CoolReader 3 opět ve čtečkách PocketBook (pro fw 5.x)

CoolReader 3 opět ve čtečkách PocketBook (pro fw 5.x)

CoolReader je softwarová čtečka e-knih dostupná pro více platforem, např. Windows, Linux, Android (Coolreader na Google Play). Nato (nebo možná proto), že je vyvíjená pod GPL licencí a šířená zdarma, se jedná o perfektní program s mnoha možnostmi a širokým nastavením. Stejně jako jiné silné fanouškovské programy v jiných oborech (např. Rockbox v přenosných audio přehrávačích, různé ROMky chytrých telefonů, apod.) si našel cestu i do uzavřených systémů, v tomto případě čteček Jinke v ČR kdysi také prodávaných a čteček PocketBook. Ukrajinsko-švýcarská firma specializující se na vývoj a výrobu ebook čteček se sice nedá nazvat aktivním odpůrcem jakýchokoliv úprav svých zařízení jako konkurenční americký Amazon, ale s příchodem pětkové řady firmwaru do aktuálních zařízení (např. Touch Lux 3 626-2, Ultra 650, Inkpad 840, Sense 630) se stalo, že CoolReader již nešlo do čteček nainstalovat. To byl i důvod pro mnoho uživatelů, proč zůstávali nebo se vraceli ke starším verzím firmwaru. Svou čtečku Pocketbook už ale mohou s klidem aktualizovat, objevila se totiž verze Coolreaderu upravená v PocketBooku pro ebook čtečky s firmwarem 5.x (a tedy novým uživatelským rozhraním). Následně byly uvolněné soubory zkompletovány s dalšími pro jednoduché nahrání (instalaci) pro běžné uživatele. Na oficiálních stránkách společnosti ale nehledejte, tohle je vlastně taková neoficiální podpultovka šířená původně po diskuzních fórech…

PocketBook & Cool Reader
Po jednoduché instalaci či spíše nahrání Coolreaderu 3 do čtečky, se musí v konfiguračním souboru čtečky nastavit, jaké formáty se budou v Coolreaderu otevírat. Respektive distribuce Coolreaderu pro čtečky PocketBook již má upravený soubor extensions.cfg, který přenastaví podporované formáty na Coolreader. Pokud chcete ponechat u některého souborového formátu původní FBreader, stačí jen v konfiguráku umazat odkaz. Viz screen níže – pokud bych chtěl pro ePub použít původní integrovaný FBReader, stačilo by smazat vybranou (zašedlou) část textu s názvem nově přidané aplikace. Další nastavování programu Coolreader probíhá už přímo z programu. Do něj se dostaneme otevřením knihy z knihovny čtečky. Že máte ve čtečce Coolreader vlastně na první pohled nepoznáte, projeví se to až po otevření knihy, kde bude jiné prostředí, než jste zvyklí od výrobce.

Coolreader nastavení

Jaké typy souborů bude Coolreader otevírat, se nastavuje přes konfigurační soubor čtečky

Jak již bylo řečeno, CoolReader je dostupný i pro Android a tak jej můžete poněkud elegantněji nainstalovat na svůj tablet nebo čtečky s Androidem – eReading.cz 4 Touch Light nebo Onyx Boox AfterGlow 2 (na fotkách). Pokud teprve o ebook čtečce s E-Ink displejem uvažujete, může být pro vás možnost doinstalování programů zajímavá.

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox  AfterGlow 2

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2 (Android)

Jak vidno z fotografií, zobrazení dokumentů bude stejné v Pocketbooku i v Android aplikaci, jen prostředí aplikace je upraveno.

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox  AfterGlow 2

Coolreader: PocketBook Touch Lux 2 vs Onyx Boox AfterGlow 2 (Android)

Jak dostat Coolreader do čtečky PocketBook s firmware 5.x?

Vemte na vědomí, že nahrání jakékoliv aplikace do vaší čtečky PocketBook děláte na vlastní riziko! Před instalací doporučuji udělat zálohu čtečky. Nicméně postup jsem vyzkoušel a vše fungovalo na jedničku.
Pokud máte čtečku PocketBook s firmwarem ředy 5.x, postupujte následovně:

  1. Do počítače si stáhněte instalační archiv CR pro PB fv 5.x (v tomto případě z webu allesebook.de)
  2. Stáhnutý ZIP rozbalte a adresáře v něm obsažené překopírujte do složky System ve čtečce. Pokud takový adresář po připojení čtečky k počítači nevidíte, máte vypnuté zobrazování systémových souborů a adresářů v počítačovém programu, ve kterém chcete kopírování provést. Při kopírování povolte přepsání již existujících souborů.
  3. Toť vše. Jak již bylo napsáno výše, CoolReader se automaticky otevře jakmile se pokusíte otevřít nějakou e-knihu nebo dokument – tak jak jste to dělali doteď.

Vyzkoušíte? :-)

Pokud e-book čtečku teprve vybíráte, určitě se podívejte do e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, kde jsem jsem vám připraven poradit s výběrem.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody

Nový font Literata od Googlu stvořený pro e-knihy

Více než rok trvalo vytvoření nového fontu, který si Google objednal pro svou službu Google Play Books. Nový font měl být dostatečně originální, aby vytvořil jasnou vizuální identitu redesignované aplikace Books, která slouží nejen

Tipy/Triky/Návody

Tipy a triky pro Amazon Kindle Paperwhite 2

Tipy a triky původně pro čtečku knih Amazon Kindle Paperwhite 2, jdou však z části použít také na novější model Kindle Paperwhite 3 2015. Prvním tipem by mělo být doporučení

Ebook čtečky

Amazon Kindle Paperwhite 2 – update firmware 5.4.5

Před pár dny vydal Amazon pro čtečku Kindle Paperwhite 2 update firmware. FW s označením 5.4.5 přináší tři nové funkce. Troufám si tvrdit, že tato aktualizace není nijak převratná či zajímavá,