Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda

Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda

Podle zahraničního serveru Goodereader.com a jeho zdroje u Amazonu, by měl pokračovatel čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 používat flexibilní displej Mobius.  Displej Mobius není založen na technologii elektronického inkoustu (jako E-Ink Carta použitý u Paperwhite2 a E-Ink Pearl u čtečky Paperwhite první generace či PocketBook Touch Lux 2), byť pochází od firmy E-Ink a tváří se podobně. Displej Mobius je založen na technologii TFT, má však menší energetické nároky, menší tloušťku a váhu a je flexibilní – ohebný. Rychlost je cca stejná jako u E-Ink displejů, respektive snad o trochu lepší. Je stejně nebarevný – černobílý, respektive podporující stupně šedé, stejně skvěle čitelný na denním slunci a také má maximální pozorovací úhly. Díky použití plastu místo skla a opravdu nízké váze, jej výrobce předurčuje především pro velké úhlopříčky. Jak ale víme, o tom jaký displej jakých parametrů se objeví v koncovém zařízení, rozhodují spíše velcí výrobci (čteček, tabletů, apod.), tj. odběratelé displejů – a Amazon je pravděpodobně tím největším. Není tedy úplně nemožné, že by Kindle Paperwhite 3 (pokud se tak novinka bude jmenovat) používal displej Mobius o úhlopříčce 6″, jak je u čteček elektronických knih zvykem. Je malá pravděpodobnost, že by čtečka jako taková byla stejně ohebná jako samotný displej, především kvůli elektronice a akumulátoru. Použití flexibilního displeje by však vymazalo velkou slabinu displejů na bázi elektronického inkoustu a to jeho křehkost. V používaných E-Ink displejích je totiž ze zadní strany displeje sklo, respektive zrcadlo. Stačí blbá náhoda v podobně nešikovného pádu a může být po displeji, který tvoří velkou část ceny ebook čtečky.

Vsuvka pro méně znalé: E-Ink je nejen označení technologie (electrophoretic ink = elektronický inkoust), ale také označení výrobce, originálního vynálezce technologie E-Ink a lídra na trhu. O který případ se jedná v článku, musíte pochopit z kontextu ;-)

Displej E-Ink Mobius

Displeje používající nový druh TFT technologie (Mobius, Fina) jsou zatím v ČR velkou neznámou, jediné dvě zařízení, které tyto displeje používají, nejsou dostupné na českém trhu a stojí majlant. Jde o čtečku od Sony DPT -S1 s 13,3″ displejem E-Ink Mobius a o zařízení PocketBook CAD reader, o kterém jsem informoval v článku, které používá podobný displej E-Ink Fina.

Jde o první šuškandu o nové čtečce od Amazonu, je třeba jí brát s rezervou a snad se ani nezabývat otázkami, zda bude mít nová čtečka nasvícený displej (když se o nasvícení Mobiusu nikde zatím nemluví), apod. Amazon své nové modely čteček a tabletů představuje na začátku podzimu, do té doby ještě o „Paperwhite 3″ určitě uslyšíme :-)

Jak displej Mobius vypadá a jak se chová, můžete vidět na videu:

O autorovi

Tomáš
Tomáš 200 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 2 komentářů

Jakou čtečku knih na Vánoce 2015?

Pokud je rok 2016, asi bude lepší přečíst si článek Jakou čtečku knih na Vánoce 2016? Stejně jako loni, i letos jsem pro vás sepsal menší nákupní seznam :-) Pokud hodláte

Tipy/Triky/Návody 4 komentářů

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí

Hlavní stránka 2 komentářů

PocketBook InkPad 840 – ebook čtečka s 8″ displejem

PocketBook pokračuje v představování revolučních čteček elektronických knih. Po vodotěsné čtečce PocketBook Aqua a čtečce s E-Ink Carta displejem, foťákem a OCR technologií PocketBook Ultra, nyní představil ebook čtečku, kterou

5 komentářů

 1. Marty
  Březen 08, 18:48 Odpovědět

  Kdysi mi „odesel“ displej Kindlu 3, oprava nebyla levna zalezitost. Ohebny nezlomitelny displej by byla parada. Pokud tedy bude nasviceny, v dnesni dobe bych bez podsviceni nechtel. tesim se na dalsi novinky ohledne Kindlu 2014 :-)

 2. Břetislav
  Březen 12, 10:58 Odpovědět

  Kolem těch displejů začíná panovat pěkný zmatek :-)
  Věřím ale, že Amazon posune zase hranici toho nejlepšího o kus dál.
  Slyšel jsem, že nové modely nebudou na podzim jako kdysi, ale už dříve.

 3. Zbyněk
  Září 12, 10:39 Odpovědět

  Někde jsem četl, že nový Kindl se má jmenovat Ice Wine.

 4. […] Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti uvedl nové čtečky do nabídky na svém webu. Už z toho jde usuzovat, že se nebude jednat o nic revolučního, jak bylo predikováno v článku Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda. […]

Komentuj