Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Čtečky elektronických knih, tedy „pravé“ ebook čtečky s E-Ink displejem, si zakládají na tom, že jejich displej je zcela pasivní, tj. že nevyzařuje světlo. To přináší výhody, ale i nevýhodu. Mezi výhody patří energetická nenáročnost, pocit jako při čtení tištěné knihy (proto se displejům E-Ink říká elektronický inkoust) a oči čtenáře nejsou namáhané tak, jako při čtení z LCD displeje. Mezi logickou nevýhodu pak patří nutnost nasvícení displeje ve špatných světelných podmínkách, v šeru a ve tmě. Jako u tištěné knihy, která je rovněž pasivní (nic nevyzařuje) a potřebujete si na ni v noci něčím posvítit, stejné je to u ebook čteček. Nebo tomu tak spíše bylo…

Kindle Paperwhite 2012

Princip nasvícení E-Ink displejů

Ne každý však čte doma na křesle pod lampou nebo jiným umělým osvětlením. Někomu nevyhovuje mít „velké“ světlo kvůli čtení knížky, někdo by před spaním rušil stolní lampou svého spolunocležníka, někdo jezdí často MHD a špatné světelné podmínky nemá možnost vyřešit jinak než externí kapesní lampičkou. Všechno jsou to řešení, ale nikterak elegantní a ne vždy vyhovující. Výrobci čteček potřebovali vyřešit nevýhodu čteček elektronických knih, až se nakonec rozhodli „lampičku“ integrovat přímo do čtečky. Přišli s displejem s podsvícením (respektive nasvícením, viz dále). Základ zůstal stejný, tj. pasivní E-Ink displej, na kterém text vypadá jako na papíře. Na něj výrobci u některých čteček přidali světlovodivou vrstvu z optického vlákna. Tato vrstva světlo jen rozvádí přes celou plochu displeje, samotné světlo vyzařují LED diody, které jsou schovány v rámečku kolem displeje, typicky na dolní straně, tj. když čtečku vezmete do ruky, tak dole. Tyto LED diody lze zapnout v případě potřeby a také lze regulovat jejich výkon. Uživatel tak má k dispozici klasickou čtečku e-knih s pasivním displejem s možností si kdykoliv přisvítit integrovaným nasvícením a vyřešit tak slabý kontrast displeje v šeru nebo tmu ve tmě. Což je paráda!

Konstrukce ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite

Konstrukce ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite. Tuto krásnou grafiku vytvořili v The New York Times.

Historie ebook čteček s podsvícením displeje

Zajímavé je, že na nasvícení se nijak nepodílí výrobce E-Ink displejů, nasvícení je zcela v režii výrobců čteček a proto se tak liší kvalitativně, byť v dnešní době už nejsou rozptyly jako kdysi. První čtečka s podsvícením displeje byla Barnes & Noble NOOK Simple Touch GlowLight. Byla to bomba, mít „lampičku“ ve čtečce – i když upřímně bylo nasvícení strašné v porovnání s aktuálními modely :-) Příliš slabé a hodně nerovnoměrné. Pak přišel s integrovaným nasvícením Amazon u své čtečky Kindle Paperwhite.  Americký gigant na technologii údajně pracoval čtyři roky a jelikož si na svých čtečkách dává záležet, bylo nasvícení Kindlu Paperwhite mnohem lepší než u Nooku. Bylo jasnější a mnohem rovnoměrnější.

Prototyp podsvícení Pocketbooku

Další čtečky na českém trhu s podsvícením displeje byly PocketBook Touch Lux 623 a Bookeen Cybook OdysseyHD FrontLight. I když zcela nedosahovaly kvality nasvícení jakou měl Kindle, přesto to bylo nasvícení použitelné. Největším neduhem čteček oné generace byla „špinavost“ na dolním okraji displeje, kde byl tmavší pruh či kužely světla vystřelující do plochy displeje a ne úplně dokonalá rovnoměrnost světla po celé ploše displeje. Toto bylo částečně odstraněno v nových modelech, kde bylo nasvícení dopracováno skoro k dokonalosti. Perfektní nasvícení displeje mají ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3PocketBook Touch Lux 3 a Pocketbook Touch HD 631.

Na představení prvního Kindlu Paperwhite a jeho nasvícení se můžete podívat na videu:

Další ebook čtečky s nasvícením displeje, které se na českém trhu objevily jsou např. PocketBook Color Lux, Prestigio MultiReader PER5664BC, Kobo Aura HD, Tolino Shine, eReading START3 Light a JetBook Color, C-Tech Lexis, Pocketbook Aqua 2, Amazon Kindle Voyage, Kobo Aura H2O a další.

Proč chtít čtečku elektronických knih s nasvíceným E-Ink displejem

 • Počtete si vždy a všude - Četbu e-booku si vychutnáte opravdu kdykoliv, za jakýchkoliv světelných podmínek. Pod žhavými paprsky slunce za letního poledne u vody, kdy se displej nebude lesknout a text uvidíte perfektně kontrastní, až po čtení před spaním v ložnici zahalené tmou. Výhody E-Ink displeje zůstávají, navíc kdykoliv máte možnost zapnout integrované podsvícení a vidět na displej bez použití externího zdroje světla.
 • Pohodlí – Souvisí s předešlým bodem. Čtečka vás nenechá nikdy „ve štychu“, nebudete muset s sebou nosit malou lampičku a řešit její baterie. Nedejbože, když po patnácti minutách čtení zjistíte, že baterie v lampičce už nemají šťávu nebo když jste lampičku zapomněli vzít s sebou. Světlo nebo tma – přestanete se čtečkou s nasvíceným displejem řešit.
 • Sofistikovanost - Nejnovější modely ebook čteček s nasvíceným displejem mají rovnoměrné nasvícení po celé ploše displeje. Integrované nasvícení také dokáže zlepšit kontrast displeje za bílého dne, použitím interního zdroje světla nevznikají sebemenší odlesky na displeji a nasvícení může řešit i stíny, které na okraj displeje padají, např. od rámečku kolem displeje nebo pouzdra. Číst z displeje s propracovaným nasvícením a číst ze čtečky s lampičkou, to je nebe a dudy – ve prospěch integrovaného nasvícení čteček.
 • Stále šetrnější než tablet – Možná si říkáte, jaká je tedy výhoda nasvícených displejů u ebook čteček oproti tabletům? Vždyť oboje přeci svítí a to je špatně. Tak předně, někdy nám uživatelům a čtenářům nic jiného nezbyde :-) Rozdíl v nasvícení LCD displejů v tabletech a E-Ink displejů v ebook čtečkách je jasný. U prvního svítí světlo z displeje ven, u druhého svítí světlo do displeje, kde se následně odráží zpět. Druhý způsob by měl být šetrnější pro oči. Nevím, nejsem odborník. Jediné co vím je, že v praxi to funguje. U čtečky elektronických knih čtu dlouho i v noci a za použití minimální úrovně nasvícení dobře vidím a neřežou mě oči. Kontrast u čteček je velmi dobrý i při minimálním nasvícení. Dobře vidíte, zbytečně si nesvítíte do očí a minimálně rušíte své okolí světlem.

Srovnání E-Ink a LCD displejů

Proč nechtít e-book čtečku s nasvíceným displejem

Abyste byli zcela v obraze, je třeba zmínit, že nasvícení displejů nemá jen výhody. Stejně jako tomu bývá, je něco za něco.

 • Další vrstva přes displej – Byť má světlovodivá vrstva asi půl milimetru, přeci jen je to další vrstva přes displej, která může ovlivňovat kontrast displeje. Spolu s dotykovou vrstvou podle mě půjde o snížení kontrastu v malých jednotkách procent, přesto pokud máte čtečku nedotykovou bez nasvícení (bez dalších vrstev přes displej), máte čtečku s nejlepším kontrastem za denního světla. U dotykových čteček s nasvícením lze případný snížený kontrast řešit přisvícením, i za denního světla je zapnutí nasvícení vidět ve zlepšeném kontrastu displeje – zapnuté nasvícení prosvětlí pozadí displeje (displej pak není našedlý, ale až zcela bílý) a tak lépe vynikne písmo.
 • Vyšší cena - Není tajemstvím, že si výrobci za čtečky s nasvíceným displejem nechají rádi zaplatit. Je to logické, jak již padlo výše, stálo to nemalé prostředky při vývoji řešení a firmy chtějí peníze zpět. Čtečky s integrovaným nasvícením displeje byly navíc často TOP modely výrobců, byť v dnešní době (6/2017) se to již mění, integrované nasvícení je běžné u čteček střední třídy a proniklo v pár výjimkách i do čteček nejlevnějších.
 • Osvětlení okolí – Nejde o rušení okolí světlem, ale zažitou informaci, že pokud čteme či sledujeme např. TV v noci, měli bychom mít kolem i externí zdroj světla – např. lampu, která bude osvětlovat okolí a snižovat tak namáhání očí, které na ně působí při silném kontrastu světla a tmy. To zapnutím LED nasvícení nedocílíte, pokud chcete udělat maximum pro své oči, můžete ale oboje zkombinovat – integrované nasvícení pro perfektně čitelný displej s maximálním kontrastem a externí lampu pro osvětlení okolí a snížení kontrastu mezi displejem a okolní tmou.
 • Výdrž baterie – E-Ink displej spotřebovává energii jen v momentě, kdy se na něm něco mění. Typicky při otočení stránky. Z pohledu odběru samotného displeje je tedy jedno, zda stránku čtete minutu nebo půl hodiny. To se samozřejmě mění, pokud do hry přichází zapnuté LED diody, které berou energii každou vteřinu. Čím déle a více budou LEDky svítit, tím větší je spotřeba energie. Proto výrobci čteček neradi zveřejňují výdrž čtečky na jedno nabití se zapnutým nasvícením. U prvního Paperwhitu bylo výrobcem udáváno, že vydrží na jedno nabití 28 hodin při jasu 60%. Oněch 28 hodin je i tak stále velký násobek výdrže notebooku či tabletu. Nemluvě o tom, že u čtečky můžete výdrž prodloužit vypnutím nasvícení.

Na co se zaměřit při koupi nové čtečky s podsvícením

 • Ovládání – Ovládání nasvícení by mělo být „po ruce“, jednoduše a rychle dostupné. Uživatel by jej neměl složitě hledat v hlubinách menu. Dobrým pomocníkem je, pokud je vypnutí a zapnutí nasvícení navázáno na tlačítko. Na delší podržení hardwarového tlačítka (lehce nahmatatelného i ve tmě) to tak mají čtečky PocketBook 623, PocketBook Touch Lux 3, C-Tech Lexis a Cybook Odyssey HD FrontLight. Není nic horšího, než po úplné tmě zapnout čtečku a … nevidět na displej.
 • Výkon – By měl být dostatečný. Nejde o to, aby vám světlo „vypálilo rohovku“, nesmí být však až příliš slabé (z těch co mi prošli rukama to tak měl již zmíněný Nook). Z nabídky čteček na aXOs.cz to splňují všechny čtečky. Rozhodně se však bezhlavě nežeňte za co největší svítivostí – v noci postačí pro dobré počtení poměrně malý výkon.
 • Zabarvení – Stejně jako u klasických LED pásků pro osvětlení všeho možného (kuchyňské linky, místnosti, schodů, apod.) mohou mít LEDky ve čtečce zabarvení buď do modra (studena) nebo do žluta (tepla). Příjemnější pro většinu bude asi druhá varianta. Nejpříjemnější je však čistě bílá, té se blíží Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch HD. V roce 2017 přišla na trh první čtečka (Kobo Aura One), která umožňuje navolit i barvu podsvícení od studených do teplých barev (tj. umí eliminovat tzv. modré světlo).
 • Rovnoměrnost – Stejně jako jste zvyklí z LCD displejů a monitorů na rovnoměrné podsvícení (alespoň nám rovnoměrné přijde, i když zcela není), tak pravděpodobně budete chtít, aby i podklad E-Ink displeje byl nasvícen co nejrovnoměrněji. Toleranci pro rovnoměrnost, šmouhy a tmavší či světlejší části kolem rámečku displeje má asi každý jinou. Za sebe mohu říci, že už v předešlé generaci (PocketBook 623, Kindle Paperwhite) jsem byl spokojen a nedostatky po ponoření do knihy neřešil. Nová generace (PB 626, Paperwhite 2) už má rovnoměrnost zase o úroveň výš – řešit ji bude jen hnidopich. Rovnoměrnost nasvícení displeje také záleží na okolním osvětlení a na aktuálně vybrané intenzitě nasvícení.

Podsvícená ebook čtečka v noci

Jakou ebook čtečku s posvíceným displejem

Na českém trhu a v mé nabídce na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky je již většina čteček s nasvícením displeje. Skvělé displeje s výborným podsvícením mají e-book čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3 a Pocketbook Touch HD 631, skvělá v poměru cena/výkon je pak čtečka PocketBook 626-2 Touch Lux 3 . Všechny tři mohu s klidným svědomím doporučit nejen pro jejich perfektní nasvícení displeje, ale také pro jejich další vlastnosti a parametry. Další čtečky s nasvícením si můžete vyfiltrovat v e-shopu.

Ještě poznámečku na závěr. Tento článek nemá za cíl někoho přesvědčit, že potřebuje čtečku s nasvíceným displejem. Doufám ale, že po jeho přečtení jste schopni sami se rozhodnout, čemu dáte přednost a proč. Pokud tedy víte, že čtečku s nasvícením nepotřebujete, nenechte se ovlivnit :-) Pokud si nejste jisti, zkuste si čtečku někde před koupí vypůjčit. Ale za sebe bych čtečku bez nasvícení již nechtěl a myslím, že drtivá většina čtenářů to bude mít stejně.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka

Česká lokalizace pro Kindle 3 Keyboard s firmwarem 3.4

V září roku 2012 vydal Amazon další aktualizaci firmwaru pro Kindle Keyboard, tentokrát ve verzi 3.4. Tato aktualizace přinesla mnohá vylepšení, jednou věcí však nepotěšila domácí uživatele: česká lokalizace pro

Ebook čtečky

Novinky ze světa e-book čteček #1

Vítejte u prvního nepravidelného (snad) seriálu, který shrnuje některé novinky ze světa elektronického čtení a převážně e-book čteček. Jde zde vše, co mi připadá zajímavé a co si u mě nezaslouží

Novinky na trhu ebook čteček

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí