První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean

První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean

Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již šíleně dlouho, naposledy jsem o ní psal zde na blogu před rokem, zhruba když vyšla v zahraničí. První zmínky byly dokonce ještě dlouhé měsíce před tím. Čtečka již před rokem papírově zaostávala za hlavním (či spíše jediným) rivalem, čtečkou Pocketbook Inkpad, kterou jsem recenzoval loni. A do prodeje v ČR se Ocean dostává až teď, po tak dlouhé době. Takže očekávání nebyly zrovna na místě.

Booken Cybook Ocean

Zpracování

Čtečka Ocean je nezvyklá hlavně díky úhlopříčce displeje, která činí nadstandardních 8″, což je mezi e-book čtečkami s technologií elektronického papíru v dnešní době unikát. 13,3″ čtečky zmizely již dávno z trhu a výrobci se soustředili na 6″ modely, které jsou kompaktní a pro většinu lidí tak akorát, co se týče jak velikosti displeje, tak kompaktnosti až po rozumné ceny. Ale některým lidem stačit prostě nemohou, protože potřebují větší plochu pro zobrazování. Pro ty je zde již zhruba rok Inkpad, poměrně dobrá čtečka od Pocketbooku (viz recenze Inkpadu). Ale vždy je lepší mít z čeho vybírat, že :-) A nyní na výběr je, byť jen ze dvou kandidátů.

recenze_bookeen_cybook_ocean_ctecka_axos_16

Cybook Ocean se krom většího displeje pyšní nízkou váhou a štíhlostí. Výrobce dokonce uvádí, že jde o nejštíhlejší čtečku (v dané kategorii, což je tedy tak trochu jednooký mezi slepými :-). Štíhlá čtečka opravdu je, váhově nejde o pocitově kdovíjakou výhru, ale pohled do technické specifikace prozradí, že je o nemalých 50 gramů lehčí než konkurenční Inkpad. Hmotnost je 300 gramů a rozměry 196 x 150 x 7 mm.

Booken Cybook Ocean

Zpracování je až ukázkové. Čtečka Ocean vypadá velmi dobře a moderně. Dost tomu napomáhá přední strana, displej je v jedné rovině s rámečkem. Stejně to má Inkpad a pak luxusní 6″ čtečka Kindle Voyage. A menší bratříček Cybook Muse, která jako by Oceanu z oka vypadla, jen je menší. Zadní strana je údajně z hliníku, ale to jsem se dozvěděl až dodatečně, sám bych na to v tomto případě nepřišel.

Booken Cybook Ocean

Překvapí docela ostré hrany, které by mohly někomu vadit. Z krátkého testování však nemohu čtečku odsoudit. Spíše jsem měl nepříjemný pocit při manipulaci, než při držení. Jenže na pochvalu to taky nebude. Křivky vypadají zajímavě, ale ostré hrany nemohou být už z principu nějak extra ergonomické. Rozhodně kdyby měla o něco zaoblenější hrany, nebyly by obavy na místě. Druhou otázkou je, kolik uživatelů bude používat čtečku spolu s pouzdrem pro Ocean, které toto asi vyřeší.

Booken Cybook Ocean
Překvapením je dolní krytka přes celou šířku zad čtečky. Za ní se neskrývá vyměnitelná baterie, jak by si někteří uživatelé přáli, ale prostor pro paměťovou kartu. Dokonce je tam výřez na SIM kartu(?), ale ten předpokládám nejde využít. Taková krytka se mi nezdá jako ideální řešení, už kvůli přístupnosti paměťové karty. Moc prosím nestudujte fotografie zadní strany, na nich je krytka špatně „zatlačena“.

Booken Cybook Ocean

Pod displejem se nachází tři senzorová tlačítka. Nebudu zastírat, že senzorové tlačítka nesnáším. Zde jsou velká a reagují velmi dobře. Ale nejsou podsvícená a ani je nenahmatáte poslepu – ve tmě tedy neposlouží ideálně, byť i poslepu se dají vzhledem k velikosti a odstupu trefit. Tlačítka ale mají být jasně hmatatelná a s jistou odezvou. Pro mne osobně je tak Ocean čtečka tak trochu bez tlačítek, pouze s dotykovým displejem. Mimochodem bez prostředního tlačítka se neobejdete, vyvolává se jím menu. Tlačítka vpravo a vlevo slouží k otáčení stránek, listovat lze samozřejmě i přes kapacitní dotykový displej.

Booken Cybook Ocean

Displej

Rozlišení displeje je u Oceanu 1024×768 bodů. Toto rozlišení je velmi pěkné na 6″ čtečkách, mají jej např. PocketBook Touch Lux 3, Kindle Paperwhite 2 a Cybook Muse Frontlight. Jenže na 8″ displeji vytváří takové rozlišení jemnost pouhých 160 DPI. To je dokonce o ždibíček méně, než mají levné low-end čtečky typu Pocketbook Basic 614 a Kindle 6 Touch. Předpokládal jsem, že nízké rozlišení bude největší problém této čtečky. Velmi mne však překvapilo, že osobně jsem s rozlišením žádný problém neměl, alespoň tedy ne při běžné velikosti písma (tj. ne pidiblechy). Což o zmiňované nejlevnější čtečce z portfolia Pocketbooku říct nemůžu. Určitou roli hraje pravděpodobně i krycí vrstva. Zde je čirá a mimochodem prst po ní krásně klouže :-)

Booken Cybook Ocean

Samozřejmě netvrdím, že text je ultra ostrý, ale při čtení jsem nepociťoval žádný problém a byť už nejsem rys ostrovid, neviděl jsem žádný pixely či rozkostičkování, které by mne rušilo. (Samozřejmě jiné je to po přiblížení, což možná vidíte i z fotografií.) To platí pro „běžně velký text“, velmi malý text již není schopna čtečka dobře vykreslit, tam je potřeba větší jemnost, kterou tato čtečka nedisponuje. Pocketbook Inkpad má jemnost displeje mnohem vyšší – 250 DPI, nabídne tedy ostřejší písmo a lepší vykreslení grafiky. Pokud tedy patříte mezi náročnější či potřebujete větší ostrost celkově i detailů, ať už kvůli grafiky nebo malého písma, Inkpad vyhoví lépe. Nicméně běžným čtenářům beletrie není důvod čtečku Cybook Ocean vymlouvat. Naopak ji mohu přímo doporučit lidem s horším zrakem. Čím větší písmo, tím menší problémy s nižším rozlišením displeje a zároveň je díky velké úhlopříčce dost prostoru na zvětšený text.

Booken Cybook Ocean

V současné době je omílaný PB Inkpad dlouho nedostupný a tak nemám srovnání displejů 1:1. Nicméně co se týče kontrastu, odhadl bych, že jsou na tom čtečky stejně či velmi podobně. Vyloženě nenadchnou ve srovnání se špičkou, ale také neurazí a jsou zcela jistě použitelné. Přitom Ocean nepoužívá displej od osvědčeného lídra (firmy E-Ink), ale údajně nějakého čínského výrobce a s jinou technologií fungování (byť výsledné zobrazení a vlastnosti jsou vesměs podobné). Bez přímého porovnání bych řekl, že kontrast je podobný jako u Inkpadu, který používá E-Ink Pearl. Každopádně čtečky s displejem E-Ink Carta jsou kontrastem někde jinde. Carta je však komerčně používána jen pro 6″ čtečky (max. 6,8″ u Kobo Aura H2O).

Booken Cybook Ocean

Při současných krátících se zamračených dnech čitelnosti výrazně pomáhá integrované podsvícení displeje. To u čtečky Cybook Ocean hodnotím jako příjemné, pouze s mírným nádechem do modré.

Booken Cybook Ocean

Menší pihou na kráse podsvícení byl u testovaného kusu jen levý dolní roh, kde bylo podsvícení „špinavější“ (do šeda), jinak bylo rovnoměrné. Něco podobného se ale často stává i u jiných čteček. Možná to byla jen nedokonalost kusu, ale větší statistický vzorek nemám.

Booken Cybook Ocean

Letem světem

Tato čtečka elektronických knih, stejně jako Bookeeny starších generací, podporuje tzv. noční režim, kdy je zobrazení invertováno – text je světlý a pozadí tmavé. Staticky to nevypadá špatně a nečitelně (viz fotografie). Problém je, že otočení stránek znamená bliknutí do světlé (do neinvertování). Přeci jsou i čtečky s nasvícením příjemnější pro oči než tablety a takový režim tak trochu postrádá smysl, zvláště s oním blikáním „sem a tam“. Mnohem příjemnější mi přijde čtení v běžném režimu, kdy si prostě upravím intenzitu nasvícení na menší hodnotu, která je ve tmě příjemnější pro oči.

Booken Cybook Ocean

Rychlost čtečky hodnotím přes pomalejší 800 Mhz procesor jako příjemnou. Ať v menu nebo při otáčení stránek jsem psychicky nestrádal :-) Nicméně pokud uvažujete o koupi první čtečky, berte na vědomí, že čtečky jsou obecně pomalejší zařízení, oproti např. tabletům. Takže nemůžete očekávat stejnou rychlost u čtečky s E-Ink displejem, které mají pomalé překreslování, jako u svého mobilu nebo tabletu s rychlým LCD displejem. Pro čtení však E-Ink displeje více než dostačují.

Menu čtečky Bookeen Cybook Ocean je dostupné i v češtině a slovenštině.

Booken Cybook Ocean

Můžete se také podívat, jak vidí svou čtečku výrobce a jak ji představuje v propagačním videu:

Velikost vnitřní paměti je 4GB, jde rozšířit paměťovou kartou.

Podporovány jsou formáty ePub, PDF (včetně DRM, umí režim reflow), FB2, DJVU, TXT a HTML.

Baterie má kapacitu 2100 mAh a výdrž na jedno nabití udávaná výrobcem je cca měsíc.

Čtečka používá nové uživatelské rozhraní, které je odlišné od předchozích čteček výrobce. Nestihl jsem až tak otestovat, takže funkce a software čtečky bude více představen v recenzi na menší sestřičku, čtečku Bookeen Cybook Muse FrontLight, kterou teď budu testovat a na kterou bude na blogu plnohodnotná recenze.

Booken Cybook Ocean

Největší problém čtečky Bookeen Cybook Ocean není samotná čtečka, ale její cena. Přeci jen dát za čtečku skoro šest tisíc korun, je už dost. Navíc když čtečka „jen“ plní svou funkci (a to jen pro určitý segment čtenářů), není to model, ze kterého bychom padli na zadek. To ale ostatně není ani Inkpad. Holt segment čteček elektronických knih s větším displejem netáhne. Málo modelů, málo prodaných čteček, drahé E-Ink panely a výslednou cenu tak ve výsledku nic netlačí dolů. Pokud se nespokojíte s 6″ čtečkou, připravte si peněženky. Nicméně buďme rádi i za to. Nejsou dávno doby, kdy větší než obvyklé čtečky stály dvojnásobek :-)

Booken Cybook Ocean

Cybook Ocean bych tak doporučil lidem, kteří hledají čtečku s větším displejem, který se blíží rozměrům klasického paperbacku. Kteří čtou beletrii a chtějí mít na obrazovce více většího textu. Pro ostatní je Ocean buď nevhodná čtečka nebo zbytečně drahá.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 200 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Recenze čteček 9 komentářů

Zkušenosti s PocketBook Touch Lux 2 626 a porovnání s konkurencí

Aktualizace 16. 6. 2015 – čtečka PocketBook Touch Lux 2 se přestala vyrábět a plně ji nahradil vylepšený model Touch Lux 3 s novým displejem E-Ink Carta. Informace na blogu

Hlavní stránka 0 komentářů

EbookExpert.cz má vylepšené diskuzní fórum!

Na adrese http://www.ebookexpert.cz/forum naleznete novou vylepšenou verzi diskuzního fóra pro všechny majitele ebook čteček a fandy čtení elektronických knih. Pojďme spolu vytvořit nejlepší komunitu majitelů čteček elektronických knih! Sdílejme své vědomosti s

Novinky 1 komentář

Nejprodávanější české ebooky za leden 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Jako už tradičně táhly severské detektivky od Jo Nesba, v žebříčku jsou také díla

1 komentář

Komentuj