Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

PocketBook nepředstavuje revoluční novinky jen na poli hardwaru, tj. ve své modelové řadě E-Ink čteček (vodotěsná Aqua, Ultra s foťákem a OCR, 8″ InkPad s nasvícením), ale připravuje také revoluční změnu v uživatelském prostředí svých čteček elektronických knih.

Dle výrobce byly při vývoji nového GUI jasně dané priority – jednoduchost a intuitivnost. Vizuálně je prostředí jednodušší, vzdušnější a v mnoha ohledech minimalistické.
Kompletně přepracováno je vše, změny jsou patrné v hlavním menu, knihovnách i aplikacích pro čtení. Nově jsou na obrazovce hlavního menu velmi zřetelně zobrazeny tři naposled čtené knihy a dále pod nimi poslední nahrané knihy do čtečky. Pokud uživatel potřebuje vidět více knih z dané skupiny, lze oba seznamy posouvat doprava. Díky snížení počtu položek na hlavní obrazovce se komunikace se čtečkou stává mnohem pohodlnější. Vše je přizpůsobeno tomu, k čemu je čtečka primárně určena – ke čtení. Všechny ostatní aplikace se nachází ve dvou kontextových nabídkách, které jsou k dispozici v horní a spodní části pracovní plochy. Ve stavovém řádku se zobrazují všechny „události“ a na ploše v horní části obrazovky jsou „obálkou“ zobrazována oznámení, jako například zprávy služby ReadRate. Pokud je v danou chvíli více oznámení, zobrazí se zároveň jejich počet.
K zásadní změně došlo také v „knihovně“. Každá kniha je zobrazena se zřetelně viditelnou grafikou obálky.  K dispozici je nová možnost klasifikovat typy jednotlivých knih a vytvořit tzv. „police“. Tak si uživatel může například vytvořit polici „detektivky“ do které vloží všechny knihy daného žánru. Od nynějška je vyhledávání knih mnohem jednodušší a pohodlnější a je možné zahrnout do něj různá kritéria, jako například roky vydání nebo autory.
I zobrazení samotných knih je minimalistické. Uživatele při čtení nic nerozptyluje. Uvidí pouze text a čísla stránek. Veškeré další informace, které může v průběhu čtení potřebovat, jsou k dispozici v kontextovém menu. Nabídka nastavení textu má dvě úrovně.
Každou čtečku PocketBook si uživatel může navíc nakonfigurovat podle vlastní volby. Uživatel může podle svých potřeb přidat nebo odstranit některé položky v kontextovém menu.

První PocketBook s novým menu bude PocketBook Ultra. Je pravděpodobné, že další v pořadí bude InkPad a stejně tak se šušká, že se nové uživatelské rozhraní dočká i starší model, momentální TOP čtečka od PocketBooku, Touch Lux 2.

Snímky obrazovky nového uživatelského rozhraní jsou zatím jen v angličtině, ale jistě bude nové menu k dispozici i v češtině i slovenštině, jak je u ebook čteček PocketBook zvykem.

Na nové prostředí se můžete podívat i na videu se čtečkou PocketBook Ultra.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 193 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

13″ Onyx Boox Max – další mega čtečka pro bohaté

Líbilo by se vám zařízení s E-Ink displejem a nestačí vám e-book čtečky s 6″ či 8″ úhlopříčkou? Asi jste zachytili „čtečku“ Sony DPT-S1, která se u nás nikdy neprodávala a

Hlavní stránka 8 komentářů

Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou

Možná víte o tom, že v USA půjčují e-knihy i knihovny. Přiznám se, že nevím, jak přesně a jak dobře jim to tam funguje, důležité však je, že se zaoceánské

Slovníky pro e-book čtečku C-Tech Lexis

(Informace ze začátku roku 2018: v aktuálních firmwarech, se kterými se čtečka vyrábí/dodává, není slovník ve čtečce funkční a nejde zprovoznit. Maximálně instalací nějaké externí aplikace – nemám vyzkoušeno. Pokud

3 komentářů

  1. […] rámečkem kolem displeje, umístění tlačítek pro stránkování na zadní stranu čtečky, nové GUI (uživatelské rozhraní), moderní hardware a velká paměť a hlavně integrace fotoaparátu s […]

  2. Josef Husár
    Květen 12, 06:33 Odpovědět

    Dobrý den, provedl jsem aktualizaci své čtečky PocketBook Toux Lux 2 na nový software, ale bohužel mi nevyhovuje. Neumím se v něm orientovat, neumím najít vnitřní paměť a přidanou paměť a v nich ve složkách seřazené knihy abecedně dle autorů, označení o přečtení a podobné informace, které jsem v předchozím menu uměl lehce najít. Jak se můžu vrátit k předchozí verzi software? Děkuji
    Ing. Josef Husár

Komentuj