PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

Do rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem. Bohužel jsem se tehdy krutě spletl ohledně její dostupnosti. Ne, nebyla na českém trhu před posledními Vánoci, není na našem trhu ani teď a zatím to vypadá, že bude nejdříve v květnu 2015. Už si ale můžete přečíst moje zkušenosti s ní.

Nevíte, co od pravé čtečky elektronických knih čekat? Připravil jsme pro vás jednoduchý přehled výhod displejů na bázi elektronického inkoustu (E-Ink) a další výhody ebook čtečekJe lepší kniha nebo ebook čtečka? Jak funguje nasvícení displeje a jestli ho chtít? A jak je to vlastně s cenami, vyplatí se e-knihy?

PocketBook Sense s Kenzo krytem

Na vyzkoušení jsem dostal balení čtečky s krytem, tzv. flipem. Jak již bylo dříve uvedeno, na jeho vizuální podobě se podílela módní značka Kenzo. Byť z dostupných fotografií jsem měl obavy, že je pouzdro spíše pro dámy, po vyzkoušení na živo musím říct, že se mi líbí a necítím se býti méně mužem, když čtečku s tímto pouzdrem třímám na veřejnosti v rukou :-) Tedy líbí se mi černá vnější strana se vzorkem alá „krokodýlí kůže“. Ta má styl, vzorek je plastický, takže dobrý na držení a zároveň lesklý, takže i údržba by měla být v pohodě.  K tomu mi absolutně nepasuje vnitřek krytu. Je světle modrý – ehm??? Ano, je z materiálu příjemného na dotyk, ale vzhledově sterilní. Nevím, kde přišli na světle modrou, připomíná mi nemocnici. Ale neberte mě vážně, já přeci francouzskému stylu a stylu obecně nerozumím…

Označení „kryt“ není náhodné, nejedná se totiž o plnohodnotné pouzdro. Přední strana čtečky je krytá celá. Tedy mínus boční výřezy v pouzdru – aby při otevření pouzdra šly ovládat tlačítka na zadní straně. Zadní strana je krytá jen částečně, protože kryt je menší než záda čtečky. Vadí to? Ne nutně, ale přeci jen tak nejsou ochráněny exponované místa a jak víme, náhoda je blbec. Zadní část krytu je vůči čtečce asymetrická ve všech směrech, nahoře je jiná mezera než dole a to samé levá a pravá strana. Samozřejmě je i zde výřez pro zadní tlačítko (výřez na druhé tlačítko netřeba – viz foto).

Instalaci krytu zvládne každý, když jsem to zvládl já a ani se u toho neopotil :-) Pouzdro se ke čtečce lepí, stačí odlepit krycí fólii na dvou plochách. Zadní část je přilepena opravdu fest, není důvod se obávat, že by si kryt a čtečka šly každý svou cestou… Jak je to v případě nutnosti přelepení  krytu nebo stavem zadní části čtečky po odlepení krytu, nevím – raději jsem nezkoušel, protože jsem si nebyl jist, zda odlepením čtečku nebo pouzdro nepoškodím – po odlepení milimetru jsem z toho měl pocit, že to není úplně dobré to zkoušet dále a snažit se Kenzo strhnout.

PocketBook Sense s krytem od Kenzo

PocketBook Sense s krytem od Kenzo

Co mě velmi nemile překvapilo a v souvislosti s přítomností senzoru jasu na čtečce to považuji za velký nedostatek, je absence magnetku v desce krytu. Pouzdro prostě neumí funkci Sleep, tedy žádné automatické uspání při sklopení krytu k displeji. Stylová čtečka a nemá takovou funkci :-/ Otázka, zda vůbec čtečka samotná takovou funkci má, to vlastně nevím. Doufal jsem, že loňská Ultra nezůstane jediná čtečka od Pocketbooku, vybavená touto šikovnou fičurou.

PocketBook Sense - kryt si ke čtečce přilepíte

PocketBook Sense – kryt si ke čtečce přilepíte

Magnetky chybíi pro zajištění desek pouzdra v uzavřeném stavu. Přední deska tak není zajištěna a je třeba si tak dát pozor na nechtěné obnažení displeje při transportu a hlavně třeba „hození“ čtečky do batohu. Osobně mi to problém nedělalo a nesetkal jsem se s problémem, ale chce to uvažovat při ukládání čtečky do prostoru s volně pohybujícím se nepořádkem – kabelky a spol. :-)

Pokud nejste nároční, bude se vám pouzdro líbit. <ironie>A pokud jste nároční a hlavně praktičtí, uvědomte si, že toto je Kenzo a kašlete na nějakou kritiku!!!</ironie> Výrobce spolu s věhlasným módním domem nicméně mohl vyrobit nejen pěkné pouzdro, ale i praktické. Nestalo se, funkčnost je pouze základní a je to škoda. V prodeji by se (snad) časem mělo údajně objevit i balení bez krytu Kenzo. Takové byly moje původní informace, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Sense má opět atypické rozměry od jiné vyšší třídy (Paperwhite 2, Touch Lux 2) a nabídka obalů asi stejně nebude široká, stejně jako je tomu u netypické Ultry nebo Inkpadu.

PocketBook Sense - nemocniční vnitřek pouzdra

PocketBook Sense – nemocniční vnitřek pouzdra

Vzhled čtečky Sense

Čtečka má klasický rozměr displeje – šest palců. Od toho se odvíjejí rozměry celé čtečky. Čtečka samozřejmě nemůže být menší, než je displej samotný. U čteček se nehraje na co nejmenší rámeček, přeci jen je zde dost potřeba, protože pomáhá držení a ovládání čtečky. Výrobci se u modelu Sense podařilo velikost oproti předešlému modelu (Touch Lux 2) výrazněji snížit, nejen kvůli zúžení rámečku, ale hlavně odebráním tlačítek pod displejem, na které jsme byli u čteček PocketBook zvyklí už od modelu 622 (623, 624, 626). Čtečka tak trošku zKindlovatěla. Černá barva a absence tlačítek na přední straně, hotový Kindle Paperwhite. Zeštíhlení rámečku na praktičnosti neubralo, u tlačítek už je to sporné – někdo prostě (funkční a pohodlné) tlačítka alespoň na listování vyžaduje.

Sense má poměrně kvádrovitý tvar, pod displejem jsou rohy více zaobleny (a je to super pohodlné při držení jednou rukou). Ke tvaru „cihly“ dopomáhá i překvapivá absence snahy o zeštíhlení čtečky, žádné zkosení, žádné jiné ošálení, na které jsme zvyklí u jiné přenosné elektronicky a čteček elektronických knih. Svou hloubku/tloušťku čtečka přiznává a díky tomu se v dnešní době zdá tlustší než je pravda. Papírově je Sense tenčí než Touch Lux 2, ale naživo to vypadá přesně naopak. Rozměry a nízkou váhou je na tom PocketBook Sensep špičkově.

Výška (mm) Šířka (mm) Hloubka (mm) Hmotnost (g)
PocketBook Sense 151,4 109,9 7,5 155
PocketBook Ultra 162,7 106,7 7,9 175
PocketBook Touch Lux 2 174,4 114,6 8,3 208
Amazon Kindle Paperwhite 2 169 117 9.1 206
Amazon Kindle Voyage 162 115 7.6 180

V minulosti byly nějaké zmatky ohledně hmotnosti, hodnota 155 gramů pochází ze stránek výrobce z dne uveřejnění recenze. Z čísel je jasné, že jde o velmi malou čtečku, na českém trhu pravděpodobně nejmenší a nejlehčí s 6″ E-Ink obrazovkou.

PocketBook Sense je ideální čtečka na cestování. Není to zařízení, které budete mít v šuplíku a bude vám zatěžko s ním vycestovat. Naopak ji přibalíte i v případě, kdy si budete myslet, že ji na cestě ani nevyužijete. Z její „malosti“ jsem byl přímo nadšený a skvělé je, že i přesto si zachovává velkou míru praktičnosti – pokud tedy neopláčete absenci tlačítek pro listování a nemáte averzi k ovládání přes dotykový displej.

PocketBook Sense se nedělá štíhlejší. Porovnání s Touch Lux 2

PocketBook Sense se nedělá štíhlejší. Porovnání s Touch Lux 2

Tlačítka jsou na čtečce jen tři: na dolní hraně je kulaté zapínací tlačítko a uprostřed zadní části jsou na bocích tlačítka pro otáčení stránek. Tlačítko Power je průsvitné, za ním je totiž bílá LED dioda, která funguje jako indikátor nabíjení a také indikátor „pozor, pracuji“. Zapnutí či uspání čtečky je pohodlné, tlačítko jde dobře nahmatat i stisknout. Co zadní tlačítka pro listování, jsou lepší a použitelnější, jak výrobce po kritice stejných tlačítek u Ultry  sliboval? Nemyslím si. Já je dokážu mačkat, jen pokud držím čtečku oběma rukama a navíc mi to pořád přijde krkolomné a nepohodlné. Raději jsem tedy zůstal u otáčení stránek přes dotykový displej, i při držení čtečky v jedné ruce je to velmi pohodlné. I přes malý počet tlačítek, jdou přenastavit, jak už je u značky zvykem. Můžete tak místo listování použít tlačítko pro rychlý přístup k zadávání poznámek do e-knihy, apod.

PocketBook Sense a PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Sense a PocketBook Touch Lux 2

Displej je pod úrovní okolního rámečku, což zvětšuje jeho šanci na přežití v běžném provozu. Samozřejmě si to vyžádalo menší daň – ve stínu, který může rámeček „házet“ na displej. Zde tedy pouze miniaturní a samozřejmě jen za určitých světelných podmínek. I když se mi vzhledově velmi líbí displej v jedné rovině s rámečkem (např. u Kindle Voyage, PocketBooku Inkpad), zapuštění fandím z funkčních důvodů. Že by rámeček bránil dotykům těsně u krajů displeje, to jsem u Sense nepociťoval.

PocketBook Sense a PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Sense a PocketBook Touch Lux 2

Nad displejem na nás hledí dírečka – v ní není kamera (i když kdo ví :-), ale senzor okolního jasu. Prvotina u PocketBooku, celosvětově byl ale ukrajinsko-švýcarský výrobce předběhnut americkým Amazonem a jeho čtečkou Kindle Voyage. U Voyage mě senzor nerušil, asi proto, že byl skryt spolu s displejem pod krycím leptaným sklem. U čtečky Sense je přeci jen více na očích, vzhledem k matnému okolí. Někdy se leskne, trošku mi to vadilo, je to ale individuální věc a možná také o zvyku.

Naživo je PocketBook Sense velmi sympatická čtečka. Už u zeštíhlené Ultry jsem se rozplýval nad nízkou vahou, malými rozměry a designem, zde jsem nadšen ještě víc. Čtečka působí kompaktním dojmem, zpracování je na skvělé úrovni a design hodnotím jako moderní – líbí se mi.

PocketBook Sense se zapnutým nasvícením a srovnání s knihou

PocketBook Sense se zapnutým nasvícením a srovnání s knihou

Displej PocketBook Sense

PocketBook zůstává u čtečky Sense věrný prověřenému displeji E-Ink Pearl, který se osvědčil u modelu Touch Lux 2. Papírově je vše při starém – 6″ úhlopříčka, HD rozlišení 1024 x 758 bodů s jemností 212 dpi. Na vyšší třídu klasické hodnoty. Prostě budete spokojeni. Byť hlavní rival, Kindle Papewhite 2, používá novější verzi displeje, E-Ink Carta, není jeho nepoužití drastická nevýhoda. Zvlášť po ne zrovna povedeném prvním použití Carty v Ultře…

PocketBook Sense a srovnání s knihou

PocketBook Sense a srovnání s knihou

Displej čtečky Sense poskytne potřebnou jemnost písma i náročným uživatelům. Stejně tak možnost čtení na slunci, je perfektní. Při zhoršených světelných podmínkách je nutno, stejně jako u jiných ebook čteček, si vypomoci externím zdrojem světla nebo podsvícením… Kontrast za dne je dobrý, ale se zapnutým podsvícením je vynikající.

Podsvícení

Čtečka Sense je vybavena integrovaným nasvícením displeje, které umožňuje pohodlné čtení i za zhoršených světelných podmínek. Rovnoměrnost podsvícení je velmi dobrá. Byť to na fotkách možná nevypadá, s homogenitou podsvícení jsem problém neměl. Nejvýraznější odlišnost je u dolního okraje, ale to je Achilova pata snad všech čteček s nasvícením. Stejně tak jsem spokojen s minimální a maximální hodnotou intenzity. Testovaný kus má barevně neutrální podsvícení. Je pravda, že ve tmě má (po přímém srovnání s bílou u LCD zařízení) trošku nádech do modra, ale v podstatě mohu nasvícení ve tmě i za denního světla, označit jako barevně neutrální – bílé. Při nasvícení se podklad blíží bílému papíru, hlavně za dne, což poskytuje čtenáři lepší dojem. Špičkový je i kontrast, kterému podsvícení neubere, naopak. Zapnutím podsvícení si člověk vypomůže co se týče kontrastu i za dne.

Vlevo: PocketBook Sense, vpravo: PocketBook Touch Lux 2. Displeje jsou v podstatě identické.

Vlevo: PocketBook Sense, vpravo: PocketBook Touch Lux 2. Displeje jsou v podstatě identické.

Používá Sense vlevo méně LED diod?

Používá Sense vlevo méně LED diod?

Srovnání PocketBook Sense (vlevo) a PocketBook Touch Lux 2 (vpravo)

Srovnání PocketBook Sense (vlevo) a PocketBook Touch Lux 2 (vpravo)

Srovnání PocketBook Sense (vlevo) a PocketBook Touch Lux 2 (vpravo)

Srovnání PocketBook Sense (vlevo) a PocketBook Touch Lux 2 (vpravo)

Celkově se dá říci, že PocketBook Sense je z pohledu displeje a nasvícení důstojným nástupcem čtečky Touch Lux 2. Hnidopich by řekl, že jde o PocketBook Touch Lux 2 v jiném těle… Na druhé straně proč měnit to, co funguje.

Senzor okolního jasu v ebook čtečce

Jak jsem už výše zmínil, je PocketBook Sense druhá ebook čtečka na světě se senzorem jasu (stihla ji předběhnout Amazon Kindle Voyage). Díky tomuto senzoru by Sense měla umět automaticky přizpůsobit intenzitu nasvícení displeje vzhledem k okolním světelným podmínkám, tak aby se četlo co nejlépe. Automatika se dá samozřejmě vypnout a nastavovat světlo ručně, nebo nasvícení zcela vypnout. V noci (ve tmě) čtečka nastavuje příjemné ambientní osvětlení na úrovni okolo 1/4 maxima, za denního světla si čtečka paradoxně pomáhá více, klidně i přes polovinu maxima. Funkce se zdá být primitivní a bez možnosti nastavení, ale opak je pravdou. I při automatickou volbu jde do intenzity zasahovat – v tom případě si dle návodu, čtečka zapamatuje hodnotu nastavení pro dané světelné podmínky a příště by měla použít stejnou intenzitu nasvícení pro podobné světelné podmínky. Zní to možná super, ale ze zkušenosti mi to přijde nevyzpytatelné. Raději jsem si nastavení intenzity korigoval ručně. Ve firmwaru, se kterým čtečka přišla byla automatika doslova tragická. Po upgradu na verzi 5.2.373. se chování výrazně zlepšilo, ale do dokonalosti to má zatím daleko.

Při zapnutém automatickém nastavení jasu, se změny neprojeví v reálném čase, ale po nějaké akci, kterou provedete – typicky při otočení stránky. Při zobrazeném nastavení podsvícení, lze vidět pohyb na posuvníku intenzity v reálném čase – když tedy změníte prostory ze slunných na tmavé, čtečka změní intenzitu nasvícení. Pokud ale máte zobrazen text knihy a se čtečkou přejdete (nebo někdo zhasne, apod.), změna se projeví až po otočení stránky.

Věřím, že zažité a popsané nedostatky může ještě výrobce zkorigovat v dalších firmwarech. Pokud výrobce funkci ještě doladí, bude pro někoho fajn. Rozhodně to ale není žádný tahák, proč si vybrat zrovna PocketBook Sense a ne jinou ebook čtečku.

Ovládání a uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí a nabídka funkcí je u PocketBook Sense totožná s předešlými recenzovanými modely – podrobnější info o Sense tedy naleznete v recenzi na PocketBook Ultra popř. recenzi na PocketBook Inkpad. Samozřejmě Ultra má navíc fotoaparát a zvukový výstup a Inkpad má větší displej (audio také), ale jinak je vše stejné – od vzhledu prostředí až po jeho funkčnost.

Menu čtečky je také v češtině i slovenštině, české znaky nejsou problém nejen u zobrazovaných dokumentů a e-knih, ale také při zadávání textů pomocí softwarové klávesnice. Čtečka zvládá i vyhledávání českých výrazů v knize nebo v Knihovně. Ovládací prostředí je konzistentní a intuitivní, myslím, že i líbivé. Český překlad na velmi dobré úrovni. Vzhledem k tomu a bohaté podpoře formátů se nebojím PocketBooky doporučovat i naprostým začátečníkům nebo navždy už začátečníkům :-)

Ovládání je krom zapnutí řešeno přes dotykový displej, dá se nazvat jako pohodlné. Snímání dotyků bylo na poměry čteček v pořádku.

Tlačítka pro stránkování mi nechybí (ty na zádech čtečky nepovažuji za použitelná, proto automaticky o Sense přemýšlím jako o čtečce bez tlačítek), hůře jsem nesl absenci tlačítka Menu, které jsem často používal jako „únik“ z rozečtení knihy. Zde se musím proklikat přes displej. Nastavení podsvícení si také dovedu představit na jeden klik a ne na minimálně dva, jak tomu je.

Ve čtečce je od začátku pětková verze firmwaru, která je od loňského roku dostupná pro starší model PocketBook Touch Lux 2, ale i novinky PocketBook Ultra a PocketBook Inkpad. Vyznačuje se novým uživatelským rozhraním a přepracovanou hlavní obrazovkou.

Na hlavní obrazovce jsou obálky knih pro rychlý přístup k několik a posledně čteným a nahraným knihám. Homepage dále obsahuje tři ikonky pro rychlý přístup k: Knihovna, Prodejna, Prohlížeč. Další aplikace jsou v dolním výsuvném menu, to horní slouží převážně pro nastavení čtečky – wi-fi, synchronizace, správce úloh, nastavení a hledání.

Ano, čtečka umožňuje mít otevřeno více e-knih či aplikací a mezi nimi přepínat ve správci úloh. Oproti starším čtečkám mi ale přijde přístup komplikovanější.

Mezi další nezvyklé věci, které u jiných čteček nenaleznete, jsou uživatelské profily. Čtečku může používat několik lidí, kteří si navzájem nebudou ovlivňovat rozečtenost knih, poznámky, apod.

Bohužel čtečka patří  i přes přítomnost 1GB procesoru a 256 MB paměti RAM mezi ty pomalejší. Nejvíc jsem zpomalení pociťovat v různých nabídkách a v menu. Při otáčení stránek mi to tolik nevadilo. Určitá vlažnost je dlouhodobý neduh čteček PocketBook, ale doba pokročila a je potřeba k tomu přihlédnout. Zatímco Kindly od Amazonu se mi zdají čím dál tím rychlejší a jsou na trhu i „chytré“ čtečky s dvoujádrovými procesory (např. Onyx AfterGlow 2), u Pocketbooku se nic neděje a uživatel si musí zvyknout. Samozřejmě čtečka e-knih nikdy nebude tak rychlá jako tablet, ale rozdíl je mezi např. Kindle 6 a PocketBook Sense pozorovatelný.

E-knihy a dokumenty v elektronickém formátu

Zmíněná knihovna je jedna z nejpropracovanějších mezi ebook čtečkami. Na dokumenty lze nahlížet několika způsoby a to jak přes metadata (autoři, žánry, série), tak přes adresářovou strukturu – což vítá stále velké množství lidí, nejen já :-) Lze vytvářet Poličky a knihy do nich umisťovat – což jsou mými slovy virtuální adresáře, obdoba Kolekcí u Kindlu. V Knihovně je také vidět stav rozečtenosti jednotlivých e-knih. Pohledy na dokumenty jsou k dispozici jen dva, ale stačí. Buď velké obálky v matici nebo knihy pod sebou – s menšími titulkami, ale doplňujícími informacemi. Pro pohyb je možno využít scrolingu prstem nebo šipek na displeji, které otočí celou stránku výpisu najednou a nedojde tak k zbytečnému zdržení problikem.

Vnitřní paměť čtečky Sense má kapacitu 4GB, reálně je dostupných cca 3,2GB I tak se do čtečky vejdou stovky až tisíce knih v elektronickém formátu. V případě potřeby je možno rozšířit kapacitu microSD kartou, Sense zvládá až 32GB.

PocketBook Sense - microUSB konektor, slot na paměťovou kartu, on/off tlačítko

PocketBook Sense – microUSB konektor, slot na paměťovou kartu, on/off tlačítko

Mezi podporované formáty dle technické specifikace výrobce patří: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

Stěžejním formátem je ePub, který čtečka zvládá i s ochranou Adobe DRM. Pro další oblíbený formát – PDF – jsou k dispozici šikovné režimy (včetně PDF reflow, sloupců či ořezání), které většinou činí čtení PDF použitelným. Čtečky PocketBook vynikají v podpoře tohoto formátu, i když PDF nejsou většinou vhodné pro ebook čtečky, takže se jim primárně snažte vyhnout.

Nicméně bohatá podpora formátů, i když někdy ne bez chyb, je jedna z výhod čtečky PocketBook Sense, která jej umožňuje používat komukoliv – ať technice rozumíte nebo ne, budete schopni čtečku bez problémů použít. Problémy mohou nastat a nastávají všude, už vzhledem k tomu, že některé dostupné e-dokumenty, jsou technicky paskvily.

Detail displeje čtečky PocketBook Sense

Detail displeje čtečky PocketBook Sense

V e-knize ve formátu ePub lze měnit nejen velikost písma, ale i samotný font (kromě přednahraných lze dohrát i další). Mezery od okraje displeje a také řádkování lze zvolit ze tří možných. Při čtení knihy lze změnit orientaci displeje a číst tzv. na šířku.

Otáčení stránek je krom zadních tlačítek umožněno přes dotykový displej. Vpravo i vlevo na displeji je velká zóna sloužící pro otočení stránky vpřed. Dole v rozích je menší zóna, po dotyku prstu v těchto místech se stránka otočí na předchozí. Tento způsob listování je využitelný pro praváky i leváky. Nezáleží v jaké ruce čtečku držíte, vždy ji budete schopni

Invertování displeje lze v několika krocích nastavit od vždy po „co deset stran“. Subjektivně mi přišlo rychlejší otočení stránek s problikem/invertováním, mělo by tomu být naopak, ale jak píšu – pouze pocit. S duchy je na tom displej dobře a to bez i s nasvícením.

Dle výrobce by měl integrovaný akumulátor o kapacitě 1500 mAh stačit na otočení 8000 stran na jedno nabití.

Text na displeji čtečky PocketBook Sense a kniha v pozadí

Text na displeji čtečky PocketBook Sense a kniha v pozadí (šero)

Pro nahrávání ebooků do čtečky můžete použít starý dobrý USB kabel (je v balení) nebo využít integrované wi-fi. Po připojení k internetu lze využít napojení na Dropbox účet, funkci Send-to-Pocketbook (popisoval jsem zde) nebo webový prohlížeč s možností stahování. V některých e-shopech (Wooky, Palmknihy) s e-knihami lze zakoupený titul rovnou zaslat do čtečky, která si knihu stáhne přes wi-fi. V ohledu dostupných možností nahrávání dokumentů do čtečky, jsou na tom všechny Pocketbooky s pětkovým firmwarem velmi dobře.

PocketBook Sense s mírně podsvícením displejem

PocketBook Sense s mírně podsvícením displejem

Další funkce PocketBook Sense 630

Čtečky od Pocketbooku na tom byly vždy dobře, co se týče funkcí a možnosti nastavení. U nastavování došlo po faceliftu GUI k zjednodušení. Výrobce si od toho asi slibuje větší přístupnost masám – na úkor dejme tomu geeků, kteří chtějí personalizovat, upravovat, nastavovat, přizpůsobovat a vylepšovat. Pro ty může být i Sense zajímavou volbou, po uvolnění upravené softwarové čtečky Coolreader 3, která jde do Sense nahrát.

Co se funkcí týče, nejdříve se zmíním o těch, které souvisí se čtením. Obligátní zvýrazňování textů a vytváření záložek netřeba více popisovat. Stejně tak fakt, který se týká všech ebook čteček – pamatují si, kde jste přestali danou e-knihu číst.

První funkcí, kterou rozvedu, jsou poznámky, které lze v knihách vytvářet. Kromě textových je možno tvořit i grafické (kreslíte prstem na displeji). Poznámky se automaticky exportují do HTML formátu, takže je možné je potom použít či upravit na počítači. Osobně asi nikdy nebudu fanda poznámek ve čtečkách, ale byť jde o poměrně dobře zpracovanou funkci, přeci jen musím zmínit, že není dokonalá. Když to shrnu: zadávání poznámek OK, jejich následné použití či úprava přímo ve čtečce pokulhává. Všechny poznámky pro otevřenou knihu jsou dostupné z jednoho místa. Možnosti dodatečné úpravy jsou v podstatě nulové, některé poznámky za určitých situací při čtení knihy nemáte možnost vidět.

Určitě si umím představit lepší funkčnost a to ani poznámky nevyžaduji a nepoužívám. Takže se to ve mně bije. Na jedné straně by dle mého laického pohledu málo – stačí, aby pár lidí dalo hlavy dohromady a funkci dotáhli. Když už tam je, tak ať je plně funkční, ne? Na druhé straně je třeba respektovat, že výrobce nevytvořil digitální zápisník nebo elektronický psací stroj. Je to prostě jen čtečka s možností poznámek… A jak už název napovídá, čtečka slouží primárně pro čtení.

PocketBook Sense v šeru

PocketBook Sense v šeru

Mezi oblíbenou funkci patří slovníky. Sense má mj. od výroby nahrán slovník ABBYY Lingvo KD z angličtiny do češtiny (EN-CS). V rozečtené e-knize stačí chvíli podržet prst na slovu a po vyjetí menu aktivovat funkci slovníku. Přes část displeje vyjede bublina s výkladem slova. Další slovníky (z nebo do češtiny) nejde sice koupit, ale to řeší šikovní uživatelé a internet. Více v článku Slovníky pro ebook čtečky PocketBook.

Ve čtečce jsou i logické či karetní hry: Klondike, sudoku a šachy. Mezi blbůstku patří Scribble, což je jednoduchý kreslič. Žádné umělecké díla v tom nevytvoříte, ale třeba u někoho najde své využití.

Mezi aplikace ve čtečce dostupné patří kalendář, prohlížeč obrázků

Díky možnosti čtečka nabízí skrze podporu wi-fi. Webový prohlížeč velkou parádu neudělá, ale pro nouzové řešení bude dobrý. Pokud odebíráte RSS zdroje oblíbených webů, potěší vás jednoduchá RSS čtečka. K dispozici je také napojení na již zmiňovaný Dropbox a užitečná funkce Send-to-Pocketbook konkurující podobné službě od Amazonu.

Skvěle kontrastní a přirozený displej za všech okolností

Skvěle kontrastní displej za všech okolností

Video PB Sense

Čtečku si můžete prohlédnout na videu z loňského ročníku výstavy IFA. Video pochází ze serveru lesen.net.

Názor na čtečku PocketBook Sense

Čtečka elektronický knih PocketBook Sense  je velmi dobrá čtečka. Své místo na trhu si najde, a jestli to bude HIT, o tom rozhodne cena a také to, zda bude k dispozici bez krytu Kenzo. Pocketbook Sense s Kenzo krytem se přeci jen nezavděčí všem. Každý jiné požadavky na design a funkčnost a vsadím se, že značkovost krytu se odráží i v ceně celého balení. Absenci (použitelných) hardwarových tlačítek na listování vyvažuje malými rozměry a vahou. Co se týče displeje, je na tom velmi dobře, podsvícení je přirozené a kontrast perfektní – hlavně právě při využití integrovaného světla. Drobnou vadou na kráse jsou někdy pomalejší reakce.

Osobně je mi čtečka PocketBook Sense velmi sympatická. Vypadá moderně, nabízí jednoduché prostředí vhodné i pro začátečníky a prosté uživatele, bohatou podporu formátů a funkčně je na tom také velmi dobře. Chovala se stabilně, chybky a chyby snad výrobce časem vyřeší. Dá se v to doufat, protože PocketBook na firmwarech svých čteček neustále pracuje, což jsme si ověřili i v minulosti i přítomnosti.  Na její kompaktnost a nízkou váhu se velmi rychle zvyká. Dobře se mi používala, při cestování nebyla na obtíž. Na displeji se dalo dobře číst kdykoliv, ať byl jasný den nebo černá noc. Prostě ebook čtečka na beletrii jak má být.

PocketBook Sense 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zaujala vás, ale nechce se vám čekat? Vyberte si jinou ebook čtečku na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky.

PocketBook Sense s Kenzo krytem můžete zakoupit zde.

Aktualizace: v dubnu 2015 přišla na trh čtečka PocketBook Touch Lux 3 s lepším Carta displejem. Čtečka má ještě lepší nasvícení a kontrast, nižší cenu a větší výběr pouzder a proto doporučuji PocketBook Touch Lux 3.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

Ebook čtečka Cybook Ocean s 8″ displejem – tak kdy se dočkáme?

Čtečku elektronických knih Bookeen Cybook Ocean s 8″ displejem na bázi elektronického inkoustu jsem představil na blogu již v dubnu tohoto roku v článku Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook

Ebook čtečky

Amazon Kindle Paperwhite 2 – nová revize s 4GB paměti

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle Paperwhite 2 není nutně pro každého nejlepší ebook čtečka na světě, ale bez debat je to momentálně čtečka s nejlepším displejem a nasvícením. Na podzim

Recenze čteček

Recenze PocketBook Ultra 650 – 2. část

V této části recenze se podělím se zkušenostmi se čtením na čtečce PocketBook Ultra 650 a s používáním jejich dalších funkcí. Na začátek otázka…už jste četli první část recenze na