All-new Kindle Paperwhite – neboli tentokrát vodotěsný – Paperwhite 4?

All-new Kindle Paperwhite – neboli tentokrát vodotěsný – Paperwhite 4?

Čtečka Kindle Paperwhite je na trhu již v několikáté generaci a dnes představil výrobce, gigant Amazon, novou verzi. Opět ji pojmenoval jako „All-new Kindle Paperwhite“ 2018, tedy „zcela nový Kindle Paperwhite“. To už tu bylo několikrát a vnáší to poměrně zmatek, takže na českém trhu očekávejme spíše jiné označení. Protože tady je svět ještě v pořádku :-) Tipuji, že novou čtečku zde budeme znát pod názvem Kindle Paperwhite 4.

Tuto novou verzi bude dobré odlišit od předchozích, protože přijde s jinými (menšími) rozměry a podle toho bude třeba vybírat i pouzdra. Protože rozměry Kindle Paperwhite 1, 2 a 3 byly doteď stejné a bylo tak jedno, pro jakou verzi jste obal kupovali. Nyní to však padá a pro KPW4 bude třeba při výběru pouzdra ohlídat rozměry, respektive vhodnost pouzdra pro tuto verzi. Novinka bude mít rozměry 167 x 116 x 8,18 mm, oproti 169 x 117 x 9,1 mm u předchozí verze. Hmotnost se také nepatrně snížila, z 191 na 182 gramů (wi-fi verze). Přesto čtečka vypadá na první pohled hodně podobně, kromě on/off je tlačítek prostá, tloušťka rámečků či barva zůstala stejná. Odpadá však zapuštění displeje. Displej e-book čtečky Amazon Kindle Paperwhite 4 bude v jedné rovině s rámečkem, stejně jako např. u Kindle Oasis 2.

Největší a „nejvíce PR“ novinka je jistě vodotěsnost. Nový Paperwhite bude splňovat normu IPX8, takže by měl v pořádku přežít potopení do 2 metrové hloubky po dobu 60 minut. To určitě nikdo z běžných uživatelů zkoušet nebude, ale pokud nebude mít vodotěsnost větší vliv na cenu čtečky a na komfort používání (např. horší kontrast displeje, otravné krytky konektorů, apod.), je to jistě něco, co se v běžném užívání neztratí. Poškodit čtečku vlhkem, vodou nebo prachem či pískem, nemusí být někdy problém.

Zde prozradím, že největší konkurent na českém trhu, čtečka Pocketbook Touch HD3, která ještě na trhu není, by měla být rovněž (nově) vodotěsná. Tohle je evidentně vlastnost, která letos u výrobců e-book čteček frčí.

Mezi další vylepšení patří zvýšení interní paměti z 4GB na 8GB (vyrábět se bude i verze 32GB paměti, ale běžnému uživateli bohatě postačí základní verze, která i tak pojme až tisíce e-knih) a také podpora audia přes Bluetooth. Čtečka samotná nemá reproduktory, ani sluchátkový výstup, ale repráky či sluchátka bude možno připojit přes Bluetooth a poslouchat tak MP3 (audioknihy, hudbu). Nezdá se, že by čtečka měla mít předčítání textu.

Samozřejmě zůstává detailní rozlišení displeje s jemností 300 ppi (lepší u E-inků není a dle mého by bylo zbytečné) a taktéž u této čtečky nečekejme hardwarové tlačítka pro otáčení stránek (ty najdeme až u Kindle Voyage nebo Kindle Oasis 2). Ovládání (krom zapnutí/vypnutí) je kompletně řešeno přes dotykový displej.

Pokud máte raději pohyblivé obrázky, načerpejte novou e-book čtečku z oficiálního videa výrobce:

Čtečka bude dostupná opět ve dvou verzích, levnější sponzorované a dražší verzi bez reklam (pokud vás zajímá rozdíl, rozklikněte tento článek) a já už se těším, až Vám ji budu moci nabídnout v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky.

Zatím můžete vzít zavděk Kindle Paperwhite 3 nebo Kindle Oasis 2 (rovněž vodotěsnou, ale s větším displejem a pravděpodobně lepším podsvícením), která bude jistě alespoň ze začátku levnější. Kindle PW4 vyjde 7. listopadu 2018 a k nám se dostane kdo ví kdy.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 194 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Knihy (ebooky) 0 komentářů

Nejprodávanější e-booky v ČR za duben 2015

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v dubnu 2015 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Policie Kniha Zlín kolektiv

Ebook čtečky 31 komentářů

Recenze PocketBook Inkpad 840 – ideální čtečka na PDF

(O nástupci čtečky Pocketbook Inkpad si můžete přečíst na konci článku) Inkpad 840 je reparát PocketBooku na ebook čtečku s 8″ displejem. Prvotina, loňský Color Lux měl sice barevný displej,

Hlavní stránka 0 komentářů

Speciálka na čtečky e-knih – nová prodejna ebook čteček v Ostravě!

Slyšte novinu! Dovolujeme si oznámiti široké veřejnosti, že uprostřed kraje Ostravského jest nově otevřen krámek, jenž neobsahuje samé krámy, jak by z názvu mohl důvtipný občan vyvoditi, nýbrž jenž soustřeďuje se na

3 komentářů

 1. Jirka
  Listopad 08, 09:22 Odpovědět

  Pořád čekám, jestli se neobjeví nějaká malá čtečka do kapsy 4,5 – 5″ a stále nic. ten kový Kindle asi nemá smysl kupovat, dokud nám funguje předchozí verze Paperwite. Snad bych o něm uvažoval, kdyby měl tlačítka na listování. To mně tak nějak chybí. prostě dotknout se dispeje mně tak úplně nevyhovuje. ideální by byly oba způsoby. Jinak nedám na čtečky dopustit a pokud slyším čtenáře klasických knih, kteří nikdy e-čtečku neměli, ale nechtějí ji s tím, že by z ní necítili vůni lepidla, tak na to musím vždycky reagovat tak, že knihy čtu pro jejich obsah a ne proto, abych fetoval lepidlo :-)

 2. Dominika
  Listopad 20, 23:09 Odpovědět

  Dobry den, chystam se poprve si koupit ctecku a nevim jestli mam koupit novi kindle a nebo pocketbook 6, jde mi hlavne o to abych si mohla kupovat jak anglicke tak ceske kniky, protoze ziji v Anglii a nektere knizky, ktere bych si rada precetla nejsou prelozeny do Cestiny. Poradite mi prosim?

  • Tomáš
   Listopad 21, 10:26 Odpovědět

   Dobrý den, obecně – při nákupu e-knih je v podstatě jedno, jakou čtečku mít budete. „Nezávislí“ prodejci e-knih by se logicky měli snažit nabídnout své „zboží“ pro co nejvíce zákazníků. Tedy je normální, že po zakoupení titulu je soubor ke stažení ve formátech Mobi, ePub a popř. PDF. (pokryjí tím všechny běžné čtečky, tedy všechny zákazníky)
   Může se to lišit prodejce od prodejce (e-knih), proto před nákupem čtečky doporučuji projít nabídky e-knihprodejců, udělat si takový malý průzkum, jaké tituly kdo kde nabízí a ubezpečit se, že jsou „otevření“ a pokud ne, na jaké platformy e-knihy dodávají (popř. jaké formáty dávají k dispozici).
   Např. samotný Amazon můžeme nazvat jako zcela uzavřený ekosystém a je nutno mít čtečku Kindle nebo aplikaci Kindle v zařízení, ve kterém budete číst. Pokud byste tedy chtěla nakupovat e-knihy na Amazonu, doporučil bych Kindle.

Komentuj