Bookeen rovněž upgraduje své e-book čtečky

Bookeen rovněž upgraduje své e-book čtečky

Po loňském vylepšení e-book čteček zámořských gigantů Amazon (Kindle Paperwhite 3) a Kobo (Glo HD), přichází už i evropští výrobci u svých vlajkových modelů s 300ppi E-Ink displejem, tedy s ultrajemným rozlišením. Letos už jsme se dočkali u Pocketbooku, jeho čtečka Touch HD je min. v ČR vyloženě zabiják konkurenční Amazon Kindle Paperwhite 3, který zatím určoval tempo v evoluci displeje. Brzy se dočkáme i dalšího želízka a to od francouzského specializovaného výrobce e-čteček, firmy Bookeen. Ta není v ČR extra známá, ale její čtečky dlouhodobě patří k tomu lepšímu, co je možno sehnat.

Nově oznámené čtečky jsou jen evolucí stávajících modelů Bookeen Cybook Muse. Mezi výhody těchto čteček patří: malé rozměry, moderní plochý design (displej v jedné rovině s rámečkem), nízká váha, tlačítka pro stránkování na boku (to má z mé nabídky už jen inkBOOK Obsidian), české menu, možnost rozšíření microSD kartami, podpora ePub a PDF (včetně režimu přeformátování). Nepatří mezi funkčně nabušené, jsou to čtečky na jednoduché použití – klasicky nahraji e-knihu z počítače a otáčím stránky. Spousta lidí více od čtečky nevyžaduje.

Stávající řada čteček Bookeen Cybook Muse s 6″ displejem ztratí jednoho zástupce (Muse Essential) a rozroste se o dva další:

  • Cybook Muse Light – je základní model, který byl doplněn nasvícením displeje. Podle výrobce až 45% čtenářů čte před spaním, tedy za tmy. Integrované nasvícení displeje se tak stává čím dál častějším požadavkem uživatelů. Lampičky a svítilny jsou již dávno přežité. Kdo zažil nasvícené displeje E-Ink čteček, potvrdí. Jenže tato funkcionalita dosud přicházela pouze ve čtečkách vyšších cenových kategorií – to se teď alespoň trochu změní. Displej je sice nejnovějšího typu E-ink Carta, avšak s archaickým rozlišením 800×600 pixelů (jemnost jen 166ppi) – stejně jako jiné low-end čtečky. Muse Light má být velmi lehká, vážit má pouhých 155 gramů. Uvidíme, jak si povede, ale masivnímu rozšíření moc šancí nedávám, byť v podstatě nemá přímou konkurenci. Jde o zaplnění mezery mezi jednotlivými segmenty a bude hodně záležet na ceně. Pokud bude rozdíl oproti čtečkám s HD displejem třeba pět set korun, viděl bych větší smysl si tu pětistovku připlatit než uškudlit.
  • Cybook Muse HD – je nová vlajková loď pro milovníky knih, kteří chtějí mít nejlepší prožitek i při čtení e-knih. Navazuje na oblíbenou čtečku Muse Frontlight, a jak už vám asi došlo z úvodu, přináší 300ppi displej (6″ úhlopříčka, rozlišení 1448 x 1072 bodů), kdy mřížka bodů už nejde rozeznat lidským okem. Interní paměť bude dvojnásobná, tj. 8GB. Jde o přímého konkurenta čteček Pocketbook Touch HD a Amazon Kindle Paperwhite 3. Oproti Kindlu nabídne české menu, Pocketbook je zase mnohem lépe funkčně vybavená čtečka. Výrobce dle mě zvolil celkem pitomé označení, stejně jako u Pocketbooku (Touch Lux 3 vs Touch HD) zmizela u nového modelu z názvu zmínka o nasvícení (Frontlight) a čtečka je označena jako HD. Přitom samozřejmě podsvícení displeje má. Někdy se ti výrobci kopírují úplně zbytečně :-)

V nabídce zůstanou tyto stávající modely:

  • Cybook Muse – nejlevnější model bez nasvícení, E-Ink Pearl s jemností 166ppi
  • Cybook Muse Frontlight – nyní už střední model s vynikajícím poměrem cena/výkon. Funkčně jednodušší alternativa proti Pocketbooku Touch Lux 3. Na začátku nového roku by měla proběhnout blíže nespecifikovaná revize.

Tyto čtečky byste měli na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky a na slovenském e-shopu najít již začátkem listopadu. Stejně tak, jak bude skladem, objeví se na pultě ostravské prodejny.

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 193 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 3 komentářů

Čeština pro Kindle Paperwhite 2 i pro Kindle Paperwhite 1

Je to tady. To, co se zdálo být nemožné, je skutečností. Paperwhite umí česky. Až do teď bylo na Paperwhitu možné používat jen jazyky podporované výrobcem, to se však od

Ebook čtečky 14 komentářů

Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka

Aura H2O je aktuálně nejvyšší model kanadské společnosti Kobo, která je stejně jako Amazon v USA, gigantem co se týče prodeje knih a e-knih. Stejně jako americký konkurent, i ona vyvíjí a

Hlavní stránka 3 komentářů

Nový font Literata od Googlu stvořený pro e-knihy

Více než rok trvalo vytvoření nového fontu, který si Google objednal pro svou službu Google Play Books. Nový font měl být dostatečně originální, aby vytvořil jasnou vizuální identitu redesignované aplikace Books, která slouží nejen

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj