Jakou e-book čtečku? Poláci radí

Jakou e-book čtečku? Poláci radí

V polském magazínu Press 3/2016, což je měsíčník zaměřený na reklamu a marketing, vyšel neobvyklý žebříček e-book čteček. Nejedná se o test redaktorů či prosté obodování papírových vlastností čteček a seřazení do tabulky, ale bylo osloveno pět „významných osob“ a ty mohly vyjádřit své názory na to, která e-book čtečka je nejlepší či doporučeníhodná a proč. Jde tak o osobní zkušenosti a názory dotyčných, což přináší nevýhody i výhody. Výhody jsou jasné – osobní zkušenosti z praxe a bez reklamních keců. Nevýhody? Dotyčný nemusí mít potřebný rozhled, mohl se „zaseknout“ na místě či může mít specifické požadavky (nebo je naopak nemá oproti většině). Přesto i tak mohou mít pro mnohé podobné názory velkou vypovídací hodnotu. I když nejde o klasické podrobné recenze, na čtyřech stranách je vše popsáno  a vysvětleno. Dále v tomto článku je jen výcuc doporučení, bez zdůvodnění oslovených. Navíc – trošku jsem kecal, o žádný žebříček vlastně nejde, e-book čtečky nejsou umístěny v žádném pořadí.

Jaké e-book čtečky byly doporučeny

  • Robert Drozd z webu swiatczytnikow.pl, tedy obdoba ebookexpert.cz: Doporučil celkem šest čteček: Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage, inkBOOK Obsidian, Pocketbook Touch Lux 3, Kindle 6 Touch a Pocketbook Mini.
  • Beata Gutowska je vedoucí knihkupectví Publio a vybrala Kindle Paperwhite a Voyage.
  • Radoslaw Uliszak známý bloger doporučil e-book čtečky Kindle 6 Touch, Tolino Vision 2, Kobo Glo HD, Kindle Paperhwite 3, Pocketbook Touch Lux 2 i 3 a Pocketbook Ultra.
  • Luke Sporyszkiewicz je taktéž bloger a doporučuje tyto čtečky elektronických knih: Kindle Paperwhite 3, inkBOOK Obsidian, Pocketbook Touch Lux 3.
  • Michael Malta je filmař a bývalý novinář BBC, doporučuje taktéž KPW3.

Zdroj: swiatczytnikow.pl

Doporučené čtečky elektronických knih

Ani s jednou výše doporučenou čtečkou nemám problém :-) Jde o kvalitní zařízení na čtení e-knih. Každému bude vyhovovat něco jiného, stejně jako má každý jiné finanční možnosti. Jde však o opravdu doporučeníhodné čtečky, žádné šunty. Krom PB Mini, která se již nevyrábí, jsou všechny čtečky elektronických knih vybaveny displejem na bázi elektronického inkoustu s 6″ úhlopříčkou, tedy snadno přenositelné čtečky ideální na beletrii (či souvislý text, chcete-li). Troufnu si říci, že většina z nich je vybavena nejmodernějším E-Ink Carta displejem o HD nebo ultraHD rozlišení. Zaráží mě jen Kindle Voyage, která je sice luxusní čtečka, ale bez pár vychytávek „na těle“ to samé, jako výrazně levnější Paperwhite 3. Osobně se mi zdá příplatek za luxus příliš velký na doporučení do pléna mezi „obyčejné čtenáře“.

Jak vidno, nejoblíbenější čtečka oslovených je Amazon Kindle Paperwhite 3, která byla zmíněna nejčastěji. Zcela jistě jde o povedenou čtečku, mezi výhody patří odladěnost firmware, skvělé HW zpracování, ultra vysoké rozlišení displeje, skvělý kontrast a podsvícení, funkce kolem slovníku a ekosystém Amazonu. Mezi vlastnosti, které některé nepotěší je absence českého menu, slabá podpora formátů (včetně v podstatě nepoužitelného PDF), menší možnosti software, pouze dotykové ovládání bez hardwarových tlačítek, nemožnost rozšířit úložiště paměťovou kartou, pro někoho nepřirozený způsob nahrávání a sortování e-knih.

Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon Kindle Paperwhite 3

Rovněž často zmiňovanou ebook čtečku je Pocketbook Touch Lux 3, což je další čtečka ze „zlatého středu“ s vynikajícím poměrem cena/výkon. Mezi silné stránky patří podpora formátů včetně ePub, Mobi, DOC a skvělé podpory PDF. Oceňované je menu v češtině, které velké části našinců usnadňuje používání. Vzhledem k výše uvedenému jde o ideální čtečku pro začátečníky či spíše netechnické uživatele. Samozřejmě nechybí vynikající kontrast displeje a pěkné integrované nasvícení displeje umožňující čtení bez lampičky. Potěší hardwarové tlačítka, softwarové možnosti čtečky, či možnost rozšíření paměti microSD kartou. Mezi nevýhody patří obecně menší rychlost. Na serveru Heureka popisovaný problém se samopraskajícími displeji nemohu potvrdit, takové zkušenosti nemám, naopak viz můj starší článek.

Pocketbook Touch Lux 3

Pocketbook Touch Lux 3

Low-end dosluhující modely jako Kindle 6 Touch vynechám a tak poslední čtečka, kterou trochu představím, je inkBOOK Obsidian. Velmi málo čteček má Android s možností doinstalování aplikací a toto je jedna z nich. Tím se otevírají dveře pro přizpůsobení čtecího software, pro rozšíření funkčnosti a pro zlepšení stahování obsahu (Dropbox, půjčování e-knih z knihovny, apod.) Design s přední stranou v jedné rovině navozuje luxus Kindle Voyage, potěší kompaktní rozměry, nízká váha, hardwarové tlačítka pro obracení stránek, možnost rozšíření microSD kartami. Mezi nevýhody patří menší výdrž spojená s nutností zařízení vypínat (a ne pouze uspávat) a nicotná nabídka pouzder.

inkBOOK Obsidian

inkBOOK Obsidian

Jakou e-book čtečku vybrat?

Pokud sháníte e-book čtečku a chcete vybrat nejlepší čtečku pro vás, nevěřte obecnému zvolání „tato čtečka je nejlepší“. Vždy si nechte vysvětlit, proč to dotyčný tvrdí a srovnejte to se svými očekáváními a požadavky. Navíc dobře poslouchejte proč to dotyčný říká (např. prodejce, který chce něco udat) a jaká je jeho „kvalifikace“ (např. kamarád, co má první čtečku, kterou vychvaluje do nebes nebude asi odborník na slovo vzatý). U dobrého specializovaného prodejce, např. v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, by vám měly být schopni (a rozhodnuti) vybrat kvalitní e-book čtečku na míru, tedy která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky

Jedinečná garance nula vadných bodů u ebook čteček s nasvíceným displejem

V mém e-shopu specialisty na ebook čtečky aXOs.cz jsem spustil garanci nula vadných bodů u ebook čteček s nasvíceným displejem. Z mých dlouhodobých zkušeností se čtečkami s nasvíceným displejem musím

Ebook čtečky

Jaké jsou dojmy testerů EbookExpert.cz Tour 0 z PocketBook Touch Lux 3?

V půlce dubna jsem spustil nultý ročník EbookExpert.cz Tour – jedinečná šance vyzkoušet ebook čtečku PocketBook Touch Lux 3. Už podtitul napoví o co jde, ale shrnutí ve zkratce: nabídl jsem

Ebook čtečky

Jakou ebook čtečku na Vánoce 2014

Má někdo z vašich blízkých rád četbu a vy jste si řekli, že pod stromeček dotyčné osobě pořídíte čtečku elektronických knih? Skvělý nápad! Že se v tom vůbec nevyznáte a