Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek.

Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí předčítání česky psaného textu, asi nemáte moc nebo vůbec na výběr. Já tedy aktuálně o ničem nevím, respektive nevěděl jsem.

Pokud nechcete tablet (mobil), musí taková ebook čtečka splňovat všechny tyto požadavky:

  • E-Ink displej
  • zvukový výstup
  • podpora TTS
  • český jazykový balíček pro TTS

Která čtečka splní vše najednou? V roce 2012, to nám bylo hej, to bylo na výběr. Z dobrých kousků např. původní Kindle Touch (ne Kindle 6 Touch, který se prodává dnes) a PocketBook Touch 622. Na nynější poměry zastaralé TOP modely. Hlavně se už ale nevyrábí. Výrobci navíc poté od zvuku ve čtečkách upustili. Amazon s Kindly zatím úplně, PocketBook se vrátil k audiu v nejdražších čtečkách – Ultře a Inkpadu. Jenže tam už bez českého jazykového balíčku z důvodu přechodu na nový hlasový systém od Ivony, který češtinu momentálně nezvládá. Více zde a zde.

Dlouho jsem nevěděl o žádně aktuálně prodávané čtečce, která by české TTS umožňovala. Až doteď. Tedy napadlo mě to dřív, ale až teď jsem měl čas to vyzkoušet. Na trhu je čtečka s Androidem a zvukovým výstupem. Nešlo by to tedy nějak…? ŠLO!

Čtečky elektronických knih Onyx Boox AfterGlow 2  a Onyx Boox Lynx mají stejně jako např. PB Ultra podporu TTS s hlasy Ivona – a jak už víte, ta český hlas nemá. My ale chceme češtinu…tak že by byla cesta přes Android? JE! :-)

TTS theme Onyx Boox AfterGlow 2

Zkusil jsem nainstalovat aplikaci SVOX (trial verzi, plná stojí pár desetikorun) a český jazykový balíček. A zdá se, že funguje s nativní aplikací AfterGlow 2 i doinstalovaným Coolreaderem. Posuďte na videu níže. Na začátku předčítání jsem měl nízkou hlasitost externích reproduktorů, pár vteřin počkejte, než budete dávat volume doprava :-)

Přiznávám, že český přednes na staré PocketBook 622 mi přišel plynulejší. Myslím, že pauzy mezi jednotlivými větami nebyly tak dlouhé. Ale možná si špatně pamatuji, přeci jen je to doba :-) U nativní aplikace mi přijdou pauzy delší než u Coolreaderu. Použít jde obojí, jak vidno z videa, obě aplikace se u přístupu k funkci TTS drobet liší, byť ne hlasem.

Ano, český hlas Iveta od SVOXu zní uměleji než anglický od IVONY. Pokud tedy mohu jako neangličtinář posoudit. I ostatní dostupné hlasy od Ivony zní mnohem lépe, než co zazní v češtině od konkurence. Zkoušel jsem italštinu a k dispozici jsou mnohé další jazyky. Jako laikovi mi znělo předčítání přirozeně, byť samozřejmě herec to není. Myslím ale, že hlasy od Ivony jsou už v kvalitě, která by se dala využít při výuce jazyků. Český SVOX zatím třeba u řidičů nebo osob se špatným zrakem. Další využití už ponechám na čtenářově fantazii :-) A zda čtečku nebo tablet, to už si musí každý zodpovědět sám.

Zda je pro vás SVOX pro česky psaný text využitelný, to posuďte sami z videa. Znám spoustu zákazníků, kteří si pochvalovali funkci u PB622, která zněla stejně jako hlas na videu. Já bych to poslouchat nemohl :-) Ale požadavky a potřeby každého se liší, třeba vám se bude funkce hodit. Každopádně co vím, je tato čtečka nyní jediná volba s audiovýstupem a podporou TTS. Dalším experimentům je díky Androidu otevřená, třeba najdete lepší aplikaci a lepší hlas…

Pokud víte i nevíte, co od čtečky požadujete, obraťte se na mě v e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky, poradím Vám s výběrem.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

E-book čtečky s velkým E-Ink displejem

Pravé e-book čtečky mají E-Ink displej (více o výhodách E-Ink displeje a jeho vlastnostech), na kterém vypadá text jako vytištěný na papíře a tudíž se z něj přirozeně a příjemně

Hlavní stránka

Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda

Podle zahraničního serveru Goodereader.com a jeho zdroje u Amazonu, by měl pokračovatel čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 používat flexibilní displej Mobius.  Displej Mobius není založen na technologii elektronického inkoustu (jako E-Ink

Tipy/Triky/Návody

Chráněno: Anglicko-český slovník pro čtečku C-Tech Lexis

Stručný obsah příspěvku zde není uveden, protože je tento příspěvek chráněn heslem.