E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

Otevřeli jste si třetí díl seriálu, který má pomoci s výběrem čtečky elektronických knih pro dříve narozené, např. seniory a důchodce.

Předešlé díly si můžete přečíst:

Jak jsem slíbil, v tomto závěrečném dílu poskytnu konkrétní tipy ke koupi e-book čtečky pro ty, kteří pravděpodobně nehoví technice a počítačům, dotykovým displejům, angličtině, apod. A vezmu to podle ceny.

Levná čtečka – Pocketbook Basic 3 614-2

Pocketbook Basic 3Velmi levná čtečka od kvalitního výrobce čteček. Pokud máte rozpočet kolem dvou tisíc korun a ne více, je to doporučeníhodná čtečka.
Basic 3 přišel na trh nedávno, ale jedná se snad o pátou generaci levné čtečky tohoto konceptu. Nejnovější verze obdržela E-Ink Carta displej, tedy co se kontrastu týče, to nejlepší možné. A jak víme z předešlých dílů, dobrý kontrast je u čtečky alfou a omegou a troufnu si říci, že hlavně pro starší uživatele.
Čtečka nemá dotykový displej, ovládá se pouze tlačítky pod displejem. České menu je u čteček Pocketbook samozřejmostí, stejně jako bohatá podpora formátů. Když to všechno sečtu, vychází z toho jednoduchá obsluha.
Proč je čtečka tak levná, respektive co čtečce chybí oproti dražším e-book čtečkám? Předně je to poměrně archaické rozlišení 800×600 bodů, které však z mého pohledu pro dříve narozené nepředstavuje problém. Písmo je při bližším zkoumání a dobrém zraku kostičkované. Při běžném čtení si toho nevšímám, musím se na to více zaměřit i když dobře vidím. Další omezení, krom dotykového displeje, který nebude valná většina důchodců preferovat, je absence podsvícení displeje. To by umožňovalo dobře vidět na displej i v šeru a ve tmě. Podsvícení však chybí, proto je na čtečku v horších světelných podmínkách nutno posvítit, nejlépe nějakým větším zdrojem světla (lampou, apod.). Tak jak jsme zvyklí u čtení papírových knih. Na denním světle se čte z tohoto typu displeje přímo božsky.

Tuto levnou čtečku lze zakoupit ve dvou barevných provedeních:

K nákupu na aXOs.cz dostanete ke čtečce rovněž DVD s (i českými) e-knihami.

Alternativa Bookeen Cybook Muse Light je menší, funkčně jednodušší a má podsvícení (což je super, ale čtečka je přeci jenom dražší) nebo z vlastní stáje Pocketbook Basic Lux, která má dokonce vyšší rozlišení a je za podobnou cenu.

Skvělá čtečka – Pocketbook Touch Lux 3

Pocketbook Touch Lux 3Pokud máte rozpočet vyšší a není problém za čtečku vydat cca 3100 Kč, dám do placu dle mého nejlepší čtečku v poměru cena/užitek. Oproti Basic 3 má čtečka Touch Lux 3 i podsvícení, i lepší rozlišení. Displej je dotykový, takže veškeré ovládání probíhá přes něj. U některých „příkazů“ si lze pomoci hardwarovými tlačítky pod displejem, např. otáček stránky jde bez dotyku na displej. Čtečku s podsvícením osobně preferuji a bez něj už bych si čtení nedovedl představit. Absence podsvícení může být totiž velmi omezující, ale to už si můžete rozhodnout sami – kdy, kde a za jakého světla čtete.

Po vyprodání limitované červené edice lze čtečku zakoupit ve dvou barevných provedeních:

K nákupu na aXOs.cz dostanete ke čtečce rovněž DVD s e-knihami a např. i ochrannou fólii na displej.

Alternativa je C-Tech Lexis má stejný displej, ale je vybavena Androidem, což umožňuje doinstalovat aplikace, např. pro půjčování e-knih nebo hlasité předčítání textu v češtině. Na druhé straně to malinko může komplikovat pochopení obsluhy, alespoň ze začátku.

Výše uvedené čtečky mají displej o úhlopříčce 6″, což je pro běžné uživatele včetně seniorů dostatečné a pohodlné pro čtení beletrie. V souvislosti se stářím mě napadá zhoršení zraku. Pokud by tedy byl na tom se zrakem extrémně hůře než je běžné a potřeboval by písmo rapidně zvětšit, aby jej přečetl, je na zvážení pořídit čtečku s větším displejem, kde se takto velkých písmen vleze více najednou. Takovou čtečkou je Pocketbook Inkpad 2. Upozorním však, že tato čtečka používá starší typ displeje, který není tak kontrastní, je to tedy něco za něco.

Tak a to je vše. Pokud bych měl doporučit čtečku pro důchodce, byly by to tyto. „A co čtečky Kindle od Amazonu? Každý mi je doporučuje.“, ptáte se? Ty neumí pracovat s mnoha formáty, nemají české menu, atp. Pro běžného staršího člověka jsou tedy nevhodné. Byť jsou to kvalitní čtečky, pro českého důchodce obtížněji použitelné. Je mi líto, že článek možná vypadá jako reklama na Pocketbooky, ale z mých mnohaletých zkušeností s prodejem čteček a nejlepšího vědomí a svědomí, doporučuji pro seniory právě tyto čtečky, které jsou v článku uvedeny. Stejně tak pro tuto cílovou skupinu nevidím důvod připlácet za lepší a dražší čtečky, byť by splňovaly požadavky pro tuto cílovou skupinu, pravděpodobně pro drtivou většinu budou přinášet za příplatek něco, co nevyužijí či neocení.

Bližší informace o zmíněných čtečkách získáte v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, kde můžete čtečky také objednat s patřičným zákaznickým servisem a mnoha bonusy včetně dopravy po ČR zdarma.
V případě dotazů k výběru čtečky elektronických knih můžete použít formulář pod článkem nebo napsat/zavolat na firemní kontakty. Pokud jste z Ostravy nebo to máte blízko, navštivte mou prodejnu, kde se vám rád budu věnovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 188 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí

Zatímco v USA začal Amazon expedovat hi-tech čtečky Kindle Voyage prvním zákazníkům a notná část ČR žije začátkem prodeje mobilního telefonu Apple Iphone 6, příznivci ebook čteček mají také co

Ebook čtečky

PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

Do rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a

Novinky na trhu ebook čteček

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže