PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem

PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem

Letošní (na poměry čteček elektronických knih) smršť nových modelů od PocketBooku ještě neskončila. Brzy tento 4. největší výrobce ebook čteček na světě, představí další novou čtečku elektronických knih. Po představení čteček Aqua 640, Ultra 650 a PocketBook Inkpad 840  se můžeme těšit na PocketBook Sense.

PocketBook 630 Sense

Senzor okolního světla

Čtečka 630 Sense „vidí“. Tedy ne tak docela, nemá integrovaný fotoaparát jako PocketBook Ultra 650, ale stejně se nejmenuje Sense (smysl) jen tak pro nic za nic. Jako první opravdová ebook čtečka (tj. čtečka s displejem na bázi elektronického inkoustu), bude vybavena senzorem okolního světla. Ten bude rozhodovat o intenzitě nasvícení displeje, automaticky tak přizpůsobí jas displeje okolnímu osvětlení, pro co nejlepší komfort při čtení. Tedy něco, co denně používáme ve svých mobilních telefonech. Jak to bude fungovat v praxi ve čtečce, zda to půjde ručně ovlivňovat a do jaké míry, to se zatím neví. Předpokládám, že v nejhorším to půjde zcela vypnout :-)

Odtučňovací kůra tlačítek

Kromě této nové funkce se Sense od PocketBooku představí s další novinkou – kam má paměť sahá, půjde o první čtečku od PocketBooku bez hardwarových tlačítek na přední straně. Sense se tak bude zcela ovládat přes kapacitní dotykový displej. Nepočítám tlačítko on/off a pravděpodobně nepoužitelné tlačítka pro stránkování, které budou stejně jako u Ultry na bocích zadní strany. Takto jak vidíte na fotografii (držení čtečky v jemných rukou modelky) je to nepoužitelné…stejně jako v jakékoliv jiné pozici :-) Alespoň u Ultry, třeba se výrobce poučil a udělá tlačítka pro stránkování s menším odporem…abychom je mohli používat s menším odporem :-)

Absencí tlačítek pod displejem a celkově vzhledově, Sense připomíná čtečku Amazon Kindle Paperwhite 2.

PocketBook 630 Sense

Rozměry by měly být 151,4 x 109,9 x 7,5 mm při váze 175 gramů. Jak jsem chválil PocketBook Ultra, že je to čtečka s velmi příjemnými rozměry (162,7 x 106,7 x 7,9 mm), tato novinka na tom bude ještě lépe, nízkou váhou stejně.

Krokodýlí pouzdro

Součástí balení bude i pouzdro, či kryt chcete-li, což je opět věc nevídaná. Krom staré 360ky od PocketBooku, kde byl přítomen plastový kryt na přední stranu čtečky, opět něco podobného nepamatuji. Pouzdro Croc bylo navrhnuto francouzskou módní značkou Kenzo a opět název prozrazuje o co půjde – je vyrobeno s plastickou texturou připomínající krokodýlí kůži (něco jako toto pouzdro pro Kindle Paperwhite 2). Co vzhled a grafika použitá na fotografiích nové čtečky evokují, to pouzdro dokončuje – je jasné, že zde PocketBook cílí na ženy. A navíc se této čtečce dříve říkalo Fashion…

PocketBook 630 Sense s pouzdrem

Dle fotografií to vypadá, že se bude k zadní straně čtečky Sense lepit. Popř. mě napadá kombinace „nano“ neklouzavé vrstvy s připevněním magnety. Bližší informace nejsou známy a z fotografie toho více nerozklíčuji. Nicméně zdroje z PocketBooku prozradily, že čtečka bude držet bezpečně a že nebude vypadávat. Tak snad… Nicméně časem bude Sense dostupný i bez krytu, což je rozumné. Prý to ale nebude letos.

PocketBook 630 Sense s pouzdrem

PocketBook 630 Sense s pouzdremPocketBook 630 Sense s pouzdremHardwarová recyklace

Kromě toho zůstane vše při starém…a dobrém! 6″ E-Ink Pearl displej s rozlišením HD – 1024×758 bodů (212dpi). Procesor 1Ghz, paměť 256MB RAM, 4GB vnitřní paměti, slot pro microSD karty, WiFi, 1500 mAh baterie. To jsou vlastně „střeva“ čtečky PocketBook Touch Lux 2 a dle informací z PocketBooku, bude nasvícení totožné s tímto modelem. Což není špatná zpráva, hardware, displej i nasvícení jsou skvělé, na Kindle Paperwhite 2 to nemá, ale po vydání PB Ultra je jasné, že co se týče nasvícení, na víc se letos PocketBook už nezmůže.

Typický PocketBook(?)

Podporou funkcí půjde o typickou čtečku od PocketBooku – bohatá podpora formátů (ePub, DOC(X), Mobi, celkem kolem patnácti), PDF reflow, široké možnosti nastavení, plná podpora českých znaků, české softwarové klávesnice, českého menu, slovníky, napojení na DropBox, ReadRate, možnost přijímání dokumentů přes email, apod.

Co však v tuto chvíli jasné není, s jakým uživatelským prostředím vlastně čtečka přijde. Ač jsem s novým UI u Ultry docela spokojený a nepociťuji nějaké chyby, ve světě se spíše šíří kritika na nedodělky. Je tedy možné, že Sense přijde se starším rozhraním z PocketBook 626, ale to jsou spíše zatím jen dohady.

PocketBook Sense

Za začátku bude PocketBook Sense nabízen po boku PocketBook Touch Lux 2, v dlouhodobějším horizontu je možné (nikoliv zaručené), že tuto čtečku v nabídce PocketBooku zcela nahradí.

Cena by se měla pohybovat někde mezi PocketBook Touch Lux 2 626 a PocketBook Ultra 650, tedy aritmetickým průměrem kolem 4059 Kč, plus mínus autobus. Všechny informace krom uvedené ceny berte jako 99%, radím cenu zatím neřešit :-)

A kdy se dočkáme? Na podzim tohoto roku. Při typickém zdržení při uvádění na (zvláště český) trh, ještě trochu déle? Pokud jste optimisti, očekávejte říjen, pokud nejste, listopad. Před Vánoci (a snad mnohem dříve) bude jistě čtečka PocketBook Sense dostupná v e-shopu aXOs.cz a na Vánoce pod vánočním stromečkem pro vaši přítelkyni či manželku ;-)

PocketBook Sense 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A vtípek na konec. Někdo ještě ani nezalistoval a někdo UŽ neprodává :-) (Pro ty, kterým se nechce uvažovat, na screenshotu níže je nejmenovaný obchod s počítači, produkt PocketBook 360, velmi starý a nedotykový (ani to tam nemají dobře, viz kategorie v jaké je produkt zařazen).

pocketbook_630_czcO autorovi

Tomáš
Tomáš 194 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nezařazeno 5 komentářů

Porovnání rychlosti PocketBook Ultra vs PB Touch Lux 2 a Kindle Paperwhite 2

Rychlost čtečky, reakční doba na „povely“ a doba potřebná pro otočení stránky – to vše může někoho zajímat při koupi nové čtečky elektronických knih. Jak je na tom PocketBook Ultra

Nezařazeno 4 komentářů

Nové uživatelské rozhraní pro PocketBook Inkpad 840 – update firmware

Na oficiálních českých stránkách PocketBooku se v sekci podpora pro ebook čtečku PocketBook Inkpad objevil nový firmware s označením 5.4. Stalo se tedy to, o čem jsem spekuloval v článku

Nezařazeno 9 komentářů

Vyplatí se e-knihy? Aneb srovnání cen knih

Věčné debaty a otázky: jsou e-knihy levnější než tištěné, proč nejsou levnější o více, vyplatí se e-knihy, vyplatí se nákup ebook čtečky? Debata dle mého nekonečná, ale zkusme si udělat

13 komentářů

 1. Pája
  Září 06, 09:15 Odpovědět

  Mě to přijde, že Pocket Book je ve fázi testování různých vychytávek a konfigurací (zatímco kvalita displeje a nasvícení ustrnula) a teprve hledá nějakou ideální podobu. Co bude příště? Co třeba integrovaný miniaturní piezoelektrický člen na základní desce (náklady nula nula nic), který by krátkým tichým pípnutím oznámil přijmutí příkazu pro zapnutí-vypnutí čtečky, dokončení stahování, přiojení odpojení USB, dokončení nabíjení ap. volitelně vypnutelné ovšem :)

 2. Pája
  Září 06, 09:18 Odpovědět

  tlačítko pro vyvolání hlavního menu a tlačítko pro zapnutí podsvícení bych klidně dal na horní hranu přístroje, tam by klidně mohl být i senzor na okolní světlo. Co myslíte?

 3. Tomáš
  Září 09, 16:47 Odpovědět

  Na čtečkách od PocketBooku a Amazonu jsou on/off tlačítka vždy dole, to bych řekl, že se měnit nebude.
  Co se týče „testování různých vychytávek a konfigurací“, spíše (takto to chápu já), se PocketBook snaží najít niky na trhu a více přizpůsobit čtečky různým skupinám uživatelů.
  Jinak senzor okolního světla by měl být i u dalšího Kindlu.

 4. Pája
  Září 09, 20:31 Odpovědět

  ahoj. Já neměl na mysli „on/off tlačítka“, ale tlačítka pro vstup do menu, které už tento model nemá HW.

 5. Milan P.
  Září 29, 07:52 Odpovědět

  Designově vypadá dobře. Senzor jasu uvítám, pokud bude stejně dobře vymyšlený jako u Kindle Voyage. Jen to pouzdro se mi jaksi nehodí do krámu.

 6. Ketty
  Říjen 12, 20:41 Odpovědět

  Chtěla bych se zeptat měla by mít tato čtečka i jack na sluchátka a podporu mp3 tak jako Ultra 650? Děkuji za odpověď :)

 7. […] rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem. Bohužel jsem se tehdy krutě spletl ohledně její dostupnosti. Ne, nebyla na českém trhu před […]

Komentuj