Nový velký update (5.4.4) pro Kindle Paperwhite I. generace

Nový velký update (5.4.4) pro Kindle Paperwhite I. generace

Amazon uvolnil velký update pro první generaci čtečky Kindle Paperwhite. Té, která přišla na trh v roce 2012, označované tedy jako Paperwhite 2012 nebo Kindle Paperwhite I. generace. Té Paperwhite, která má na zádech velký nápis „Kindle“.
V novém firmwaru 5.4.4 se majitelé čtečky dočkají vylepšení stávajících funkcí, opravy chyb a také několika nových funkcí, které byly dosud dostupné pouze u novější čtečky Kindle Paperwhite 2. Přestože funkčně má novější model stále navrch, nové funkce pro starší model mohou být velmi vítané a přínosné.
Update firmware by měla čtečka nainstalovat sama po připojení k wifi. Firmware můžete nainstalovat i manuálně, viz návod níže.
Kindle Paperwhite 2012

Nové funkce pro Kindle Paperwhite I.

Ve firmwaru 5.4.4 se objevují tyto nové funkce:

 • Kindle FreeTime – můžete vytvářet personalizované profily pro děti. Nastavit jim přístup k vašim knihám a limity pro dosažení pokroku. Děti pak mohou sledovat svůj pokrok při čtení a získávat odznáčky za plnění nastavených cílů.
 • Goodreads on Kindle – napojení na největší on-line komunitu čtenářů. Jakási sociální síť, kde můžete sledovat co čtou vaši přátelé, sdílet své poznámky a postřehy a hodnotit knihy, které jste přečetli.
 • Cloud Collections – dokumenty uložené v cloudu můžete řadit do kolekcí.
 • Page Flip – v otevřené knize můžete využít Page Flip pro odskok na jiné stránky s možností procházet knihou tam i zpět, aniž byste ztratili aktuálně rozečtenou stránku. Vše se děje v náhledu nad aktuální stránkou, nad kterou je druhý obsah zobrazen v překryvném okně. Stejná funkce funguje i pro zobrazování „poznámek pod čarou“.
 • Vylepšené záložky, zvýraznění a poznámky – rychlejší přístup k zobrazování i editování.
 • Smart Lookup – dodatečné informace o slovu/výrazu/charakteru přes X-Ray, Wikipedií a slovník.
 • Vocabulary Builder – slova na která se podíváte ve slovníku jsou automaticky přidána do databáze slovíček, která můžete následně procvičovat a zlepšovat tak znalost nových slovíček.

Instalace upgrade firmware pro Kindle Paperwhite 2012

 1. Stáhněte si aktualizační balíček ze stránek Amazonu.
 2. Soubor s aktualizací (s příponou .bin) nakopírujte do kořenového adresáře vašeho Kindlu, tj. na úroveň ostatních adresářů.
 3. Odpojte Kindle Paperwhite od počítače.
 4. Před spuštěním aktualizace mějte dostatečně nabitou baterii.
 5. Zapněte čtečku, vyvolejte menu a vyberte „Settings“. Znovu vyvolejte menu a vyberte „Update Your Kindle“ – pokud je tato položka šedá a nejde vybrat, update již máte nainstalovaný nebo není korektně do čtečky nahrán instalační balíček updatu.
 6. Potvrďte stiskem „OK“, že souhlasíte s aktualizací, následně na displeji uvidíte „Your Kindle Is Updating“. Update zabere nějaký čas a Kindle se mezitím také restartuje.
Už jste nový firmware instalovali? Co na něj říkáte, kterou novou funkci nejvíce oceňujete?

O autorovi

Tomáš
Tomáš 188 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody

Aktualizace eReading.cz 4 Touch Light – vylepšete svou čtečku

Pokud máte novou čtečku eReading.cz 4 Touch Light, možná patříte k těm šťastnějším, kteří přišli  na to, že existuje aktualizace firmwaru (zmíněno např. v recenzi na eReading.cz 4 Touch Light),

Ebook čtečky

Bookeen Cybook Muse – představení nové 6″ ebook čtečky

Francouzský výrobce ebook čteček Bookeen také práskl do koní a krom snad již konečného termínu vydání 8″ čtečky Ocean zveřejnil i zcela novou čtečku s 6″ dotykovým displejem – Cybook

Novinky na trhu ebook čteček

Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625

Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.