PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

Bez velkých famfár uvedl PocketBook na trh novou ebook čtečku, model 614 s názvem PocketBook Basic 2. Jedná se již o třetí generaci čtečky Basic, první modely byly Basic 611, pak následoval Basic New 613. Tyto čtečky byly nejnižší řadou výrobce, přesto některými svými možnostmi převyšovaly nejprodávanější čtečku na světě – Amazon Kindle 5. Přes mnohem lepší funkční výbavu, podporu formátů a připravenost pro český trh měly čtečky Basic stíženou pozici, protože jejich displej (E-Ink Vizplex) měl horší kontrast než displej použitý u nejnižšího Kindlu (E-Ink Pearl). Uživatelé uvažující o nákupu nové čtečky za dobré peníze, tak měli často dilema – horší čtečku s lepším displejem nebo vybavenější čtečku s českým menu, ale s horším displejem? Se čtečkou PocketBook Basic 2 se toto mění, i nejnižší řada čteček elektronických knih od PocketBooku se dočkala E-Ink Pearl displeje, který je hodně kontrastní a velmi dobře se z něj čte.

ctecka_elektronickych_knih_pocketbook_basic_2

Displej používá klasické rozlišení 800×600 pixelů při úhlopříčce 6″, tato čtečka je tak ideální pro čtení beletrie. Displej je nedotykový, díky tomu je kontrast nesnížený a tím pádem shodný s největším rivalem, zmíněnou čtečkou Kindle 5. Displej podporuje 16 odstínů šedi, má velmi dobrý kontrast a netrpí odlesky. Text na něm vypadá doslova jako vytištěný na papíře.

Rozměry 174,4 х 114,6 х 8,3 mm PocketBook Basic 2 nepřekvapí ani pozitivně ani negativně, váha se zastavila na příjemných 188 gramech.

Čtečka je k dispozici ve dvou barevných provedeních:

Obrovskou výhodou pro cílovou skupinu uživatelů/čtenářů je české menu (i slovenské), bohatá podpora formátů a jednoduché ovládání hardwarovými tlačítky pod displejem. Čtečka je tak vhodná pro začátečníky, pro starší uživatele či děti. Což podtrhuje i cena, která byla stanovena na 2199 Kč s DPH. Díky tomu se jedná o ideální druhou čtečku do rodiny.

I přes svou nízkou cenu se nejedná o žádné ořezávátko. Kromě špičkového displeje je ve čtečce výkonný hardware, o svižnost prostředí a rychlé otáčení stránek se stará 1Ghz procesor s 256MB RAM, což je nezanedbatelné zrychlení oproti minulé generaci. Přitom výrobce uvádí výdrž na jedno nabití až měsíc. Nezveřejnil sice jakou metrikou to měří, ale předpokládáme, že jde o čtení půl hodiny denně při vypnuté WiFi (takto to měří konkurenční Amazon). Předpokládáme, že čtečka vydrží tolik co předchůdce, cca 7000 otočení stran na jedno nabití. Novinka sice používá rychlejší hardware, který bude potřebovat více energie, ale na druhé straně byl posílen akumulátor, který má vyšší kapacitu (1300 mAh). Předpokládáme, že to tedy bude „vylej, nalej“.

Vnitřní paměť má nadstandardní hodnotu 4GB, což vystačí na uložení stovek až tisíců knih. Pokud by to někomu nestačilo, či má svou knihovnu uloženu z nějakého důvodu na paměťové kartě, bude se mu líbit podpora microSD karet až do kapacity 32GB včetně.

Na své si však přijdou i ti, kteří chtějí mít vše upravené na míru, konfigurovat lze nejen tlačítka, ale celou čtečku, např. počet stránek po kterých dojde k invertování displeje, vlastní obrázek při vypnutí čtečky, apod.

Mezi nativně podporované knižní formáty patří: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

Čtečka umí zobrazit také obrázky (samozřejmě ne barevně, jen ve stupních šedi), zvládá formáty: JPEG, BMP, PNG, TIFF.

Se čtečkou Basic 2 se lze připojit k WiFi (umí všechny dnes rozšířené normy b/g/n), k internetu se tak můžete se čtečkou připojit např. pro jednoduchou aktualizaci firmwaru, surfování po WWW stránkách nebo stahování knih do čtečky. Krom toho je ve čtečce aplikace s napojením na knižní sociální službu ReadRate.
Mezi další aplikace a hry ve čtečce patří: Kalkulačka, Slovník (Webster’s Dictionary 1913), Kalendář, Hodiny, Šachy, Klondike, Fotoalba, Sudoku, Scrible.

Novou čtečku PocketBook Basic 2 již nyní můžete objednávat ve specializovaném eshopu aXOS.cz, kde je již k dispozici mezi dalšími skvělými ebook čtečkami.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka

PocketBook CAD Reader – první vlaštovka s EPD displejem (E-Ink Fina)

PocketBook na svém profilu na YouTube uveřejnil reklamu na model CAD Reader, po jejímž zhlédnutí budete chtít takový kousek vlastnit, i když nejste stavební inženýr…nebo právě proto :-) Toto zařízení však

Hlavní stránka

Opět ohebný E-Ink displej?

Nejznámější (a nejschopnější) výrobce displejů na bázi elektronického inkoustu, E-Ink, představil před pár dny na výstavě SID Display Week novinky a demoverze produktů využívající nové displeje. Nové zobrazovače mě přes

Novinky

Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2

Loňský rok byl prvním rokem, kdy Amazon nepřišel s novými modely čteček elektronických knih. Byla tu šuškanda, kterou jsem zmínil v listopadovém článku Novinky ze světa e-book čteček #1, že se