Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti uvedl nové čtečky do nabídky na svém webu. Už z toho jde usuzovat, že se nebude jednat o něco revolučního, jak bylo predikováno v článku Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda.

Amazon Kindle Voyage

Nová TOP čtečka Kindle Voyage stojí nad Paperwhite 2

Nová vlajková loď Amazonu se jmenuje Kindle Voyage. V nabídce stojí nad stávajícím modelem Kindle Paperwhite 2 (KPW2). Nejenže je tedy lepší, ale také tím, že stávající Paperwhite 2 zatím zůstává v nabídce a bude se prodávat za levnější cenu po boku novinky.

  • Kindle Voyage má E-Ink Carta displej s jemnějším rozlišením. Z 212ppi u KPW2 skočila hodnota jemnosti na 300ppi (rozlišení vychází na 1440×1050 bodů). Rozlišení bude tak jemné, že nepůjde rozeznat jednotlivé „pixely“. Displej je kryt z tvrzeného skla, které je leptáno, aby se strukturou blížilo papíru a aby se eliminovaly odlesky. Rámeček kolem displeje by v této čtečce měl plynule navazovat na displej, respektive jeho krycí vrstvu, neměl by vyčnívat nad displej, jak je to teď zvykem u čteček elektronických knih.
  • PagePress umožňuje otočit stránku, aniž by člověk „hnul prstem“ (jak uvádí sám Amazon). Stačí zmáčknout rámeček kolem displeje, kde je uloženo hmatové čidlo z vrstev uhlíku a stříbra. Uživateli by se mělo díky integrovanému vibračnímu motorku dostat hmatové odezvy a tedy okamžité zpětné vazby na „dotyk“. Fikané řešení…nebude však příliš drahé, nepřesné či poruchové? U Amazonu na nedodělky a kroky vedle nejsme zvyklí, tak snad jen maluju čerta na zeď.
  • Adaptivní nasvícení neznamená nic jiného, než přítomnost senzoru okolního světla. Voyage tak bude umět  automaticky přizpůsobit intenzitu nasvícení displeje v závislosti na okolním světle. Touto funkcí má být vybavena i čtečka PocketBook Sense, která přijde na trh ještě letos. U Amazonu můžeme očekávat možnost vypnutí i automatické snížení automatického jasu :-) To konkrétně znamená, po cca dvaceti minutách, kdy si lidské oko zvykne na okolní tmu, se automaticky sníží i jas displeje.
  • Změny doznalo také šasi, rozměry čtečky Voyage jsou 162 mm x 115 mm x 7.6 mm při váze 186 gramů. Jak se Amazon chlubí, jedná se o nejtenší čtečka Kindle v historii. Záda čtečky jsou výrazněji designově zpracované, na zadní stranu bylo přesunuto tlačítko on/off. Příjemné překvapení je použití matné odolné hořčíkové slitiny na tělo čtečky.
  • Vnitřní paměť je 4GB, stejně jako u nové revize Kindle Paperwhite 2 4GB.
  • Výdrž se zmenšila z uváděných osmi týdnů u KPW2 na šest týdnů. Při čtení půl hodiny denně při osvětlení na hodnotě 10. Že by vliv vibračního motorku?
  • Cena Kindle Voyage začíná na 199$ za WiFi verzi s reklamou (special offers). Amazon přijímá objednávky s tím, že prvním zákazníkům bude Voyage expedovat 21. října.

Čtečky Kindle byly vždy to nejlepší na trhu. Rozhodně nemám obavy, že by čtečka byla špatná. Voyage bude určitě super zpracovaná a vychytaná, bude prostě boží. Přesto jde pro mně o mírné zklamání vzhledem tomu, jakou čtečku by Amazon mohl představit…tak snad příště. Nebude to čtečka, která by přinutila majitele Paperwhite 2 nebo PocketBook Touch Lux 2 k přechodu na novinku. Nebo ano? Napište do diskuze, co na ní říkáte ;-)

Pokud umíte anglicky a čtečka vás zaujala, podívejte se na maximum informací o Amazon Kindle Voyage na webu výrobce. Poměrně rozsáhlou galerii Kindle Voyage naleznete zde.

Amazon představil kromě Kindle Voyage i novinku v oblasti low-endu, ale o tom v jiném článku.

Kindle Voyage se co nejdříve pokusím zajistit a nabídnout v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na čtečky elektronických knih. Kdy to bude a jaká bude koncová cena, to zde doplním, až budu vědět…

Diskutovat o Kindle Voyage můžete pod článkem nebo na fóru.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka

Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625

Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.

Novinky

Ebook čtečka Cybook Ocean s 8″ displejem – tak kdy se dočkáme?

Čtečku elektronických knih Bookeen Cybook Ocean s 8″ displejem na bázi elektronického inkoustu jsem představil na blogu již v dubnu tohoto roku v článku Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook

Recenze čteček

PocketBook Sense – exkluzivní česká recenze

Do rukou se mi dostala čtečka PocketBook Sense 630. Ta o které jsem psal loni v září v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a