Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook

Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook

Jak možná víte, majitelé ebook čteček Kindle od Amazonu si mohou zdarma vytvořit speciální email (@kindle.com respektive @free.kindle.com) a na něj si nechat zasílat dokumenty a periodika (zprávy, obdoba tištěných novin a časopisů)…čtečka s emailem spárovaná pak po připojení k wifi automaticky stáhne vše na „kindlí email“ zaslané. Super funkce. Cca před třemi či dvěma lety jsem přesvědčoval člověka od PocketBooku, že takovou funkci lidé žádají a že by ji měl PocketBook zařadit do svých čteček, aby se stal konkurenceschopnější v boji proti tolik v tuzemsku oblíbeným čtečkám Kindle, které tady rozpoutaly ebook boom. Nu letos jsme se dočkali a s novým firmwarem u aktuálních čteček PocketBook i těch starších (PB Touch 622, Touch Lux 623, …) je obdoba k dispozici.

Send to PocketBook

Send to PocketBook

Jedná se o aplikaci dostupnost v nových firmwarech, takže pokud tuto funkci v aplikacích nevidíte, zkuste aktualizovat firmware čtečky.
Pro vytvoření účtu ve službě „Send to PocketBook“ je nutné ve čtečce zadat vaši existující emailovou adresu a zvolit heslo pro službu. Nastavení na čtečce probíhá v češtině, byl jsem však zaskočen, že po vyplnění mi sice čtečka napsala, že mi byl na můj email odeslán odkaz na aktivaci služby, nadpis však zněl „Službu nelze aktivovat“. Krom tohoto drobného zmatení však vše probíhalo dobře. Skrz odkaz na aktivaci služby, který vám přijde na váš zadaný email, si na webové stránce (tj. pravděpodobně na počítači) zvolíte svou emailovou adresu ve tvaru něco@pbsync.com. Emailové zprávy k aktivaci a nastavení přes webovou adresu jsou bohužel jen v angličtině, jaou však velmi jednoduché. Pokud absolutně vůbec neumíte anglicky, vemte si k sobě někoho znalejšího nebo použijte on-line překladač od Googlu.

Send-to-PocketBook - zasílání dokumentů do čtečky přes email

Send-to-PocketBook – zasílání dokumentů do čtečky přes email

Stahované dokumenty se ukládají do speciální složky ve čtečce, ale to můžete v případě potřeby změnit. Alespoň ve čtečce PocketBook Ultra, ve které jsem službu testoval, to takto jde.

Pokud vám bude zaslán (nebo si sami zašlete) soubor z emailové adresy, která není na tzv. white listu (seznam povolených emailů), tak vám do emailové schránky použité pro registraci přijde upozornění s odkazem, který slouží pro přidání emailové adresy do seznamu povolených emailových adres (email je opět v angličtině). Nemůže se tak stát, že by vám čtečku někdo zahltil, pokud by znal vaši @pbsync.com adresu. Bohužel velmi pravděpodobně nyní neexistuje administrace (nenašel jsem), adresu již povolenou tak není momentálně možné odstranit, proto ji používejte s rozmyslem. Na druhé straně, když se něco pokazí, vytvoříte si email nový a jede se dál.
Služba Send to PocketBook také nepřijímá soubory ve formátu, který čtečka neumí zpracovat (tj. cokoliv krom podporovaných textových a grafických souborů).
Této funkce se už chytili třeba palmknihy.cz, kde umožňují zakoupenou knihu zaslat takto přes email, nemusíte si ji stahovat do počítače a nahrávat do čtečky přes USB kabel.

Zatím se služba Send to PocketBook ukázala použitelná jako náhrada klasického nahrávání knih přes kabel. Takto již delší dobu funguje Amazon, kdy objednanou knihu vám neumožní stáhnout, ale pošle vám ji automaticky přes email do čtečky.

Aktualizace 27. října 2014: při testování nové čtečky PocketBook Inkpad jsem přišel na to, že jednu sync adresu nemůže používat více čteček. Je to sice malá pravděpodobnost, ale pokud byste měli více čteček, musíte si pro každou adresu zřídit vlastní sync email. To je dle mého zbytečné omezení, na druhé straně se bude týkat jen velmi málo lidí.

Zasílání periodik

Služeb používající Kindle emailové adresy je hodně. Můžete si krom souborů s e-knihami nechat zasílat periodika, tedy e-noviny či e-časopisy. No fajn, mám čtečku PocketBook, která jde teď taky spárovat s emailovou adresou, tak to budu moci taky využívat, ne? Bohužel ne. Všechny služby, co jsem našel, jsou z nějakého nepochopitelného důvodu přesně na míru Kindle čtečkám. Neumožňují zadání jiné adresy než @kindle.com, apod. Svou adresu @pbsync.com do nich nezadáte. Našel jsem pouze dvě české služby, kde šla emailová adresa zadat, ale nic do čtečky nepřišlo. Z toho usuzuji, že tam je nějaký skrytý proces, který email ověřuje, ale nedělá žádné výstupy směrem k uživateli. Mimochodem šlo o iDNES.cz na Kindle a Kindly.cz. Pokud nějakou kompatibilní službu tohoto typu naleznete, podělte se v diskuzi!

Zasílání článků do čtečky PocketBook

Služba zasílání dokumentů přes internet přímo do čtečky má ještě jedno využití. A tam jsem po dlouhém dlouhém dlouhém (…. opravdu dlouhém, važte si toho ;-) hledání našel spolupracující službu. Tinderizer je bookmarklet, což je kousek javascriptového kódu uložený v oblíbených položkách. Vypadá prostě jako položka v záložkách s názvem „Send to my Kindle!“. A co umí? Poslat článek, který právě čtete do čtečky jako soubor *.mobi! Rovnou do čtečky, kde se chová jako e-kniha. Pokud někdo často čte blogy či články na webu, je toto přímo dar z nebes. Už nemusíte „vypalovat“ oči u počítače na LCD monitoru, stránku s článkem si jedním klikem označíte Tinderizerem, ten po pár sekundách zařídí vše potřebné – stránku se pokusí očesat (o menu, reklamy, apod.), převede do mobi a zašle na email – tedy rovnou do vaší čtečky, kde si jej kdykoliv a komfortně přečtete. Byť je to další služba dělaná pro Kindle, funguje i pro čtečky PocketBook.

Tinderizer

Aktualizace 11. 10. 2014: dalším doplňkem/rozšířením, tentokráte pouze pro webový prohlížeč Firefox je Push to Kindle, který dělá stejnou službu jako Tinderizer a také umožňuje zasílání na PocketBook adresu.

Lepší než nic

Ano, funkce Send to PocketBook to není zatím(?) úplně dokonalá. Škoda té chybějící administrace a některé komunikace směrem k uživateli v nečeštině. Ale i tak jsem rád, že se ledy hnuly a třeba se časem pohnou ještě více :-) A co vy? Máte nějaké dotazy? Využíváte, našli jste další využití, další spolupracující služby? Podělte se v diskuzi v článku.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody

Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB

Předesílám, že článek je záměrně zjednodušen, aby byl přístupný co nejširšímu okruhu čtenářů. Pokud by někoho zajímaly bližší informace, souvislosti, atd., vyhledá si jinde na internetu…  Čtečky Kindle nemají české

Tipy/Triky/Návody

Nové uživatelského rozhraní pro PocketBook Touch Lux 2 (fw5)

Na stránkách podpory pro čtečku PocketBook Touch Lux 2 se přes víkend(?) objevil firmware s číslem 5.2. Doposud byl pro tuto čtečku firmware čtyřkové řady. Kdo aspoň trošku rozumí číslování

Tipy/Triky/Návody

Nové uživatelské rozhraní pro čtečku PocketBook Touch Lux 2 zatím v betaverzi

Řekl bych, že šuškandu Chystá se převratná aktualizace FW pro PocketBook Touch Lux 2 můžeme považovat za potvrzenou. Ani po třech měsících od článku nebyla sice „převratná aktualizace“ vydána, ale pro