Onyx Boox AfterGlow 2 – nadějné spojení ebook čtečky a tabletu

Onyx Boox AfterGlow 2 – nadějné spojení ebook čtečky a tabletu

Na tomto blogu, stejně jako v e-shopu, se zabývám jen pravými ebook čtečkami, tedy čtečkami elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu (E-Ink). Počas let, kterým se čtečkám věnuji, jsem slyšel roztodivné požadavky na funkce ebook čteček – např. „umí to Skype?“. Čtečky jsou jednoúčelové zařízení sloužící pro čtení e-knih. Není to tablet, který je multimediální a použitelný od komunikace, přes přehrávání videí a hraní her. Výhody pravých ebook čteček oproti tabletům jsou jasné – dlouhá výdrž na jedno nabití, přirozený zážitek ze čtení, displej, který nekazí oči a netrpí odlesky. Tedy skvělé zařízení pro náhradu běžných knih. Mezi nevýhody patří ona jednoúčelovost a uzavřenost. Výrobce vytvoří prostředí a to je mantinelem, ba přímo hradbou. Nejen Amazon se svými čtečkami Kindle bojuje proti úpravám a rozšířením na jimi vyrobených zařízeních. Nalijme si čistého vína, pro mnoho lidí může být toto zjednodušení uživatelského prostředí přímo požehnáním, i když si to mnozí neuvědomují a nejsou to schopni ocenit :-) Existuje však skupina uživatelů, kteří by chtěli více ovlivnit, jakým způsobem bude čtečka fungovat a kteří hledají sofistikovanější funkce nebo aplikaci, na kterou jsou zvyklí z jiných přístrojů. Krom recenzované čtečky eReading.cz 4 Touch Light, může být pro tyto čtenáře velmi zajímavý Onyx Boox AfterGlow 2 – je to pořád hlavně čtečka, ale osobně bych ji charakterizoval jako spojení toho nejlepšího z tabletů a čteček. Má E-Ink displej vhodný pro časté čtení a má Android s napojením na Google Play (což zmiňované konkurenci chybí),  takže můžete instalovat aplikace a využívat tak ty, které vám pro (nejen) čtení vyhovují přímo z Android marketu. Tato čtečka není pro začátečníky, ale mnoho pokročilejších uživatelů zajásá, protože podobné zařízení na českém trhu zatím není.

onyx_boox_afterglow_2_ctecka_elektronickych_knih_ebook_android_google_play

 • Displej má úhlopříčku 6″, HD rozlišení 1024×758 bodů (jemnost 212 dpi) a jedná se o starý známý E-Ink Pearl, který je např. ve čtečkách PocketBook Touch Lux 2. Je dotykový a má integrované nasvícení.
 • Rychlé reakce a zvládnutí aplikací slibuje dvoujádrový procesor Cortex A9 s frekvencí 1,2 GHz. Operační paměť má nadstandardní velikost 512 MB.
 • Operační systém je Android 4.2., čtečka má anglické menu.
 • Po stranách čtečky, tedy v ideální pozici, jsou hardwarové tlačítka pro otáčení stránek.
 • K dispozici je vnitřní paměť 4GB a možnost rozšíření microSD kartou až do velikosti 32GB včetně.
 • Baterie má kapacitu 1700 mAh a výrobce uvádí, že na jedno nabití zvládne až 10 000 otočení stránek, což je velmi dobrá (byť papírová) hodnota.
 • Nativně zvládne ePubPDF (včetně režimu PDF reflow), oboje i s DRM ochranou. Také Mobi, TXT, RTF, HTML, DOC, FB2, DjVu. Samozřejmě tím výčet formátů nekončí, ale začíná – záleží jen, jakou aplikaci se vám podaří do čtečky nainstalovat a co bude umět.
 • zvukový výstup, po připojení sluchátek můžete využívat přehrávání MP3 a předčítání textu (v angličtině, technologie Ivona).
 • Samozřejmě podporuje Wi-Fi (b/g/n).
 • Rozměry jsou 170 x 117 x 8.7mm a váha příjemných 184 gramů.
 • Výrobce avizuje, že čtečka Onyx Boox After Glow 2 funguje např. s těmito aplikacemi: Adobe Reader, Amazon Kindle, Google Play Books, Google Docs, Google Drive, Kobo, ComiXology, FBreader (ten je ve čtečce nainstalován od výroby), Feedly, Evernote, Pocket, MoonReader+, Flipboard, Microsoft OneDrive, Microsoft OneNote, Opera Mini, Google Chrome. Předpokládám, že na ní půjdou použít i české aplikace, např. eReading.cz, Wooky, atd.
 • Spolu s originálními pouzdry pro Onyx Boox AfterGlow 2 umí funkci Sleep – uspání po uzavření pouzdra a probuzení po otevření.

Ebook čtečku Onyx Boox AfterGlow 2 můžete zakoupit v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Samozřejmě včetně obvyklých bonusů. Do konce roku 2014 můžete pokládat dotazy ke čtečce zde pod článkem. Třeba se dostanu k tomu, abych ji pro vás vyzkoušel ;-)O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky

Jakou čtečku knih na Vánoce 2015?

Pokud je rok 2016, asi bude lepší přečíst si článek Jakou čtečku knih na Vánoce 2016? Stejně jako loni, i letos jsem pro vás sepsal menší nákupní seznam :-) Pokud hodláte

Novinky na trhu ebook čteček

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže

Ebook čtečky

Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Čtečky elektronických knih, tedy „pravé“ ebook čtečky s E-Ink displejem, si zakládají na tom, že jejich displej je zcela pasivní, tj. že nevyzařuje světlo. To přináší výhody, ale i nevýhodu.