Novinky ze světa e-book čteček #2

Novinky ze světa e-book čteček #2

Máte rádi e-book čtečky a zajímá vás, co se ve světě elektronického čtení událo nového? Čtěte :-)

Pocketbook Sense „uvolněn do prodeje“

Čtečku Pocketbook Sense jsem recenzoval, ve své době mě celkem nadchla. Bohužel nebyla dobře dostupná, v ČR ji mohl exkluzivně nabízet pouze ukřičený zelený mimozemšťan. Doba se změnila a tak vám ji nabídnout i já ve svém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Pocketbook Sense 630 v limitované edici s Kenzo krytem je na skladě. Cena je mezi modelem Lux 3 a Ultrou. Sense zvítězí, pokud velmi chcete velmi kompaktní a úžasně lehkou čtečku a nepotřebujete foťák či audio, kterými disponuje Ultra. Byť má Sense papírově horší displej, než zmíněné dvě čtečky, má kontrast a podsvícení skoro stejně tak úžasné jako Lux 3, který vede v oblasti kontrastu a podsvícení.

PocketBook 630 Sense

inkBOOK 8 – další 8″ e-book čtečka na obzoru

Krom obvyklých 6″ čteček elektronických knih můžeme koupit i pár těch s 8″ úhlopříčkou. Např. Bookeen Cybook Ocean a Pocketbook Inkpad (recenze Inkpadu). Proč chtít větší než běžnou čtečku? Samozřejmě pokud oceníte to, že se na displej vejde mnohem více textu. To se může hodit při čtení beletrie, pokud vás nebaví často otáčet stránky, na PDF, zvláště ty skenované a na technickou literaturu.
Mezi větší čtečky se brzy zařadí i čtečka inkBOOK 8, která by měla mít tyto parametry:

  • OS Android 4.2.2 s možností doinstalovat aplikace
  • 8″ E-Ink Pearl displej s rozlišením 1024×768 (160 ppi) s integrovaným podsvícením
  • Plně dotykové ovládání.
  • Baterie 2800 mAh s výdrží až týden na jedno nabití
  • Rozměry: 198 x 144 x 8,4 mm
  • Hmotnost: 258 gramů

inkBOOK 8
Pokud čekáte na čtečku s 8″ Carta displejem, načekáte se. Očekávám, že minimálně letos taková čtečka nebude. Osmipalcové modely zůstávají „věrny“ technologii E-Ink Pearl, na rozdíl od 6″ střední a vyšší třídy (Pocketbook Touch Lux 3, Amazon Kindle Paperwhite 3, inkBOOK Obsidian, Bokeen Cybook Muse Frontlight). Důvodem je samozřejmě cena takových displejů. Zklamáním u oznámeného modelu od inkBOOKu tedy není typ displeje, ale jeho rozlišení, které je stejné jako u Oceanu a menší než u Inkpadu. Naopak „osmička“ od inkBOOKu zaujme všechny ty, kteří chtějí používat Android aplikace na displeji, který šetří oči.

Nový jailbreak – čeština opět ve čtečkách Kindle?

Na fóru mobileread uživatel Branch Delay zveřejnil jailbreak pro některé čtečky Kindle, konkrétně Paperwhite 2, Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage a Kindle 6 Touch. Firmware verze 5.6.5 jde otevřít pro další úpravy, např. potencionálně i pro počeštění čtečky. Údajně je jailbreak znám už několik měsíců, ale objevitel dal čas Amazonu na nápravu. Ta přichází v „právě“ uvolněném firmware

Pokud jste zajásali, tak bohužel musím nadšení zchladit. Pan Šmíd, který stál za dosud posledními počeštěními čteček Kindle pravděpodobně ztratil zájem dále bojovat s větrnými mlýny a co jsem pochopil, češtinu od něj už pro čtečky Kindle čekat nemůžeme. Ale třeba si to rozmyslí, popř. se tomu bude věnovat někdo jiný. Třeba zrovna vy? :-)

Microsoft vyvíjí sekundární E-Ink displej pro telefony Lumia

Divize Microsoft Research údajně spolupracuje s týmem Lumia ve Finsku, kvůli vytvoření sekundárního displeje pro mobilní telefony Nokia. Jak možná víte, Microsoft Nokii vlastní. Obrazovka typu E-Ink nemá být použita přímo na zařízení, ale jako „flip cover“, tedy v přídavném krytu. Tedy podobně jako má Pocketbook svůj kryt Cover Reader pro Samsung Galaxy S4.
Vývojáři chtějí, aby primární LCD displej a sekundární E-Ink displej spolu „spolupracovali“. Viz následující obrázek:

Microsoft Lumia E-Ink
Displej používaný ve čtečkách elektronických knih může v krytu mobilního telefonu sloužit pro zobrazování itineráře, vstupenek, k notifikacím, k zobrazení personalizovaného obsahu dle přání majitele, jako klávesnice, apod. Možnosti jsou doslova neomezené a je jen na vývojářích, jak se s tím poperou.

V zahraničí, nejvíce Číně, jsou méně neobvyklé např. telefony pouze s E-Ink displejem či dokonce celé monitory z E-Inku. Samozřejmě si nekladou za cíl nahradit barevné LCD, není to mainstream, ale pro některé využití je nulový odběr energie statického obrazu či perfektní čitelnost za světla výhodou.

Nejprodávanější tituly v lednu 2016

Koukněte na nejprodávanější e-knihy v ČR za leden 2016 a třeba vás něco zaujme. I s prokliky rovnou do e-shopu s e-knihami.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka

Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština

Hlavní stránka

Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?

Pokud vybíráte čtečku elektronických knih, možná máte ve výběru i nějakou čtečku od Amazonu. Všechny verze Kindle čteček (aktuálně Amazon Kindle 6 Touch, Amazon Kindle Paperwhite 3, Amazon Kindle Voyage) existují v

Novinky na trhu ebook čteček

Pocketbook Inkpad 2

Byl oficiálně zveřejněn Pocketbook Inkpad 2. Vypadá jako původní Inkpad, ale v trošku jiném těle. Není tedy o čem moc psát, protože rozdílů je velmi málo. Připomenu, že před skoro dvěma roky