Bookeen rovněž upgraduje své e-book čtečky

Bookeen rovněž upgraduje své e-book čtečky

Po loňském vylepšení e-book čteček zámořských gigantů Amazon (Kindle Paperwhite 3) a Kobo (Glo HD), přichází už i evropští výrobci u svých vlajkových modelů s 300ppi E-Ink displejem, tedy s ultrajemným rozlišením. Letos už jsme se dočkali u Pocketbooku, jeho čtečka Touch HD je min. v ČR vyloženě zabiják konkurenční Amazon Kindle Paperwhite 3, který zatím určoval tempo v evoluci displeje. Brzy se dočkáme i dalšího želízka a to od francouzského specializovaného výrobce e-čteček, firmy Bookeen. Ta není v ČR extra známá, ale její čtečky dlouhodobě patří k tomu lepšímu, co je možno sehnat.

Nově oznámené čtečky jsou jen evolucí stávajících modelů Bookeen Cybook Muse. Mezi výhody těchto čteček patří: malé rozměry, moderní plochý design (displej v jedné rovině s rámečkem), nízká váha, tlačítka pro stránkování na boku (to má z mé nabídky už jen inkBOOK Obsidian), české menu, možnost rozšíření microSD kartami, podpora ePub a PDF (včetně režimu přeformátování). Nepatří mezi funkčně nabušené, jsou to čtečky na jednoduché použití – klasicky nahraji e-knihu z počítače a otáčím stránky. Spousta lidí více od čtečky nevyžaduje.

Stávající řada čteček Bookeen Cybook Muse s 6″ displejem ztratí jednoho zástupce (Muse Essential) a rozroste se o dva další:

  • Cybook Muse Light – je základní model, který byl doplněn nasvícením displeje. Podle výrobce až 45% čtenářů čte před spaním, tedy za tmy. Integrované nasvícení displeje se tak stává čím dál častějším požadavkem uživatelů. Lampičky a svítilny jsou již dávno přežité. Kdo zažil nasvícené displeje E-Ink čteček, potvrdí. Jenže tato funkcionalita dosud přicházela pouze ve čtečkách vyšších cenových kategorií – to se teď alespoň trochu změní. Displej je sice nejnovějšího typu E-ink Carta, avšak s archaickým rozlišením 800×600 pixelů (jemnost jen 166ppi) – stejně jako jiné low-end čtečky. Muse Light má být velmi lehká, vážit má pouhých 155 gramů. Uvidíme, jak si povede, ale masivnímu rozšíření moc šancí nedávám, byť v podstatě nemá přímou konkurenci. Jde o zaplnění mezery mezi jednotlivými segmenty a bude hodně záležet na ceně. Pokud bude rozdíl oproti čtečkám s HD displejem třeba pět set korun, viděl bych větší smysl si tu pětistovku připlatit než uškudlit.
  • Cybook Muse HD – je nová vlajková loď pro milovníky knih, kteří chtějí mít nejlepší prožitek i při čtení e-knih. Navazuje na oblíbenou čtečku Muse Frontlight, a jak už vám asi došlo z úvodu, přináší 300ppi displej (6″ úhlopříčka, rozlišení 1448 x 1072 bodů), kdy mřížka bodů už nejde rozeznat lidským okem. Interní paměť bude dvojnásobná, tj. 8GB. Jde o přímého konkurenta čteček Pocketbook Touch HD a Amazon Kindle Paperwhite 3. Oproti Kindlu nabídne české menu, Pocketbook je zase mnohem lépe funkčně vybavená čtečka. Výrobce dle mě zvolil celkem pitomé označení, stejně jako u Pocketbooku (Touch Lux 3 vs Touch HD) zmizela u nového modelu z názvu zmínka o nasvícení (Frontlight) a čtečka je označena jako HD. Přitom samozřejmě podsvícení displeje má. Někdy se ti výrobci kopírují úplně zbytečně :-)

V nabídce zůstanou tyto stávající modely:

  • Cybook Muse – nejlevnější model bez nasvícení, E-Ink Pearl s jemností 166ppi
  • Cybook Muse Frontlight – nyní už střední model s vynikajícím poměrem cena/výkon. Funkčně jednodušší alternativa proti Pocketbooku Touch Lux 3. Na začátku nového roku by měla proběhnout blíže nespecifikovaná revize.

Tyto čtečky byste měli na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky a na slovenském e-shopu najít již začátkem listopadu. Stejně tak, jak bude skladem, objeví se na pultě ostravské prodejny.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 194 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 1 komentář

Onyx vyvíjí ebook čtečku s 13,3″ displejem

Ať už ebook čtečku máte nebo o nákupu ebook čtečky teprve uvažujete, asi jste pochytili, že většina z nich má displej o úhlopříčce šest palců (15,24 cm). Už jsem potkal

Knihobudky aneb netradiční veřejné knihovny

Tento článek se nedotýká čtení elektronických knih, z mého pohledu však představuje zajímavý projekt, který určitě snese představení co nejširšímu okruhu čtenářů. Projekt KnihoBudky vznikl v loňském roce za podpory

Knihy (ebooky) 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za říjen 2016

Které tituly se nejvíce četly (kupovaly) tento rok na podzim? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině za měsíc říjen. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj