Recenze ebook čtečky eReading 4 Touch Light

Recenze ebook čtečky eReading 4 Touch Light

eReading 4 Touch Light je nejnovější přírůstek mezi čtečkami elektronických knih pod hlavičkou portálu eReading.cz, který si dal za úkol „nabídnout legální, komfortní a cenově výhodnou eknihu pro českého čtenáře“. Je to jeden z nejvýznamnějších vydavatelů a prodejců e-knih v České republice a nějakou dobu již nabízí ebook čtečky přizpůsobené mj. pro výše popsané poslání. Velcí zahraniční vydavatelé (Amazon, Kobo, Barnes & Noble) vyvíjejí a nabízí své ebook čtečky hlavně z důvodu podpory prodeje svého obsahu. O to samé, jen v menším měřítku, se snaší ryze český eReading. Byť je nová čtečka asijská, je přizpůsobena pro český trh a přichází se zajímavými vlastnostmi. Běží na operačním systému Android, do kterého lze instalovat aplikace, což je u čteček na zdejším trhu rarita. Rovněž možnost vypůjčit si e-knihy v češtině u jiných čteček nenalezneme. Jaké jsou mé uživatelské zkušenosti se čtečkou eReading 4 Touch Light, se dozvíte v této recenzi.

eReading 4 Touch Light

Vzhledem k hardwaru, použitému displeji s HD rozlišením a integrovaným nasvícením, výbavě a doporučené koncové ceně 3499 Kč s DPH, je eReading 4 Touch Light přímým konkurentem čteček Amazon Kindle Paperwhite 3 (AKPW3) a PocketBook Touch Lux 3. Tyto čtečky elektronických knih jsou v současnosti to nejlepší, co lze koupit, respektive jsou to momentálně čtečky s nejlepším poměrem cena/výkon.

Čtečka eReading 4 Touch Light má české menu, i když výjimečně jsem se setkal i s nepřeloženými texty (např. při update čtečky) či nepřesně přeloženými výrazy (např. v nastavení). Nebylo toho moc, ale hlásit se to musí :-) Je však možné, že to výrobce ještě doladí.

Obsah balení

V pozitivně laděné krabici toho klasicky moc nenalezneme. Samotnou čtečku, USB kablík černé barvy a brožurku obsahující český návod. Přiložený kabel slouží pro spojení čtečky (microUSB) s počítačem (USB) pro nahrávání obsahu a dobíjení. Mimochodem ještě jsem neviděl tak pěkné balení s měkkými vycpávkami proti poškození čtečky při přepravě.

Při nákupu čtečky v e-shopu aXOs.cz dostanete navíc bonusy, mj. síťovou nabíječku pro nabíjení z elektrické zásuvky.

Vzhled a provedení

Rozměry čtečky eReading 4 TL jsou 168 x 118 x 9 mm při hmotnosti 195 gramů. Tyto parametry jsou velmi podobné oběma nejbližším rivalům, takže v pořádku. Čtečka se dobře drží a v zavazadle se lehce „ztratí“.

Ebook čtečka eReading 4 Touch Light

Ebook čtečka eReading 4 Touch Light

Rohy čtečky jsou dost zaoblené, kolem displeje s úhlopříčkou 6″ (15,24 cm) je průměrně široký rámeček, který dovoluje jisté držení čtečky. Rámeček je kolem displeje vykrojený, což je dobře, protože jinak by byl vůči němu displej zapuštěn až příliš a byl by tak ztížen dotyk prstů při okrajích displeje. Navíc by mohl vzniknout zbytečně velký stín při určitých světelných podmínkách. Takto je to rozhodně lepší, i když ne dokonalé. Osobně mi to designově moc nesedí, na druhou stranu je to pozitivní ve smyslu, že displej je oproti tělu dost zapuštěn a tedy více chráněn. Design je věc subjektivní, osobně řadím do průměru – nenadchne a neurazí.

Po stranách čtečky je celkem šest tlačítek. Malá tlačítko po levé straně slouží pro okamžité invertování displeje. Na pravém boku funguje tlačítko stejných rozměrů jako krok zpět. Pod oběma těmito malými tlačítky jsou delší kolébkové spínače pro otáčení stránek dopředu a dozadu. Po čtečkách elektronických knih s tlačítky na těchto místech je u uživatelů velká poptávka, 4 Touch Light jako jedna z mála takové požadavky naplní. Osobně bych je ale prohodil, otáčení stránek dopředu bych raději viděl jako vrchní tlačítko. Jistěji by se tak čtečka ještě lépe držela a používala. Všechny hardwarové tlačítka mají jistý a příjemný chod.

Celá čtečka je pogumovaná. Ano, nejen zezadu, ale také zepředu je tenká „antiklouzavá“ vrstva. Nečekejte něco světoborného, ale každopádně je tělo příjemné na dotyk a rozhodně zabezpečenější proti vyklouznutí čtečky z rukou, než kdyby byl povrch plastový. Na druhou stranu netrvá dlouho a čtečka získá otiskovou „patinu“, které se hůře zbavuje.

Ebook čtečka eReading 4 Touch Light - zadní strana

Ebook čtečka eReading 4 Touch Light – zadní strana

Na dolní hraně nalezneme slot pro microSD kartu, microUSB konektor, zelená indikační dioda nabíjení a tlačítko pro zapnutí/vypnutí čtečky. Nachází se tam také malý otvor s „propichovacím“ tlačítkem reset, které jsem naštěstí nemusel použít.

Co se týče zpracování, pokud pominu křivě nalepený štítek se sériovým číslem na zadní straně čtečky, je zpracování až překvapivě perfektní. Musím říct, že kvalita provedení se vyrovná Kindlu Paperwhite 2, který navíc nemá hardwarové tlačítka kolem displeje, takže má pro tuhost lepší předpoklady. Když držím tuto čtečku v ruce, mám z ní velmi dobrý pocit. Jak to je se čtečkou co se týče spolehlivosti, to ukáže až čas. Začíná s čistým štítem a dobrými dojmy jednoho z prvních uživatelů.

Hardware – mašina mezi ebook čtečkami

Čtečka elektronických knih eReading 4 Touch Light je osazena 1Ghz procesorem a 512MB operační paměti. Ebook čtečky s takovými parametry se spíše teprve dostávají na český trh, než že by na něm byly nějak výrazně etablovány. Každopádně je to skvělé a nejen na papíru – jde to znát i při používání, čtečka je opravdu rychlá. I na softwarové klávesnici se píše velmi dobře a rychle.

Interní úložiště má kapacitu 4GB, pro dokumenty uživatele zbývá volných 2GB, pro instalaci aplikací 1GB. Zde bych jen zmínil, že se ve čtečce vnitřní paměť hlásí jako „sdcard“ a opravdová SD karta jako „external_sd“. To by mohlo technikou nepolíbené zbytečně mást. Navíc v nastavení lze „sdcard“ odpojit. Co to udělá, jsem raději nezkoušel :-) Paměťovou kartu lze použít microSDHC až do kapacity 32GB včetně.

Čtečka podporuje Wi-fi norem b/g/n. Během používání jsem se nesetkal s problémem, ať už na běžném routeru TP-Link nebo hotspotu telefonu.

eReading 4 rozlišuje režim úplného vypnutí a režim uspání. Uspání je rychlé a hlavně je rychlé i probuzení – nemá smysl měřit, je totiž okamžité. Nejednou jsem však druhý den našel čtečku vybitou. Proto je dobré nastavit automatické vypínání čtečky po určitém čase (20, 30, 60, 120 minut). Z úplného vypnutí trvá náběh do hlavní obrazovky do třiceti vteřin, někdy se však stane, že tam ještě pár vteřin nereaguje na dotyky (a potají se ještě mátoří ze zapnutí).

Použití displeje E-Ink a kapacita akumulátoru (2000 mAh) slibují standardní výdrž porovnatelnou s jinými ebook čtečkami. Výrobce výdrž v počtu otočení stránek ani v čase neuvádí. Běžným standardem je výdrž čtyři týdny na jedno nabití (při čtení půl hodiny denně s mírnou intenzitou integrovaného nasvícení a vypnutou wi-fi).

Displej – osvědčená klasika

Displej je typu E-Ink, jde tedy o „elektronický papír“. Netřeba snad rozepisovat, jaké to poskytuje výhody (a nevýhody). Pokud nevíte, v rychlosti můžete dostudovat výhody pravých ebook čteček.

Obrazovka je z výroby přímo firmy E-Ink, což je lídr mezi vývojáři a výrobci displejů na bázi elektronického inkoustu. Použitý panel je typu Pearl, s rozlišením 1024×758 bodů a podporou 16 odstínů šedi. Takový displej je při 6″ úhlopříčce označován jako HD (high-definition – vysoké rozlišení) a zatím se dává jen do nejvyšších modelů. Pearl je starší typ panelu, ale označení „starší“ je v tomto případě zbytečně hanlivé. Stejný panel používá třeba PocketBook Touch Lux 2 (626) nebo Amazon Kindle 6. Z mé nabídky na aXOs.cz používá novější panel (Carta) jen Kindle Paperwhite 2, Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage a PocketBook Ultra, ostatní kvalitní čtečky používají právě Pearl. Rozdíly nejsou až tak drastické, mohou hrát roli při výběru, ale dle mého nejde o tak ultimátní vlastnost, aby byly ostatní čtečky včetně této, zavrženy jen na základě typu displeje. Proč? Protože E-Ink Pearl je dobrý displej, skoro to nej, co je komerčně k dispozici. Pozadí displeje je u této čtečky o fous tmavší, než u PocketBooku Touch Lux 2. Rozdíl je však zanedbatelný. Bohužel v těchto sychravých tmavých dnech jsem neměl možnost čtečku vyzkoušet na pořádném sluníčku, kde by byl kontrast lepší, než je vidět na fotografiích. Výhodou této ebook čtečky je možnost posílení kontrastu zapnutím integrovaného světla.

PocketBook Touch Lux 2 vs eReading 4 Touch Light (vypnuté nasvícení, šero)

PocketBook Touch Lux 2 vs eReading 4 Touch Light (vypnuté nasvícení)

Kniha vs eReading 4 Touch Light (zapnuté nasvícení)

Kniha vs eReading 4 Touch Light (zapnuté nasvícení)

Kniha vs eReading 4 Touch Light (vypnuté nasvícení)

Kniha vs eReading 4 Touch Light (vypnuté nasvícení)

Zvláštností je přítomnost hardwarového tlačítka pro okamžité vyčištění displeje (invertování – typické probliknutí do černa).  Čtečka s aktuálním firmware neměla problém s kvalitou písma u běžných e-knih i při nastavení rychlejšího otáčení stránek (povolené maximum minimum je po invertování až po deseti stránkách). Efekt „docházejícího toneru“ se může vyskytnout (a hojně vyskytuje) typicky u PDF souborů s grafikou a obrázky (např. časopis) – tomu se lze vyhnout nastavením invertování po každé straně nebo ručním vyčištění displeje kdy to bude potřeba.

Displej je dotykový, pro snímání je použita kapacitní vrstva. Počas používání vše klapalo, jak mělo.

Kindle Paperwhite 2 vs eReading 4 Touch Light vs PocketBook Touch Lux 2

Kindle Paperwhite 2 vs eReading 4 Touch Light vs PocketBook Touch Lux 2

Svůj status TOP modelu má čtečka 4 Touch Light také pro přítomnost integrovaného nasvícení. Jelikož je displej samotný zcela pasivní, pro co nejlepší funkci potřebuje světlo zvenčí. Za dne k tomu stačí sluneční světlo, čím více světla, tím kontrastnější podání displeje. V noci musíte takové světlo dodat pomocí lampičky nebo jiného umělého osvětlení. No a abychom nepobíhali po světě s lampičkou, vymysleli chytré hlavy nasvícení zabudované do čtečky.

PocketBook Touch Lux 2 vs eReading 4 Touch Light

PocketBook Touch Lux 2 vs eReading 4 Touch Light

Světlo ze čtyř LED diod je přes celý displej distribuováno skrze světlo vodivou vrstvu a mělo by vyzařovat hlavně směrem dolů do displeje. Nasvícení lze zcela vypnout, popř. regulovat z menu – od opravdu malé intenzity, až po maximum, které je dostatečné. Snad všechny čtečky s podsvícením mají problém s rovnoměrností na spodní hraně displeje, kde jsou schovány ony LED diody. Jednoduše to lze popsat jako „kužele vystřelujícího světla“, které mají jinou intenzitu než okolí. Nejinak je tomu u recenzované novinky a zde je to bohužel o dost markantnější než u konkurence. Navíc odstín a rovnoměrnost nasvícení není stejná ani po zbylé ploše displeje. Pro někoho to může být rušivé, někdo se raději začte do knihy a oprostí se od vnímání fyzična respektive nosiče napínavých dobrodružství :-) Osobně to považuji za největší neduh této čtečky. Konkurenční čtečky na tom nemusí být o moc lépe. Podobnými nedostatky trpí i dražší PocketBook Ultra. Sympatická je barevná neutrálnost nasvícení, vypadá bíle, jen po srovnání s bílou u LCD monitoru mi došlo, že je trošku do žluta, ale opravdu jen mírně. Nasvícení hodnotím jako přirozené a příjemné.

Kindle Paperwhite 2 vs eReading 4 Touch Light vs PocketBook Touch Lux 2

Kindle Paperwhite 2 vs eReading 4 Touch Light vs PocketBook Touch Lux 2

K integrovanému nasvícení bych měl ještě jednu výtku. Asi jsem zmlsaný z Inkpadu a jeho senzorového pruhu nad displejem, pomocí kterého lze měnit intenzitu světla kdykoliv i „poslepu“. U čtečky eReading 4 Touch Light lze měnit intenzitu či nasvícení zapínat a vypínat pouze přes menu. Ikonka žárovky sloužící pro vstup do nastavení podsvícení je sice rychle po ruce, ale jak se na ni trefíte ve tmě? U jiných čteček se to snažili výrobci aspoň nějak vyřešit, u KPW2 lze nasvícení jen hodně ztlumit a ne vypnout (takže něco na displeji uvidíte i ve tmě), u PocketBooku 626 lze dlouhým podržením tlačítka menu nasvícení vypínat a zapínat. Zde nic.

Zapnutí/vypnutí integrovaného světla a ovlivnění jeho intenzity

Zapnutí/vypnutí integrovaného světla a ovlivnění jeho intenzity

Android – nainstalujte si vlastní aplikace

Co je na čtečce eReading 4 Touch Light unikátního je operační systém (OS) na kterém je postavena – Android. Samozřejmě v každé čtečce je nějaký operační systém, PocketBooky a Kindly mají Linux, čtečky Barnes & Noble a Sony mají také Android. Zatímco však u čteček těchto a jiných výrobců je operační systém uživateli skryt za neprostupnou hradbu grafické nadstavby vytvořené výrobcem čtečky, zde operační systém částečně „prosvítá“. Android zde není přístupný v takové míře, jako jsme zvyklí z tabletů či chytrých telefonů, ale hlavní benefit zde zůstává – možnost doinstalování aplikací pro Android. Ty prográmky, které používáte na tabletu nebo v chytrém telefonu. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že se jedná o čtečku s „černo-bílým“ E-Ink displejem. Těžko si tak zahrajete nějakou akční hru, o úpravu fotografií se asi také pokoušet nebudete. Na widgety není místo, vzhledem ke grafické nadstavbě bez klasické plochy. Widgety tak není kam umístit.

Aplikace od výroby i doinstalované

Aplikace od výroby i doinstalované

Přes popsané omezení může být podpora aplikací třetích stran pro mnohé čtenáře stěžejní. Kolik nářků vidím na různých fórech, že Pocketbook jde do kopru, protože uživatelské rozhraní svých čteček příliš zjednodušuje, že na nové verze nejde dohrát Coolreader, atp. Zde to lze. A dohrát můžete nejen Coolreader (byť jsou trošku problémy s menu), ale i jiné softwarové čtečky (např. Moon+ Reader), programy (např. webový prohlížeč Maxthon) či hry (např. milión variací šachů či jiných logických a strategických her). Vzhledem k poměrně moderní verzi Androidu ve čtečce (4. 2. 2. – Jelly Bean) tak budete omezeni hlavně displejem (pomalé obnovování, nebarevný) a absencí Google Play. „Ehm, tam není Google Play? A jak si asi ty aplikace nainstaluju, hm?“ – jednoduše, typicky na stránkách vývojáře programu si stáhnete soubor s příponou .apk, zkopírujete do čtečky a přes souborový manažer ve čtečce soubor spustíte a povolíte instalaci. Nově instalovaný program se pak objeví mezi ostatními v sekci Aplikace.

Doinstalovaná hra šachy pro Android

Doinstalovaná hra šachy pro Android

Co se týče verze firmware „samotné čtečky“, testoval jsem eReading.cz_4_V1.0.0-2014111416. Tato verze nebyla ve čtečce přímo od výroby, je třeba nainstalovat update.

Překlad do češtiny není někdy 100%

Překlad do češtiny není někdy 100%

Hlavní obrazovka

Hlavní obrazovka je jednou z nejdůležitějších částí každé čtečky. Zde je zpracována dobře, hned nahoře jsou tři obálky posledních čtených knih, i s názvem a grafickou informací o rozečtenosti. Pod nimi jsou čtyři menší obálky, kde jsou uvedeny poslední knihy do čtečky nahrané. V obou pásech s obálkami lze listovat posunem prstu. Je to dost rychlé. Pod obálkami se nalézá pětice ikonek: Knihy, eReading.cz, eNoviny, Aplikace a Nastavení. Úplně dole je stavový řádek, který obsahuje přístup na hlavní obrazovku, šipku s funkcí zpět a přístup k ovládání intenzity integrovaného nasvícení.  Taktéž zobrazuje ikonku se zobrazením stavu baterie a aktuální čas. Tento stavový řádek je fajn, naštěstí se však nezobrazuje v otevřené knize, což bohužel neplatí pro čtení v sekci eReading.

Knihy – knihovna

Na hlavní obrazovce pod ikonkou Knihy se zobrazují „Moje dokumenty“, tedy knihy do čtečky nahrané přes USB kabel. Po propojení čtečky s počítačem můžete na vnitřní paměť kopírovat dokumenty stejně jako na externí disk. Popř. lze použít nahrávání přes aplikaci Calibre. Oboje je jednoduché a efektivní.

K dispozici je trojice pohledů – velkých obálek se vejde na displej devět, menších obálek s uvedením názvu dokumentu šest a v tabulkovém výpisu se pod sebe vejde také šestice. V tomto režimu je uveden nejen název knihy, potažmo souboru, ale také autor, formát souboru a jeho velikost, informace o rozečtenosti a nechybí náhled obálky. Výpis je stránkový, stránky se posouvají buď tlačítky nebo přejetím prstu přes displej v horizontálním směru. Je to rychlé a i šikovně udělané – o úroveň výš v případě adresářů se dostanete kdykoliv na jeden stisk (ikonky či tlačítka zpět), výpis je navíc „nekonečný“, lze otočit z poslední stránky na první. Lze označit více souborů a pracovat s nimi hromadně.

Výpis dokumentů lze řadit podle jména, času, typu, autora a velikosti, vše jen vzestupně.

Mezi dokumenty lze také vyhledávat a to včetně českých znaků.

Nějaké sortování či nastavení příznaků přímo ve čtečce zcela chybí. Pokud máte v plánu mít ve čtečce hodně dokumentů a nechcete je mít na jedné hromadě, můžete je na počítači zařadit do adresářů.

Čtečka v práci s e-knihami nijak extra nevyniká, ale troufám si říci, že běžnému uživateli budou nabízené možnosti dostačovat.

Čtení knihy, úpravy, funkce

Čtečka zvládá tyto formáty: EPUB, PDF, MOBI, FB2, TXT, RTF, HTML, HTM, CHM, DOC/DOCX, XLS/XLSL, PPT/PPTX, PDB, DJVU, DJV, ZIP, RAR, 7ZIP.

Jak vidíte, inzerovaná podpora formátu je obrovská, včetně dvou nejrozšířenějších ebook formátů ePub a Mobi. Dokonce má čtečka zvládat i formáty z Office – DOC(x), tabulkový XLS a PPT. Ale asi jen papírově, protože zkoušený XLS list čtečka vůbec neotevřela a v DOCu byly problémy s češtinou. Sám výrobce v návodu uvádí, že za správné a bezchybné zobrazení obsahu, který nebyl zakoupen na www.ereading.cz nenesou žádnou zodpovědnost. A tam nabízejí ePub, Mobi a možná tak PDF. S těmito formáty nebyl žádný problém a jelikož se jedná o absolutně nejrozšířenější ebook formáty, nebudu se dalšími ani zabývat.
Za prohlížení dokumentů z knihovny(!) popsané v minulé kapitole, jsou zodpovědné aplikace FBreader a AdobeViewer. U formátu ePub lze v nastavení čtečky vybrat, kterým programem se budou ePuby otevírat. Prostředí obou programů je ucelené, ale FBReader nabídne větší možnosti nastavení. Každý z obou programů k zobrazování e-knihy přistupuje jinak, možnost volby je tak příjemný bonus. K dispozici je možnost další čtecí aplikace doinstalovat a knihy číst v nich, ale to je silně nad rámec recenze čtečky. V další části popíšu, jak se čtečka chová od výroby a proberu formát ePub a aplikaci FBreader.

Čtení e-knih formátu ePub

Otevření knihy trvá 2-5 vteřin a subjektivně je velmi rychlé. Stejně tak otáčení stránek, které při nastavení invertování po jedné straně, trvá asi vteřinu, bez invertování asi polovinu času.

Celý prostor displeje zabírá text knihy. Zmizel původní stavový řádek a nahradil jej titěrný proužek s pidi ukazatelem stavu baterie , aktuálním časem a grafickým i numerickým ukazatelem aktuální rozečtenosti. V podstatě při čtení tento stavový řádeček nevnímáte a lze jej i přepnout na mód „mini“, kdy se zobrazuje jen linka, která graficky reprezentuje místo, na kterém se zrovna v e-knize nacházíte. Obojí se mi velmi líbí, osobně preferuji využití prostoru pro text knihy, než pro všelijaké ukazatele a ovládací prvky.

Otáčení stránek lze provádět hardwarovými tlačítky, ťuknutím prstu na kraj displeje, vodorovným potáhnutím prstu nebo přes menu čtečky. Zóny pro dotyk jsou zde bohužel velmi jednoduché, nebudou vyhovovat levákům, protože dotyk na pravou stranu displeje otáčí stránky dopředu – pokud budou čtečku držet v levé ruce, těžko tam prstem držící ruky dosáhnou. Ale proč šmatlat po displeji, když jsou na čtečce tlačítka :-)

Jakákoliv práce s eknihou se provádí přes menu, které vyjede po dotyku prstu doprostřed displeje. Jednotlivé nastavení jsou seskupeny do záložek na spodní straně displeje:

 • Pohyb v knize. Jde se přepnout na konkrétní stránku, vyťukáním jejího čísla na softwarové klávesnici, popř. „nepřesným“ posuvníkem, který má i jednokrokové undo (funkci zpět).
 • Nastavování vzhledu knihy. Lze měnit velikost fontu po krocích, které by mohly být jemnější. Lze měnit font z mnoha přednahraných, 26 z 39 však neumí české znaky. Nicméně defaultní font Droid Serif je kontrastní a dobře čitelný, hodně se mi líbil. Fonty ve čtečce jsou rozmanité a nejsou špatné. Vlastní fonty lze do čtečky dohrát (je třeba v rootu vytvořit složku „Fonts“ a tam fonty nahrát).
  Dále lze nastavit okraje a řádkování. Oboje až překvapivě velkoryse.
  Poslední volby jsou již jednoduché: styl písma (normální/tučné) a stavový řádek (mini, extramini :-) Změny se ihned projeví na textu a jsou viditelné aniž by člověk musel nastavení opouštět, což také chválím. U většiny fontů výrazně pomohlo kontrastu zvolení tučnějšího řezu písma.
 • Třetí záložka obsahuje další nastavení kvality zobrazování. Na výběr je rychlé nebo kvalitní. Přiznám se, že na pohled rozdíl v kvalitě znát není, v rychlosti však ano. Toto nastavení se netýká invertování (to se nastavuje jinde), ale právě způsobu změny obsahu na stránce při NEinvertování displeje.
  Je zde u funkce Autopage, která umožňuje automatické otáčení stránek po 10-20-30-40-50-60-70-80 vteřinách.
 • Otočení obrazu. Možnost číst naležato, tj. na šířku. Orientaci lze změnit do všech čtyř směrů, funguje dobře. Jen na čtečkách PocketBook je to více blbuvzdornější, tady musí člověk víc prostorově přemýšlet, ale to je opravdu prkotina a výtku berte s humorem :-)
 • Poslední záložka obsahuje informace o knize.  Umístění, typ a velikost souborů, ale také datum vydání, nakladatele, autora a název.
Nastavení e-knihy (ePub v FBReader)

Nastavení e-knihy (ePub v FBReader)

Krom popisovaných záložek vyjede také horní lišta, která obsahuje odchod z e-knihy, nastavení intenzity nasvícení, možnost vyhledávání v knize, odskok na obsah/záložky/poznámky a také možnost vytvořit záložku. Způsob vyhledávání slova (či fráze) se mi líbí, výsledkem je seznam s uvedením úryvku kolem hledaného slova, i s uvedením na jaké straně se výraz vyskytuje, samozřejmě s možností odskoku na danou stránku. Popř. se lze vrátit zpět do knihy na stránku, ze které jsme vyhledávání započali. Vyhledávání funguje i na české slova a slovní spojení.

Ke kopírování textu (obdoba CTRL+C ve Windows), vytvoření poznámky či zvýraznění a ke slovníku (k dispozici je jen funkce, nikoliv slovníky samotné) se dostanete jednoduše – stačí na cca dvě vteřiny podržet prst na nějakém slovu v knize. Slovo se označí zarážkami, které můžete přesunout a označit tak i více textu. Ke zvýraznění není moc co dodat, zvýrazněný text má šedé pozadí. Stejně tak poznámka k textu. Zadávání textu poznámky je velmi rychlé a na poměry ebook čteček pohodlné. Přímo z knihy nejde rozeznat, zda jde jen o zvýraznění či text, ke kterému byla přidána poznámka. To lze rozeznat až po ťuknutí prstem – pokud jde o poznámku, objeví se bublina s textem poznámky. Oboje nejde upravit, jen smazat z přehledu, který se zobrazuje „vedle“ obsahu. Poznámky se mi vyexportovat nepodařilo, ve čtečce jsem je také nedohledal. Jen poznámky z poznámkového bloku, který funguje jako samostatná aplikace nenapojená na žádnou e-knihu.

Čtení PDF – premiant mezi 6″ ebook čtečkami

Že je eReading 4 Touch Light rychlá čtečka, dokazuje mj. při otevření dokumentů PDF. I s větším a složitě strukturovaným pédeefkem nemá problém. Ať už šlo o tisícistránkový dokument o velikosti 16MB nebo časopis o velikosti 40MB, čtečka otevírá dokumenty a otáčí stránky bleskově. Problém nedělají ani obrázky, které nezpomalují otáčení stránek (na což trpí třeba PocketBooky).

Nezvykle jde nastavovat „sytost fontu“. Osobně se mi lépe četlo se sytostí na maximum, ale každé nové PDF se otevře se sytostí na minimum. Kdyby se dokumenty se sazbou zobrazovaly na maximum a naskenované dokumenty klidně na minimum, neměl bych připomínek.

Stránku PDF můžete zobrazit celou najednou, to bude písmo příliš malé, jak jsem psal v článku Jak číst PDF na ebook čtečkách. Lepší je roztáhnout stránku na šířku displeje a ještě výrazněji lépe je to v kombinaci otočení displeje na šířku. Jsou to pak sice pořád blechy, ale pokud nemáte problémy se zrakem, jsou písmenka díky vysokému rozlišení displeje velmi dobře čitelné. Jednotlivé segmenty (neotáčíte stránky, ale segmenty) na sebe navazují, přesah pokud je, tak je minimální, ale výraznější problémy při čtení to nezpůsobuje.

eReading 4 Touch Light, časopis v PDF, režim na šířku displeje

eReading 4 Touch Light, časopis v PDF, režim na šířku displeje naležato

Ve čtečce nechybí podpora režimu PDF reflow, zde pod samovysvětlující položkou „Přeformátovat“. I v tomto režimu zobrazení je otáčení stránek pořád velmi rychlé, můžete navíc měnit velikost písma, aniž by řádky vyčuhovaly mimo displej. Perfektní pro čtení beletrie v PDF formátu.

Chybí režim sloupce, který známe z ebook čteček PocketBook a který je doslova nezbytný při vícesloupcové sazbě dokumentu nebo skenu.

K dispozici je ořezání okrajů. Nadbytečné okraje textu prosté, lze nezobrazovat („ořezat“), což se hodí zvláště u naskenovaných dokumentů. Lze to nechat na automatice čtečky, ta se však drží docela zkrátka, proto je někdy vhodnější sáhnout po ručním nastavení ořezu. Ten lze nastavit jen na celý dokument, není možné volit ořez pro sudé a liché stránky zvlášť.

Díky rychlosti a displeji s vysokým rozlišením, potažmo možnostem, je čtečka eReading 4 Touch Light vhodná i pro zobrazování PDF dokumentů. Jediným limitujícím faktorem je zde menší úhlopříčka, pro čtení technické a jiné odborné literatury se vzorečky a tabulkami, bude lepší čtečka s větší úhlopříčkou, což je aktuálně prakticky jen PocketBook Inkpad 840 (viz recenze na Inkpad). Pokud však trváte na displeji s 6″  úhlopříčkou a rádi byste čtečku pro PDF, rozhodně mohu tuto doporučit, je na tom lépe než PocketBooky (ty jsou pomalejší), natož Kindly (ty nemají PDF reflow).

Napojení na eReading.cz

Název čtečky, respektive „výrobce“, evokuje, že můžeme očekávat nějaké začlenění do ekosystému stejnojmenného českého prodejce e-knih. Jak již bylo popsáno, na hlavní obrazovce jsou ikony eReading.cz a eNoviny. Napojení zde tedy je, ale čtečka mě opět zklamala, stejně jako to udělaly všechny jiné čtečky před ní. Není zde vůbec sofistikovaně vyřešeno objednávání e-knih (zde z nabídky z portálu eReading). Knihu si tak vyberete, objednáte a zaplatíte přes počítač. Stejně jako u jiných čteček, lze to udělat i z webového prohlížeče čtečky. Ale byť je webový prohlížeč dobře zpracován, není to úplně ono a ne každému se to bude chtít podstupovat. Domnívám se, že to může být problém hlavně pro čtenáře dříve narozené, s technikou si netykající.  Jak jsem uvedl, stejné nedotažení napojení mají i jiné čtečky (PocketBooky či Bookeeny a napojení na palmknihy.cz), ale zde se přímo nabízí vytvořit aplikaci přizpůsobenou pro pohodlnější výběr a objednávání e-knih do čtečky. Bo Android! Chápu, že vytvoření takové aplikace není zadarmo, ale čtečka by se tak stala „samostatnou jednotkou“ a pro její plné využití by nebylo třeba napojení na počítač. (Znovu opakuji, samostatná jednotka to vlastně je, ale objednávání přes browser není tak pohodlné.)
Ona ikonka na hlavní obrazovce tak nevede obrazně do celého světa eReadingu, ale jen do vašeho koutku, do vaší knihovničky v účtu na eReading. Je rozdělena na dvě části, v sekci „online“ uvidíte všechny e-knihy, které máte ve vašem účtu (tj. ty objednané a zaplacené). Takovou e-knihu můžete stáhnout do čtečky na dva „kliky“. Druhá část je „místní“, kde jsou právě stáhnuté e-knihy, které jdou na čtečce ihned otevřít a číst. Knihy stažené přes účet u eReadingu jsou tak odděleny od ostatních knih, nezobrazují se v adresářové struktuře „Knihy/Moje dokumenty“. To má jistě svůj dobrý důvod a není to možné mít zadavateli za zlé. Dokonce oddělení považuji za šikovné ,ale na druhé straně to přináší jisté omezení, pochopíte dále…

ereading_4_touch_light_recenze_ereading

Nelíbí se mi, že knihy stáhnuté do čtečky přes eReading se zobrazují v aplikaci, která je zjevně ta samá, kterou můžete stáhnout do mobilu (a přečtěte si tam reakce uživatelů). Tato aplikace pro čtení je velmi jednoduchá, lze ovlivnit jen okraje ve třech šířkách, zvolit denní či noční režim (invertuje tmavou a světlou) a dokonce lze zvolit vlastní barvu pozadí a písma – na černobílé čtečce… Jasně, prostě je to ta samá aplikace co pro mobily, které mají barevný displej. Už to ale ukazuje na silné zjednodušení, které si výrobce dovolil. Navíc nelze zvolit font! Písmo lze zvětšovat a zmenšovat a tím přizpůsobení textu hasne. K dispozici je vyhledávání textu, skok na obsah, vytvoření záložky.

Čtení vypůjčené e-knihy

Čtení vypůjčené e-knihy

Kromě obyčejného stránkování po jedné stránce sem a tam, se mi nepodařilo přeskočit na konkrétní stranu. U všech knih, které jsem zkoušel, to šlo jen o kapitoly. A sem tam se objevuje zbytečná hláška „prosím čekejte“ při stránkování. Bez zjevného důvodu trvá otočení stránky déle. A co teprve odskok na jiné místo do knihy nebo při vyhledávání, kdy si stihnete možná uvařit kafčo. Tato část čtečky trpí bugem, kdy po otevření e-knihy nebo dotyku na displej v průběhu čtení, čtečka zareaguje až na druhý stisk tlačítka pro otočení stránek. Napsat softwarovou čtečku knih zjevně není nic jednoduchého… Byť si umím představit důvody, které vedly tvůrce k použití již existující aplikace pro mobilní zařízení s Androidem, tato část čtečky uspokojí pouze nenáročného čtenáře nebo čtenáře typu „mouchy snězte si mě“. Pokud si chcete e-knihu více  upravit k obrazu svému a používat sofistikovanější prohlížeč ebooků, nezbývá, než si e-knihu stáhnout na počítači a přehrát do čtečky pomocí USB kabelu, kde pak půjde otevřít ve FBreaderu, AdobeVieweru, apod.

eNoviny

Z nabídky dostupných předplatných e-novin si můžete objednat jedno vydání, nebo odběr na týden, měsíc, půlrok, rok, či dva roky. Krom jednoho jsou aktuálně všechny zdarma. Takže v účtu na ereading.cz se přihlásíte k odběru a ve čtečce pak v sekci eNoviny stahujete nové vydání objednaných periodik. Nevím, co je použit za prohlížeč, ale opět vypadá vše jinak a chová se jinak, než doteď v recenzi uvedeno. Ovlivnit lze jen mazání starších článků (po týdnu, měsíci, čtvrt roce, nikdy) nebo lze smazat vše. V otevřených „novinách“ je písmo poměrně velké, dostatečně čitelné pro drtivou většinu čtenářů. Nelze však nijak přizpůsobit. Na displeji těsně nad dolním stavovým řádkem je v režimu prohlížení zpráv také odkaz na předešlý a následující článek. Pokud propásnete stažení e-novin daný den, při příští aktualizaci se nestáhnou, obdržíte vždy jen aktuální vydání. Zda je to dobře či špatně, to už nechám na vás. Asi se výrobce řídil heslem, není nic staršího než včerejší zprávy :-)

eNoviny ve čtečce eReading 4 Touch Light

eNoviny ve čtečce eReading 4 Touch Light

Výhoda stažení novinek/novin do čtečky je jasná. K internetu je třeba se připojit jen na malou chvíli, např. doma ještě před odchodem do práce si stáhnete do čtečky nové zprávy, které můžete číst na cestách, již bez připojení k internetu.

eVýpůjčky – ušetříte až 50%

Patříte mezi ten typ lidí, kterým stačí se na film podívat jednou, kteří si knihu přečtou jedenkrát a pak navždy odloží na poličku, respektive v elektronické podobě založí do složky „přečtené“ či rovnou smažou? Přijde vám tak kupování knih zbytečné, drahé, nevýhodné? Raději chodíte do knihovny a přetahujete se tam s ostatními čtenáři o pár výtisků novinek, protože je to levné? eReading vám vychází vstříc. Více jak před rokem začal nabízet eVýpůjčky, které lze využít na čtečkách této firmy a nově tedy také i na ebook čtečce eReading.cz 4 Touch Light. Za jakých podmínek se e-knihy půjčují, to si aktuálně zjistěte přímo u zdroje, ale obecně se může sleva dostat až na 50 % ceny kupované. Knihy se aktuálně půjčují na 21 dnů, doba začíná běžet od přijetí objednávky. A k dispozici jsou i paušální balíčky, kdy se můžete dostat až na 49 Kč za titul. Jistě, navštěvování klasické knihovny bude pořád nesrovnatelně levnější, ale návštěva u paní knihovnice vám čtečku nenaplní :-) Alespoň ne v ČR, alespoň ne v této době.

Český trh s elektronickými knihami je dost opožděn oproti USA, kde jsou možnosti mnohem rozsáhlejší, např. můžete si nejen knihy za poplatek vypůjčovat, zakoupené e-knihy dále zapůjčit svým přátelům a rodině, ale dokonce si lze e-knihy půjčit i v klasických knihovnách. V ČR tak daleko nejsme a ať už eVýpůjčky od eReadingu oceníte nebo ne, jedná se o sympatický krok, který chválím a z pozice čtenáře jsem za něj rád. Možnost eVýpůjček je tak další exkluzivní přidaná hodnota recenzované čtečky.

Webový prohlížeč

Prohlížeč internetových stránek je výbavou operačního systému Android. Je to tedy browser, který můžete znát z tabletů nebo telefonů, byť asi používáte nějaký jiný :-) Není to tedy žádné ořezávátko, má hodně nastavení, podporuje záložky, hledání na stránce, uložení stránky pro čtení offline, rychlé zaslání odkazu emailem, invertování, vymazání historie, zapamatování data z formulářů, apod. Díky výkonnému hardwaru je prohlížeč i dobře použitelný co se rychlosti týče a tak ani moc nevadí, že nejde orientovat výstup na šířku displeje. Brzdou použití prohlížeče je displej E-Ink, teď ani nenarážím na rychlost, jako spíš na kontrast. Prohlížení málo kontrastních webů je problém, stejně jako u kterékoliv jiné ebook čtečky. Tam kde je na stránce použito bílé pozadí a černé písmo, tam je to samozřejmě v pořádku.

Webový prohlížeč

Webový prohlížeč

Ve čtečce je i základní emailový klient (pro Gmail), rovněž ten původní z Androidu.

Nastavení

V nastavení nic důležitého nechybí, snad kromě příjemné možnosti nastavit obrázek na vypnutý displej.  V osobních preferencích lze nastavit režim invertování (po 1-10 stranách), nastavení režimu spánku, automatického vypínání, výchozí čtečky pro soubory ePub (Adobe, FB2), schování „navigačního řádku“ (stavového řádku). Dokonce dvě ikonky z hlavní obrazovky můžete zaměnit za jinou aplikaci. Prakticky tedy spíše jen ikonku Knihy, protože ikonku Nastavení lze také zaměnit, ale bál bych se, že už se do nastavení nikdy nedostanu :-) (OK, jde to – pokud na to přijdete, napište do komentářů ;-) Správa nainstalovaných aplikací je stejná jako u jiných zařízení s Androidem. Opět se dozvíme, že „Na kartě SD“ máme aplikace (ty které si doinstalujete), i když ve čtečce karta vložena není. Použití NAND flash paměti pro vnitřní úložiště mi přijde opět trochu nešťastné vůči laikům, kteří se hůře orientují. Stejně jako na tabletech či smartphonech, jde i zde nainstalovat vlastní klávesnice a také ji pře-nastavovat. Obrovská výhoda oproti jiným čtečkám – pokud tedy čtečku používáte i k psaní poznámek, k emailům, apod. Nastavení času nelze na této čtečce provést ručně, čtečka si jej automaticky zjistí přes wi-fi síť.

Nastavení čtečky a správa aplikací

Nastavení čtečky a správa aplikací

Závěr recenze eReading 4 Touch Light

Nebýt horší homogenity podsvícení, byla by tato čtečka téměř bez chyby. Byť jde o „nějakou Čínu“, je čtečka perfektně zpracovaná. Je tak akorát, rozměry i hmotností, dobře se drží, používá a přenáší. Hardware je špičkový, čtečka šlape skvěle, prostředí je rychlé, otáčení stránek bleskové. Zvládá důležité ebook formáty, skvěle si poradí i s PDF. Velkou výhodou může být možnost doinstalování aplikací pro Android. Potenciál napojení na knihkupectví eReading je dle mého využit jen částečně, stejně jako příliš jednoduchá aplikace pro čtení vypůjčených ebooků. Přesto obojí považuji za výrazný benefit – je to možnost, jak se levněji dostat k legálním e-knihám. Kombinace prostředí operačního systému, uživatelského rozhraní čtečky a externích aplikací, může někdy působit trochu neuhlazeně a možná zmatečně, ale věřím, že nejde o nic nepřekonatelného i pro laiky.

eReading.cz 4 Touch Light lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Aktualizace 27. 11. 2016: podobná, byť v mnoha směrech lepší čtečka je C-Tech Lexis, která nabízí mnohem lepší kontrast displeje díky displeji E-Ink Carta a také perfektní rovnoměrné nasvícení displeje. Navíc větší paměť a audio výstup.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka

PocketBook Sense v ruce – ptejte se

Do rukou se mi dostala ebook čtečka PocketBook Sense. Takže pokud vás něco zajímá, máte několik dnů na položení otázek k této připravované novince – otázky pokládejte pod tento článek.

Ebook čtečky

Novinky ze světa e-book čteček #4

Vítejte u další nepravidelné dávky novinek z oblasti e-book čteček. Jsem Tomáš a provozuji tento blog a e-shop AXOS.cz – specialista na e-book čtečky. Pocketbook Inkpad 2 – drobný facelift?

Hlavní stránka

Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O

Vodotěsných čteček není mnoho, i když vodotěsnost není v dnešní době u čteček elektronických knih jen nedostižný sen, pořád jde i dnes spíše o raritu než běžnou vlastnost. Vodotěsnost se ale