Opět ohebný E-Ink displej?

Opět ohebný E-Ink displej?

Nejznámější (a nejschopnější) výrobce displejů na bázi elektronického inkoustu, E-Ink, představil před pár dny na výstavě SID Display Week novinky a demoverze produktů využívající nové displeje. Nové zobrazovače mě přes prvotní nezájem celkem zaujaly, byť spíš na bázi „hm, hezký, ale co z toho“. Byť hodně z představených řešení je už tak daleko, že je E-Ink dokáže dodat komerčně. Stačí aby se našel odběratel, který bude chtít displeje ve svých zařízeních použít. Kdy a jestli se tak stane, je však zatím ve hvězdách. Pokud máte peníze navíc, klidně se jim ozvěte :-)

Ohebný displej

Jelikož jsme na webu o čtečkách elektronických knih, nejvíce nás všechny bude asi zajímat nový ohýbatelný displej. Osobně bych si troufl takhle od stolu tvrdit, že i nezničitelný, minimálně při pádu na tvrdou zem :-) Na zadní straně displeje totiž už není sklo, jak tomu je u aktuálních e-book čteček na trhu. Prototyp zařízení vypadá vzdáleně jako kniha, stejně se i otevírá. Tato čtečka je velice tlustá, uprostřed desek je totiž právě ohebný displej Mobius Carta E-Ink o úhlopříčce 10,2″, který je při uzavření ohnut do ostrého oblouku, který zabírá hodně prostoru. Displej na videu vypadá skvěle čitelný co se kontrastu týče, má dobré rozlišení (220ppi), dost se však leskne a nemá podsvícení. Zda je dotykový, to nevím, tipl bych si ale, že není. Tudíž zůstávají otázky, pokud se takový displej začne používat, zda-li to půjde dořešit. Taktéž nevíme, jak je toto řešení robusní v praxi, kolikrát se asi takto displej může ohnout, než se něco po…tentuje?

Pokusy o nezničitelný či ohýbatelný displej už zde byly a nic z toho. Čtečka Wexler, která se dostala i na náš trh, se neuchytila a zůstala v zapomnění, stejně tak jako jiné podobné pokusy ve světě. Displej na videu může být další krok, ale krok kam? A pokud dobrým směrem, jak daleká je cesta? Uvidíme, každopádně bych si tipl, že toto v obchodech neuvidíme minimálně 1-2 roky, pokud vůbec.

K čemu dalšímu lze E-Ink použít?

K hodně věcem :-) Ne nadarmo má výrobce E-Ink heslo „Creativity on display“. Na videu najdete i další využití „pigmentových displejů“, např. ve stavebnictví, v prodeji zboží a služeb, apod. E-Ink umí displej, který se vejde do platební karty, i obrovský panel s úhlopříčkou 42″. Pokud by vás to zajímalo, podívejte se na celé video. Některé věci jsou již v komerčním nasazení, např. cenovky na zboží již lze koupit i v ČR.

Jako zajímavost a ukázku technologie beru šaty měnící barvu (cca druhá minuta videa). Vypadají velice futuristicky a efektně. Ty na videu obsahují dvoubarevné kapsule (bílá a modrá) s natištěnými žlutými vzory, které při zobrazení modré částečně zaniknou, takže se „displej“ zdá být v určitých chvílích trojbarevný. Docela by mě i zajímalo, jak to vypadá v pohybu. Na figuríně velmi dobře. Zde je pravděpodobně druhá verze, o které se mluví na videu.

saty_eink

 

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 194 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejprodávanější ebooky v ČR za září 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v září 2014 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Přízrak Kniha Zlín

Novinky na trhu ebook čteček 0 komentářů

Novinky ze světa e-book čteček #3

Přináším další nepravidelný souhrn novinek na poli e-book čteček, e-booků a elektronického čtení. Pohodlně se usaďte a můžeme začít :-) inkBOOK 8 s Androidem, zvukovým výstupem a 8″ E-Ink Na

Hlavní stránka 0 komentářů

Speciálka na čtečky e-knih – nová prodejna ebook čteček v Ostravě!

Slyšte novinu! Dovolujeme si oznámiti široké veřejnosti, že uprostřed kraje Ostravského jest nově otevřen krámek, jenž neobsahuje samé krámy, jak by z názvu mohl důvtipný občan vyvoditi, nýbrž jenž soustřeďuje se na

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj