PocketBook InkPad – bude dobrá?

PocketBook InkPad – bude dobrá?

Pokud hledáte čtečku elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu s větší než 6″ úhlopříčkou, v podstatě nemáte na výběr. Pokud seženete, tak buď předražené nepoužitelné barevné čtečky (např. PocketBook Color Lux s otřesným kontrastem) nebo čtečky několik let staré (např. Kindle DX s velmi pomalými odezvami). To měl změnit PocketBook Inkpad, který se měl zalíbit všem, kteří hledají ebook čtečku vhodnou na prohlížení PDF nebo prostě jen čtečku, kde se na displej vejde více textu (skok z 6″ na 8″ = cca 71% více prostoru). A za dobrou cenu, protože startovní maloobchodní cena InkPadu je 5499 Kč. Byť bych chtěl reagovat na pochybnosti všech, kteří chtějí číst beletrii a 6″ displej se jim zdá málo – je to v pohodě ;-) Navíc ebook čtečky s 6″ displejem jsou krásně přenosné a použitelné (lehké). Ale zpět k Inkpadu, který má jistě své zájemce jisté…

Zatím jsme se InkPadu nedočkali, výrobce uvedení na EU trh oddálil. Již několikrát, takže od představení uběhlo již bezmála čtvrt roku. To znamená, že buď čtečku z nějakého důvodu nestíhají vyrábět a dodávají na lukrativnější trhy, nebo že je něco v nepořádku. A v tomto případě se bude pravděpodobně jednat o druhý případ, protože InkPad je již delší čas dostupný v Rusku a tamnější reakce uživatelů nejsou povzbudivé. Všechno zlé je však k něčemu dobré, k tomu se ale dostanu…

Ruská realita

PocketBook InkPad vypadá „na papíře“ dobře, viz představení této čtečky na blogu v článku PocketBook InkPad 840 – ebook čtečka s 8″ displejem. Chválili jej i zahraniční média, které se k Inkpadu dostali ještě před uvedením na trh. Displej s vyrokým rozlišením 1600×1200 bodů, dobrý hardware, nadupaná výbava. Co první reakce uživatelů na východě? Rozčarování a stížnosti. Hlavní výtka padá na slabý kontrast, kde displej podává údajně horší „výkon“ než stařičký Vizplex (předchůdce novějších displejů od E-Inku). To bychom nečekali, těšili jsme se na E-Ink Pearl, který je u PocketBooku Touch Lux 2 skoro stejně kontrastní jako nejlepší Carta, kterou využívá jen pár čteček na světě! Tj. očekávání z displeje byla nemalá a výrobce vypustí toto?!

Špatný PocketBook Inkpad

Displej PocketBook Inkpad

Na ruském fóru (odtama pocházejí všechny fotografie v tomto článku), kde se objevila stížnost na slabý kontrast, se mj. řešil i důvod. Vždyť panel od E-Inku je dostatečně kontrastní. Takže za to mohou další komponenty, v tomto případě pravděpodobně krycí sklo přes displej a údajně velká mezera mezi tímto sklem a zbytkem displeje, respektive světlovodivé a dotykové vrstvy. Ta způsobuje i rozmazanost písma, kdy se údajně ze čtečky špatně čte, protože písmo vypadá rozmazaně – přitom považte, že papírově má mít displej jemnost 250 dpi, což je více (lépe) než u Amazon Kindle Paperwhite 2, který můžeme považovat spolu s PocketBookem 626 za špičku na českém trhu s ebook čtečkami. Realita tak daleko zaostává nad technickými parametry. PS. Proč cpou na čtečku krycí sklo nepodobné těm z tabletů?

Zpracování PocketBook Inkpad

Viz fotografie, kde se přední panel odchlipuje.

PocketBook InkPad

Blýská se na lepší časy, naděje umírá poslední

No to byla samá kritika…a co ty dobré zprávy, o kterých jsem psal na začátku? Byť nepochopím, jak si tohle nějaká firma nedokáže pohlídat a nechá na trh vyjít takový zmetek, který v dnešní informační době nemůže mít naději na úspěch. Vždyť firma, která se specializuje na ebook čtečky, by snad měla vědět, jak dnes ebook čtečky vypadají a co se od nich požaduje. Někdy bych chtěl mít tu moc, navrhovat čtečku od A do Z, nebo ji aspoň testovat před uvedením na trh :-) Vlivem kritiky uživatelů z východních trhů, PocketBook odložil dodání čtečky PocketBook InkPad do EU a tedy i České republiky. Mezitím měl na chybách zapracovat a měli bychom se dočkat čtečky, kterou tak nedočkavě vyhlížíme, tzn. perfektní…nebo alespoň použitelné :-) Viz fotografie z výstavy IFA, kde displej PocketBooku InkPad vypadá hódně dobře!

pocketbook_inkpad_ifa1

Nezbývá, než doufat. Nemám rád zmetky, proto mj. poskytuji v e-shopu aXOs.cz garanci nula vadných bodů, proto v e-shopu neprodávám PocketBook Color Lux. Mí zákazníci se dostanou jen k těm čtečkám, které stojí za to. Stejně tak u Inkpadu. PocketBook 840 Inkpad si sice můžete předobjednat na aXOs.cz, ale před expedicí zákazníkům nejdříve zkontroluji, jak je na tom InkPad s kontrastem a zpracováním. V roce 2014 „Vizplexy“ prodávat nehodlám… Tak se čiň PocketBooku, na slávě starších čteček a skvělé PocketBook Touch Lux 2 nemůžeš žít věčně!

Doufat musí i všichni zájemci o ebook čtečku s větší než 6″ úhlopříčkou, protože Cybook Ocean je také v nedohlednu (nedivil bych se, kdyby měli také problémy s kvalitou, zvláště, když nepoužívají displej od E-Inku, ale z Číny).

Pokud chcete čtečku na beletrii, z aktuální nabídky doporučuji vybrat Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB s CZ menu nebo PocketBook Touch Lux 2 626 Oboje dostupné i ve zvýhodněných setech s luxusními pouzdry anglické firmy Tuff-Luv.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 198 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 7 komentářů

První recenze Amazon Kindle Voyage

Prémiová ebook čtečka Kindle Voyage, kterou Amazon představil v září 2014 (viz článek na blogu zde), se dočkala první recenze. Byť se prvním americkým zákazníkům bude expedovat ze skladu Amazonu

Ebook čtečky 2 komentářů

Jakou čtečku knih na Vánoce 2015?

Pokud je rok 2016, asi bude lepší přečíst si článek Jakou čtečku knih na Vánoce 2016? Stejně jako loni, i letos jsem pro vás sepsal menší nákupní seznam :-) Pokud hodláte

Ebook čtečky 2 komentářů

Papírovou knihu, nebo ebook čtečku?

Jistě i vy jste si všimli, že všude kolem nás, ať už v MHD, v čekárně, nebo na dovolené u moře, ubývá čtenářů s tištěnou knihou v rukou a přibývá

2 komentářů

  1. Rosťa
    Září 28, 21:58 Odpovědět

    Tak teď jsem na rozpacích, čtečku mám u vás objednanou. Tak budu čekat na zprávu. Jsem rád, že jsem objednal zrovna u Vás. Snad se čtečka nakonec podaří, chci větší čtečku na pracovní dokumenty.

  2. Kamilos
    Září 29, 07:48 Odpovědět

    Věřím, že sem už přijdou vychytané kusy. I když také nechápu, proč jsou některé kusy s tak tmavým displejem. U Paperwhite Voayge mají také krycí sklo, ale nějak speciálně upravené. Jsem na to zvědav. Ale jinak bych je plácl přes prsty, cpát do čteček krycí skla. Jednak se musí zhoršit kontrast, odlesky budou více vidět a otisky to musí chytat.

Komentuj