První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí

První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí

Zatímco v USA začal Amazon expedovat hi-tech čtečky Kindle Voyage prvním zákazníkům a notná část ČR žije začátkem prodeje mobilního telefonu Apple Iphone 6, příznivci ebook čteček mají také co prožívat. V pátek 24. října se do ČR dostala první dodávka dlouho a s nadějí očekávané ebook čtečky PocketBook Inkpad 840. Osobně jsem si vzal hned jeden Inkpad na testy a v tomto článku přináším první dojmy a zkušenosti.

PocketBook Inkpad

PocketBook Inkpad ve zkratce

Na Inkpad byli natěšení hlavně uživatelé, kteří chtěli pravou ebook čtečku, tedy čtečku s displejem na bázi elektronického inkoustu, ale kterým se běžná 6″ úhlopříčka displeje zdála málo. Větší displej, byť jen o dva palce (1 palec = 2,54 cm), znamená výrazné procentní zvětšení zobrazované plochy. Navíc Inkpad má nezvykle vysoké rozlišení 1600×1200 bodů, na 8″ displeji to dělá skvělou jemnost 250 ppi. Tedy detailnější a jemnější podání textu, než u čteček s HD displejem (PocketBook Touch Lux 2, Kindle Paperwhite 2). Čtečka s takovým displejem se může hodit všem, nejvíce však lidem s perfektním zrakem. Mohou si nastavit malé písmo, textu bude na stránce habaděj, nemusí tak často otáčet stránky a použitelnější budou i různá PDFka (proč, se můžete dozvědět v článku Jak číst PDF na ebook čtečkách). Vlastně i naopak – mohou ji uvítat lidé se zrakem špatným. Mohou si zvětšit písmo a mají k dispozici větší plochu, takže nebudou muset tak často otáče stránky.

Displej je navíc vybaven technologií nasvícení, kterou výrobce dobře zvládl ve čtečkách PocketBook Touch 2 a Touch Lux 3. Dá se říct, že „černobílá“ čtečka s úhlopříčkou displeje 8″ a integrovaným nasvícením zde není, proto Inkpad nemá v současné době konkurenci. Byť se chystá Cybook Ocean.

Hardware je dostatečně silný, čtečka Inkpad má 1GHz procesor a 512MB RAM. Co se týče výbavy, má benefity čteček PocketBook (bohatá podpora formátů, široké nastavení, aplikace, podpora paměťových karet, české menu, slovníky, apod.). Navíc je ve čtečce konektor na sluchátka pro poslech hudby či audioknih a předčítání textu (TTS). Zvukový výstup je na ebook čtečkách současnosti unikát. Kindly od Amazonu jej nemají, z aktuální nabídky jej má jen PocketBook Ultra a právě Inkpad.

PocketBook Inkpad v prvních dojmech

 • Součástí balení je standardně jen čtečka, brožurky a USB kabel pro propojení s počítačem a pro nabíjení. Při nákupu PocketBook Inkpad v e-shopu aXOs.cz dostanete mj. nabíječku a další bonusy.
 • Čtečka PocketBook Inkpad používá starší uživatelské rozhraní, které známe z jiných čteček PocketBook, např. Basic Touch 624 a Touch Lux 3 626-2.
  Po zapnutí vás překvapí gigantické písmo (je třeba vybrat jazyk menu, atd.). Vlastně vše je gigantické, protože vidíte menu z 6″ čteček na 8″ displeji. Vše je obrovské a ikonky a grafika kostrbatá. Texty samozřejmě nikoliv. Nepřizpůsobení starého rozhraní pro novou čtečku s unikátním displejem je na jedné straně zavrženíhodné, na druhé straně může tento (alespoň prozatímní) „gigantismus“ menu uvítat jedna skupina potencionálních kupců – starších lidí, kteří hůře vidí a méně si tykají s dotykovým ovládáním (což nemusí být jen případ starších lidí, ale přeci jen všichni operujeme se stereotypy :-). Abych řekl pravdu, nevím, zda jsem si to prostě sám vsugeroval, ale čekal jsem, že Inkpad bude mít stejně jako Ultra nové uživatelské rozhraní. Co není, může být, ale zatím není.

  PocketBook Inkpad 840 a PocketBook Touch Lux 2 626

  PocketBook Inkpad 840 a PocketBook Touch Lux 2 626

 • Ve čtečce je firmware 4.4.1073. Aktuálnější nenajdete ani na stránkách výrobce ani není k dispozici přes automatický update. Za těch pár hodinek testování se čtečka chovala stabilně a bezproblémově.
 • Byl jsem doslova překvapen rychlými reakcemi čtečky už od prvního zapnutí. I připojení k wi-fi, které bylo vždy línější nyní proběhlo velmi rychle. Pořád čtečka nesnese srovnání s rychlostí nového Kindlu 6, avšak musím jí pochválit, co se týče rychlosti, je na tom dobře (obdobně jako PB626 s posledním firmwarem). Kupodivu i v PDFku s běžnou knihou (ať už naskenovanou nebo v režimu reflow) otáčí stránky bleskově.
 • Krom tlačítka on/off jsou na čtečce jen dvě další tlačítka – pro posun stránek. Jsou uprostřed gumového panelu, který je na boku čtečky. Tlačítka jsou až příliš mikrospínačová. Je třeba většího stisku pro jejich stlačení a jejich zvukový projev je poměrně hlasitý. Určitě mohla být zvládnuta lépe, třeba tlačítka v PB626 a PB650 jsou dle mého perfektní. Pokud by vám tlačítka na Inkpadu nevyhovovala, můžete otáčet stránky přes dotyky na displeji.
 • Co se týče PDF, mohu čtečku doporučit. Nedělá ji problém ani skenované PDFka. Umím si jí představit i pro čtení časopisů – v režimu čtení na šířku displeje je použitelná pro čtení Computeru. Technická literatura by měla být v pohodě, beletrii zvládne s prstem v nose.
 • Po zapnutí ukazuje čtečka kapacitu vnitřní paměti 3,21GB, z toho volných 1,96GB. Vymazáním cizojazyčných e-knih, které jsou v Inkpadu od výroby,  se dá dostat na 2,33GB volného prostoru.
 • Zarovnání displeje do jedné roviny s rámečkem vypadá efektně. Respektive zarovnání krycím sklem. Sklo asi není správný výraz, chování při (ne)odrážení světelných zdrojů je totožné se čtečkou Touch Lux 2, která má displej pod úrovní okolního rámečku a která nemá krycí vrstvu ze skla, ale pravděpodobně z nějakého plastu. Problémy s odlesky tedy i na Inkpadu nejsou, respektive pro hnidopichy: nedají se srovnávat s tablety, které se na sluníčku stávají zrcadly. Když jsem u těch zrcadel, tak to je samozřejmě jako u jiných čteček s E-Ink displejem ve čtečce přítomno – uvnitř. Proto pozor na pády a protlačení displeje. Pouzdra pro Inkpad zatím nejsou k mání, dle zkušeností předpokládám, že budou za 2-3 týdny od uvedení čtečky na trh (na východních trzích se již vesele prodávají).
 • Velmi jsem byl zvědav na integrované nasvícení. Skvělou zprávou je, že je barevně neutrální. Ani do žluta, ani do modra, perfektní. Rovnoměrnost nasvícení má své chybky, ale přesto je dobré. U dvou kusů, které jsem měl v ruce, nebyl dle mého žádný závažný problém. Jen dole si všimnete klasické nerovnoměrnosti a vystřelujících kuželů světla. Ty končí „jako když utne“ na čáře, která odděluje text knihy a dolní stavový řádek. Takže to vypadá spíš efektně, než rušivě.  Překvapil úzký šedší proužek na pravé straně displeje. Jestli dole mají problém všechny ebook čtečky s nasvícením, napravo jde to světový unikát :-) Jedna část displeje byla při nasvícení mírně světlejší než druhá, ale všechny popisované nedokonalosti jsou dle mého v normě a nijak nebrání spokojenému užívání čtečky. Uvědomte si prosím, že ani displeje vašich notebooků a tabletů, ani samotné LCD monitory, nemají podsvícení zcela rovnoměrné. Těžko to tak můžeme chtít po ebook čtečkách.

  PocketBook Inkpad 840

  PocketBook Inkpad 840

 • Intenzitu nasvícení je možno ovládat senzorovým pruhem nad displejem. Reaguje plynule a rychle, palec nahoru výrobci pro rychlé a bezproblémové nastavení. Podsvícení je možné samozřejmě zcela vypnout.
 • Efekt slabšího kontrastu, který jsem u čteček PocketBook zaznamenal poprvé u Ultry 650, je zde bohužel také. Při přímém srovnání s displejem PB626 je podklad mírně tmavší a černá mírně slabší. Což ještě zvýrazní zapnutí podsvícení, kdy se „černá“ stane šedou. Přestože to zní tragicky, neměl jsem problém s používáním, četlo se mi dobře jak za denního světla, tak za tmy. Nejvíce výrazné to je na větších černých plochách, ikonky v menu, apod. Mohlo by to být lepší, hlavně když vidíme, že jinde to jde, ale zas tak hrozné to také není.
 • Po nějaké chvíli používání v naprosté tmě jsem si všiml, že nasvícení prosvítá v celé délce kolem gumového panelu s tlačítky a vlastně i na druhé straně v místě styku začerněného krycího skla s šasi čtečky, byť tam méně.  Je to díky (dovolím si říci) nedomyšleného návrhu a méně precizním sestavení čtečky. Krycí sklo je mimo zónu displeje začerněno, ale to nedokáže zcela zabránit prostupu světla ven skrz jeho „konce“ – tam kde je z nějakého důvodu vidět hrana krycího skla, tam prosvítá světlo. Což u obou testovaných kusů bylo vpravo, vlevo a i u zapínacího tlačítka, kde sklo viditelně vystupuje – byť tedy pokud přejedu v tomto místě prstem, nenarazím na ostrou hranu a ničeho divného si tak pohmatem nevšimnu.  Pocitově je tam tedy vše v pořádku, pohledem bohužel ne. Popsané prosvítání naštěstí NERUŠÍ ani v úplné tmě, neboť se výrazněji projevuje jen v úhlech pohledu při kterých neuvidíte na displej :-) Naopak při běžném čelním pohledu vypadají dvě slabé linky vpravo a vlevo efektně…pokud si jich tedy vůbec všimnete.

  PocketBook Inkpad

  PocketBook Inkpad – prosvítání nasvícení při určitém úhlu pohledu

 • Na testovaném kusu je mezi krycím sklem a gumovou částí s tlačítky další nepřesnost. V dolní části jsou obě části u sebe, v horní je drobná mezírka. Zpracování čtečky tak nemůžu ohodnotit jako 100%. Přes popisované nepřesnosti v lícování, čtečka vypadá, že se nechystá rozpadnou :-) Špatné dojmy jdou na vrub kosmetickým a ne užitným vlastnostem. Bude však před nákupem nutné s horším slícováním InkPadu počítat.
 • Inkpad se dobře drží obouruč nebo v pravé ruce. Při držení pravačkou se prsty dotýkají pogumované zadní části. Čtečka je přitom dobře vyvážená a dobře dosáhnete na obě tlačítka. Držení čtečky nad hlavou (např. když ležíte na zádech) není v jedné ruce možné, na to už je Inkpad příliš těžký. Dvěma to jde.

Co dodat? I přes popisované nedostatky u mně dobrý. Vy se můžete rozhodnout, nyní víte, do čeho reálně půjdete…
Více informací snad někdy v recenzi zde na blogu. (Aktualizováno: recenze na PocketBook Inkpad 840  vyšla 15. 11. 2014)
Zaujala vás tato čtečka? Pořiďte si PocketBook Inkpad u mně na aXOs.cz.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky

Nová čtečka Pocketbook Basic 3

Čas letí a jak se říká, pokrok nezastavíme. Byť na poli displejů na bázi elektronického inkoustu jde pokrok posledních pár let spíše velmi pomalu (čti vůbec), na poli e-book čteček

Ebook čtečky

Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti

Ebook čtečky

PocketBook Ultra 650 – nové uživatelské rozhraní – fotogalerie

V ebook čtečce PocketBook Ultra výrobce poprvé použil nové uživatelské rozhraní. Často dílčí „konečné“ části aplikací či funkcí vycházejí z nebo kopírují předešlý vzhled a funkčnost, ale subjektivně vidím nové