E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

Otevřeli jste si třetí díl seriálu, který má pomoci s výběrem čtečky elektronických knih pro dříve narozené, např. seniory a důchodce.

Předešlé díly si můžete přečíst:

Jak jsem slíbil, v tomto závěrečném dílu poskytnu konkrétní tipy ke koupi e-book čtečky pro ty, kteří pravděpodobně nehoví technice a počítačům, dotykovým displejům, angličtině, apod. A vezmu to podle ceny.

Aktualizace 28. 11. 2017 – článek byl upraven z důvodu ukončení výroby jedné doporučované e-book čtečky.

Levná čtečka – Pocketbook Basic Lux

pocketbook_basic_luxNa to co umí, jde o velmi levnou čtečku od od kvalitního výrobce čteček. Lehce převyšuje rozpočet dvou tisíc korun, kde se „drží“ nejlevnější čtečky, ale příplatek je mnohonásobně opodstatněný.
Basic Lux přišel na trh nedávno, ale jedná se snad o šestou generaci levné čtečky tohoto konceptu, nyní poprvé s několika…poprvé :-) Nejnovější verze obdržela E-Ink Carta displej, tedy co se kontrastu týče, to nejlepší možné. A jak víme z předešlých dílů, dobrý kontrast je u čtečky alfou a omegou a troufnu si říci, že hlavně pro starší uživatele.
Čtečka nemá dotykový displej, ovládá se pouze tlačítky pod displejem. České menu je u čteček Pocketbook samozřejmostí, stejně jako bohatá podpora formátů. Když to všechno sečtu, vychází z toho jednoduchá obsluha.
Další prvenství je použití vyššího rozlišení u čtečky v této cenové kategorii. Rozlišení HD má krásnou jemnost 212ppi, tedy pěkně čitelné písmo. Spokojeni budou všichni, ti méně nároční i nadšeni :-) Ve čtečce je integrováno nasvícení displeje, což umožňuje čtečku používat za jakýchkoliv světelných podmínek, dobře na denním světle, v šeru, i ve tmě. Pocketbook aktuálně již nemá čtečku bez této technologie. A musím říct, že čtečka bez nasvícení je opruz. Takže zde se opruz nekoná :-) Jedinou vadou na kráse je barevný přechod podsvícení zhora dolů (či naopak). Někteří si možná nevšimnou nebo všimnou až po několika dnech či týdnech používání.

Tuto levnou čtečku lze zakoupit pouze v netradiční hnědé barvě:

K nákupu na aXOs.cz dostanete ke čtečce rovněž DVD s (i českými) e-knihami.

Alternativa Bookeen Cybook Muse Light je menší, lehčí a funkčně jednodušší.

Skvělá čtečka – Pocketbook Touch Lux 3

Pocketbook Touch Lux 3Pokud máte rozpočet vyšší a není problém za čtečku vydat cca 3100 Kč, dám do placu dle mého nejlepší čtečku v poměru cena/užitek. Oproti Basic Lux má čtečka Touch Lux 3 i podsvícení. Displej je dotykový, takže veškeré ovládání probíhá přes něj. U některých „příkazů“ si lze pomoci hardwarovými tlačítky pod displejem, např. otáček stránky jde bez dotyku na displej.

Čtečku lze zakoupit ve více barevných provedeních:

K nákupu na aXOs.cz dostanete ke čtečce rovněž DVD s e-knihami a např. i ochrannou fólii na displej.

Alternativa je C-Tech Lexis má stejný displej, ale je vybavena Androidem, což umožňuje doinstalovat aplikace, např. pro půjčování e-knih nebo hlasité předčítání textu v češtině. Na druhé straně to malinko může komplikovat pochopení obsluhy, alespoň ze začátku.

Výše uvedené čtečky mají displej o úhlopříčce 6″, což je pro běžné uživatele včetně seniorů dostatečné a pohodlné pro čtení beletrie. V souvislosti se stářím mě napadá zhoršení zraku. Pokud by tedy byl na tom se zrakem extrémně hůře než je běžné a potřeboval by písmo rapidně zvětšit, aby jej přečetl, je na zvážení pořídit čtečku s větším displejem, kde se takto velkých písmen vleze více najednou. Takovou čtečkou je Pocketbook Inkpad 2. Upozorním však, že tato čtečka používá starší typ displeje, který není tak kontrastní, je to tedy něco za něco.

Tak a to je vše. Pokud bych měl doporučit čtečku pro důchodce, byly by to tyto. „A co čtečky Kindle od Amazonu? Každý mi je doporučuje.“, ptáte se? Ty neumí pracovat s mnoha formáty, nemají české menu, atp. Pro běžného staršího člověka jsou tedy nevhodné. Byť jsou to kvalitní čtečky, pro českého důchodce obtížněji použitelné. Je mi líto, že článek možná vypadá jako reklama na Pocketbooky, ale z mých mnohaletých zkušeností s prodejem čteček a nejlepšího vědomí a svědomí, doporučuji pro seniory právě tyto čtečky, které jsou v článku uvedeny. Stejně tak pro tuto cílovou skupinu nevidím důvod připlácet za lepší a dražší čtečky, byť by splňovaly požadavky pro tuto cílovou skupinu, pravděpodobně pro drtivou většinu budou přinášet za příplatek něco, co nevyužijí či neocení.

Bližší informace o zmíněných čtečkách získáte v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, kde můžete čtečky také objednat s patřičným zákaznickým servisem a mnoha bonusy včetně dopravy po ČR zdarma.
V případě dotazů k výběru čtečky elektronických knih můžete použít formulář pod článkem nebo napsat/zavolat na firemní kontakty. Pokud jste z Ostravy nebo to máte blízko, navštivte mou prodejnu, kde se vám rád budu věnovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 193 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 1 komentář

PocketBook InkPad 840 – otázky a odpovědi

Pokud máte dotaz(y) na PocketBook InkPad, můžete je(j) položit na fóru v PocketBook InkPad – otázky a odpovědi. Ptejte se na cokoliv z praxe. Neptejte se na dostupnost a neptejte

Ebook čtečky 17 komentářů

PocketBook Ultra 650 – otázky a odpovědi k nové ebook čtečce

Již zítra (8. 8. 2014) bude v e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky skladem nová čtečka PocketBook Ultra. Čtečka elektronických knih s několika nevídanými či nezvyklými parametry (první čtečka

Ebook čtečky 13 komentářů

Onyx Boox AfterGlow 2 – nadějné spojení ebook čtečky a tabletu

Na tomto blogu, stejně jako v e-shopu, se zabývám jen pravými ebook čtečkami, tedy čtečkami elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu (E-Ink). Počas let, kterým se čtečkám věnuji,

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj