626-2 a šedé PB626-2).

Pokud chcete vyřešit nákup nové ebook čtečky co nejdříve (a nechcete tedy čekat kdoví jak dlouho na recenzi), mám pro vás radu – zapomeňte na starší model 623. Byl bez debat překonán v tom nejdůležitějším – kontrastu displeje a kvalitě jeho nasvícení. Pokud vybíráte mezi nejlepšími modely od Amazonu a PocketBooku, vybírání se vám s novým modelem od PB buď výrazně zjednodušilo nebo ztížilo. Záleží, jak moc oceňujete výhody čteček PocketBook (český servis, časté aktualizace, české menu, česká klávesnice, anglicko-český slovník, podpora cca 15 formátů, možnost personifikace a nastavení, atp.). Jak jsem již psal výše, displej už nebude to, co bude při vašem výběru rozhodovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

Do rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a

Ebook čtečky 11 komentářů

Pocketbook Inkpad 3 – první pohled

Je to tady, čekali jsme a dočkali jsme se. Je půlka února a Inkpad 3 je skladem v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Původní (nevypuštěné) informace předpovídaly vydání této čtečky v

Ebook čtečky

První recenze Amazon Kindle Voyage

Prémiová ebook čtečka Kindle Voyage, kterou Amazon představil v září 2014 (viz článek na blogu zde), se dočkala první recenze. Byť se prvním americkým zákazníkům bude expedovat ze skladu Amazonu